Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TA2RX Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 883
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 342,941
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (ta2rx)

TA2RX' Alıntı:
Bilenlere bir soru:

Su deposuna şamandra takarken, depoyla aynı ölçüde şamandra yok ise daha kısa olanı mı alınmalı? Yoksa uzun alıp keserek, vb. yöntemlerle kısaltmak mümkün mü?
Bekir Hocam,Temiz su deposunda şamandıra sağlıklı çalışmıyor.Ben deponun üzerinden (kapağın) dışarıya (1 cm çapında) şeffaf bir hortum çıkardım.Depo dolunca suyu dışarıya atıyor.Yanlız deponun kapağını silikonla sabitledim.Kapaktan ,hareket halinde bile su dışarıya sızmıyor.Ayrıca deponun konulduğu yerin altına minofle döşedim.Kenarlar 10 cm yukarıda olmak üzere.Her ihtimale karşı dökülen taşan suların ,arabanın tabanına sızmasın diye.Tabi mutfağın altına da.Atık su deposuna şamandıra gerekmez.Dolduğu zaman üste açtığınız havalandırma borusundan dışarı taşma yapıyor ve boşaltmaya gidiyorsun.Şamandıra takarsan suyun akma kanallarını tıkamış olursunve pis sular bayodan ve mutfaktan geri taşar.

Etiketler

Adil05' Alıntı:
Bekir Hocam,Temiz su deposunda şamandıra sağlıklı çalışmıyor.Ben deponun üzerinden (kapağın) dışarıya (1 cm çapında) şeffaf bir hortum çıkardım.Depo dolunca suyu dışarıya atıyor.Yanlız deponun kapağını silikonla sabitledim.Kapaktan ,hareket halinde bile su dışarıya sızmıyor.Ayrıca deponun konulduğu yerin altına minofle döşedim.Kenarlar 10 cm yukarıda olmak üzere.Her ihtimale karşı dökülen taşan suların ,arabanın tabanına sızmasın diye.Tabi mutfağın altına da.Atık su deposuna şamandıra gerekmez.Dolduğu zaman üste açtığınız havalandırma borusundan dışarı taşma yapıyor ve boşaltmaya gidiyorsun.Şamandıra takarsan suyun akma kanallarını tıkamış olursunve pis sular bayodan ve mutfaktan geri taşar.

Her iki depoyu da aracın altına yapmayı düşünüyorum. Şamandranın akma kanallarını nasıl tıkadığını anlamadım.

TA2RX' Alıntı:
Her iki depoyu da aracın altına yapmayı düşünüyorum. Şamandranın akma kanallarını nasıl tıkadığını anlamadım.
Pis sudeposuna şamandıra takarsanız ki takılır mı bilmem (şamandıra depoya giren suyu,depo dolduğunda kesme aparatıdır)su depoya giremeyince geri depecektir.Buda geldiği yolu bir süre sonra dolduracağı anlamına gelir.Tatlı su deposu da alta yapılacaksa ki daha güzel, taştığı anda suyu kesersiniz. Her iki depoyada şamandıra gerekmez.Tatlı su deposunun içeri konmasının tek avantajı,soğuk havalarda donmasını ortadan kaldırır.Sevgiler.

Adil05' Alıntı:
Pis sudeposuna şamandıra takarsanız ki takılır mı bilmem (şamandıra depoya giren suyu,depo dolduğunda kesme aparatıdır)su depoya giremeyince geri depecektir.Buda geldiği yolu bir süre sonra dolduracağı anlamına gelir.Tatlı su deposu da alta yapılacaksa ki daha güzel, taştığı anda suyu kesersiniz. Her iki depoyada şamandıra gerekmez.Tatlı su deposunun içeri konmasının tek avantajı,soğuk havalarda donmasını ortadan kaldırır.Sevgiler.

Bir yanlış anlama olmuş. Biz şamandra derken göstergeyi harekete geçiren şamandradan bahsediyorduk. Kusura bakmayın.

Bekir hocam, depona illaki bir mekanik monitör niyetine su seviyesini görebileceğin şeffaf hortum veya cam tüp türü bişey uydur ( benim görsel monitörüm dolum ağzının hemen yanında )çünki elektronik şamandıralar yahutta saatleri voltaj ile alakalı hareket ediyorlar, voltaj düştüğünde suyun azalıp yükseldiğinde suyun fazlalaşıyor.
Aslında bu işin bir çözümü var, şamandıra sistemini 12 volt değilde regüle ile 10.5 volt gibi besleyip kalibreyi buna göre yapmak lazım, çünki yaşayan bir araçta voltaj normal olarak 10.5 voltun altına düşmez.

Aka' Alıntı:
Bekir hocam, depona illaki bir mekanik monitör niyetine su seviyesini görebileceğin şeffaf hortum veya cam tüp türü bişey uydur ( benim görsel monitörüm dolum ağzının hemen yanında )çünki elektronik şamandıralar yahutta saatleri voltaj ile alakalı hareket ediyorlar, voltaj düştüğünde suyun azalıp yükseldiğinde suyun fazlalaşıyor.
Aslında bu işin bir çözümü var, şamandıra sistemini 12 volt değilde regüle ile 10.5 volt gibi besleyip kalibreyi buna göre yapmak lazım, çünki yaşayan bir araçta voltaj normal olarak 10.5 voltun altına düşmez.

Walla fikir güzel... de ben depoları araç altına (şase arasına) kromdan yaptırmaya niyetliyim. Dolayısıyla cam tüp namümkün. Voltajı düşürürüz düşürmesine ama kalibrasyonu nasıl yaparız, onu bilemedim.

Bu arada, avatar resmindeki otobüsü anlamaya çalışıyorum hala. Yeni proje mi ola? :smiley:

""kalibrasyonu nasıl yaparız""
Bekir hocam kalibrasyonu , saatin üzerindeki ölçüleri silip depoyu doldurma sırasında yeniden sabit bir kalemle markalamak şeklinde olabilir, ama görsel bir tüp vs olacaksa buna pekte gerek yok gibi.

Avatar ise, biraz kafayı bozdum bu günlerde, küçük adımlarla avatara doğru gidiyorum, hatta 2 haftadır araç araştırıyorum. çaktırmadan.

Aka' Alıntı:
""kalibrasyonu nasıl yaparız""
Bekir hocam kalibrasyonu , saatin üzerindeki ölçüleri silip depoyu doldurma sırasında yeniden sabit bir kalemle markalamak şeklinde olabilir, ama görsel bir tüp vs olacaksa buna pekte gerek yok gibi.

Böyle bir şeyde o dediğinizi yapmak zor sanırım: http://www.tekneyatshop.com/mors-temiz-su-gostergesi-12-24v-urun-kodu-2981

Avatar ise, biraz kafayı bozdum bu günlerde, küçük adımlarla avatara doğru gidiyorum, hatta 2 haftadır araç araştırıyorum. çaktırmadan.

Hadi bakalım! Rast gele... :smiley:

İçten takma banyo penceresini kumandan beğenmedi. Bu yüzden dıştan takma hatch ile değişti.

DSC 0122

DSC 0123

DSC 0124

DSC 0125

Ekli dosyalar

• DSC_0121.JPG
    DSC_0121.JPG
    24.5 KB · Görüntüleme: 209

airboat' Alıntı:
Bekir Dostum,
Yastık altına da bi bakıve! ;D

Sevgili hocam, devir artık yastık altı değil ayakkabı kutusuna bakma devri ama fonda hep "hangi kutuya baksam, karşımda buruk acı" şarkısı çalıyor. :smiley:

Camların bitmiş hali:

DSC 0127

DSC 0128

DSC 0129

DSC 0130

Ekli dosyalar

• DSC_0126.JPG
    DSC_0126.JPG
    67.9 KB · Görüntüleme: 219

Koltuğun arkasındaki atıl görünen boşluk neden diye soracak olanlara, öncelikle bu konudaki planımı hatırlatayım:

Gece

Plan

DSC 0131

DSC 0132

Ekli dosyalar

• Gunduz.jpg
    Gunduz.jpg
    95.4 KB · Görüntüleme: 223

Hatta onunla da kalmaz, bir de yatar:

DSC 0134

DSC 0135

DSC 0136

Ekli dosyalar

• DSC_0133.JPG
    DSC_0133.JPG
    71.9 KB · Görüntüleme: 208

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,440
Kayıtlı Üye Sayımız
172,096
Kaydolan Son Üyemiz
R.K. o.oğlu

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR