Karavanlar Ve Telsiz Haberleşmesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan GMRS Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,267

GMRS

Muhaberesiz Muharebe olmaz.. Mustafa Kemal Atatürk
Yer
İstanbul /
Eskiden yolda giderken yerli ve yabancı karavanlar görüyorduk, fakat pek dikkat etmiyorduk, özellikle yerli karavanlar da olmayan ama çok fazla sayıda Yabancı karavanda olan ufak bir TELSİZ ANTENİ geçenlerde dikkatimi çekti, yolda giderken solladığım karavan a yol verdim geçsin diye ve geçerken inceledim, sol kapı üstünde bir noktada bir telsiz anteni vardı, hemde kaliteli bir malzemeden, dikkat ettim ve herhalde ufak bir CB cihaz vardır dedim , fakat bir süre frekanslara baktığım halde hiç kimseyi duyamadım,

Yaklaşık 5 kilometre kadar sonra yanımdan bir karavan daha geçti, öndeki karavan ile aramıza girdi, ondan sonra PMR frekansında uzun bir zaman İngilizce ve Türkçe konuşmalar devam etti, 15 dakika kadar sonra yolda bulunan SHELL istasyonuna girip yakıt takviyesi veya doldurma yapmaya başladılar bende araçtan çıkıp, Karavan' ı incelemeye gittim,

Ön torpido üstünde ufak bir PMR mobil gibi bir cihaz gördüm, bu arada içeriden çıkan bir Hanım,

- Telsiz'i mi merak ettiniz dedi,
- EVET dedim,
- Almanya'dan geldi MİDLAND 99 kanal Mobil PMR telsiz,
- Ayrıca 2 adet de El telsizimiz var araçta dedi.
- Bu Telsizi burada bulamıyoruz dediğim de, sizin araçta zaten Anten koyacak yer kalmamış diyerek güldü. :smiley:

Bu konuşma yaklaşık 15 - 20 dakika sürdü , daha sonra eşi ile ve diğer araçtakiler ile tanıştık, hangi frekansları kullandıklarını sorup
yol defterine kayıt ettik, Telefon numaralarımızı alıp verdik,

Sonra herkes yola çıktı, yolda uzun bir süre konuştuk, onlar AYDIN' a ve oradan FETHİYE' ye devam ettiler, biz BODRUM' a doğru dönüp yola devam ettik.

Şimdi soru şu = KAÇ KİŞİNİN KARAVANINDA TELSİZ VAR ? ve ne nasıl haberleşiyorlar , KARAVANLAR için ortak olarak yolda kullanılabilen bir PMR KANALI ve FREKANSI yaratabilirmiyiz.

Görüşmek üzere
Saygılarımla
A.Tevfik ATABEY

Etiketler
Eskiden yolda giderken yerli ve yabancı karavanlar görüyorduk, fakat pek dikkat etmiyorduk, özellikle yerli karavanlar da olmayan ama çok fazla sayıda Yabancı karavanda olan ufak bir TELSİZ ANTENİ geçenlerde dikkatimi çekti, yolda giderken solladığım karavan a yol verdim geçsin diye ve geçerken inceledim, sol kapı üstünde bir noktada bir telsiz anteni vardı, hemde kaliteli bir malzemeden, dikkat ettim ve herhalde ufak bir CB cihaz vardır dedim , fakat bir süre frekanslara baktığım halde hiç kimseyi duyamadım,

Yaklaşık 5 kilometre kadar sonra yanımdan bir karavan daha geçti, öndeki karavan ile aramıza girdi, ondan sonra PMR frekansında uzun bir zaman İngilizce ve Türkçe konuşmalar devam etti, 15 dakika kadar sonra yolda bulunan SHELL istasyonuna girip yakıt takviyesi veya doldurma yapmaya başladılar bende araçtan çıkıp, Karavan' ı incelemeye gittim,

Ön torpido üstünde ufak bir PMR mobil gibi bir cihaz gördüm, bu arada içeriden çıkan bir Hanım,

- Telsiz'i mi merak ettiniz dedi,
- EVET dedim,
- Almanya'dan geldi MİDLAND 99 kanal Mobil PMR telsiz,
- Ayrıca 2 adet de El telsizimiz var araçta dedi.
- Bu Telsizi burada bulamıyoruz dediğim de, sizin araçta zaten Anten koyacak yer kalmamış diyerek güldü. :smiley:

Bu konuşma yaklaşık 15 - 20 dakika sürdü , daha sonra eşi ile ve diğer araçtakiler ile tanıştık, hangi frekansları kullandıklarını sorup
yol defterine kayıt ettik, Telefon numaralarımızı alıp verdik,

Sonra herkes yola çıktı, yolda uzun bir süre konuştuk, onlar AYDIN' a ve oradan FETHİYE' ye devam ettiler, biz BODRUM' a doğru dönüp yola devam ettik.

Şimdi soru şu = KAÇ KİŞİNİN KARAVANINDA TELSİZ VAR ? ve ne nasıl haberleşiyorlar , KARAVANLAR için ortak olarak yolda kullanılabilen bir PMR KANALI ve FREKANSI yaratabilirmiyiz.

Görüşmek üzere
Saygılarımla
A.Tevfik ATABEY
Merhaba,
Sadece Dernek gezilerinde kullandığım Aselsan Cobra marka PMR telsizim mevcut, 05. Kanalı kullanıyorum ama tek başımayken pek telsizin aklıma geldiği olmuyor.
Telsizi kullanmayı özellikle gurup sürüşlerinde çok zevkli buluyorum.
Bizim dernekte genelde Cobra kullanılıyor. Ben de Dernekten arkadaşlarra sorup aldım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri