Karavanda Hermetik Kombi Kullanımı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Gezente4646 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 59
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,308

Gezente4646

Yeni Üye
Merhabalar sayın gezebilir ailesi

Fromda bir süredir karavanda ısınma ve sıcak su çözümlerini araştırıyorum bir çok var seçenek olduğu gördüm karavanda kombi tarzi gazlı su ısıtıcısı kullanan arkadaşlar var benim sormak istediğim bu kombinin kalorifer çıkışına Çorum kaloriferi taksak nasıl olur bu tarz bir uygulama yapan kullanan varmıdır ?
Bence bu sistem gerekli montaj ve güvenlik hususlarına dikkat edildiği taktirde diğer hazır çözümlerden çok daha verimli olacaktır diye düşünüyorum hem maliyet hemde yakıt tasarrufu açısından .

Etiketler

Fromda bir süredir karavanda ısınma ve sıcak su çözümlerini araştırıyorum bir çok var seçenek olduğu gördüm karavanda kombi tarzi gazlı su ısıtıcısı kullanan arkadaşlar var benim sormak istediğim bu kombinin kalorifer çıkışına Çorum kaloriferi taksak nasıl olur bu tarz bir uygulama yapan kullanan varmıdır ?
Bence bu sistem gerekli montaj ve güvenlik hususlarına dikkat edildiği taktirde diğer hazır çözümlerden çok daha verimli olacaktır diye düşünüyorum hem maliyet hemde yakıt tasarrufu açısından .

Gayet mantıklı ama kombi fanı, kombi pompası, ve kalorifer fanının elektirik ihtiyaçlarini hesaba katmak lazim.

Aynı şey benim de aklıma geldi ve hatta ben yerden ısıtma olarak düşündüm :smiley: Deneyen var mı acaba ?

Ev tipi kombiden bahsediyorsanız, bildiğim kadarı ile en az iki üç petek açık olmasını öneriyorlar, çorum kaloriferinde suyun dolaşma mesafesi çok daha az olacak sağlıklı çalışmaz gibi geliyor bana.

.

Bilmem içimizde sadece binalarda kullanılmak için sertifikalı bir aleti, araçlarda kullanmanın sigorta boyutunu düşünen ya da bilen biri var mı ? ;)

“Yok canım, önemli değil, ayrıca sen merak etme, hiçbirşey olmaz” dışında verilecek her cevabı ciddiye alıp ilgiyle dinleyeceğimden emin olabilirsiniz. :smiley:

Hani arada bir Avrupa’daki karavan üreticilerine yazıp, ne fırsatları kaçırdıklarından bahsetsem mi diye düşündüğüm de olmuyor değil..;)

.

Son düzenleme:

Minimum bir evi 130 metreküp maksimum bir karavanı 30 metreküp olarak düşünsek bile ev tipi kombi sağlıklı çalışmaz . Hiç olmadık bir yerde zor durumda kalırsınız.

.

Bilmem içimizde sadece binalarda kullanılmak için sertifikalı bir aleti, araçlarda kullanmanın sigorta boyutunu düşünen ya da bilen biri var mı ? ;)

“Yok canım, önemli değil, ayrıca sen merak etme, hiçbirşey olmaz” dışında verilecek her cevabı ciddiye alıp ilgiyle dinleyeceğimden emin olabilirsiniz. :smiley:

Hani arada bir Avrupa’daki karavan üreticilerine yazıp, ne fırsatları kaçırdıklarından bahsetsem mi diye düşündüğüm de olmuyor değil..;)

.
Üstadım bu konuda çok önemli bir yere temas ettiniz. Kesinlikle doğru bir bakış açısı.

Ancak yapılabilirlik ve fonksiyon açısından uzmanlık konum olduğu için bilgi vermek isterim nacizane.

Daikin yoğuşmalı kombi yi örnek vereyim. Boyut olarak en ufak yoğuşmalı o. Diğerleri de benzer ölçü ve değerlere yakındır.

Karavan a monte edilebilir teknik olarak. Ama @EvliyaCelebi2 üstadın dediği gibi karavan kullanımı için gerekli sertifika ve testleri araştırmak gerek.

Kombiler doğalgaz veya LPG ile çalışırlar. LPG opsiyoneldir. Özel sipariş veya devreye alırken servis müdahalesi ile ayarlanır LPG için. Gücü 86 W olarak veriyor kataloğlu. Bu max. İnvertör lü olduğu için kullanıma bağlı olarak düşer. Oda termostatı kullanırsanız otomatik kapadığında 0 olur elektirik tüketimi. Unit heater denilen Webasto tarzı bir serpantinli fanlı ısıtıcıya bağlayabilir veya yerden ısıtma da yapabilirsiniz. Unit heater fanı bu güce ilave gelecektir. Sıcak su kullanımında ise min 1,5-2 bar yani 25-30 psi basınç gerekir. Hidroforunuzu buna göre seçmelisiniz, yada hidrofor görevi yapacak pompanızı. WaterFlo tarzı 12 V pompalar işinizi görür. Bunlarda bütünleşik basınç presostatı (svici) var, musluğu veya duşu kapadığınızda duruyor.

24 kW ısı gücüne haiz bu kombi. Saatte yaklaşık 2 kg LPG tüketir tam kapasitede. Ama bu sadece sıcak su kullanırken olur, oda kışın su soğuk iken. Min 3 kW a dek düşebiliyor modülasyon ile ısıl güç. Neden yazıyorum bunları, LPG tüpü değiştirme ihtiyacınız sık olur kışın. Karavanın ısı kaybı diyelim ki 1.500 W. Yani 1.5 kW. Bu durumda bile saatte 125 gr. LPG tüketir ki bu ideal bir durum. 12 kg lık bir tüp hiç sıcak su kullanmazsanız yaklaşık 100 saat gider demek. Yani 4 gün. Pratikte bu 2-3 günü geçmez. Motorinden ucuz ama tüp güvenliği, değişim zorluğu, kombi boyutları 250 x 400 x 600 derinlik x genişlik x yükseklik, karavan için dizayn edilmiş olmaması düşünülmesi gereken konular.

Aklınıza takılan teknik bir konu olursa yazın lütfen.

Saygılar

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu hermetik şofben. Kombi değil.

Tüm yoğuşmalı kombiler elektronik ateşlemeli zaten.

Burda tek dikkat edilecek husus dışarıdan elektrik aldığınızda faz ve nötr yer değiştirirse iyonizasyon elektrodu alevi görmez arızaya geçer. Fişi ters çevirip takarsanız sorun çözülür.

Son düzenleme:

.

@Tarkaner , inanın bu kalitede etraflı bir cevap beklemiyordum.
Sağolun. :smiley:

Cümlemi soru şeklinde kurmamın asıl amacı; resmen karavan kullanımı öngörülmemiş bir aletin sebep olduğu yangındaki sigorta sorununa gönderme yapmaktı.

Teknik olurluluğunu incelediğiniz bu cevabınız yanında, üye bir hukukçu veya sigortacının vereceği resmî karakterli bilgiler, konuyu hakkıyla tamamlayacak.

Böylelikle “Orda oluyorsa, burada da olur. Al tak geç” şeklindeki yaklaşımları geçerli bir temele oturtmak isteyenlere, her açıdan bilgi verilmiş olunur.

.

Son düzenleme:

@EvliyaCelebi2 Üstadım estağfurullah.

Benim karavan ile ilgim uzaktan gıpta boyutunda. Ama ısıtma ve soğutma, mekanik tesisat, enerji konularında uzmanım. Bahsi geçince kendimi tutamadım.

@Pathfinderonur arkadaşın verdiği örnek eğer BS veya EN normlarına uyuyorsa, kombi de olur diyeceğim, gene de uzman sigortacı exper ve hukukçu görüşü almak lazım. Tabi menfi bir durumda bilirkişi raporu da önemli.

Kendi karavanını yapan Onur arkadaşımızın kullandığı Thruma emniyet regülatörü vardı. LPG tesisatında mutlaka kullanılmalı. Kaza veya hareket anında gaz akışını kesen sistem. LPG tesisatı kesinlikle bakır boru ile yapılmalı. Aslında demek istediğim şey, kombi veya cihazdan çok tesisat ve işçilik kalitesi, güvenliği mühimdir. Genelde patlama, vs yangına sebebiyet veren cihaz değil, tesisat veya kazadır.

Amerika da büyük karavanlarda ısıtıcı ve/veya mutfak kullanımı için LPG tankı oluyor. Benzin istasyonlarından dolum yapıyorsunuz. Tüp ile uğraşmıyorsunuz.

Proje ve ruhsat aşamasında yapılırsa uygulamasında sakınca görmüyorum. Ama mutlaka Thruma emniyet regülatörü tarzı bir kesici koymak lazım. Periyodik kontrolleri MMO gibi 3rd Party kurumlar tarafından yapılmalı.

Keyifli ve emniyetli geziler dilerim.

.

Ben de altta imza bölümündeki “Karavanda gaz sistemi” düzenlemesinde, söylediklerinizden bazılarına değinmiştim.

Yazdıklarımın gereksiz hassasiyet olarak algılabileceğini biliyorum.
Ama istatistikte şöyle birşey var.
%1 olasılık başına gelen için %100 anlamına geliyor. ;)

.

Ona teori diyoruz. Uygulanabilir İşlerde geçerli değil malesef.

Kombi "ben karavanda çalışmam" diye naz yapmayacağına göre:smiley::smiley:
Uygulanamaz hiçbir yönünü göremiyorum.

Ülkemizdeki yüzlerce mobil cenaze yıkama aracında zaten kombi kullanılıyor. Bu araçlar yıllardır her gün yoğun şekilde kullanılıp her gün birkaç farklı noktada hizmet veriyor.

Yenilikleri baltalanmak yerine teşvik edilmeli, sınır çizilmemeli diye düşünüyorum.

Sigorta, kasko boyutu çok farklı bir boyut. Ne kadar kayda değer bir kriter tartışılır.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri