Karavan'da Geri Görüş Kamerası Tavsiyeleriniz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan drankara Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 49
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,115

drankara

Kamp II
Yer
İzmir
Web
www.gezginim.org
Merhaba,

Araçlar büyüdükçe geri manevralar da oldukça zorlaşmakta olduğu bir gerçek.. Karavanların da yan aynalar dışında arkayı görme imkanı yok denilebilir.. Özellikle dar yerlere park bu araçlarda diğer otomobillere göre, arkayı görme imkanının oldukça kısıtlı olması nedeniyle arkadaki nesnelere çarpma olasılığı oldukça yüksek.. birde aracın büyüklüğünü hesaba katarsak çarpma riski daha da artmakta.. Bu yüzden karavanda geri görüş kamerasının olmazsa olmaz ekipmanlar içinde olduğunu düşünüyorum..

Karavanda geri görüş kamerası olarak hangi marka-model geri görüş kamerası kullanıyorsunuz.? Önerileriniz nelerdir?

Ben bu kamera modelini aldım, alma sebebim büyük araçlar için yapılmış olmasıydı, görüş açısının daha iyi olacağını düşünüyordum, ama istediğim gibi çıkmadı açı çok dar, kalite olarak değilde görüş açısı olarak memnun değilim. Yukarıdan aşşağı bakış açısı çok dar, yani arka tampona baktırdığınız zaman geriye doğru en fazla bir metre görüyorsunuz, ben biraz daha geniş açı olsun istiyorum.
En azından bu kamera tarzını düşünenler için bir yorum olsun
Scan10162a

Ben şimdi balık gözü kamera düşünüyorum, 360 derece ama bu konuya vakıf değilim araştırıyorum. Bilgiye açığım

Son düzenleme:

HB'den en basit kamera+ekran aldım. Araç panelvan. Arkayı sadece güvenlik amaçlı manevra yaparken - Allah korusun çocuk v.b- düşünüyorsanız idare eder. Ancak bu ve benzeri kameralar açı iyi değil ve gerçek mesafede uzakta haliyle. Beni idare ediyor ama hani açayım arkada ki trafiği de güzel net göreyim, genş açı olsun v.s diyenler için daha iyi kameralara bakmakta fayda var.

HB'den en basit kamera+ekran aldım. Araç panelvan. Arkayı sadece güvenlik amaçlı manevra yaparken - Allah korusun çocuk v.b- düşünüyorsanız idare eder. Ancak bu ve benzeri kameralar açı iyi değil ve gerçek mesafede uzakta haliyle. Beni idare ediyor ama hani açayım arkada ki trafiği de güzel net göreyim, genş açı olsun v.s diyenler için daha iyi kameralara bakmakta fayda var.
Park sensörleri daha çok işe yarıyor aracın arkası için. En azından ben çok faydalanıyorum. Birisi yaklaşınca ötmeye başlıyor.

Karavanımda uzun zamandır geri görüş kamerası var. Kamera yolda giderken de devamlı açık. Geri giderken sadece ekrana değil sağ ve soldaki aynalara da sık sık bakmak lazım. Karavanın sağ ve solunda olan araçları yaklaştıkça ekranda görmek zorlaşıyor ve kaza ihtimali artıyor.

Park sensörleri daha çok işe yarıyor aracın arkası için. En azından ben çok faydalanıyorum. Birisi yaklaşınca ötmeye başlıyor.

Ben taktırmak istedim 2013'lerde beyin kabul etmiyor dediler, bu araçlar ''eksi'' tetiklemeli ''artı'' dan çalışmıyor diye açıkladılar

Karavanımda uzun zamandır geri görüş kamerası var. Kamera yolda giderken de devamlı açık. Geri giderken sadece ekrana değil sağ ve soldaki aynalara da sık sık bakmak lazım. Karavanın sağ ve solunda olan araçları yaklaştıkça ekranda görmek zorlaşıyor ve kaza ihtimali artıyor.

Yukarıdan aşşağı baktığı halde arka tamponun sağ ve sol uç kısımlarını açı darlığından dolayı göremiyorum, sizin de dediğiniz gibi hem ayna hem ekranı kontrol ederek yanaşmak gerekiyor, ekran sayesinde diğer araca sıfır yanaştırabiliyorum. İstediğim zaman da bisikletleri kontrol için yolda açıp bakabiliyorum.

Ben taktırmak istedim 2013'lerde beyin kabul etmiyor dediler, bu araçlar ''eksi'' tetiklemeli ''artı'' dan çalışmıyor diye açıkladılar
Bir çözüm bulmuşlardır şimdiye dek, park sensörü o kadar kolaylık ki, peşini bırakmayın bence. Kör noktalarda hiç yanılmıyor.
Beyinden bağımsız da takılabilmesi lazım , gerekli + akımı , geri vites lambasından bir diyot kullanarak alabilirsiniz ki beyine park devresinden bir şey gitmesin. İhtiyac olunan anda + varsa, röle ile eksi tetikleme de yapılabilinir. Ama aracın lambalarından birinden + alınırken, beyin bundan alınıyorsa yapacak bir şey yok :smiley:

Bir çözüm bulmuşlardır şimdiye dek, park sensörü o kadar kolaylık ki, peşini bırakmayın bence. Kör noktalarda hiç yanılmıyor.
Beyinden bağımsız da takılabilmesi lazım , gerekli + akımı , geri vites lambasından bir diyot kullanarak alabilirsiniz ki beyine park devresinden bir şey gitmesin. İhtiyac olunan anda + varsa, röle ile eksi tetikleme de yapılabilinir. Ama aracın lambalarından birinden + alınırken, beyin bundan alınıyorsa yapacak bir şey yok :smiley:

Ayağına kadar gelmiş, hem park sensörünü ondan alıp montajını da kendisi yapacağı müşteriyi kaçıracak usta değildi :smiley:
Kafa zehir gibi, elektiriği nereden alacağını tespit edememiş üzülerek beni geri çevirdi. Şimdi başka ben takarım diyen ustaya da açıkçası güvenemedim. Kimi gönderdiysem memnun ayrıldı. Fakat ustayı kaybettik nerede olduğunu bilmiyoruz, patronuna kızıp çekip gitmiş. eminim bu zamana kadar çözmüştür ama nerede çalışıyordur. Her ustaya da gidilmiyor.

Yeni modellerde farklı mı bilmiyorum ama, bir kaç ay önce Corsa‘ ya (2009 Model) montajını yaptım. Elektrik, geri vites lambasından alınıyor. Internetteki bir montaj videosundan fadalandım.

.
Geri görüş kamerası üzerine tecrübem yok, çünkü on senedir sadece park sensörü kullanıyorum.
Bilmem yine de başlığa yazmam anlamlı olur muydu ?
Neden olmasın ? Zaten her şeye burnumu sokuyorum. :yum:

Sanırım yeni alacağım bir araçta da yine sensörü tercih ederdim.
* Bir ekrana, birde dikiz aynasına bakma yerine, sadece dikiz aynası kullanmak ve sensörlerden akustik uyarı almak daha az stresli olmalı diye düşünüyorum.
* Bir de kamerada mesafenin doğru tahmin edilme zorunluluğu var.
* Çeşitli kamera tiplerinin olduğu da unutulmamalı.
* Zaten sensörler, araç tazyikli su ile temizlenirken zarar görmemişse, hiç hata yapmadığı gibi beklenen alanlara da kör değiller.
En azından benim fabrika montajlı cihazım için durum böyle.
* Kameranın gerçek görüş alanı ise galiba ancak montajdan sonra belli olmalı ?

Kameraya karşı olduğum anlaşılmasın. Sadece tecrübem yok.
Yasalar hepsini yardımcı aletler olarak görüyor. Aslında arkada birinin durması lazım..
Ama gel de uygula.

Diğer taraftan şimdi araştırdım; bir teste göre en az 1,5 metreyi, 170 derecelik açıyla kapsayan dört adet park sensörlü bir sistem, geri görüş kamerasından daha güvenli bulunmakta..
Sayfa maalesef Almanca.

İkilemde kalanlar belki iki sistemi de beraberce kullanabilirler ? 😋

Son düzenleme:

park sensörü zaten olmazsa olmazlardan.. ancak araç büyük olunca arkaya doğru bir kamerada gerekecek gibi görünüyor.. aslında düşümcem yol boyunca sürekli arka kameranın görülebilir şekilde açık kalması yani geri vitese bağımlı olmaması.. yoksa geri geri park ederken sadece geri göeüş kamerasına güvenmek küçk araçlarda olabilir ancak bu boyuttaki bir araçta arka araca çarpma ile park sonlanır gibi görünüyor..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri