Kendi Karavanını Yapanlar; Renault Master L4h2

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Toztuna Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 68
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 39,284

Toztuna

Ana Kamp
Merhaba arkadaşlar;
Bir araç alıp içini yapma veya yaptırma niyetiyle yola çıkarak motokaravan olarak kullanabileceğim ducato arayışına girdim. Ancak denk gelmedi diyelim fiyat km model vs bi türlü kafama yatan bulamazken düşeş bir renault master buldum. Ben iri bir adam olduğum için duş wc istediğimiz için 4 kişi kalacağımız için vs 15m3 ve yukarısı aradım. 17m3 renault master denk geldi gözümü kapattım aldım. Ayrıca klimalı olması da beni cezbetti. Ama bu forumda gezerken gördüm ki bir Allahın kulu renault master dan karavan yapmamış :smiley:)
Velhasıl kelam sorularım;
1. Fazla tercih edilmemesinin sebebi nedir?
2. (Artık almış bulundum fazla moralimi bozmayın lütfen:smiley:)) bu araç için layout çok fazla bulamıyorum. Yardımcı olabilecek birileri var mıdır?
3. Ucuza maletmek açısından ayrı ayrı marangozla elektrikçiyle tesisatçıyla vs çalışmak mı doğru olur direkt bir designer ile anlaşmak mı?
4. Bu araçta Su deposu monte etme konusunda zorluklar olduğunu okudum ama nasıl zorluklar bekliyor beni?
5. İstanbul ve çevresinde Önerebileceğiniz uygun bir karavan imalatçısı var mı?

Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden twşekkür ederim. Muhtemelen sorularım devam edecek. Selamlar
Onur

Etiketler

Master kkullanımda oldukca ekonomik bir araç. Tercih edilmemesinin sebebi enden genişliği yanlamasına yatağa izin vermediğinden. Master ve Movano araçlardan yatağı dik olarak yerleştirip yapanlar vardı.

Cevap için teşekkür ederim zaten bnm boy 190 olduğundan enlemesine hiç bir araca sığmıyorum biz de yatağı diklemesine düşünüyoruz ama arıyorum tarıyorum renault master uzun kasa için örnek bir karavan dizaynı bulamıyorum. Onun dışında bi problem olmaz mı diyorsunuz?

Benim bir çok servis şoförü müşterim var.Daha master hakkında olumlu konuşan bir kişiye rastlamadım.En çok şikayet ettikleri, parça fiyatlarının sprinter,crafter dan bile pahalı olduğu,ön takımların çok çabuk arıza verdiği ve direksiyon dönme açısının düşük olduğu yönündeydi.

Cevap için teşekkür ederim zaten bnm boy 190 olduğundan enlemesine hiç bir araca sığmıyorum biz de yatağı diklemesine düşünüyoruz ama arıyorum tarıyorum renault master uzun kasa için örnek bir karavan dizaynı bulamıyorum. Onun dışında bi problem olmaz mı diyorsunuz?
4 kişi için yanlamasına değilde uzunlamasına yatakları yaparsanız,banyo+ wc alanı kalmaz.
Yer tasarrufu için dış duş yapın. Kasetli seyyar wc ile de zorunlu durumlardaki ihtiyacınızı giderin bence.
birde şöyle bir örnek resim buldum.Master diyor da sizinkinden mi bilmiyorum.Bir inceleyin. 23762300ff6d31b9458ca79ffd080e2e

Yanlamasına yatak yaparsanızda ,şöyle bir uygulama yapılmış.

Moncayo Enero 2008 2
00131poesslroadplata 2007252520252872529
P1080756
XxvLrIv8INiooDJiOLcKKGrUVnPaoClU bTX0w958 h638 no

Son düzenleme:

S.A. Hayırlı olsun , biranönce bitirip keyfini çıkartmanız dileğiyle , bütün zorlukları aşarsınız umarım.
Aranıza yeni katılan bir karavan sevdalısı olarak sizi merakla takip edeceğim .Gezen Bilir 'i Karavan yapanları bayağı inceliyorum ...Sizlerin geçmiş tecrübelerinizdende bayağı birşeyler öğrendim ....Ciddi Ciddi çekme karavan hayalimi gerçekleştirdikten sonra , MOTOKARAVAN ' a geçiş yapacağım İNŞAALLAH .... İyiki varsınız Memleketimin Yüreği Güzel İnsanları ....
Herkeze Selamlar Yeni Öğrenci ..

S.A. Hayırlı olsun , biranönce bitirip keyfini çıkartmanız dileğiyle , bütün zorlukları aşarsınız umarım.
Aranıza yeni katılan bir karavan sevdalısı olarak sizi merakla takip edeceğim .Gezen Bilir 'i Karavan yapanları bayağı inceliyorum ...Sizlerin geçmiş tecrübelerinizdende bayağı birşeyler öğrendim ....Ciddi Ciddi çekme karavan hayalimi gerçekleştirdikten sonra , MOTOKARAVAN ' a geçiş yapacağım İNŞAALLAH .... İyiki varsınız Memleketimin Yüreği Güzel İnsanları ....
Herkeze Selamlar Yeni Öğrenci SELÇUK ..

@makara60 hocam ben aktif bir karavancı olmayacağım çok uzun süreli uzun yollar yapmayacağım o konularda inşallah çok sıkıntı yaşamam die düşünüyorum

@kartalveat fotograflar için teşekkür ederim. Ben kabataslak bir ölçü çıkardım. Karavan kullanım alanın uzunluğu 4,40 m. 1,85 yatak; 1m tuvalet; 1,40 civarı da masa oturma kısmını düşündüm kapı tarafına da ufak bi mutfak tezgahı ve buzdolabı koyacağım. Ducatoya göre eni dar ama boy uzun sorun yaşamayız diye düşündüm ama olmazsa yatağı enlemesine 170 boyunda koyup kıvrılıp veya çapraz yatacağım :tearsofjoy: :smiley:)))

@Borwerk teşekkür ederim iyi dilekleriniz için benim de sizden bir farkım yok bu yola yeni girdim bakalım hep birlikte göreceğiz ne çıkacağını :smiley: inşallah siz de istediğiniz gibi bir motokaravana kavuşursunuz

@makara60 hocam ben aktif bir karavancı olmayacağım çok uzun süreli uzun yollar yapmayacağım o konularda inşallah çok sıkıntı yaşamam die düşünüyorum

@kartalveat fotograflar için teşekkür ederim. Ben kabataslak bir ölçü çıkardım. Karavan kullanım alanın uzunluğu 4,40 m. 1,85 yatak; 1m tuvalet; 1,40 civarı da masa oturma kısmını düşündüm kapı tarafına da ufak bi mutfak tezgahı ve buzdolabı koyacağım. Ducatoya göre eni dar ama boy uzun sorun yaşamayız diye düşündüm ama olmazsa yatağı enlemesine 170 boyunda koyup kıvrılıp veya çapraz yatacağım :tearsofjoy: :smiley:)))

@Borwerk teşekkür ederim iyi dilekleriniz için benim de sizden bir farkım yok bu yola yeni girdim bakalım hep birlikte göreceğiz ne çıkacağını :smiley: inşallah siz de istediğiniz gibi bir motokaravana kavuşursunuz
Yatak boyunuzdan kısa olursa rahat edemezsiniz,bir süre sonra diziniz ağrır
3 Gün evde 1.70 cm yerde yat
Bütün fikirlerin değişecek

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@makara60

[USER=133125]@kartalveat
fotograflar için teşekkür ederim. Ben kabataslak bir ölçü çıkardım. Karavan kullanım alanın uzunluğu 4,40 m. 1,85 yatak; 1m tuvalet; 1,40 civarı da masa oturma kısmını düşündüm kapı tarafına da ufak bi mutfak tezgahı ve buzdolabı koyacağım. Ducatoya göre eni dar ama boy uzun sorun yaşamayız diye düşündüm ama olmazsa yatağı enlemesine 170 boyunda koyup kıvrılıp veya çapraz yatacağım :tearsofjoy: :smiley:)))[/USER]

4,40 araç içi sizin kullanımınıza kalan net uzunluk mu ?
4 kişi demiştiniz. ikinci yatak alanını nasıl düşündünüz.
Ranzalı mı ?, yoksa yemek masası yatak olan tipten mi olacak ?
Uzunlamasına olduğunda yatak (200 cm)+banyo+wc (100cm) olursa sizin bahsettiğiniz 440cm 'i net alınsa ,geriye 140 cm kalıyor. Yatak olabilen karşılıklı iki koltuk ve masa sığmayabilir.Hatta ikinci yatak alanınızda kalamaz.Cad te çok iyi planlamak gerekiyor.Şimdilik söylediklerim afaki şeyler ...
Her şey dilediğince olsun.

Benim bir çok servis şoförü müşterim var.Daha master hakkında olumlu konuşan bir kişiye rastlamadım.En çok şikayet ettikleri, parça fiyatlarının sprinter,crafter dan bile pahalı olduğu,ön takımların çok çabuk arıza verdiği ve direksiyon dönme açısının düşük olduğu yönündeydi.
Onden çekişli bir çok ticari aracın dönüş yarıçapları arkadan itişlilere göre düşüktür. Ama yakıt olarak düşük yakan bir araçtır.

Bu arada türk karavanlarda pek rastlamasam da ingiliz karavanlarda arkada karşılıklı 2 çekyat ve ortada masa şeklindeki dizaynlara çok rastlıyorum. Öyle bişey mi yapsam !?! Yatak alanı ve oturma alanı birarada mutfak tezgahının karşısına da belki ranza falan!?
Of kafamda deli sorular

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.