Karavanımı Tekrar Yaparsam Yapmayacaklarım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan janberkaydemir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 119
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 41,328

Etiketler
Karavan ruhsatı için endişelenmeme gerek yokmuş , camper için muayene sorunu çıkmadı. Öyle olacağını bilseydim yeni araç alırdım.

Yeni araçla ilgili sorun muayene değil ÖTV. 5 yaşından küçük N sınıfı aracı M sınıfına çevirdiğinizde ÖTV farkı acıtır.

.

Aynen..
Bende de bereket o bölüm senelerdir her sisteme uygun çalıştığından keyfimiz keka..
Zaten seneye kırkıncısına gireceğimizden belli olmalı ? :yum:

Bizde de şükür sorun olmadığı için değiştirmeyi düşünmüyoruz,
Allah da bozmasın,
Herkese de nasip olsun

Bu çok isabetli bir başlık olmuş.

Teknecilikteki basit kural Karavanda da geçerli, hanımın benimsemediği bir yaşamı sürdüremezsin. Ya tekneden ya da karıdan olursun. Sonuçta hanımın benimseyeceği bir araç tasarlamak şart.

Hanımın beklentileri çok konformist detaylar içeriyor ve uygulamada sıkıntı yaratıyorsa ve de ortak yaşamı devam ettirme kararlılığındaysanız yolun başındayken tekne/karavan yatırımından vazgeçin.

Uzun zamandır forumu takip ediyorum. Janberk bey kadar disiplinel olmasa da olabildiğince notlarımı klase ediyorum. Çevremdeki uygulamacıları ziyaret ediyorum. Her birinde bir detay yakalıyorum çok yararlanıyorum.

Ben de yaşam tarzıma uygun olarak 2017 model 129 binde 17m3 Ducato aldım.

Kendim yapma gibi bir becerim yok, profesyonel destek alacağım ama kendi kontrolümde olsun istediğim için acele etmiyorum. Konfor altyapısına uygun olarak çok detaylı araştırmalar yapıyorum. Malzeme topluyorum, teklifler alıyorum.

Karşılaştığım her karavancıya aynı soruyu soruyorum; “Yeni bir araç yaptırtsan neleri nasıl yaptırtırdın, neleri yaptırtmazdın”

Forumdaki eski paylaşımları okurken geçmişin ne kadar naif ve özel olduğunu hissedebiliyorum. Günümüzde her şey çığırından çıkmış durumda. Kendi karavanını yapan “eski tüfekler” destek aldıkları tüm ustaları “Karavan profesörü esnaf” durumuna yükseltmişler.

Piyasa tipik Temel’in zenci muhabetindeki vaziyette “rengini tutturduk sıra boyunda”

Maraton kapı planımdaydı, yılbaşında 4.000 TL olan set şimdi uygulama dahil 10.000’e dayanmış durumda. 100 ila 250 TL arası su depoları 400-800 TL arasında. Firmalar donanımda yok satıyor. Truma combi gelecek iki parti şimdiden satılmış durumda. Yurtdışında da durum farklı değil.

Ben de notlarımı alıyorum, imalata geçtiğimde bir başlık açıp yaşadıklarımı malzeme listemi, çözümlerimi paylaşacağım.

Mutfak ve ısınma sistemini LPG tabanlı planlıyorum bu nedenle otogaz sistemine odaklanmıştım. Maslak oto sanayi de Çevre otogaz Hüseyin beyle yaptığım görüşmede öğrendim ki bizim evde kullandığımız gaz ile arabanın kullandığı gaz aynı ama çalışma prensibi farklı.

Araçlar LPG’nin sıvı halini yakıyor, mutfak ve ısınma sistemimiz ise bütan/propanın “gazını” yakıyor. Kısaca benim stepne yerine planladığım simit gaz tankı projem kafadan iptal oldu zira karavan gaz deposunun dikine olması şart zira gazın üste çıkması gerekiyor!

Bu arada gaz tesisatı için süper bir çözüm bulduk otogaz için geliştirilen özel gaz hortumunun fittingslerine uygun karaköyden pnömatik fittingsler buldum Hüseyin beyi yönlendirdim artık klasik gaz hortumu ya da bakır boru gibi çözümlere gerek kalmadı.

Bu ve buna benzer çözümler üzerine kafa yormaya devam.

Solar sistem için de gene forumda bahsi geçen firmalardan öneri teklifler aldım ama henüz o aşamaya gelmedim.

Buzdolabı konusunda kafamı çok karıştırıyorlar. Ben 12V tabanlı dolap alacağım. 220 kullan diyenlerle, 220’yi dönüştür diyenlere şimdilik nazikçe dolap boyları bana uymuyor diyorum. Ama kafamı kurcalamaya da devam ediyor. Ben Doğrucu Davut’un bir paylaşımındaki öneriyle 12V alacağım.

Bu başlığa uygun gelişmeleri de paylaşmaya özen göstereceğim.

Herkesin gönlüne göre gelişsin her şey.

Bu çok isabetli bir başlık olmuş.

Teknecilikteki basit kural Karavanda da geçerli, hanımın benimsemediği bir yaşamı sürdüremezsin. Ya tekneden ya da karıdan olursun. Sonuçta hanımın benimseyeceği bir araç tasarlamak şart.

Hanımın beklentileri çok konformist detaylar içeriyor ve uygulamada sıkıntı yaratıyorsa ve de ortak yaşamı devam ettirme kararlılığındaysanız yolun başındayken tekne/karavan yatırımından vazgeçin.

Uzun zamandır forumu takip ediyorum. Janberk bey kadar disiplinel olmasa da olabildiğince notlarımı klase ediyorum. Çevremdeki uygulamacıları ziyaret ediyorum. Her birinde bir detay yakalıyorum çok yararlanıyorum.

Ben de yaşam tarzıma uygun olarak 2017 model 129 binde 17m3 Ducato aldım.

Kendim yapma gibi bir becerim yok, profesyonel destek alacağım ama kendi kontrolümde olsun istediğim için acele etmiyorum. Konfor altyapısına uygun olarak çok detaylı araştırmalar yapıyorum. Malzeme topluyorum, teklifler alıyorum.

Karşılaştığım her karavancıya aynı soruyu soruyorum; “Yeni bir araç yaptırtsan neleri nasıl yaptırtırdın, neleri yaptırtmazdın”

Forumdaki eski paylaşımları okurken geçmişin ne kadar naif ve özel olduğunu hissedebiliyorum. Günümüzde her şey çığırından çıkmış durumda. Kendi karavanını yapan “eski tüfekler” destek aldıkları tüm ustaları “Karavan profesörü esnaf” durumuna yükseltmişler.

Piyasa tipik Temel’in zenci muhabetindeki vaziyette “rengini tutturduk sıra boyunda”

Maraton kapı planımdaydı, yılbaşında 4.000 TL olan set şimdi uygulama dahil 10.000’e dayanmış durumda. 100 ila 250 TL arası su depoları 400-800 TL arasında. Firmalar donanımda yok satıyor. Truma combi gelecek iki parti şimdiden satılmış durumda. Yurtdışında da durum farklı değil.

Ben de notlarımı alıyorum, imalata geçtiğimde bir başlık açıp yaşadıklarımı malzeme listemi, çözümlerimi paylaşacağım.

Mutfak ve ısınma sistemini LPG tabanlı planlıyorum bu nedenle otogaz sistemine odaklanmıştım. Maslak oto sanayi de Çevre otogaz Hüseyin beyle yaptığım görüşmede öğrendim ki bizim evde kullandığımız gaz ile arabanın kullandığı gaz aynı ama çalışma prensibi farklı.

Araçlar LPG’nin sıvı halini yakıyor, mutfak ve ısınma sistemimiz ise bütan/propanın “gazını” yakıyor. Kısaca benim stepne yerine planladığım simit gaz tankı projem kafadan iptal oldu zira karavan gaz deposunun dikine olması şart zira gazın üste çıkması gerekiyor!

Bu arada gaz tesisatı için süper bir çözüm bulduk otogaz için geliştirilen özel gaz hortumunun fittingslerine uygun karaköyden pnömatik fittingsler buldum Hüseyin beyi yönlendirdim artık klasik gaz hortumu ya da bakır boru gibi çözümlere gerek kalmadı.

Bu ve buna benzer çözümler üzerine kafa yormaya devam.

Solar sistem için de gene forumda bahsi geçen firmalardan öneri teklifler aldım ama henüz o aşamaya gelmedim.

Buzdolabı konusunda kafamı çok karıştırıyorlar. Ben 12V tabanlı dolap alacağım. 220 kullan diyenlerle, 220’yi dönüştür diyenlere şimdilik nazikçe dolap boyları bana uymuyor diyorum. Ama kafamı kurcalamaya da devam ediyor. Ben Doğrucu Davut’un bir paylaşımındaki öneriyle 12V alacağım.

Bu başlığa uygun gelişmeleri de paylaşmaya özen göstereceğim.

Herkesin gönlüne göre gelişsin her şey.
Üstadım Selam,
Sanırım bazı şeyleri yanlış anlamışsınız. Aşağıdaki cümlede bir kaç şeyi düzeltmeme müsaade edin.

1)Benzinlikteki gazla mutfak tüpü ikiside isim olarak aynı yalnız benzinlikten aldığınız geç donar. Propan/Bütan oranları farklıdır ama ikiside LPG diye isimlendirilir. Yakıt tankını mutfak tüpüne çevirebilmeniz için uygun basınç düşürücü kullanmanız gerekmektedir. Sanırım bunu ifade etmek istediniz.

2)Araçlarda,sıralı sistemlerde LPG buharlaştırıcıya gelene kadar sıvıdır. Sonrasında motora buhar püskürtülür. LPG tankların içinde basınç altında sıvıdır.
Araçlarda sıvı LPG yakan sistem daha yeni icat edildi ve çok pahalı henüz 2- 3 firma yapıyor oda basınça dayanıklı enjektör kullanarak yapıyorlar. Benzin enjektörünü kullanarak yapanda var sanırım. (Çok pahalı piyasada tercih edilmiyor)

3) @Doğrucu Davut 'u dinleyin doğru yoldasınız.
12v buzdolabı candır. Madem aküden çalışacak 12 v almalısınız çevrimde kaybedeceğiniz %15-20 enerji kaybı az bir kayıp değil. İnvertörün ısınması da cabası. 220 V elektrik bulursanız adaptörle çalıştırırsınız. O kolay.

Kolay gelsin Ne kadar eğlendiğinizi hayal edebiliyorum. Teklif al parça topla düzenle hayal et.
(Alış veriş her zaman stress attırır.)

En doğrusunu yapıyorsunuz. Ben kendi karavanımı yapmazdan önce üç ay boyunca yalnız okudum. İlk bir aydan sonra bazı şeyleri hatırlayamaz hale gelince beğendiğim her fikri not almaya başladım ve çok faydasını gördüm. Bu sayede ilk kapsamlı tura çıktığımda yalnızca iki minik EKSİK gördüm: 1. Banyo lavabosunun yanında bir sabunluk, 2. Paspas. Bu sayede çok iyi planlamış olduğumu farkettim. Yukarıda yazdığım "yeniden yapsam yapmayacaklarım," FAZLAdan yaptıklarım

Üstadım Selam,
Sanırım bazı şeyleri yanlış anlamışsınız. Aşağıdaki cümlede bir kaç şeyi düzeltmeme müsaade edin.

1)Benzinlikteki gazla mutfak tüpü ikiside isim olarak aynı yalnız benzinlikten aldığınız geç donar. Propan/Bütan oranları farklıdır ama ikiside LPG diye isimlendirilir. Yakıt tankını mutfak tüpüne çevirebilmeniz için uygun basınç düşürücü kullanmanız gerekmektedir. Sanırım bunu ifade etmek istediniz.

2)Araçlarda,sıralı sistemlerde LPG buharlaştırıcıya gelene kadar sıvıdır. Sonrasında motora buhar püskürtülür. LPG tankların içinde basınç altında sıvıdır.
Araçlarda sıvı LPG yakan sistem daha yeni icat edildi ve çok pahalı henüz 2- 3 firma yapıyor oda basınça dayanıklı enjektör kullanarak yapıyorlar. Benzin enjektörünü kullanarak yapanda var sanırım. (Çok pahalı piyasada tercih edilmiyor)

3) @Doğrucu Davut 'u dinleyin doğru yoldasınız.
12v buzdolabı candır. Madem aküden çalışacak 12 v almalısınız çevrimde kaybedeceğiniz %15-20 enerji kaybı az bir kayıp değil. İnvertörün ısınması da cabası. 220 V elektrik bulursanız adaptörle çalıştırırsınız. O kolay.

Kolay gelsin Ne kadar eğlendiğinizi hayal edebiliyorum. Teklif al parça topla düzenle hayal et.
(Alış veriş her zaman stress attırır.)
Ahmet bey belirttiğim gibi bilgi toparlayıp ders çalışıyorum. Ben otogaz sisteminin mutfak gazı gibi çalıştığını sanıyordum ve tank olarak ta stepne yerine simit tank planlıyordum, belirttiğiniz gibi sistem çok farklıymış öğrenmiş oldum. şimdi dikine pozisyonlu bir tank kullanacağım yer planlamasında değişiklik yapmam gerekecek. Eğlence kısmına gelince "öyle bir eğlence ki anlatamam" :smiley:))

.
İki kere adımın geçmesinden cesaret alarak yazmama izin verirseniz,
* günlük tüketiminizi bilmeden enerji sisteminizin birimlerini,
* kullanacağınız su miktarını ve musluğunuzun debisini ölçmeden depo seçiminizi,
* içine neleri koyacağınızı düşünmeden buzdolabınızın hacmını tespit etmemeniz ve satın almamanız, faydanıza olmalı ?

Hangi mevsim ve tarz karavancılığın hedeflenmiş olması, enerji sisteminde köklü farklılık sebebi.12VDC olarak depolanan enerjinin transformasyonu akla uygun sayılmamalı. Su ve benzeri gereksinim üzeri ağırlıklar sonuçta fren yolunu rizikolu yapmakta. İnternette araştırmaya gerek bile olmadan, hangi besin maddelerinin buzdolabına gireceği kolaylıkla marketlerde görülebilir.

Malumun ilamı olarak yazılan bütün bu basit tespitler, uygulamada nedense sıklıkla es geçilmekte.
Sanırım bunda karavan eforisinin rolü olmalı ?

Sözüm meclisten dışarıydı..😋

Son düzenleme:

1.Webasto türü ısıtıcı asla kullanmam.Sesi rahatsız edici,aküye yükü söylenenden fazla,ne zaman arıza yapacağı meçhul.Gaz sobası hem sessiz hem de aküden bağımsız.2.Büyük heki yerine,iki küçük heki taktırır hırsıza cesaret vermezdim.3.Sürgülü cam yerine mutlaka karavan camı taktırırdım.Yağmurlu havalarda cam açamamak işkence olabiliyor.Çift kat camların izolasyona katkısı ayrı bir avantaj.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR