Kendi Karavanını Yapanlar; 2008 15m3 Jumper (atiladi)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atiladi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 477
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 188,138

Etiketler
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; 2008 15m3 Jumper (atiladi)

Bu gün, beni rahatsız eden, uzak tefek kırık, çatlak ve sürtme izlerinden dolayı, aracın üç parçadan oluşan, ön tamponlarını komple yenisi ile değiştirdim, beni rahatsız ediyordu şimdi içime sindi artık...

20141112 161437

20141112 161453

Atilla bey kolay gelsin.
Sizin en ince detaylarını dahi düşünmenize hayranım.
Bu arada hala merakla 13 m3 bekliyoruz. :D

Selamlar

Hasan

Ticari faaliyet için yazılanlar ilgili başlığa taşınmıştır.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=105845.0

Atilla Bey,araç ne durumda,son halini merak ediyorum,paylaşımlarınızı bekliyoruz.Takipteyiz.Karavancılığa yaptığınız katkılar inkar edilemez..Yazmayı bırakmayın..

karaali71' Alıntı:
Atilla Bey,araç ne durumda,son halini merak ediyorum,paylaşımlarınızı bekliyoruz.Takipteyiz.Karavancılığa yaptığınız katkılar inkar edilemez..Yazmayı bırakmayın..

Kendimiz yapamasak ta her gün yaptıklarınızı izlemek büyük bir zevk sağlıcakla kalın.

Perşembe günü trafik tescilden aracın yeni ruhsatını aldım, aldığımızda ruhsatta istiab haddi yanlış yazılmıştı 3500 kg yerinde 3365 kg gibi garip bir rakam vardı, aracı almaya Turan Yücel ile birlikte gitmiştik, alırken bunu hemen farketmiştik, ve araç üzerindeki pazarlığımıda bu hata üzerinden oldu, belkide satanda bu yüzden satıyordu..Hatalı istiab haddi yazılımlarını düzeltmenin iki yolu var, birincisi aracın marka servisinden şasi numarası ile menşeii ülkeden ana fabrikasından fax yolu ile yazı almak, ikinci yöntem araç şasi plaketinin fotoğrafını çekip tescile ibra etmek, tabiki en kolayı plaketin fotoğrafı ile işi çözmek, ben önce bu yolu denedim, tescil yeterli gördü ve aracın istiab haddi 3500 kg olarak düzeltildi...Bu iki seçenek tescildeki arkadaşların o günkü ruh halleri çerçevesinde düzeltilebilmekte..Geçenlerde dönüşümü biten pop-up II'ninde istiab haddi ruhsatında yanlışmış, benden önceki sahipleri Peugeot servisi yolu ile Fransadan mail yolu ile belge alıp düzeltmişler, düzeltme belgeleri halen benim elimde duruyor...Toparlarsak, 15m3 Jumper'ın istiab haddi 3500 kg olarak güncellendi, tüm araçların ana merkez olarak bağlı olduğu ümraniye merkez bilgisayarında da 3500 kg olarak tescil edildi...
Cuma günü, ikili koltuk yerine takmış olduğum tekli koltuğun emniyet kemeri tokasını eski takılı olduğu sağ taraftan söküp sol tarafa yeni yerine montajladım...ikili koltuk takılı iken koltukta her koltuk için birer tane olmak kaydı ile, çift airbag fişeği takılı idi, koltuk teke düşünce fişeklerden biri boşta kaldı, boşta kalan fişek tek koltuğun altına ştrap ile tutturularak kullanılması gerekiyor, çünkü aracın bilgisayar sistemi eksik emniyet kemerini görüp, ekranında hata kodu olarak air bag ışığının sürekli yanmasına sebep oluyor..Fakat muhatap olanlar bilir fişeği hurdacıdan almaya kalksansak 200 TL fiyat isterler, fazla fişeğin böyle boşa heba olmaması için fişek kesilip alınır ve fişeğin kesildiği yere aracın bilgisayarına varmış gibi gösterecek, aracın beynine uygun bir direnç takılır, böylece diğer fişek gün gelir lazım olur...
Koltuk işini halledimce, artık karavanın iç yerleşimini nasıl olacağına karar verip, elektrik, su tesisat işlerine geçmek gerekiyordu, iç planı kesinleştirdim, ve elektrik, su tesisatının giriş noktalarını belirledim, tün 12v ve 220v giriş ve kullanım noktalarını belirledim, araç iç yüzeyine hepsinin yerlerini kalem ile çizdim, bu notlar alınmaz ise bazı hatları çekmemiş olduğumuzu sonradan anlıyoruz, bazen bitmiş araca hat ilave etmek çok zor olabiliyor, her karavanda biz bile mutlaka bir tesisat hatası yaparız..12v ve 220v hatlar belirlenirken hangilerinin drek akü beslemeli, hangilerinin 12v sigorta panosundan geçeceği hangilerinin 220v otomatik sigortalardan geçeceği belirlenir, bazen bu tesisat planına uymak için extra yol katedecek kablolama yapılır...Bu çalışma sonunda karavanda kullanılacak, 4mm2'lik güneş paneli, hidrafor, akü şarz kablosundan kaç mt alınacağı, buzdolabı klima priz gibi yerlerde kullanılacak 220v tesisatta kullanılacak 2x2.5 kablo miktarı, led aydınlatmalarda kullanılacak 0.75 ne kadar kablo kullanılacağı satın alma için gerekli çalışmanın yapılması anlamına geliyor...Bu karavanda yaklaşık 80 mt 2x2.5, 100 mt 0.75, 30x2=60 mt 4mm2 kablo kullanılacağı bilgisi ortaya çıkmış oldu...
Bu gün, en zor işlerden biri ile uğraştım, istepnenin kaldırma mekanizması, bir çok arkadaş bu sorunu çok iyi bilir, bir çoğunuzda bu sorunu yaşıyorsunuzdur zaten..Araçların altında stepneyi yukarıya kaldırıp sabitleyen bir sistem vardır, kaldırma sistemi aracın modeline göre farklılık gösterir, bazı yıllarda üretilen araçlarda, kırtıklı fiber halatlı sistem bazılarında çelik telli sitem vardır..stepneyi yerine takan lastikciler bu kaldırma işleminde aracın elle çevrilen manuel aletini kullanmayıp havalı tabanca ile kaldırma işlemini yaptıkları için fazla gerdirip ya kopartırlar yada sonra başa büyük işler açacak hasarlara sebep olurlar...Sistem şöyle çalışır, bazı araçlarda açma kolu arka kapı açıldığı zaman kapının eşiğinde bir delik vardır, (bazılarında yan arka tamponun altındadır) bu deliğe aracın avadanlığında bulunan özel uçlu ataçman ile açılır, elle çevrilerak açılırken aracın altından stepneyi yukarı çeken aparat aşağı doğru inmeye başlar, bu aparatı el ile tutarak tamponun altından dışarı doğru çekersiniz, aparat ucundaki bir somun ile lastiğin bijon deliklerinden birine bağlanır, sonra kolu çevirmeye başlayınca, tel kısalmaya başlar, önce stepneyi aracın altına doğru kendisi çekmeye başlar, altına alıncada yukarı doğru kaldırıp, tel sıkışarak stepneyi araç tabanına sabitleyip kilitler...Sistem güzel çalışıyorsa çok güzel bir sistemdir, ama sorun varsa vay halinize... Çünkü redüktör kutusunun içinde ayna mahuriti dediğimiz birbirine 90 derecede dönen iki kestamit dişli ile çalışır, lastikcilerin havalı tabanca ile zorlamasında dişler hasar görüp sonradan atlatma yapar...Benim sorunumda böyle zorlama sonucu stepneyi yukarı çekerken belli bir yüksekliğe gelince stepnenin ağırlığından dolayı diş atlatıyor, tam olarak yukarı çekmiyordu, 2007-2008-2009 yıllarında imal edilen araçlardaki sistemi daha yeni modellerde değiştirmişler, bu yüzden parçanın yenisini bulmakta zor, parça 300-400 TL aralığında satılıyor, bu parayı vermeye razı olsanızda bulamıyorsunuz, bu parçayı hurdacılardan almakta imkansız, çünkü bu tip araçların %80'ninde bu parça arızalı olduğu için hurdacılardakide genelde bozuk oluyor..Bu arada parçanın kara kutusunun resmine bakarsanız, redüktör kutusu, vidalı deyil, perçinli ve tamir edilememesi için herşeyi yapmışlar...Perçinleri taş ile kesip kutuyu açınca içindeki kestamit dişlerin bazılarının kırık olduğunu gördüm, sistem bu dişe gelince atlatma yapıyormuş..Öğleyin Turan Yücelin yanına uğradım, onun aracındakide arızalı imiş, hatta tel kopukmuş ve alt parça tamamen kayıp, durum böyle olunca Turanın aracındaki aparatıda söktüm, sonra iki aparatı masaya koyup ikisininde kara kutularını açıp iki aparattan sağlam bir aparat ortaya çıkarttım, Bu stepne kaldırma aparatı tamiri sizlere uzak gelebilir ama karavan sahibi olacaksanız, öğrenmenizde fayda var, çünkü sizde bununla çok uğraşacaksınız...

New 15 m3 D

20141113 144504

20141113 144409

20141113 144428

20141113 144439

Perşembe ve Cuma yoğun geçmiş,deneyimlerden en ince detaylar bile gözden kaçmıyor.Ben ancak tüv muayenesinde uyardıklarında farkederdim istiap haddini :D

atilla bey

oturma grubu için yatak olması gerekiyor herhalde yoksa ön koltuklar ile düşünülse bir dolab daha sığacak bir alan çıkarılması daha kullanışlı olur mu acaba

çalışma güzel eller dert görmesin

barb_alone' Alıntı:
atilla bey

oturma grubu için yatak olması gerekiyor herhalde yoksa ön koltuklar ile düşünülse bir dolab daha sığacak bir alan çıkarılması daha kullanışlı olur mu acaba

çalışma güzel eller dert görmesin

Tabiki aynı planda, tek koltuk +masa ve şöför koltuğu döndürülerek, masa grubu organize edilerek, banyo yanında bir boy dolap kazanılabiliyor, bu denemeyi YAK isimli 17m3'de yapmıştım... Ben tek koltuklu masa grubu ile çift koltuklu masa grubu farkını kullanım amaçlı olarak değerlendiriyorum, bazı şeyleri bana göre başlığı altında yorumluyorum...Bana göre tek koltuklu masa grubunda şöför koltuğunu döndürüp kullanmak sanıldığı kadar kolay ve hızlı değişim olmuyor, koltuğun döndürülürken kilidinin açılıp, elfreninin indirilip, koltuğun biraz çevrilip, sırtının öne yatırılıp, alt kızakta biraz ileri alınıp biraz daha döndürülüp, sonra kızak geri alınıp, sonra tekrar arkanın yükseltilipbiraz daha çevrilerek msasaya tam dönüşü sağlanabiliyor, bu dönmelerede birde koltuğun altındaki airbag kablolarına çok dikkat etmek gerekiyor, özellikle yeni kasa araçlarda, yukarıda anlatmaya çalıştığım koltuk döndürme işlemi her sefer için aynı tekrarı gerektiriyor, tabiki, birde koltuğun dönme aparatının çok güzel sağlıklı çalışması gerekiyor..Koltukları döner olarak kullanmayanlar yer tasarrufu ve belirttiğin gibi dolap çıkarmak için düşünülüyor, ama gerçek hayatta bu işleminde kendine özgü sorunları oluyor, tek koltuklu sistemin gece yatağa dönüşümündede aynı zahmet söz konusu...Bu örneği şunun için verdim, karavanı seyrek kullananlar için tek koltuk +masa ve döner koltuk sistemi uygun olabilir, ama karavanı tek araç olarak kullanıp, karavanı sürekli karavan anlamında kullananlar için yukarıda yazdığım zahmet gereklidir...Benim şahsen sevdiğim sistem, çift koltuklu sistemdir, kontağı kapatıp tak diye masaya geçip oturabilirsiniz, masayı aşağı indirip anında yatağa çevirebilirsiniz..Masa grubu farkı tamamen kişisel alışkanlıklara uygun olanı tercih edilmeli...tek koltuklu sistemin kazandırdığı extra boy dolabı çok sorun olmuyor, boy dolabı eksik olsada arka yatağın iki ucundaki tavan dolapları, çift koltuğun üstündeki 190 cm'lik tavan dolabı, giysi depolamaya yeterli oluyor, enine arka yatağın altı oldukça büyük bir bagaj hizmeti sunduğu içinde yeterli oluyor....Yaptığım karavanlarda farklı sistemler kullandım, bana çift koltuklu sistem daha kullanışlı geliyor....Tekrar yineleyeyim, tek veya çift koltuklu masa grubu, görselden çok kişiye özel kullanım şekli olarak değerlendirilmeli, aslında bu tip farklılıkların görsel tesbit yerine deneyerek kişisel kararlar verilebilmesi için zaman zaman, çeşitli yerlerde yaptığımız tanışma toplantılarında, karavanı olmayan arkadaşların ziyaret ederek bir çok karavandaki iç kullanımları bizzat görerek kendi kişisel alışkanlıklarına göre değerlendirilmesine yardım etmeye çalışıyorum, maltepe buluşmaları genelde bu amaçlı oluyor...
Bu karavanda buda bulunsunsun diye bu planı tercih ettim...

Bu gün sabah, ilk iş dünden bakımını yaptığım stepne mekanizmasının yerine montajını yaptım, stepne artık durması gereken doğru yerine takıldı...
Sonra ön kapıların tak-tuk eden kapı gergi mekanizmalarının değiştirilmesine geldi, gergi mekanizması değişkliği kolay bir iştir, keninizde değiştirebilirsiniz...Gergiler çalışma yerlerinden dolayı, zor şartlar altında çalıştığı için orjinal parça alınmasında fayda vardır (adet 55 TL), yan sanayi gergiler çabuk bozulur, kısa sürede tak-tuk sinir bozan sesler çıkmaya başlar...Kapı gergisi değiştirmek için önce hoparlörün plastik kapağını bir tornavida ile çıkarın, hoparlörü yerinden sökün, ortaya çıkan yuvadan gergiye ulaşabilirsiniz, gergini somunları kapı aralığından sökülüp, hoparlaör deliğinden dışarı alınır, yine yeni gergi hoparlör deliğinden içeri sokulup, kapı aralığından somunları takılır, iş bu kadar basir, süresi her gergi için 10 dakika..
Yine ön kapıların giriş basamaklarına isabet eden kapı fitili her araçta yıpranmış veya yırtılmıştır, bu arızalı bölgeden yolculuk sırasında, soğuk, ses, ve rüzgar girer, Kapı fitilleri genelde parçacılarda bulunmaz, sipariş ile servislerden gelir, her kapı için 150 TL gibi bir bedeli vardır, tamiride mümkündür, yırtık bölge tespit edilip, kaç cm hasarlı bölge olduğu belirlenir, kapı fitilinin çapında üniversal bir fitil alınıp, bozuk kısım çıkartılarak araya yeni alınan fitil takılır, eski fitil ile kafa kafaya gelmesi boşluk kalmaması için japon yapıştırıcı veya siyah mastik ile birbirine eklenerek rüzgar sızıntısı engellenebilir...Tabiki ben birazdaha farklı bir yöntem kullandım, daha önceden ön kapı fitilleri değiştirdiğin araçlardan kalan kapı fitillerini sakladığım için, böyle gerekliliklerde, eski fitilin sağlam bölgelerinden keserek aldığım parçaları, fitili kafa kafaya yapıştırıp, bozuk yerlerin bakımlarını yaptım, kapı eşik plastiklerini söküp, altlarının temizlikleri yaptım, tıkanmış tahliye deliklerini temizledim, kapı fitilini takmadan önce, kapı eşiğinde ayak basmaktan kaynaklanan boya hasarlarınıda tamir edip, eşik fitil boya işlerini bitirdim...Böyle lokal küçük boya işleri için, oto sanayilerdeki oto boyası satan yerlerde aracın orjinal boya rengini sprey tüpe bastırarak rötüşlerde kullanabilirsiniz, PSA'ların orjinal boya rengi 249D'dir, fiyatıda 20 TL....

20141116 121856

20141116 122109

20141116 125135

20141116 125145

20141116 125730

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,461
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

SON KONULAR

Geri