DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM
 1. NISSAN X-TRAIL'İ BATI TOROSLAR'DA TEST ETTİK!. OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
  Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
ARAÇ TESTİ: NISSAN X-TRAIL

NISSAN X-TRAIL'İ TOROSLAR'DA TEST ETTİK!.
OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kapadokya Yemekleri

'NEVŞEHİR' forumunda penguen tarafından 12 Şubat 2007 tarihinde açılan konu 18994 kişi tarafından okunmuş, 5 cevap yazılmıştırBu Sayfayı Paylaş

 1. penguen

  penguen Zirve

  Mesaj:
  1.599
  Alınan Beğeni:
  0
  Kapadokya mutfağı yörede yetişen ürünler etrafında gelişmiş bir mutfaktır. Bu coğrafyada tarımsal ürünlerin çok çeşitli olmaması mutfağı ve beslenme alışkanlıklarını etkilemiştir. Yemeklerde kullanılan malzemeler ağırlıklı olarak yörede yetişen patates, mercimek, kabak, buğday, nohut, fasulye gibi ürünlerden oluşmaktadır. Aynı zamanda pekmezin yaygın kullanıldığı görülmektedir. Tahıl (un) ve etten oluşan yemek çeşitleri yöre halkının damak zevkine uygun düşmektedir.

  Büyük yerleşimlerin bir bölümünde, kırsal kesimin tümünde kışlık yiyecekler yazdan hazırlanır. Hazırlıklardan en önemlisi bulgur kaynatmadır. Bulgurun hazırlanışı kullanım biçimine göre iki türlüdür. Soku denilen büyük taş dibeklerde dövülerek kabuğu çıkarılan nispeten iri taneli bulgura "düğü", ince kırılmış bulgura "pıtpıtı" denir. Diğer hazırlıklar pekmez yapımı, şıra kaynatma, meyve-sebze kurutmadır. Meyvelerin ince dilimlere ayrılıp kurutulmasına "kak" adı verilir. Bunlar kışın komposto vb. yapımında kullanılır. Başka bir hazırlık, turşu ve yufka ekmek yapımıdır. Üzüm ve pezek denen pazı, özgün turşu türleridir. Küplere doldurulan üzümlerin üzerine şıra konarak bozulması önlenir. Yufka ekmek yapımı, yardımlaşmaya ihtiyaç duyulan bir hazırlıktır. Kadınlar bir araya gelip her gün bir ailenin ekmeğini hazırlarlar.

  Geleneksel mutfakta işler iki mekân içinde yürütülür. Birincisi tandır ve ocağın bulunduğu mekân, ikincisi malzemelerin bulunduğu kayıt damı (kiler)dır.71 Yemek yapımında kullanılan araç gereçler arasında topraktan yapılmış çömlek ve tandır ikilisinin ayrıcalıklı bir yeri vardır. Yöresel yemeklerden en önemlileri düğü çorbası, sütlü çorba, ağpakla, nohutlu yahni, kayısı dolması, gendirme, dıvıl ayva dolması ve dolaz'dır:

  Düğü çorbası: Tereyağının içine salça konup kavrulduktan sonra su ilave edilir ve içine düğü (ince bulgur) atılır.

  Sütlü çorba: Kaynamış bulgura ya da düğüye süt ilave edilerek pişirilir.

  Ağpakla (Kuru fasulye): Yörede kuru fasulyeye ağpakla denir. Beyaz fasulye, yağ ve kemikli et karışımı bir çömleğe konur. Çömlek yufka ekmeğinin pişirildiği tandıra gömülür. Gömülü olduğu yerde üç dört saat pişer.

  Nohutlu yahni: Yapılış şekli biraz ağpaklaya benzer. Soğan ve koyun eti yağda kavrulur. Kavrulan malzeme bir gece önceden suda bekletilen nohutla birlikte çömleğe konur. Su ve salça ilave edildikten sonra tandırda köz haline gelmiş ateşin içine gömülerek pişirilir.

  Kayısı dolması:
  Genellikle bitirgen denen tatlı kayısıdan yapılır. Eğer kayısı tatlı değilse pişirirken içine pekmez ilave edilir. Parça et veya kıyma ile kayısılar çömlekte pişirilir.

  Gendime: Bir tavanın içine tereyağı konur. Soğan ve salça eklenerek kavrulur. Bu karışımın içine yarma katılarak biraz daha kavurmaya devam edilir. Diğer yanda kurutulmuş kemik çömleğin altına konur. Kavrulmuş yarma da eklenip, üstünü örtecek şekilde su ilave edilir. Çömleğin ağzı kapatılarak tandırda pişirilir.

  Dıvıl: Haşlanmış patates bulgur ile yoğrulup küçük köfteler halinde yağda kızartılır.

  Ayva dolması: Ayvaların içi oyulduktan sonra düğü ve kıyma karışımı ile doldurulur. Tepsiye dizilir. Pişerken üzerine su ve pekmez ilave edilir.

  Dolaz: Yumurta, süt veya su ile un karıştırılır. Daha önceden kızdırılmış olan yağ karışımın üzerine dökülür, iyice kavrulur. Lengere denen kalaylanmış yayvan bakır tabağa yerleştirilip üzerine şeker kestirmesi veya bal dökülür.
   
  Etiketler:


 2. tanyolu

  tanyolu Kamp II

  Mesaj:
  441
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  Ankara\Nevşehir
  Ynt: Kapadokya Yemekleri

  Birde çömlekte kuru fasulyeyi unutmayalım. bildiğim kadarıyla festivali bile yapılıyo. Közün içinde ortalama sekiz saatte pişiriliyo. Çok çok güzel tadı var, fırsat bulursanız mutlaka deneyin...
   


 3. basdere

  basdere www.basdere.net

  Mesaj:
  73
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  ÜRGÜP
  Ynt: Kapadokya Yemekleri

  Tandırda kuru fasulde tandır ekmeği ile iyi gider ...i
  wowturkeye yüklediğim fotoğraflar...
   


 4. basdere

  basdere www.basdere.net

  Mesaj:
  73
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  ÜRGÜP
  Ynt: Kapadokya Yemekleri

  Tandır Ekmeği
  Ürgüp-Başdere Kasabası
   


 5. Poyraz

  Poyraz Ana Kamp

  Mesaj:
  36
  Alınan Beğeni:
  0
  Ynt: Kapadokya Yemekleri

  Tandırda kurufasulye gerçekten nefis oluyor. Ayrıca bölgede bir de testi kebabı denilen nefis bi yemek var. Ağzı yanılmıyorsam hamurla hava almayacak şekilde kapatılacak testinin içine doğranmış et, patlıcan, domates, soğan ve sarmısak dolduruluyor. Fırında pişiriliyor. Yine fırında kiremit ısıtılır, testi kırılarak içinde pişen etli yemek ısıtılmış kiremite dökülerek servis yapılıyor. Nefis bir tat. Tavsiye ederim.
   


 6. basdere

  basdere www.basdere.net

  Mesaj:
  73
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  ÜRGÜP
  Ynt: Kapadokya Yemekleri


  AVANOS HABER AVANOS GÜNDEM

  Göreme 9.yemek Yarışması 17 Ekimde
  Göreme 9.yemek Yarışması 17 Ekimde
  PERSEMBE, 08 Ekim 2009 01:29
  Ak Partili Göreme Belediyesi Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanı döneminde başlatılan bir geleneği sürdürüyor. 9. Unutulan Göreme Tatları Yemek Yarışması 17 Ekimde yapılacak. Bölgemizin en fazla turist ağırlayan merkezlerinin başında gelen Göreme kasabasında bu yıl 9. cusu gerçekleştirilecek olan Unutulan Göreme Tatları isimli Yemek Yarışması 17 Ekim Cumartesi günü yapılacak. Çömlekte bulgur Çorbası, Kuru fasülye ve Lahana Sarması yemeklerinin yanı sıra Bulamaçın yarışacağı bu yıl ki yarışmada davetlilere çeşitli ikramlarda da bulunulacak.

  Göreme Turizm Kooperatifi Kültür Turizm Kompleksinde gerçekleştirilecek etkinlik folklor ve Sema gösterileriyle başlayacak. Mehter takımı gösteriyle devam edecek olan program da çeşitli sergilerde açılacak.

  Program çerçevesinde akşam saatlerinde Turgut Özal Meydanında Türk Halk Müziği Sanatçısı Nur Yoldaş’ın katılacağı bir de konser düzenlenecek.
  http://www.avanosgazetesi.com/yerel-haber/guendem/2292-goereme-9yemek-yarmas-17-ekimde.html


  http://www.goreme.bel.tr/news.php
   


Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş

Ziyaretçilerin Bu Sayfaya Ulaşmak İçin Kullandıkları Kelime Aramaları

 1. kapadokya yemekleri

  ,
 2. ingilizce kapadokya tarifi

  ,
 3. urgup yöresel yemek yarismasi 2010

  ,
 4. kapadokyanın yöresel yemeklerinin tarifi yapimi,
 5. kapadokya yemekleri ingilizce tanıtım,
 6. eski kapadokya mutfağı,
 7. kapadokya turislik kalacan mutfak kültürü ingilizce anlatım,
 8. kapadokya turislik kalacan mutfak kültürü ingilizce,
 9. Kapadokyanın meşhur yemekleri ingilizce olarak,
 10. kapadokya etkinlik yemekleri ve tanitimi,
 11. kapadokya meshur yemekleri ingilizce,
 12. urgupun meshur yer ve yemeklerinin ingilizce ve turkce anlatimi,
 13. nevşehir yemekleri ingilizce tanıtım,
 14. kapatokya yemeklri,
 15. ürgübe ait yemekler,
 16. kapadokya yöresel yemekler,
 17. kapadokyanın yemeklerinin ingilizce tanıtımı,
 18. ürgüpün hangi yemekleri meşhur,
 19. kapadokya mutfağı,
 20. kapadokya ingilizce yemek tanıtım,
 21. kapadokyanın ingilizce yöresel yemekleri,
 22. ürgüb yöresine ait yemekler,
 23. nevşehir kapadokyada özel yemekler,
 24. kapadokya bolgesi tatlilari,
 25. ürgüp ün meşhur yemekleri,
 26. kapadokya tatlıları

Yükleniyor...