Kendim Mi Yapsam Hazır Mı Alsam

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Doğuhan85 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,764

Doğuhan85

Yeni Üye
En fazla 370-200_200 cm ölçülerinde 750 kg altı bir karavan 20 li yaşlardan beri hayalim.Ahşap ve metal işçiliğini ve elektirik tesisat işini kendim yapabilirim..Beni düşündüren kısım yapacağım karavanın ağırlık dağılımı ve dış kaplama yani su yalıtım problemi.Ağırlık dağılımını dikkate almadan yapılan karavanlarda seyahat sırasında büyük problemlerle karşılaşıldığını biliyorum.Birde zamanla sarsıntıya bağlı olarak ek yerlerinin açılması ve yağmurda su alma ihtimali..Bu iki konu beni hazırmı alsam kendim mi yapsam diye düşündürüyor.

Karavan yapmak imkansız değil ama bir sürü zorlukları var. Bir de ortaya çıkacak olanın güzel ve kullanışlı olmama durumu olabilir. Hazır karavanlarda bütçeye göre seçenekler mevcut. Ben en azından dışını hazır yapılmış almanızı öneririm. Mümkünse tamamını hazır alın.

En fazla 370-200_200 cm ölçülerinde 750 kg altı bir karavan 20 li yaşlardan beri hayalim.Ahşap ve metal işçiliğini ve elektirik tesisat işini kendim yapabilirim..Beni düşündüren kısım yapacağım karavanın ağırlık dağılımı ve dış kaplama yani su yalıtım problemi.Ağırlık dağılımını dikkate almadan yapılan karavanlarda seyahat sırasında büyük problemlerle karşılaşıldığını biliyorum.Birde zamanla sarsıntıya bağlı olarak ek yerlerinin açılması ve yağmurda su alma ihtimali..Bu iki konu beni hazırmı alsam kendim mi yapsam diye düşündürüyor.
Hiç dert etme kendi yaptığına binbir kusur bulurlar ben güney karavan aldım çok memnunum çünkü fazla lükse kaçmazsan ideal hadi bize katıl

bulabilirsem boş sadece dış kaportasını alıp içini ben yapmak istiyorum.Bulamazsam o şekilde toptan kendim yapıcam gibi çünki olabildiğince hafif olması gerekli. En hafifinden.

Hiç dert etme kendi yaptığına binbir kusur bulurlar ben güney karavan aldım çok memnunum çünkü fazla lükse kaçmazsan ideal hadi bize katıl
Bulabilirsem dış kaportasını alıp içini kendim yapmak istiyorum.Ama hiçbir şirket buna yanaşmaz diye düşünüyorum.Ben olsam vermezdim.Bulamazsam kendim yapıcam çünki mümkün olan en hafifi olması gerekli.

Bulabilirsem dış kaportasını alıp içini kendim yapmak istiyorum.Ama hiçbir şirket buna yanaşmaz diye düşünüyorum.Ben olsam vermezdim.Bulamazsam kendim yapıcam çünki mümkün olan en hafifi olması gerekli.
Valla ben en hafif olanını aldım fakat abim şu an gülerek yazıyorum arabam 16 chevrolet lacetti gelde şu arabaya bi sor sandalyeler .tüpler çamaşır makinesi.ıvır zıvır zavallı arabam konyadan manavgata indım 60 80 km süratle neler çektik .Çünkü sen ne düşünürsen düşün bu işin en hafifi aldığın malzemelerde biter yinede çok zevkli Aracın yiğitse hiç düşünme baş gaza

Valla ben en hafif olanını aldım fakat abim şu an gülerek yazıyorum arabam 16 chevrolet lacetti gelde şu arabaya bi sor sandalyeler .tüpler çamaşır makinesi.ıvır zıvır zavallı arabam konyadan manavgata indım 60 80 km süratle neler çektik .Çünkü sen ne düşünürsen düşün bu işin en hafifi aldığın malzemelerde biter yinede çok zevkli Aracın yiğitse hiç düşünme baş gaza
Benden sana öneri araba araba araba olay orada biter

Bence de ilk önce hazırını alın. Belki içi masraflı olan bir tanesini alırsanız içini kendiniz yenileyebilirsiniz.

Bence de ilk önce hazırını alın. Belki içi masraflı olan bir tanesini alırsanız içini kendiniz yenileyebilirsiniz.
fiyatları uçurmuşlar.Kendim yapsam daha güzel bir işçilik çıkaracağım bir karavana 60.000 tl diyorlar.Ederi olsa hemen alıcam ama iyice abartmışlar.
Bendeki sıkıntıda araba zaten.Ama benim için önemli olan güvenlik.Gideceğin yere sağlam git gerekirse 50 ile git .Benimki muhtemelen 50 ilede gitmez ya neyse:smiley:)

fiyatları uçurmuşlar.Kendim yapsam daha güzel bir işçilik çıkaracağım bir karavana 60.000 tl diyorlar.Ederi olsa hemen alıcam ama iyice abartmışlar.

Bendeki sıkıntıda araba zaten.Ama benim için önemli olan güvenlik.Gideceğin yere sağlam git gerekirse 50 ile git .Benimki muhtemelen 50 ilede gitmez ya neyse:smiley:)
Senin araba ne marka

Bendeki sıkıntıda araba zaten.Ama benim için önemli olan güvenlik.Gideceğin yere sağlam git gerekirse 50 ile git .Ben

Bendeki sıkıntıda araba zaten.Ama benim için önemli olan güvenlik.Gideceğin yere sağlam git gerekirse 50 ile git .Ben
Reno sybol hemde 75 hp.Artık çektiği kadar.Çekmediği yerde elle ittiricez artık.

750 Kg altı bir karavan hedeflenmeli. Şase mutlaka O1 belgeli olmalı. Tercih ALKO hazır şase. Estetik kaygı yoksa dış konstrüksüyonu 18 mm komposit levha üzerine CTP laminasyon uygulanmış levha kullanın (bal peteği) Bu hem hafiflik hem de mukavemet sağlar. Tabii izolasyonu da iyidir. Birleşim yerlerine kasacıların kullandığı profilleri kullanırsınız. İç mobilyada da aynı kompozit malzemeyi tercih etmenizde yarar var. Ya da kavak kontra kullanın ki yükünüz ağırlaşmasın.
Bundan sonrası ise karavandan ne beklediğinize bağlı. Ev konforunu arayacaksanız bu sevdadan vazgeçin. Donanımlı bir karavan 750 kg üstüdür ve O2 belgesine tabidir ve kendi karavanını yapanlar bu belgeyi alamazlar ve trafik tescilini yaptıramazlar. O2 sınıfına girecek bir karavanı da zaten hazır almanız doğrusudur.
O1 sınıfı karavan çdırdan bir tık üst konfor içermelidir. Beklentiler bu yönde olmalıdır.
Yaşam minimal olacak şekilde hazırlanmalıdır.
Önce kafanızı minimalist bir yaşama hazırlayın sonra karavana girişin ki kafanız ağrımasın.
İşe girişmeden malzeme dersinize iyi çalışın. Kağıt üzerinde her detayı netleştirip sonra satın almaya başlayın rahat edersiniz.
Kervan yolda dizilir kafasıyla yola çıkmayın zira sapmalarla proje bambaşka yöne evrilir ve elinizde patlar.
Kılı kırk yarın. Sorup araştırın, çapraz sorgularla doğruların izinden yürüyün. Piyasadaki profesyonellerin malzeme bilgisi yoksunu olduğunu farkettiğimden beri her bilgiyi mutlak değerlendiririm. Farklı sektörlerde kullanılan malzemelerle çok şaşırtıcı ve efektif çözümler bulmak olasıdır. Dayatılan standart çözümlere odaklanıp pişmanlıklar yaşamayın.
Rast gitsin

bende kendi karavanımı kendim yapmaya başladım. uzun zamandır çok büyük araştırmalar yaptım.bütçeden dolayı yolumdan şaşmadım hatta şasem tam olarak bitti. herşey tecrübe olduğundan dolayı.ya küçük bi caretta büyüklüğünde bişey yapın bence.eğerki 60 bin civarı bütçeniz varsa internette sıfıra yakın çok güzel 750 kg altı çekme karavanlar var.onlardan hafif yapmanız kesinlikle imkansız.35-40 bin civarında ikinci elde alabilirsiniz temiz kullanılmış.

bende kendi karavanımı kendim yapmaya başladım. uzun zamandır çok büyük araştırmalar yaptım.bütçeden dolayı yolumdan şaşmadım hatta şasem tam olarak bitti. herşey tecrübe olduğundan dolayı.ya küçük bi caretta büyüklüğünde bişey yapın bence.eğerki 60 bin civarı bütçeniz varsa internette sıfıra yakın çok güzel 750 kg altı çekme karavanlar var.onlardan hafif yapmanız kesinlikle imkansız.35-40 bin civarında ikinci elde alabilirsiniz temiz kullanılmış.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.