Karavancılara Müjde; Ticari Araç Kiralamak Yasaklandı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atiladi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,120

atiladi

Zirve
Yer
İstanbul
Arkadaşlar, 31/12/2009'dan itibaren, 3.5 ton'dan aşağı ticari araçlar, "rent a car" firmalarınca şirketlere kiraya verdikleri Panelvan ve minibüs araçların kiralanması yasaklandı....
Şirketlere filo kiralama yöntemiyle yapılan bu işin boyutu 45000 panelvan ve minibüsü kapsıyor, yani şirketler artık araç kiralamayacak satın almak zorunda kalacak, piyasada yüzbinlerce panelvan galerileri dolduracak...
Her gün yollarda gördüğümüz sigara dağıtımı, yoğurt dağıtımı, bisküvi dağıtımı yapan, cargo firmalarına ait araçlar, tekstil firmalarının araçları, önemli markaların tamir servis araçları, hatta aklınıza gelebilecek neler neler...İmperial tabaco kiralamayı iptal edip 350 adet panelvan satın almış bile, kent şekerlemede aynı yola baş vuracakmış, devletin bile elinde 22.000 adet kiralama yöntemiyle kullanılan minibüs varmış..
Bu durum 12m3 PSA grubu araçdan Camper yapmayı düşünenler için bir nimet, yıl başından önce sakın araç satın almayın, gerekirse bahara kadar bekleyin, 45000 araç çop gibi ortaya çıkacak, kredi kartına peşin fiyatına 12 taksit gibi seçenekleri bile göreceğiz....
Fiyatlarıda düşecek....Haydi panelvanlar Galerilere....

Etiketler
Ynt: Karavancılara Müjde; Ticari Araç Kiralamak Yasaklandı

Bireysel olarak aracını kiralayan insanlar için ekmek kapısının kapanması anlamına da geliyor

ilkakdeniz' Alıntı:
Bireysel olarak aracını kiralayan insanlar için ekmek kapısının kapanması anlamına da geliyor

Ohho daha bir sürü hatalı yönü var bu yeni yönetmeliğin ya da kanunun.
Türkiye araç mezarlığına döner bu durumda.
Gereksiz yere kaynak israfında bir numarayız zaten.

Yasaya tamamen kötü yönden bakmamak lazım, yasa Filo kiralayan şirketlere biraz dur diyor, hizmet alanlarada, aracı Tekel şirketlerden kiralama satın al diyor..Birde işin sosyolojik yönü varmış, kiralık araçları kullanan şöförler, nasıl olsa kiralık diye hor kullanıyormuş, bakımları eksik bırakılıyormuş, buda trafikde araçdan kaynaklanan emniyeti bozuyormuş, trafik canavarları genelde kiralık araç kullanan şöförlermiş, basın expres yolundaki selde 5 kadının boğulduğu panelvanda kiralıkmış, sonuç olarak kiralık araçlar, kendi malı olmadığı için hor kullanılıyormuş ve trafik terörü yaratıyormuş...
Yeni yasayla şirketler parasını ödedikleri aracın bakımı ve şöförlere verildiği zaman kullanım şekilleri konusunda daha denetleyici olacakları umuluyormuş...İşin ekonomik boyutundada, şirketlerin çoğu zaten şimdiden yeni araçlarını almışlar, sigara dağıtımı yapan jtt tabacco kiralık kullandığı araçları iade edip 350 ader ford transit almış , bununda araç piyasasında canlılık yaratacağı düşünülüyormuş, bunu birazda bankalar zorladı herhalde, kredili yeni satışlar bankalarında tercihi imiş...
Ekmeğini yemiş araçları bu şartlardan faydalanarak satın alacak orta sınıf vatandaşada biraz avantaj sağlıyacak olmasıda güzel birşey, hatta camper yapmayı düşünen arkadaşlarada düşebilecek fiyatları avantaja çevirerek, işe başlamalarını erkene almalarına sebep olacaksa buda güzel br gelişme...
Ben şahsen, bu yasa orta sınıf ve dar gelirliyi araç sahibi yapabilecekse, güzel bir yasa diyorum, ticari filo kiralayan şirketlerin durumunda kendilerini ilgilendirir, yıllarca bu imkandan faydalandılar, şimdi sıra orta sınıfda..Vatana millete hayırlı olsun...

tabii bu araçları alırkende çok ama çok dikkatli olmak lazım, araç alıyorum derken hurda almakda var

Tabiki, araç kalıtesi için bu gün de aynı dikkatin gösterilmesi gerekiyor, yasa uygulanırsa sadece piyasaya içinden iyilerinin seçilme şansı olan 45000 adet araç çıkacak olması, karpuzdan anlayan kırmızıyı bulacak, ama bu bu gün içinde geçerli.... Zaten filo şirketleri ilk teklifi kiralama yaptıkları şirketlere bunu size satalım artık diyormuş, en az yarısı bu şekilde kullanan şirketlerde kalır, bazı şirketler kiraladıkları araçları geri verip ,kredi imkanlarından faydalanıp araçlarını sıfırlarlarsa, bunlardan arta kalanlar ancak piyasaya çıkacaktır...

Şöyle bir duyumda ben aldım,diyelim ki pastacısın,pastanı taşıyabiliyorsun ama unu,yumurtayı taşıyamıyorsun.Yumurtayı ,yumurtacı,unu uncu taşıyacak.Yani yeni kanunları bilen birisi bizi bilgilendirirse çok seviniriz.

Aslında konu açık, bir şirkette sigortalı çalışan şöförün kullanacağı aracın ruhsatı şirket adına kayıtlı olması gerekiyor, kiralık aracın yakıt masrafları işlenemeyecek..Bu yasanın çıkmasını noterlerinde işine geliyor, kiralama şirketleri gerektiğinde aynı aracı 3-4 firmaya sırayla kiralıyor, ama hiç satış yapımıyor, noterler ve trafik müdürlüğü işlem kaybından doğan maddi zarar yaşıyormuş..Bu yasayı kiralama şirketleri belki banka teminatı ile geçici satış yaparak yasayı delebilir ama işlem masraflarını kim öder bilemem...

mayıstosböce' Alıntı:
Şöyle bir duyumda ben aldım,diyelim ki pastacısın,pastanı taşıyabiliyorsun ama unu,yumurtayı taşıyamıyorsun.Yumurtayı ,yumurtacı,unu uncu taşıyacak.Yani yeni kanunları bilen birisi bizi bilgilendirirse çok seviniriz.
ben de şöyle duydum : herkes kendi alanında taşımacılık yapabilecek mesela pastacı unu yumurtayı taşıyabilecek ama mobilya taşıyamayacak

mayıstosböce' Alıntı:

Doğru Borsa'ya,

Ford Otosan hisseleri almaya.
Piyasa araba çöplüğüne dönecek.

Atilla bey hor kullanma ile yazdıklarında güzel bir noktaya değinmiş ama bu durumu çözmenin yolu bu tip kanunlar olmamalı.
Arabanın kaskosu olduktan sonra her türlü hor kullanmayı yine yapacaktır insanoğlu.
Kaza ve kırım tutanaklarını sürücülerin doldurduğunu düşünürsek bu yasa hor kullanma trafik kurallarına aylırılık gibi hatalara merhem olmayacaktır.

Yazabileceğim onlarca satır cümle var ama zamanımda kısıtlı.
:(

Kişileri ve şirketleri bilinçlendirmenin en kolay yolu Trafik Cezalarını gözünün yaşına bakmadan uygulamaktır.
Sizler şimdiye kadar araç kullanırken cep telefonu ile konuştu diye ceza kesilen bir sürücü gördünüz mü.?
Kanun koyucu ve uygulayıcılar işlerini savsakladığı ve/veya sürücülere acıdıkları için uygulamadıkları sürece bu hor kullanma ve bilerek kuralları suistimal etme durumları aynen devam edecektir.

Benden bu kadar.
İyi Çalışmalar arkadaşlar.

Geçen hafta bizim eleman boynu bükük trafik cezası elinde içeri girdi,polisin yanından telefonla konuşarak geçmiş.
Diğer konu araçların ucuza gitmesi konusu,biliyorsunuz ben connectleri çok överim ama bizim araçlar 2.seneyi doldurur doldurmaz sorunlar başladı, ilk giden aküler oldu hemde 2.senesi dolar dolmaz,sonra 110 binde birisine motor yapmak zorunda kaldık(aracın değeri 2.elde 10 bin motor için 7 bin e yakın birşey istediler araç bir hafta önce bakıma girmişti hiçbirşeyi yoktu dediğimizde fiyatı 1-2 aşşağı çektiler-biz bu konuyu ford a taşıyacağız) ve araçlarımız servis bakımlıdır,ayrıca elemanları sürekli kontrol edemeyiz ama genelde düzgün çocuklardır.Yani anlatmak istediğim şirketler en az 2 sene kiralarlar araçları,ondan sonra alınacak araçta herşeye hazırlıklı olmak lazım.Atilla ya bu konuda sonuna kadar hak veriyorum.Çok ama çok dikkatli bir incelemeden geçmesi lazım alınacak araçlar.

benim işyerimin bünyesinde çalışan 2 adet kiralık araç var bireysel, bu adamlar vergi levhası sahibi ve vergi ödüyorlar, şimdi bu insanlar ne yapacak?

ayrıca ben ne yapacağım? 2 aracın olmamasından dolayı gidip yerine iki araç mı alacağım? Devlete ÖTV, bankalara faiz mi ödeyeceğim? zaten kriz nedeniyle sarsılan bütçemi daha fazla mı zorlayacağım? hayır almayacağım ve ödemeyeceğim, kendi araçlarımı biraz daha fazla yorucam o kadar...

Amaçlanan ne gerçekten? dünyayı sarsan krizin çok az etkilediği "bütçeye" yeni kaynak oluşturmak mı? akaryakıtta yapılan uygulama gibi menfaatimize olacağı söyleniyor ya, vayy halimize diyorum...

ilkakdeniz' Alıntı:
Amaçlanan ne gerçekten? dünyayı sarsan krizin çok az etkilediği "bütçeye" yeni kaynak oluşturmak mı? akaryakıtta yapılan uygulama gibi menfaatimize olacağı söyleniyor ya, vayy halimize diyorum...

hem bankacılık hemde otomotiv sektöründe iş yapan ağamızı krizden kurtarma planı, durgunlaşan ticari araç satışını canlandırmak ve kredi satmak

güzel haber beleşe karavan alabilecek insanlar o zaman galeriler dolup taşacaksa karavanlarla. :D

Arkadaşlar, olaya bir de şu gözle baksanız ;
Bu araçlar, leasing firmaları tarafından ağırlıklı olarak distribütör firmalara kiralandı. Genelde 2 ila 4 yıl sonunda bu araçları değiştiriyorlar zaten. Değişen çöpe gitmiyor. Gene piyasada.
Kanun çıkınca firmalar eğer araçların durumu iyi ise zaten kendi bünyelerine katacaklar. Katılmayanlar, evet piyasaya çıkacak. Unutmayın ki bu araçlar mutlaka 5 yıldan yeni modeller. Kimse kiralamaz eskiyi. Soruyorum size şimdi ;
Bir distribütör elemanı tarafından kullanılmış bir aracı satın alır mısınız almaz mısınız ? Bir de bu araçların iyi koşulda olması için 5 yıldan yeni araçlar olduğunu düşünün, üzerine %84 ÖTV öder misiniz ödemez misiniz ?
Hayale kapılmayalım lütfen.
Oğuz

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,460
Kayıtlı Üye Sayımız
172,115
Kaydolan Son Üyemiz
SoundofSilence

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.