Kano ile Seyahat - Rota Yardımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan abdüll Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,818

abdüll

Ana Kamp
2 arkadaş ege kıyılarında kanoyla 1 ay gezmek istiyoruz hiçbir tecrübemiz yok en fazla kano kiralayıp binmişzdir :D akıntıya kapılmaktan korkuyoruz kıyıda gideceğiz çok fazla açılmadan kıyı kenarlarında akıntıya kapılma gibi bir ihtimal var mı ve siizce nasıl bir rota izlemeliyiz ?

Etiketler
Ynt: Kano ile Seyahat - Rota Yardımı

Abdül,
kanoyla gerçekten akıntı riski var. Üstelik fazlaca yorucu ve sıkıcı olabilir...

bizim gezimiz 1ay civarı sürecek sabahları bineceğiz daha çok öğlene doğru bir yerde durup o yeri gezeceğiz sırf kanoya binmeyeceğiz sabahları akıntı riski olurmu hem kıyıdan gideceğiz risk az olmaz mı acaba ? hem sıkıcı olma kısmı bence kişiden kişiye değişir ben mesela doğanın sade güzelliğine denizin manzaralarına aşık birisiyimdir :D

Kıyıda çok fazla akıntı riski olacağını sanmıyorum. Ama dediğim gibi yakıcı güneş altında çok keyifli olmayabilir. Ama yine de siz bilirsiniz. Umarım gönlünüzce olsun...

izlememiz gereken rota hakkında düşüncesi olan var mı ? 1 ay sürecek yavaş ilerleyeceğiz kamp yapabileceğimiz yerlerin çok olduğu bir rota söyleyebilir misin

Ynt: tecrübesizlere yardım

Merhaba "abdüll"
Türkiye'de ne yazık ki deniz kayağı konusunda tek spor kulübü Bodeka'dır. www.bodeka.org
Ne yazık ki diyorum çünkü güzelim denizlerimizin tadını doya doya çıkaramıyoruz.
Bodeka İstanbul Paşabahçe'de faaliyet gösteren bir kulüp ve ben de üyesiyim.
Her ay temel eğitimlerimiz oluyor ya da zaman zaman ileri seviye eğitimler düzenliyoruz.
Web sayfamıza bakacak olursan daha önce yaptığımız günübirlik ya da kamplı turlarımıza dair bilgiler var.

Kıyı ve akıntıyla ilgili sorulara gelecek olursak, kıyılarda tehlikeli derecede akıntı yoktur. Fakat açıklarda rüzgar ve akıntı şartları farklı olacaktır.
Bizler sürekli akıntının bol olduğu İstanbul Boğazı'nda kürek çekiyoruz ve de sürekli fırsat buldukça kendimizi geliştirecek çalışmalar yapıyoruz.
Bu yüzden hava şartları çok çetin olmadığı sürece bizim için çok problem olmuyor. Geçen yılki turumuzda Assos'tan direkt Ayvalık Cunda'ya geçtik, yaklaşık 25 kmlik bir açık geçiş.
Burada dikkati çekmek istediğim bir nokta var. Hem bu şekilde bir gezinin yapılabilir olduğunu hem de gözünüzü fazla korkutmadan gerekli tedbirleri almanız gerektiğini hatırlatmak istiyorum.

Mesela ne tip bir kano ya da kayak kullanacaksınız?
Ekip arkadaşınızın tecrübesi ne kadar?
Denizin ortasında diyelim ki düştünüz tekrar kayağa binebiliyor musunuz?
Bunun için gerekli ekipmanlarınız var mı? Örnek kaliteli bir kürek ve kesinlikle yedek kürek, can yeleği, kuru çantalar
Hava durumunu nasıl takip edeceksiniz?
Kayağınızı tipine göre ihtiyacınız olacak diğer malzemeler, serpinti eteği, pompa var mı?

Bu sorularla kafanızı karıştırdığımın farkındayım, eğer bu sorulara yanıt veremiyorsanız etkinliğinizi planlayamazsınız.

Geriye nerede kamp kurabiliriz sorusu inanın ki en kolay yanıtlanacak olan soru, Ege'nin askeri bölgeler haricindeki heryeri kampa müsait.
Performans olarak da çok fazla güç kuvvet sahibi olmanız gerekmez, kendi çapınızda bir gezi yapabilirsiniz.
Fakat deniz ve kayak tecrübesi hiç yoksa konuşulacak konular var demektir.

Eğer temel eğitim gibi konuları düşünürseniz Bodeka'nın eğitimlerine katılabilirsiniz. Temel eğitim sonrası hemen Ege'ye çıkabilecek tecrübeyi vaadetmiyoruz, ama en azından bir başlangıç olabilir.

Ya da şunu da hatırlatayım, Kaş ve MArmaris'te ticari olarak kiralama ve tur yaptıran şirketler var. İlk önce oraya gidip bir iki günlük ya da haftalık turlara katılabilirsiniz.

Umarım herşey gönlünüzce olur ve hayallerinizi gerçekleştirirsiniz.
görüşmek üzere

biz zaten eğitime katılmayı düşünüyorduk temel eğitim yeter zaten çok açılmadan kıyıdan gideceğiz biz kanodan düşme gibi bir durum olmaz zaten yalnız biz gece kanoyu nereye koyacağız çalınma gibi bir durumu olabilir mi?

Selam

Siz, 8 Ağustos pazar günü biz denizden çıktığımızda rastladığımız kişiler misiniz?
Eğer öyleyse eğitime katılmanız için davet etmiştim zaten, eğer o kişiler değilseniz de buradan davet edeyim. En yakın temel eğitim 15 Ağustos Pazar günü Riva'da olacak (Hava şartlarına göre başka bir noktaya kaydırma ihtimalimiz de var)

Kayaktan düşme ihtimalimiz yok demeyin, en azından bizim kayaklarda düşme ihtimali çok yüksek. Eğitimde neler yapılması gerektiğini öğretiyoruz.
Kayakların çalınması gibi bir ihtimal tabiki söz konusu, ama eğer kamp kuracaksanız kayakların yanına kamp kurabileceğiniz yerleri seçin.
Eğer kıyıya bırakıp pansiyonda kalacaksanız, ya deniz kenarındaki pansiyonları tercih etmeli ya da kıyıdaki kişilere sahip çıkması için rica etmeli.
Biz her üç ihtimali de yaşadık, sadece sonuncu ihtimal biraz daha kritik.

Görüşmek üzere

biz kamp kuracağız da 1 ay olduğu için gezimiz hani sabah kano sürüp öğlen kanoları bir yere bırakıp o bölgeyi gezmek istiyoruz hep kanoya binmeyeceğiz yani. kanoları bırakabileceğimiz bir yer biliyor msuunz ? veya biz gezerken kanoyu gizlemelimiyiz bir fikriniz var mı ?

Bizim hiçbir zaman o kadar uzun bir tatilimiz olmadığı için bu kadar uzun bir süre seyahat yapmadık.
Gece yatmak için hariç kayaklarımızın başından ayrılmadık.
Fakat gece yatmak için bile olsa kayaklardan ayrıldığımızda kayakları gizlemek yerine tam tersine en görünür fakat bir işletme, tesis ya da konut yakınına bıraktık.
Gizlemek aslında en kuytu köşeyi seçmek demek, bu da insanlarda merak ettiği şeyi daha rahat tavırlarla inceleme, kurcalama, bazen de sahip olma içgüdüsü uyandırdığını düşünüyorum.
Mesela Eceabat'a yanaştığımızda kıyıdaki bir restoranın bahçesine koymuştuk, tam sokak lambasının altındaydı. Kaldığımız pansiyon da yaklaşık 300 metre ilerdeydi. Kayakları sokaktan gören birinin, restoranın olduğunu düşündüğü malzemeleri kurcalama ihtimali daha düşük. Fakat bunu yaparken tabiki önce restorandakilerle iyi bir diyaloğa girerek izin aldık. Bu hizmetlerinin karşılığında para vermek yerine orada çay-kahve içip birşeyler yemiştik.
Aynı şekilde Bozcaada'ya gittiğimizde de bir restoran-cafe tarzı bir yerin hemen yanına koyduk kayakları pansiyonumuz yine 300 metre içerdeydi. Orada da aynı uygulamayı yaptık. Genelde siz iyi niyetle yaklaştığınızda karşınızdakiler de iyi niyetli olarak yardımcı olmaya çalışıyor. Bu hizmeti de bir şekilde mükafatlandırmak gerek, bunu yabancı turistlerin yaptığı gibi para teklif ederek değil de güzel bir sohbetle taçlandırmak gerek bana kalırsa. Çünkü biz Türk milleti olarak aslında duygularımıza, maddiyata değer verdiğimizden daha çok değer veriyoruz. İyi diyalog bizler için herşey demek. Tabi ki o yerin bir tesis işletiyor oluşuna da bir şekilde bir katkıda bulunabilirsiniz.
Bazı pansiyonların denize sıfır ya da çok yakın olduğunu da hatırlatmak gerek, gezilerde buraları tercih edebilirsiniz. Ama tabi bunun için önceden bir araştırma yapmak gerek.
Ayrıca kıyıya yakın evi olan o yerin yerlisi olan insanlar da oldukça sıcak tavırlardadır. Geçen sene Assos'a yakın Bademli Köyüne yakın sahilde kurduğumuz kampımızı oradaki tek bir evde yaşayan bir amca siyaret etmişti ve biraz sohbet sonrası torunuyla gelip bize incir, yaprak sarma ve çay ikram etmişti.
Başka ihtiyacımız olursa da yardımcı olabileceğini söylemişti.

Umarım bu bilgiler yardımcı olur.

Bu arada önceki bir sorumu tekrarlayayım, kano ya da kayakları nereden bulacaksınız ve ne tip birşey olacak?

Sağolun iyi fikirmiş aslında dedikleriniz. Biz daha alacağımız kanoya veya nerden alacağımıza karar vermedik. Çok iyi bir şey almayız. Çünkü kendimiz biriktireceğiz. 2 kişilik 1500 tlyi geçmeyen bir kano alırız heralde. Ama nereden bulabiliceğimizi bilmiyoruz.

sizin bir öneriniz var mı kano hakkında 1.500 tlyi geçmese harika olur

Selamlar

İki kişilik ve iyi bir şey arıyorsanız 1500 TL'ye ancak ikinci eli bulunabilir. Sıfırları yaklaşık 1800 $'dan başlıyor.
Sıfırı için www.orofin.com, fakat web siteleri şu an yapım aşamasında.

İkinci eli için de www.sahibinden.com iyi bir adres olabilir.

Sizin için diğer bir alternatif ise şişme tip iki kişilik kanolar olabilir.
Örnek: http://kanodiyari.com/ Bu adreste farklı tip şişme kanolar var. Mesela Hanauma modeli asla deviremeyeceğiniz bir kano.
Kaanapalı modeli de yine benzer bir model. Açıkçası benim tercihim Nııhau modeli olurdu, fakat biraz daha tecrübe isteyen bir kayaktır.

Teknik olarak cevabım tabiki evet.
Pratikte ise, uyduruk birşey olursa tabiki kolay yırtılır. Fakat yukarıda önerdiğim şişme kanolar tahmin ediyorum ki düzgün kullanılırsa kolay kolay yırtılmaz.

nıhau da mı şişme orda ? başka önerebilceğiniz site var mı uyduruk olsa da olur çanta koycak yeri olsun 2 kişilik olsun yeter yalnız şişme olmasın

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.