Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TA2RX Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 883
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 342,648
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

Bekir bey.Araca yapacağın projeyi,araç içinde çizerek-bantlayarak (bire bir ölçekli) yerleştir.dolaplar-kontralar-duvarlar nerede başlayıp nerede bitiyor,arkası boşmu,sacamı denk geliyor ince ince hesaplaman lazım.Kontraları ekonomik kullanmak için dahi karkas kullanabilirsin.
Aracın kendi sacları yeterli onları kullanırım dersen,aracın istediği projeyi yapmış olursun ;)
Selamlar.

Etiketler

O kadar ince hesap yapacak birikimim olsaydı imalatçı olurdum yahu :D :D :D

Ben muhtemelen 85 kere filan söküp takarar yol alacağım. Doğruyu buluncaya kadar deneme-yanılma yöntemi yani :smiley:

Yola çıkalım bakalım bir hele... Gidişata göre bir hal çaresi bakacağız artık.

Bu arada, kafama takılan bir başka soru: Banyo duvarlarını sabitlerken L köşebent mi kullanılıyor? Cevap evet ise bunlar görüntü kirliliği yaratmaması için nasıl gizleniyor?

Duvarları sabitlerken genellikle L paça kullanılır.Bu parçalar depo - dolap içine gizlenir.
Dolap aracın sacına montajlanır banyo duvarları dolaba montajlanır.
gizlenemeyecek yere mutlaka sabitleme yapacaksan plastik,kapaklı çeşitli renklerde sabitleyici parçalar var.(benim 20.sayfa 1970 nolu resimde görüldüğü gibi banyo duvarının tavan ile sabitlenmesi)

Plastik kapaklı sabitleyicileri biliyorum. Çoğunlukla dolap türü nesneleri duvara sabitlemek için kullanılıyor. Benim bildiklerimin eni 5 cm'ye yakındı. Ama sizin fotoğraftakiler benim bildiklerimden daha küçük gibi sanki. Göz yanılması mı, gerçekten mi ufak? [Bu arada, üşenmeyip fotoğrafları tek tek arayıp yerini bulma zahmetine girdiğiniz için teşekkürler. Ne kadar çok zaman aldığını biliyorum. Zaman zaman burada gördüğüm bir fotoğrafı ya da çizimi, işin başında kaydetmemişsem tekrar bulabilmek için bazen saatler harcadığım oluyor.] Unutmadan, bantlama önerisi için de ayrıca teşekkür. Benim maskeleme bandı yer işaretlemek konusunda epey çalışacak demektir. :smiley: Sizin pratik buluşlarınıza/çözümlerinize hayranım...

Bu arada, hafta sonu geri görüş kamerasının monitörü olarak kullandığım navigasyon cihazının yerini değiştirdim. İlk taktığım yerde (dikiz aynasının yanında) görüş alanını fazla daraltıyordu. Daha ölü bir nokta olan, ön camın sol üst köşesine taşıdım. Tabii bunu yapabilmek için bütün üst paneli (tepe raflarını) yine sökmek zorunda kaldım. Ama sonuca bakınca bence değer. Unutmazsam bir ara fotoğrafını da koyarım.

bende ortada sevmediğim için yerini değiştirdim. Benim en rahat ettiğim nokta sol alt taraf oldu. İsterseniz orada da deneyebilirsiniz.

Aslında benim de ilk düşündüğüm konum alt taraftı. Ama Boxer'ların burnu çok kısa. Ön tarafın nerede bittiği görünmüyor. Bu yüzden alt taraftaki görüş alanını iyice daraltmaya cesaret edemedim.

Bu aralar ben de Haşmet bey gibi elektrik sistemi üzerine kafa yormaya başladım. Önceki hareket (hangi iş hangisinden önce gelecek) planı gibi, bu sefer de elektrik işinde yapılması/planlanması gereken hatların bir listesini çıkarmaya başladım. Herkes hepsini kullanmayacak olsa da dilerim başkalarına da hiç değilse bir fikir vererek işe yarar:

- Geri görüş kamerasının sinyal + elektrik hattı. (Ben bunu ilk iş olarak halletim.)
- Tavan aydınlatmalarının hatları
- Webasto/Shava/Eberspracher (ya da her nasıl yazılıyorsa) vb. kaloriferin hattı
- Sıcak su ısıtıcısı hattı. (Ben Truma'nın kalorifer borusuna takılan boiler'ini aldım. Yazın 220V ile kullanmak gerekiyor.)
- Temiz su göstergesinin hattı
- Pis su göstergesinin hattı
- Mutfak için 220V priz. (Mikser, vb. nesneler için)
- Buzdolabı (tercihe göre 12V, 220V ya da her ikisi birden)
- Hidrofor
- Klima
- Fan (yine tercihe göre ama 12V olanları mevcut)
- Laptop prizi (220V, ya da 12V için 3. parti adaptör)
- İçme suyu için dalgıç pompa (bkz Atiladi projesi)
- Uydu ve TV prizi (çoğunlukla 220V ama 12V olanları da mümkün)
- Harici elektrik bağlantı prizi (kampinglerde dışarıdan enerji almak için)
- Alternatör bağlantısı
- Solar panel ve regülatör bağlantısı
- Inverter
- Redresör
- Telsizler (kullanacak iseniz)

Bütün bunlar için:
- Sigorta / anahtar paneli (bkz Yaybek projesi)
- Giriş şalteri: Solar panel, alternatör, harici 220V (ve redresör)
- Çıkış şalteri: 12V, 220V, her ikisi birden.
Her iki şalterde de OFF (kapalı) pozisyonu olması tavsiye edilir.

Dersine iyi çalışmışsın.Sıra sınavda :D
(sabitleyici plastiklerin fotoğrafını çekip göstereceğim)

Plastik sabitleyici.Beyaz ve kahverengi olanlarıda var.

SAM 2409

SAM 2410

SAM 2411

SAM 2412

Sorun şurada ki aküleri nereye koyacağıma, dolayısıyla kabloları nerede sonlandırmak gerektiğine karar veremedim. Buzdolabı konusunda son kararım Manisa işi dolap almak yolunda. Dolayısıyla genel tasarım konusunda ilk çizimime geri döndüm. Buna göre buzdolabı yatağın yanında olacak. Bir farkla: İlk düşüncem buzdolabın altına aküleri, üst tarafına da sigorta panelini yerleştirmek ve bu dolabı tavana kadar yapmak idi. Haşmet beyin tasarımına Oğuz beyin önerisini hatırladım: Yatağın bir tarafını banyo, diğer tarafını yerden tavana kadar dolapla kapatınca arka taraf fena bunaltıcı olacak. Bu yüzden buzdolabını yer hizasına koyup üzerini (tavan dolapları haricinde) boş tutmak, böylece mutfak tezgahını genişletmeyi düşündüm. Hanım da bu fikre bayıldı :smiley:

İkinci sorun, almayı düşündüğüm 150A üzeri akülerin boyutları genelde 52x27x24 cm civarında. Yani iki tane aküyü yanyana koyunca 52x54 cm alan kaplıyor. Bu da Manisa işi dolabın altına sığmaz demek. Tek yer kalıyor: Yatağın altı. Yatağın altına diğer tarafa da temiz su depolarını koymayı düşündüğüm için birbirini dengeler, sorun değil.

Ama sigorta panelini nereye koyacağım + kabloları görüntü kirliliği yaratmadan oraya nasıl götüreceğim sorusu halen çözülmüş değil.

Aaaa, bu plastikler gerçekten ilginç :smiley:

Peki bunların arka tarafından metal var mı? Yalnızca plastikle mi tutuyor?

Sadece plastik.Sert ve mukavemetli olmasına rağmen durdurucu olarak görünür yerlerde kullandım.Taşıyıcı olarak metal L parçalar kullandım.

Madem 12v büro tipi buzdolabına fena takıldın, tavsiyem, yalıtımı iyi markalı sıfır 220v büro tipi buzdolabı alıp, yine sıfır BD35F danfoss 12-24v buzdolabı motoru alıp, buzdolabının 220v motorunu 12-24v danfos ile bir buzdolapcıya kendin değiştirtmen...

Takılmamın sebebi çok basit: 1500W Tam sinüs inverterin BOŞ yükte tükettiği enerji 4Ah, Manisa buzdolabın tükettiği enerji 3,6Ah. Bu durumda Manisa dolabın enerji ratingi A+++++++++++++++++ gibi bir şey oluyor. ;D ;D ;D

Soğutma derecesi konusunda ise kullanlar memnun görünüyor.

Ben onu söylemiyorum, niye manisalının sonradan 12v'a çevirme buzdolabını almayı düşünüyorsunda, iyi bir buzdolabı ve 12-24v BD35F danfoss motor alıp kendin montajlatmıyorsun...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri