Kayak Merkezlerinde Kar Kalınlıkları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan YOL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 207
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 104,056
Ynt: Kayak Merkezlerinde Kar Kalınlıkları

emmy' Alıntı:
Aytunç Bey,

Erzurum'da kar kalınlığını ölçen cihaz , ne yazıkki rüzgar alan bir tepeye dikildiğinden sürekli düşük kar kalınlığı göstermektedir. Yani pistlerle alakası yok .
Ayrıca Erzurum veya Sarıkamış ta 80 cm kar olmicakta daha nerde olacak. İstanbula bile 30 cm kar yağıyor şehir içi hareketlilik ve hava sıcaklığından eriyor. Allahın dağında 80 cm kar olmamasının hiç bir sebebi yok.
Pistlerde taş çakıl vs. konusuna gelince. Zira küresel ısınma sadece Erzurumu değil tüm dünyayı etlkiledi. Kar kalınlıkları illaki düşecek. Madem diğer kayak turizmi yapan yerlerde Erzurum'dan daha fazla kar var. Olimpiyatlar için onca yatırım niye Erzurum'a yapılsın, Kartepe'ye yapsınlar o zaman.

Aşağıdaki link Dedeman'a ait, 24 saat pisleri bu linkten izleyebilirsiniz. Bu kış izledim . Şuan çalışıyormu bilmiyorum. Ama elinizde bulunsun, sezon gelince açarlar belki. Çalışmıyorsa da yeni linki öğrenir öğrenmez buradan paylaşırım. Sevgiler

http://85.97.131.6/view/index.shtml
İstanbul da 30cm kar yağdığını ilk defa duydum, çok şaşırdım. Neyse veriler, sonuçta alıcıların nereye dikildiği ile alakalı sonuçlar veriyor. Halbuki beni ilgilendiren kaydığım pistteki kar kalınlığıdır. Nerede yaşadığınızı bilemiyorum, ben yaşadığım ve her hafta sonu çıktıtığım , gördüğüm dağ hakkında bilgi verdim. Tekrar söylüyorum Palandöken de pist dışında bile ancak bazı bölgelerinde bu kar kalınlığına ulaşılıyor.

2011 Olimpiyatlarının burada yapılmasına gelince; Erzurum da büyük bir üniversitenin olması, gerek şehre gerekse dağa ulaşım kolaylığı, kış mevsiminin uzun olması, pistlerinin çeşitliliği ve daha birçok pist yapımına uygun alan olması gibi sebeplerden ötürü olimpiyatlar Erzurum da yapılacak. Bu sebepler içinde kar kalınlığının rolünün pekte olmadığını düşünüyorum. Suni kar hazırlıklarıda yapılıyor bu arada. Bildiğiniz gibi kış olimpiyatları sadece kayaktan ibaret te değil, şuan bir tanesi tamam olmak kaydıyla 4 tane buz paten pisti yapılıyor. Bu arada bir sitede kayak merkezlerinin, ortalama kar kalınlıkları verilmiş. Palandöken ortalam 70cm minumum 10cm, Uludağ ortalama 90cm minumum 15cm. Palandöken Uludağdan daha yüksekte ve bölge olarak çok daha soğuk bi bölgede ama buna rağmen rakamları düşük. Sizin dediğiniz mantıkla bakarsak Olimpiyatların Uludağ da yapılması daha uygun gibi görünüyor.

Verdiğiniz link için teşekkür eder saygılar sunarım.

Etiketler

Ülkemizin tanınmış kayak merkezleri içinde en yüksek kar kalınlığına ulaşanları Kartalkaya ve Uludağ'dır. Sezonda ortalama 1.5-2m. kar olur, en azından benim kayak yaptığım son 10 senedir durum böyle. Sezon sonuna doğru 3m. lere kadar çıkar. Hatta bir sezon Mart ayında Uludağ'da 4m. yi görmüştük. Sarıkamış'ta ağaçlık yapısı nedeniyle belki buna yakın kalınlıklara ulaşmak mümkün ama Palandöken'de pek ağaç olmadığı için karın yerde tutunması mümkün olmuyor. Bu bölgeler daha az yağışlı ama çok soğuk, bu nedenle kar daha ince de olsa çok kaliteli.
İstanbul'da ise bırakın 30cm yi (ben oturduğum yerde her sene görüyorum) 1987 kışında şehir merkezinde 1m yi görmüştük :smiley:

Hulg' Alıntı:
Palandöken e gelmiş arkadaşlar bilirler buarada karın en bol olduğu yer Kuzey pisttidir. Bu pist gerek rüzgardan korunaklı olması, gerekse güneş görmemesi yüzünden, kar burada daha fazladır. Fakat bu pistte bile 80cm kar olmadı. Diyelim ki birgün 80cm oldu, o gün de çığ tehlikesine karşı pistti kapattılar. Kayamadığım yerde 80 değil 380cm kar olsa ne yazar. Dağın kuzey kısımlarından, pist dışından bile ölçüm yapsanız 80cm olmaz. Herhalde ölçüm yapan arkadaş rüzgarın yaptığı bir kar yığıntısından ölçüm almış olsa gerek.

Aytunç Bey, öncelikle fikirlerize saygı duyuyorum , Erzurumda 80 cm kar olmadığından bahsediyorsunuz , Erzurumda zemin kattaki kapıların açılmadığına , yolların kapandığına vs. çok şahit oldum... Erzurum'da bende yaşadım , kaydım vs. Erzurum'a gidipte kayak yapamayan tek sizi duyuyorum...

Olimpiyatlara gelince , Üniversite , ulaşım pist veya tesis çeşitliliği, kar kalınlığı vs Uludağda'da mevcut. Erzurum'un seçilmesinde bunlarıın etken olduğunu düşünmüyorum açıkçası..

Saygılarımla

emmy' Alıntı:
Aytunç Bey, öncelikle fikirlerize saygı duyuyorum , Erzurumda 80 cm kar olmadığından bahsediyorsunuz , Erzurumda zemin kattaki kapıların açılmadığına , yolların kapandığına vs. çok şahit oldum... Erzurum'da bende yaşadım , kaydım vs. Erzurum'a gidipte kayak yapamayan tek sizi duyuyorum...

Olimpiyatlara gelince , Üniversite , ulaşım pist veya tesis çeşitliliği, kar kalınlığı vs Uludağda'da mevcut. Erzurum'un seçilmesinde bunlarıın etken olduğunu düşünmüyorum açıkçası..

Saygılarımla

Bende fikirlerinize saygı duyuyorum. Aslında polemiğe kaçar düşüncesiyle cevap yazmak ta istemiyordum. Fakat bu seferde cevap yazmadığım için saygısızlık olur diye yazıyorum.

Erzurum a gitipte kayak yapamayan biri olarak değil, burada yaşayan biri olarak yorum yaptım. Şehir merkezinde 1,5m kar olduğunu da, -40 derece soğuk olduğuna da şahit oldum. Fakat bu pistlerde sürekli kar olduğunun bir göstergesi olmuyor ne yazık ki. Üstelik ben hiçbir sene 80 cm kar olmadı gibi birşey de söylemedim.

Sizin dediğiniz gibi olimpiyatlara gelince, düşündüğümüz sebepler de muhtemelen farklı. 2011 de misafirim olursunuz ve Erzurum' un seçilme sebeplerini daha iyi tespit ederiz.

jupitergs' Alıntı:
havalar cok sogudu kar kalınlıklarıyla ilgilenmek gerekli:smiley:
Yılın ılk kar'ı pıstlere dustu,bu sene erken sezon acılısı ıhtımalı cok yuksek :smiley:)

http://tr.snow-forecast.com/countries/40/resorts

Akşam haberlerinde Uludağ' da 50 cm kar yağdı diyordu.
Ama bu hafta sonu tekrar sıcak hava geliyor.
Muhtemelen henüz sezon açılamayacak.

Daglar bızı beklıyor,hazırlıklar tamam,sezon acılısı bu ay sonunu bulacak sanırım.. :((

palandökende durum nasıldır kar dustu mu? rezervasyon yaptıralım mı? Bilen varsa paylasırsa sevinirim...

Mt.Palandoken 6 gunluk tahmınınde yeterlı kar yagısı yok gıbı.. :( [attachment=1]

Zxc

An itibarı ile Uludağ'da kar yağışı devam ediyor. Yaklaşık 10 cm. kar birikti. Eğer bu şekilde devam ederse haftaya pistler açılır diye tahmin ediyorum.

arkadaşlar bugün itibariyle kartepe yolunda otele 5 km kala sisli vadiye kadar çıktım kar kalınlığı 50 60 cm civarı

skydive' Alıntı:
Mt.Palandoken 6 gunluk tahmınınde yeterlı kar yagısı yok gıbı.. :( [attachment=1]

Palandökendeki kar yüksekliğini ölçen cihaz rüzgar alan bir tepede olduğundan , bu tür sitelerdeki kar tahminine pek güvenmemenizi öneririm. Başka sitelerden ayrıca otelden de bilgi alırsanız daha iyi olacağını düşünüyorum.

Uludağ'da şu an itibarı ile yaklaşık 40-50 cm. kar var. Bazı liftler açıldı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,436
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

SON KONULAR

Geri