Karavancılık Kimler için Uygun Değildir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orsaalabanda Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 36
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,746
Her ne kadar şehirlerde, uzun, yüksek binaların arasında sıkışmış olsak dahi hafta sonu herkesin şehir içindeki yeşil alanlara, deniz kenarlarına veya ormanlık bölgelere kaçarak, yalın ayak yürüdüğünü ve mangal yakmakta olduğunu görürüz...
Büyükşehirlere göç edenlerin çoğunluğu üzerindeki Anadolu kokusunu, yeşilliğe basma dürtüsünü içerisinden atamamıştır.
Yeni nesilde büyüklerinden gördüğü bu duyguyu, bu bol dumanlı görsel şöleni hafta sonları da olsa yaşayarak zaten genlerinde olan bu duyguyu büyüyünce de sürdürmeye devam eder.
Bana göre mesele sadece ucuz tatil yapma düşüncesi değildir. Mesele ucuz tatilin yanısıra daha çok doğanın içinde olmaktır, mesele kendine ait bir tatil alanı yaratmaktır, mesele daha özgür olmaktır, mesele birçok yerde vakit geçirerek bir taşla birden fazla kuş vurmaktır. Pandemi işin içine girince insanlar içlerinde olan bu hevesi tatmak amacıyla karavan işine giriyorlar. Girdikten sonra da zaten akla kara belli olacak ve birçoğu her zaman dediğim gibi satılık ilanını yapıştıracak. Keşke kiralama işine giderek bu işi gerçekleştirebilseler.
Her zaman çok gezen bilir demiyor muyuz? İnsanlar gezmek istiyor, bir çok yer görmek istiyor. Belki de bunu kısıtlı imkanlarla yerine getirmek istiyor. Evet belki ucuza tatil yapmak istiyorlar ama bunun sebebi karavancılığın ucuz olması değil, memleketimizde tatilin turiste ucuz bizim insanımıza pahalı olmasıdır. Günlük fiyatı neredeyse bir asgari ücrete denk gelen otellerde nasıl tatil yapılabilir ki? Zaten karavancılık ucuz demek bile karavan fiyatlarını geçen sene ile kıyasladığımızda pek mümkün görünmüyor.
Neden bizim insanımız da karavana binemesin, neden çoluk çocuk bir arada gezmesin, neden ailesi ile birlikte ülkemizdeki denizlerden, ormanlardan, göllerden ucuza ya da bedavaya faydanlanamasın? Üstelik dünyanın en güzel ülkesinde yaşıyorken.
Aranızda dedesi, büyükbabası Çanakkale'de, Sarıkamış'ta, Yemen'de şehit olan yok mu? Yine böyle bir durumda hiç düşünmeden koşacak olan sizler, bizler, bu halk değil mi? Neden bu ülkenin güzelliklerinden, nimetlerinden faydalanamıyoruz? Abant'a, Karagöl'e neden para verip izleme fırsatı sunuyorlar ki bana? Ya da neden buraları birilerine kiraya verip beni para ile girmeye zorluyorlar?
Konu biraz kaydı yine mevzuya döneyim. İçinde karavan hevesi olanlar da bu işten kısa sürede vazgeçecek bana göre.
Çünkü karavan hayatı senelerdir belirli bir sistem, bir düzen içerisinde yaşamaya alışmış, hayatı bir çok sebepten bir yere veya birilerine bağlı olanlar için uygun değildir.
Ülkemiz insanı her ne kadar doğa ile başbaşa yaşamaya istekli olsa dahi birçok kısma bunu ancak büyükşehirden emekli olduğunda memleketine göçerek, babasından kalan bir parça yer varsa gerçekleştirebilecektir. Bir kısmı da yaşantısını büyükşehirde, çocuğununun üniversitesinin bitmesini bekleyerek, hastane yakınında bir evde gazetesini okuyarak geçirecektir.
Çok az kısmı da eğer ömrü yeterse, sağlığı müsaade ederse hayallerini gerçekleştirmek için karavanla yola koyulacaktır.
Bu yüzden imkanı ve hevesi olan, doğadan korkmayan, kendisine eşlik edecek bir hayat arkadaşı olan ve sadece hevesi olsa dahi diğer şartları yaratmasını bilen karavan hayatını yaşayacaktır. Bu da çok az bir kısım olacak sanırım.
Az olsun öz olsun. Nerede çokluk orası sıkıntı işte.
Her şey gönlünüzce olsun...

Etiketler
Bana göre mesele sadece ucuz tatil yapma düşüncesi değildir.
Güzel de ben karavancılığın ne olduğu veya hangi amaçla yapıldığı üzerine düşünce belirtmeyi değil, yanlış anlaşılmaması için iki defa üzerine basarak, sadece karavanla ucuz tatil yapma hedefinin özellikle çalışma yaşamındaki nafileliğine dikkat çekmek istemiştim.
İkisi farklı şeyler, atlamış olmalısınız ?
Üstelik herkezin karavan düşüncesinin aynı veya tek nedenle şekillendiğini de söylemiş değilim. Bu açıdan dediğiniz gibi birkaç amacın tek istikamette buluşması sıkça rastlanan bir durum olmalı.
Yazdıklarımı da diğer amaçlardan soyutlanmış kısmi bir bakış olarak alın..

Bu fırsatla yaklaşımımı tekrar relative edeyim.
Eğer hane başına, uygun fiyatlı tek bir araç mütevazı yapılı bir karavan olarak da kullanılıyorsa, özellikle bu hedef kitle için durum belki daha uygun olabilir.
Örneğin VW Bus veya benzerleri gibi ?

Son düzenleme:

karavan fotoğraflarına ve videolarına bakıp bakıp '' bunlar işi bilmiyor, hiç böyle karavan olur mu? ben bunlardan daha iyi karavan yaparım '' diyenler için de uygun olmasa gerek....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.