Kendi Karavanını Yapanlar; Çelebi Mini Çekme Karavan - (yugun)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yugun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 971
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 385,497

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
elebiphase2.png

Tasarım konusu ile ilgili çok yoğun çalıştığımdan şu zamana kadar burada paylaşma fırsatı bulamadım.
Ama geçen zaman içinde çekme karavanımızın tasarımını bitirdik hem de yapımında belirli bir aşama katettik.
Daha önceki paylaşımları hepsini buraya koyamayacağım. Yarın itibariyle yapılacakları burada da paylaşıma başlıyorum.
Ama öncesini görmeden, özellikle de tasarımla ilgili paylaşımları görmeden ne yaptığımızın anlaşılması biraz zor. Bu yüzden geçmişte yaptıklarımızı görebilmeniz için link vereceğim.
Daha öncekiler için:
Tasarımla ilgili paylaşımlar (İngilizce)
http://www.mikenchell.com/forums/viewtopic.php?p=685461#685461

Yapımla ilgili paylaşımlar (İngilizce)
http://www.mikenchell.com/forums/viewtopic.php?t=37393&start=0

Hepsi birarada Türkçe (Karavanturk)
http://www.karavanturk.org/index.php?topic=482.msg3528;topicseen#msg3528

Hepsi birarada Türkçe (Kampçıyız)
http://www.yugun.byethost4.com/index.php/forum/24-karavan-yapm/70-mini-karavanmz-celebi-ttt-or-teardrop-trailer?limit=6&start=72#153

Etiketler
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Çelebi Mini Çekme Karavan - (yugun)

Çelebi'den biraz bahsetmek gerekirse,
Kendisi düşünce itibariyle mini karavan olmasına rağmen, Tasarım sırasında çekirdek bir ailenin ihtiyaçları düşünülerek biraz daha büyütüldü.
Tasarımında Hızlı ve rahat kullanılabilir ama güvenli ve ekonomik olmasına dikkat ettik.
Ege'nin en dağlık kesimlerinde kullanılacağından, Kanuni olarak gerekmediği halde frenli olarak tasarladık.

Özellikleri: Eğer tasarlanan planla yapılırsa karavanımız 165cm iç genişliğe, 125cm iç yüksekliğe, 294cm yararlı taban uzunluğu ile yaklaşık 350cm yararlı toplam uzunluğa, Her şey dahil 403cm uzunluğa sahip olacak ve ortalama 500-600kg lık bir yapım sonrası yüklü ağırlık hedeflenmektedir.

Çelebi'nin tasarımında bilinen Çekme karavanların aksine hızla kamp yerine gidip birkaç gün kalıp yine hızlı ve ekonomik bir şekilde dönebilmesi ön planda tutulmuştur. Bu sebeple toplam yükseklik aracımızı 30cm den fazla geçmeyecek şekilde, Toplam genişlik de, arabanın aynalarıyla beraber genişliğini geçmeyecek şekilde ayarlanmış, bu bağlamda bildiğimiz çekme karavanlara göre iç mekan yüksekliğinden ödün verilmiştir. Arabayı aşan kısımlar eğimli tasarlanarak oluşacak rüzgar direnci azaltılmaya çalışılmıştır.

Çelebi'nin içerisinde üst kapak açılmadan ayakta durulamayacaktır. Mutfak bölümü karavanın arkasında olup, Dışarıdan kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Sınırlı imkanlarla gerekli hallerde içeriden de mutfak lavabosu ve depolama alanlarına ulaşılabilir. Karavanın ön tarafında çekmeceler, Sürgülü bir masa, İki adet sürgülü yan sehpa ve bir de 165 cm boyundaki kişilerin yatabileceği açılır bir yatak gerekli hallerde beşik olarak değiştirilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca ön kısımda bulunan alet kutusuna içeriden ulaşılabilecektir.

Çelebi frenli olmasının yanında aynı zamanda torsiyonlu dingil ve amortisör sistemi de içerir. Alçalan tavan ve yan duvar yükseklikleri sayesinde ağırlık merkezi bildiğimiz karavanlara göre daha alçaktır, Bunun yanısıra temiz ve atık su sistemleri de ağırlık merkezini aşağıda tutmak için şasenin altında düşünülmektedir. Çelebi aynı zamanda güvenlik konusu düşünülerek önden arkaya doğru tam ortadan geçecek hayali bir çizgi ekseninde sağ ve sol taraf olarak tam simetrik tasarlanmıştır. Sonradan yapılan tasarım değişikliğyle mutfak bu simetriden çıkarılmıştır. Ancak bu bölümün de ağırlık olarak simetrik olmasına dikkat edilecektir.

Çelebi, Genelinden daha uzun, daha yüksek, daha geniş tasarlansa da Teardrop(Gözyaşı damlası) veya Tiny Travel Trailer (Mini seyehat romorku-karavanı) denilen karavanlara benzer özellikleriyle dikkat çeker. Bu tasarıma sahip karavanlar 1930'lu yıllardan itibaren özellikle Amerika'da kişilerin kendileri tarafından yapılarak kullanılmaktadır. Ve bu karavanların yapımı da insanlar için bir hobi durumundadır.
Bu tip karavanlar ve yapımları, yapımcıları, tasarımları, kullanımları hakkında geniş bilgi için:
http://www.mikenchell.com/forums/index.php

Ayrıca ülkemizde profesyonel bir imalatçı tarafından seri olarak üretilen bir teardrop modeli de vardır.

İstek, istenç, gayret, beceri, bilgi ve gençlik de olunca helva güzel olacak; oluyor da... ;) :smiley:

Cavid Sezen

Bugün ön bölümü, Yani arabaya bağlanacak bölümü hallettim. Bu bölümde ölçülere uygun yerleri bulabilmek, Daha doğrusu gönyeyi tuturabilmek için çok uğraştım. Bu uğraşının nedeni profilleri kesen sanayiideki ustaların bu profilleri benim istediğim açıda kesememesi. Ama tek neden bu değil, İlmi olarak olması gerektiği gibi kesilmiş olsa da profillerin uzunluğu nedeniyle önde gönyeyi tutturmak zor.
hpim1556.jpg

Bunun için pek çok şey denedim ama sonuçtan emin olamadım. En sonunda uzun ve düz bir demir parçasını kılavuz olarak tam orta noktaya gönyeyle ayarlayıp geçici olarak kaynakladım. Ve böylece ön tarafı olamsı gereken geometriye getirmeyi başardım.
hpim1557.jpg

Ön tarafta bu profilleri uygun şekilde keserek buradaki parçanın ilk kaynaklarını yaptım.
hpim1558k.jpg

Sonrasında kılavuz tekerlek bağlantısını kaynakladım. Güçlükle bulduğum 3,15lik boruya kılavuz tekerleği kaynaklayıp yerine taktım. Ve evet, gördüğünüz gibi sehpa olarak kullanılan plastik sandalyelere artık gerek yok, Çelebi 3 Tekerleğinin üzerinde hiçbir destek olmaksızın tek başına duruyor.
hpim1559f.jpg

hpim1560p.jpg

Ve bu günlük de bu kadar... Sırada ön kısmın ikinci desteğinin takılması ve yerinin delinerek Frenli çeki okunun yerine montajı var.

hpim1561o.jpg

hpim1563b.jpg

Eline sağlık güzel gidiyor, gözlerine dikkat et...

Teşekkür ederim Atilla Abi,
Gözlerimi elimden geldiğince koruyorum.
Taşlama ile çalışırken şeffaf gözlük kullanıyorum.
Birkaç defa şefaf koruyucu gözlükleri değiştirmeyi unutarak kaynak yaptığım oldu.
Bereket versin ki ilk birkaç saniyeden sonra aklınıza geliyor.
Çok şükür gözlerimi hiç haşlamadım.
Ama uzun süre kaynak yaptığım zaman gece yüzümün çok yandığı oldu.
Kaynak güneşten daha çok bronzlaştırıyor.
Selamlar,

Kaynakda ark ışığının gözlere problem olduğu kadar elektrottan çıkan dumanda ışık kadar zararlıdır..Yeri gelmişken bilgi anlamında söyliyelim, bu olaya gözünü kaynak almak denir ve çaresi bir tülbentin içine sıcak çay posası koyarak, gözlerin üzerine koyup tüm perdeleri kapatılmış bir odada karanlıkda yatarak geçmesini beklemekden başka bir çaresi de yok, extra olarak steril gözdamlası damlatılabilir..

Yücel kaedeşim nasılsın?Seni tebrik ediyorum.Cesur girişimin ve üretmek istedüğin çekme karavanından dolayı.Ailen nasıllar.Sen işi genel olarak organize planlı yapıyorsun.Umarım kısa sürede bitirirsin.Başarılar.Kolay gelsin.SEVGİ ve SAYGILAR.

Sizi kutluyor,kolay gelmesini ve mutlu sonuca ulaşmanızı diliyorum.Selamlar.

Metin Abi,
Merhaba, İyiyiz. Zor bir dönemi geride bırakmak üzereyiz inşallah.
Önümüzde bir tayin konusu var. Kısa bir sürede şaseyi bitirmeye çalışıyoruz.
Karavan kısmına gittiğimiz yerde devam edeceğiz.
Ortalama 15-20 gün içinde şasenin bütün işlerini bitirmek hedefimiz.
Zaten başka çaremiz de yok.
Gittiğimiz yerde güzel bahçeli bir ev bulursak yapıma devam edeceğiz.
Önümüzdeki üç yıl nerede olacağımız, Salı günü belli oluyor. Heyecanla bekliyoruz.
Siz nasılsınız? Umarım iyisinizdir.
Selamlar,

Yucel kardesım.
Sonunda boyle olacagını tahmın edıyordum. Boylesıne ıhtıyaclarını gıderebılme gayretıyle her ımkanı degerlendırme gayretının senı bır gun boyle bır gırısıme surukleyecegıne cok ınanıyordum. En azından Izmır de bır arkadasımızın daha karavan sahıbı olması benı tarıfsız memnunıyet duymama sebeb oluyor.
Kolay gelsın Yucel . basaracagına ben ınanıyorum .

Yücel bey hayırlı olsun temeli atmışsınız bundan sonrası zevkli geçer merakla bitmesini bekliyorum ve takip ediyorum,hayırlı olsun

Mehmet Abi, Teşekkürler,
İnşallah dediğiniz gibi İzmir'deki karavanların sayısı artar.
Allah mı söyletiyor ne? (Benim İzmir için pek ümidim yok açıkçası ama Manisa Merkez ve İzmir'e yakın ilçeleri olabilir gözüyle bakıyorum.)
Cengiz Bey,
Teşekkürler.
Fikir ve yorumlarınızı her zaman bekliyorum.
Selamlar,

Yücel eline sağlık işleri ilerletmişsin. Umarım daha yakınlara gelme hayalin gerçekleşir...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,459
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

SON KONULAR

Geri