Karavanda Ev Tipi Beyaz Eşyalar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan umutcanv Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,732

umutcanv

Yeni Üye
Herkese Selamlar,

Hali hazırda minimalist olan ev yaşantımı, 'motorhome' diye tabir edilen hayat tarzına taşımak istiyorum. Bunu yaparken de gönlümde yatan şey mümkün olan tüm eşyalarımı karavana taşıyabilmek.

Tasarım sürecine henüz başlamadım ve sağlıklı bir tasarım yapabilmek için araştırmalarıma devam ediyorum ancak yabancısı olduğum bir konu elektrik akü sistemleri ve bu vesileyle ilk sorumu da buradan sormak isterim.

Taktir edersiniz Ocak 2023 koşullarında bir evde bulunan beyaz eşyaları (buzdolabı, çamaşır & bulaşık makinesi, fırın, klima) sıfırdan almak minimum 30.000 TL'yi bulacaktır. Haliyle zaten herşeyiyle maliyetli olan bu karavan işi için bu aletlere ekstra para vermek istemiyorum, çünkü; mevcut eşyalarımı spotçulara satmaya kalksam değerinin 1/5'ini belki verecekler. Birde üstüne sıfırdan beyaz eşyalar almak ne kadar akıllıca olur tam emin değilim. Açıkçası eşyalarımı satmakta pek gönlümde yok.

Benim bu noktada tasarıma başlamadan önce emin olmam gereken bu konu hakkında 2 noktada yardımınıza ihtiyacım var. Birincisi; tüm bu saydığım beyaz eşyaları (hepsi 220v standart ev tipi aletler) aküden beslemek teknik olarak mümkün mü? Örnek olarak rakamları farazi söylemek gerekirse tüm bu eşyalar için 2000 watt inverter ve 400 ah akü yeterlidir gibi bir şey söylemek mümkün mü? İkincisi de buna bağlı olarak eğer bu durum mümkünse akü ve invertere yapacağım yatırım maliyetiyle sıfırdan beyaz eşya alma maliyeti arasında hangisi daha kazançlı/mantıklı olur?

Değerli yardımlarınızı rica ederim, bende makine tasarımcısıyım eğer lazer kesim tasarım işlerine veya mekanik olarak her hangi bir tasarıma ihtiyacınız olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Etiketler
.
Umut bey kampinglere girmeden uzun müddet ev konforuyla karavancılık yapmak istiyorsanız baştan pahalı da olsa karavanlar için üretilen aletleri alma durumundasınız. Bu kısa da olsa kestirilip atılan bir cevap değil !
Teorik olarak mümkün olsa da bilmem bıçak yerine laser ile ekmek kesmek isteyen birine ne cevap verirdiniz ?.. 😉

Hani olur da gücenirsiniz diye, sorunuza prensip açısından cevap vereyim. 🙂
Minimalist yaşam ister istemez minimal kaynak demek. Yaşam yeriniz dar enerji kazanımınız az, depolamanız sorunlu. Gereksinimlerinizin alıştığınız tarzda karşılanması üretim sayıları az da olsa onların karavana uygun yeni teknik çözümlerini gerektiriyor.

Son düzenleme:

.
Umut bey kampinglere girmeden uzun müddet ev konforuyla karavancılık yapmak istiyorsanız baştan pahalı da olsa karavanlar için üretilen aletleri alma durumundasınız. Bu kısa da olsa kestirilip atılan bir cevap değil !
Teorik olarak mümkün olsa da bilmem bıçak yerine laser ile ekmek kesmek isteyen birine ne cevap verirdiniz ?.. 😉

Hani olur da gücenirsiniz diye, sorunda prensip açısından cevap vereyim. 🙂
Minimalist yaşam ister istemez minimal kaynak demek. Yaşam yeriniz dar enerji kazanımınız az, depolamanız sorunlu. Gereksinimlerinizin alıştığınız tarzda karşılanması üretim sayıları az olsa da karavana uygun yeni teknik çözümünü gerektiriyor.
İlgi alakanız için teşekkür ederim, neden alınayım est. :smiley:

Burada temel prensip maliyeti düşürmek ve eldeki eşyaları kullanabilmek, böyle olacak demiyorum eğer oluyorsa elimde ki eşyaları kullanmak istiyorum. Eşyaların tamamını satıp yeni eşyalar almak konuyu bilmeyen birisi olarak bana akü-inverter-güneş panelinin daha güçlülerini almaktan sanki daha fazla sıkıntılı olacak gibi geldi.

Birde yaşam yerim dar olmayacak, minimalist demek bence dar alana hapsolmak demek değil. söylediğim gibi kendim tasarım yapacağım bu sebeple optimum fayda sağlayacak tasarımı olabilecek en ferah kabinin içine giydirebilecek imkana sahip olacağım şekilde planlıyorum.

İşin felsefesi bir yana ben sorumu güncelleyerek tekrar sormak istiyorum, Tüm bu aletler için gerekli olan sistem konusunda bilginiz varsa şahane yardımcı olursunuz. Ne kadarlık akü, kaç watt inverter ve kaç tane kaç wattlık güneş paneli beni dışardan bağımsız yaşayabilecek kadar idare eder bunun maliyeti kabaca ne olur?

Tekrar teşekkürler.

Herkese Selamlar,

Hali hazırda minimalist olan ev yaşantımı, 'motorhome' diye tabir edilen hayat tarzına taşımak istiyorum. Bunu yaparken de gönlümde yatan şey mümkün olan tüm eşyalarımı karavana taşıyabilmek.

Evinizdeki minimalist yaşamın benzerini karavandaki karşılığı evin konforunu sağlayan ekipmanlarınızı araca taşımak değildir.
Bahsettiğiniz tüm elektrikli aletleri aracınıza monte ettiğinizde tüm ekipmanları çalıştırmak için bayağı akü,panel,invertör maliyeti sizi karşılayacak ,üstelikte panel verimliliği ve dış hava şartlarına bağlı elde edeceğiniz elektrikle sürdürebilir olmamasının da sıkıntılarını yaşarsınız.

Çamaşır makinası,bulaşık makinası,klima ve fırın yüksek elektrik tüketim kaynakları olduğu için kullanmazsanız; akü,inverter ve panel maliyetiniz oldukca düşer.
Bu cihazlar olmadan yaşam kalitemi düşüremem diyorsanızda ; ya akü , panel ve inverter maliyetlerine yada en az 5 KW lık bir jenaratörüde araca yüklemek durumunda kalacaksınız.
İlk yatırım maliyetini dahada aza düşürmek için bu cihazları eş zamanlı kullanmamaya özen göstererek ve buna engel olacak elektrik bağlanıtarını yaptırmanız bile gerekebilir.

Sıfırdan almanızla yada evdeki cihazları kullanmanız arasında ciddi elektriksel kazanç sağlamayacağınız için "eldeki bir kuş daldaki iki kuştan daha iyidir" sözü sizin içinde geçerlidir.
.
Evinizdeki kullanmak istediğiniz ekipmanların tüketim güçlerini ayrı ayrı toplayın.Akü,inverter ihtiyacınızı sizin vereceğiniz karar belirleyecektir.
Bu cihazları aynı anda kulanmayacağınıza inanıyorsanız ;en yüksek tüketime sahip olan cihazının tüketiminin en az %25 daha üstü kapasitesinde inverter seçiniz.

Akünüzü ise karavan aydınlatma ,priz ve ortam ısıtıcısı ve seçtiğiniz %25 daha büyük olan cihazın tüketim gücünüde ilave edip bulabilirsiniz.

Akü kapasitesinin nasıl hesap edeceğiniz hakkında bu sitede ve size yanıt veren üstteki doğrucu davut nickli mesut beyin yanıtı altındaki hazırladığı ekli dosyalardan bulabilirsiniz.

Evinizdeki minimalist yaşamın benzerini karavandaki karşılığı evin konforunu sağlayan ekipmanlarınızı araca taşımak değildir.
Bahsettiğiniz tüm elektrikli aletleri aracınıza monte ettiğinizde tüm ekipmanları çalıştırmak için bayağı akü,panel,invertör maliyeti sizi karşılayacak ,üstelikte panel verimliliği ve dış hava şartlarına bağlı elde edeceğiniz elektrikle sürdürebilir olmamasının da sıkıntılarını yaşarsınız.

Çamaşır makinası,bulaşık makinası,klima ve fırın yüksek elektrik tüketim kaynakları olduğu için kullanmazsanız; akü,inverter ve panel maliyetiniz oldukca düşer.
Bu cihazlar olmadan yaşam kalitemi düşüremem diyorsanızda ; ya akü , panel ve inverter maliyetlerine yada en az 5 KW lık bir jenaratörüde araca yüklemek durumunda kalacaksınız.
İlk yatırım maliyetini dahada aza düşürmek için bu cihazları eş zamanlı kullanmamaya özen göstererek ve buna engel olacak elektrik bağlanıtarını yaptırmanız bile gerekebilir.

Sıfırdan almanızla yada evdeki cihazları kullanmanız arasında ciddi elektriksel kazanç sağlamayacağınız için "eldeki bir kuş daldaki iki kuştan daha iyidir" sözü sizin içinde geçerlidir.
.
Evinizdeki kullanmak istediğiniz ekipmanların tüketim güçlerini ayrı ayrı toplayın.Akü,inverter ihtiyacınızı sizin vereceğiniz karar belirleyecektir.
Bu cihazları aynı anda kulanmayacağınıza inanıyorsanız ;en yüksek tüketime sahip olan cihazının tüketiminin en az %25 daha üstü kapasitesinde inverter seçiniz.

Akünüzü ise karavan aydınlatma ,priz ve ortam ısıtıcısı ve seçtiğiniz %25 daha büyük olan cihazın tüketim gücünüde ilave edip bulabilirsiniz.

Akü kapasitesinin nasıl hesap edeceğiniz hakkında bu sitede ve size yanıt veren üstteki doğrucu davut nickli mesut beyin yanıtı altındaki hazırladığı ekli dosyalardan bulabilirsiniz.
Dediğinizi yaptım az önce günlük 2800 watt elektrik ihtiyacı doğuyor internetten biraz araştırıp öğrendim yaklaşık 12 adet 280watt panel ve 12 adet 100 amper aküye tekabül ediyor şeklinde çıktı. Dediğiniz gibi maliyeti hayli yüksek çıkıyor, bu durumda benim beklentim çok doğru değil, görünüşe göre eşyalar değişecek.

Öğrenmek istediğim bilgi buydu, ilgi alakanız için teşekkürler.

Dediğinizi yaptım az önce günlük 2800 watt elektrik ihtiyacı doğuyor internetten biraz araştırıp öğrendim yaklaşık 12 adet 280watt panel ve 12 adet 100 amper aküye tekabül ediyor şeklinde çıktı. Dediğiniz gibi maliyeti hayli yüksek çıkıyor, bu durumda benim beklentim çok doğru değil, görünüşe göre eşyalar değişecek.

Öğrenmek istediğim bilgi buydu, ilgi alakanız için teşekkürler.

2800 w elektrik ihtiyacınız doğru hesapladığınızı var sayarsak
Bu güce kayıpları dahil ederek 3500 W kabulune göre sizin için en uygunu o kadar akü ve panel masrafı altına girmektense yüksek tüketim değeri olan cihazlarınızı (fırın,bulaşık makinası vs hangisiyse) onları akü beslemesinden ayrı tutun,bunların içindeki en büyük tüketim gücü olan cihaz tüketimi üzerinde bir portatif jenaratör alın.Sadece o cihazları kullanırken jenaratörünüzü kullanırsınız.
Jenaratörün size ilave faydasıda var; kapalı ve kış ortamlarda panel verimliliği düşeceğinden akülerinizi şarj etmek içinde kullanma avantajına da sahip olursunuz.

2800 w elektrik ihtiyacınız doğru hesapladığınızı var sayarsak
Veriler fabrika verisi, muhtemelen doğrudur.

Bu güce kayıpları dahil ederek 3500 W kabulune göre sizin için en uygunu o kadar akü ve panel masrafı altına girmektense en yüksek tüketim değerine sahip olan ev aletlerinizden en yüksek tüketim değeriniz olan fırın,bulaşık makinası vs hangisiyse onu akü beslemesinden ayrı tutun,bunların içindeki en büyük tüketim gücü olan cihaz tüketimi üzerinde bir portatif jenaratör alın.Sadece o cihazı kullanırken jenaratörünüzü kullanırsınız.
matematik yalan söylemez hesap ortada :smiley: dediğiniz gibi eşyalar değişecek. ama yine de jeneratör öneriniz için teşekkür ederim benim aklıma o hiç gelmemişti, listemde dc-dc adaptör var gelçi motordanda besleme yapacağım ama uzun süreli sabit kaldığım zamanlarda hava da bozarsa jeneratör çok iyi bir alternatif olur. teşekkürler.

İlgi alakanız için teşekkür ederim, neden alınayım est. :smiley:

O zaman size gerçekten alınacağınız bir başka cevap daha vereyim. 🤨😄

Karavanınızın planını kendiniz çizmeyin.
En az birkaç haftalık açıkçası aylık hatta farklı mevsim ve yerlerde yapılmış karavan tecrübesinin getirebileceklerini atlamayın. Günümüzde karavan üzerine söylenecek herşey artık söylenmiş ve hazır durumda.
Siz size nelerin uygun olduğunu bilebilirsiniz ama onların karavana uygunluklarının da doğru cevaplanması gerekiyor..

Karavancılıkta dünyaca isim yapmış bir üreticinin en banal bir planı, inanın sizin şimdilik aklınıza gelmeyebilecek durumlara bile daha yerinde cevap verecektir.

Umarım tutucu bir ihtiyar damgası yemem..😄

Son düzenleme:

O zaman size gerçekten alınacağınız bir başka cevap daha vereyim. 🤨😄

Karavanınızın planını kendiniz çizmeyin.
En az birkaç haftalık açıkçası aylık hatta farklı mevsim ve yerlerde yapılmış karavan tecrübesinin getirebileceklerini atlamayın. Günümüzde karavan üzerine söylenecek herşey artık söylenmiş ve hazır durumda.
Siz size nelerin uygun olduğunu bilebilirsiniz ama onların karavana uygunluklarının da doğru cevaplanması gerekiyor..

Karavancılıkta dünyaca isim yapmış bir üreticinin en banal bir planı, inanın sizin şimdilik aklınıza gelmeyebilecek durumlara bile daha yerinde cevap verecektir.

Umarım tutucu bir ihtiyar damgası yemem..😄
est. :D alıngan birisi değilimdir yapıcı olduğu sürece her eleştiriye açık bir insanım.
Youtube artık günümüzün video kütüphanesi gibi burada bir çok değerli içerik üreticisi var ve hepsinin tecrübesini izleyip not alıyorum. Ayrıca gezenbilir gibi forumlarda da sizin gibi tecrübeli insanların fikirlerini sormakta hiç bir abes görmüyorum :smiley: kamping ve trekking üzerine tecrübelerim de var ve tasarımıma bunların hepsini yansıtacağım. Haftalardır video izliyorum ve hiç bir noktayı atlamamak için hala tek çizgi çizmedim, projemi tamamladığımda emin olun sizin de hoşunuza gidecek :smiley: Saygılar..

Atladığınız bir kaç şey var:

Birincisi, o rakam günlük değil, saatlik. Günlük ihtiyacı bulmak için bunu 24 ile çarpmanız gerek.

İkincisi, ağırlık. O kadar akü ve beyaz eşyayı sorunsuz taşıyabilmek için bir kamyona ihtiyacınız olacak.

Mesut bey bu cihazları aküyle besleyerek kullanabileceğinizi ima ederken varsayımlarla hareket ediyor. Teorik olarak mümkün, evet. Pratikte hayır. En iyi ihtimalle aynı anda tek bir tanesi, o da belki.

Yakın zamanda yaşadığım bir örnek vereyim: Benim (şofben dışında) herşeyim 12V üzerine kurulu. Panellerim 300W, akülerim 360W. Kabin ısıtıcısı mazotlu. Ama fanı elektrikli. Fan ne kadar çekecek ki diyeceksiniz. Aynı şekilde buzdolabı da öyle. Havanın kapalı olduğu kış koşullarında paneller aküleri yeterince doldurmadığı için gecenin bir vakti kabin ısıtıcısı sustu. Sebep aynı anda buzdolabının da çalışıyor olması. Sanırım bir fikir verir.

220V gerektirdiği için klimayı çok zaman önce dışarıdan elektrik aldığımda kullanacak şekilde tasarımı değiştirmiştim. Hiç bir zaman kullanmadığım için sonunda hanımın isteği üzerine söktüm, yerine dolap yaptım. Fırın, asla düşünmedim. Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, vb.leri de öyle. Karavanda en iyi ihtimalle, o saydığınız cihazlardan yalnız buzdolabını kullanırsınız.

Benim minimalist yaşam anlayışım zaten bu tür konforlardan uzak olmayı şart koşuyor. Bu doğrultuda, yakın zamanda banyo için kullandığım şofbenden vazgeçip Mesut beyin delikli pet şişe yöntemine geçtim. Sizin minimalist yaşama bakışınız benimkinden biraz farklı sanırım.

Bu cihazları da içeren bir tasarıma başlamadan önce bunlara gerçekten ihtiyaç olup olmadığı konusunda bir daha düşünmenizi öneririm.

Bu cihazları verili kabul ederken, eşinizin ihtiyaçlarını baz aldığınızı tahmin ediyorum. Forumda defalarca yazılan bir konuyu hatırlatmama izin verin: Eşiniz minimalist yaşamı benimsemiyorsa karavan hayalinizi rafa kaldırın.

.
Bekir bey, Umut bey Orhan beye verdiği cevapta düşüncesinden uzaklaştığını yazdığından, aslında zaten hesabı derinleştirmeye pek gerek kalmadı sayılır.

Karavancılık zevk işi olduğu kadar hesap işi de. Bizde nedense hesap yerine heyecanla işe başlayanların sayısı çok daha fazla olduğundan hesaba değer veren Umut bey umut veren ender bir ayrıcalık taşıyor. 😉

Ben planını merakla bekliyor olacağım..
Hiç olmazsa belki oradan kızdıracak birşeyler buluruz. 🤓

Tecrübe aktarılırken ister istemez kibir kokuyor. İşimiz zor ama profesör titili ile siz, tescilli bir bilge olduğunuzdan dediklerinize bizimkinden daha dolaysız inanılıyor. 😊

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri