Karavanınızda Kaç Litre Su İle Duş Alıyorsunuz ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Doğrucu Davut Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,169
Yer
Kuzey Ren / Almanya
.
Sizleri bilmem ama aşağıda videodaki karavandaşımız, sadece 3,5-4 litre su ile duş alınabildiğini göstermekte. Videonun 1:15 dakikasından sonra kullandığı suyu ölçüyor. Öyle yarım yamalak bir duş almış havası da yok. Yani kelli felli normal bir karavancı sadece dikkatlice duş alıyor..

Video: https://youtu.be/vigYlI-rEHM
Böylelikle farklı düşünenlerimize de sıhhatler olsun !.. 😊

Ben de bir keresinde kapağı delikli pet şişeleriyle sadece 3 litre su ile rahatlıkla şampuanlı düzgün bir duş alabildiğime şaşırmıştım.

DİKKAT
Pet şişelerini korkmadan gaz ocağınızın üzerine koyup ısınabilirsiniz. Isı doğrudan suya geçtiğinden plastiğe birşey olmuyor. İnanmayan deneyebilir.
Olur da ısıtıp duş alırken eşiniz sizi elinizde pet şişesi ile yakalarsa, ben ısrar ettiğim için bir deney yaptığınızı söyleyip geçiştirmeye bakın..😉

Son düzenleme:

Etiketler
.
Sizleri bilmem ama aşağıda videodaki karavandaşımız, sadece 3,5-4 litre su ile duş alınabildiğini göstermekte. Videonun 1:15 dakikasından sonra kullandığı suyu ölçüyor. Öyle yarım yamalak bir duş almış havası da yok. Yani kelli felli normal bir karavancı sadece dikkatlice duş alıyor..

Video: https://youtu.be/vigYlI-rEHM
Böylelikle farklı düşünenlerimize de sıhhatler olsun !.. 😊

Ben de bir keresinde kapağı delikli pet şişeleriyle sadece 3 litre su ile rahatlıkla şampuanlı düzgün bir duş alabildiğime şaşırmıştım.

DİKKAT
Pet şişelerini korkmadan gaz ocağınızın üzerine koyup ısınabilirsiniz. Isı doğrudan suya geçtiğinden plastiğe birşey olmuyor. İnanmayan deneyebilir.
Olur da ısıtıp duş alırken eşiniz sizi elinizde pet şişesi ile yakalarsa, ben ısrar ettiğim için bir deney yaptığınızı söyleyip geçiştirmeye bakın..😉
Günaydın. Yıl 1995 rahmetli babam Haseki Hastanesi'nde yaklaşık 3 ay yattı. Eski binada hastalar ancak wc'de yıkanabiliyordu ve küçük tüp üzerine konan 1.5 Lt pet şişelerde (ağzına kadar silme dolu ve kapak sıkı kapalı olacak) suyu yıkanma kıvamına getirecek kadar ısıtıp kapağı delerek duş aldırmayı orada öğrendim. Yıllar geçti ve su tasarrufu konusu her açıldığında çevremdekilere uygulamalı gösterdiğim halde az suyla yıkanma konusu bir tabu millet için. Eşim bile kuru mındarı yaş mındar ettin der hep. Hele tasta yarım lt sabunlu su ve süngerle yıkanılıp yarım lt suyla durulanma konusunu gündeme getirdiğimde hanımların suratını görmeniz lazım 🤣

denize günübirlik gidince 5 litrelik şişeyle 2 kişi duş alabiliyoruz valla. :smiley: sabunlanma kısmını denemedim ama cidden çok yüksek miktara gerek yok.

.
Dikkatli kullanınca 1,5 litre su bile deniz çıkışı tuzu atmaya yetiyor.
Tuhaf bulanlar zorlanmadıkça yukardaki karavandaş gibi duş almanın önünde engel olmamalı ? Tek kişi bile böyle duş alsa kâr sayılmaz mıydı ?

İzninizle temel bir noktaya değineyim. “Herkes yapmalı” düşüncesiyle yukarıdaki videoyu koymadım, pet şişesi örneğini vermedim.
Bu zaten hem benim hem de forum kavramının ruhuna aykırı.
Fakat bir forumda; (a) kendi açımızdan neyin olabileceğini ve (b) yine kendi açımızdan neyin hangi sıkıntılar yüzünden sorun yaratabileceğini tartışmazsak, geriye yazacak pek de birşey kalmıyor açıkcası..

Örnek vereyim:
Motokaravanda ~100 litre temiz su deposu marka karavan üreticilerinin de uyguladığı standart sayılan bir değer.
Video ve pet örneklerinde olduğu gibi (a) olabilecek değere bir örnek ise benim yıllardır sorunsuz uyguladığım 40-50 litrelik depo kullanmak.
Sorunlu olarak gördüğüm yaklaşım ise (b) 100-120 litre üzeri depo düşüncesi. (Panelvanına çeyrek ton depo koymak isteyenler var)
Böyle büyük bir kapasitenin tedarik, boşaltım, masraf, yer, ağırlık, denge ve atalet sorunları artmakta.

Konumuza dönersek, çözüm olsa bile karavan günlüğünde sünger ile silinmeyi (b) sınıfında gördüğümü söylemeliyim. Denediğim de böyle bir çözüm, benim için duş alınmış duygusu vermekten uzak bir yapıda. Belki duşu bir gün daha uzatmak için anlamlı olabilirdi..

Eşim palyatif çözüm olarak arada bir kuru şampuan kullanıyor.
Laf lafı açarmış, şimdi aklıma geldi köpürmeyen şampuan fosfat ve mikro plastik içermediğinde doğa dostu imiş. Deniz suyuyla kullanılan şampuanlar da kısmi bir çözüm sunabilir.

Yahu biz bunları konuşurken bakın millet nelerle uğraşıyor.. 😳
Kim demiş küvet karavana sığmaz diye ? VanLive’a bile sığıyor kerata..
Hem de organik. Tahtadan yapmışlar.. 😋

6E0E04BE 15C5 4C8A B8A7 0B2E024A953B

FFE6886D EB76 419A AD8F 64A0D596AD24

Son düzenleme:

Su Deposunun Sürüş Konumuna Göre Ayarlanması

Avrupa’da motokaravanın tip onay belgesinde yüksüz ağırlık tespit edilirken su deposu dolu olarak hesaplanıyor. Türkiye’de de böylemi bilmiyorum ama, olmasa da bir gün olma ihtimali yüksek.

Avrupa’da Motokaravan üreticileri yeni modellerinde deneyimsiz yeni karavancıların gözünü boyamak için bir sistem geliṣtirmiṣler. Su deposunun az bir kısmını yüksüz ağırlığın içinde göstererek, karavanın yüksüz ağırlını azaltıyor, ilave yük miktarını fazla gösteriyorlar. Yani yüksüz ağırlıkla yoldaki azami ağırlık arasındaki farkı büyük gösteriyorlar.

Dikkat edilecek nokta:Yola çıkmadan temiz su deposunu sürüṣ konumuna göre ayarını yaparak doldurmak lazım. Unutulur da depo tam doldurulursa araç aṣırı yüklenmiṣ olabilir.

Linkteki konuyla ilgili metni Google tercümesiyle de okumak mümkün.

Fahrstellung beim Frischwassertank – was ist das eigentlich?

Toplam 3lt - 4 lt su ile deniz sonrası tuzu -şamp dahil- saç uzunluğuna bağlı olarak da tuzdan arınabiliyorsunuz.

5lt lik standart pet şişeleri sabahtan güneşe koyuyorum öğleden sonra güneş batmaya yakın sıcak bir duşla iş bitiyor.

An itibariyle böyle yapıyorum. Çocuklar için 2 lt bile yetebilir.

Son bir aydır bahçemizde ( inşaatımızda bekçilik) karavan da bazen yanlız , bazen eşimle kalıyoruz. Aynı şekilde 5 litrelik damacanaları dışarıda bırakarak sıcak su ile duş alıyorum. Tüm yöntemleri denedim. 1,5 litre pet şişelerin kapaklarını delerek, 12v dalgıç pompalı mobil duş ve usb şarjlı mobil duş, tümü de uygulanabilir. Duş başlıklı olanların basmalı olması su sarfiyatını kontrol etmek için önemli .
Temiz su depomuz 50 litre.
Ağırlık sıkıntısı çekmeden gezmek keyifli.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR