Klima Satın Almadan Önce Bilmeni Gereken Önemli Bilgiler !

cemmert1989

Yeni Üye
Mesajlar
2
Tepkime puanı
1
Ofis Klimaları Sağlığa Zararlı mı? Nasıl Kullanılmalı?

nj4M6R.jpg


İş yerinde rahat çalışma koşulları hazırlayan klimaların bunun yanında ufak tefek zararları da olmaktadır. Bu zararların nedeni elbette yanlış kullanımlardan kaynaklanmaktadır. Ofis ortamında yanlış değerlerde klima ısıtma ve soğutma yapma, hijyen koşullarına uymama, kronik rahatsızlıklara neden olur. Tozlu hava solumak, kötü kokuların mekana yayılması, kişilerin doğrudan ve yüksek hava akımına maruz kalması:

· Baş ağrısı,
· Kronik yorgunluk,
· Sinüzit,
· Alerji,
· Yüz felci,
· Lejnoyer,
· Astım,
· Zatürre,
· Göz rahatsızlıkları gibi hastalıklara yol açar.
Ortaya çıkacak hastalıklarla baş etmek ve zararlarının önüne geçmek için ofis klimalarını kullanırken birkaç unsura dikkat etmeniz gerekir. Böylece hem sağlığınızı hem de çalışma ortamınızın güvenliğini korursunuz.

41NaXA.jpg


Önerilerimiz:

· Klimanın doğrudan üzerinize hava üfleyeceği bölgede kesinlikle oturmayın. Mitsubishi klima esintisine doğrudan maruz kalmanız boyun, omuz tutulması, baş ağrısı veya kas ağrılarına neden olabilir.
· Klimayı hava akışının rahat sağlanacağı bir yere monte ettirin.
· Dış ortam ile klimalı ortamının sıcaklık farkını 6-8° olarak ayarlayın.
· Nem düzeyini %50 olarak ayarlayın.
· Klimayı sürekli açıp kapatmayın. Uygun bir soğukluk seviyesine ayarlayarak sürekli çalıştırın.
· Sürekli klima çalışan ortamda bulunmayın, molalarınızda açık havaya çıkın.
· Ofisin havalanmasını sağlayın.
· Yaz ve kış mevsimlerinden önce klimanızın bakımını ve filtre değişimlerini düzenli olarak yaptırın.
· Dış üniteyi konumlandırdığınız yeri her zaman temiz tutun.

Klima Satın Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Klimalar evler, iş yerleri, restoranlar, alışveriş merkezleri vb. mekanlarda iklimlendirme amaçlı kullanıldığı için seçiminin dikkatli yapılması gereken cihazlardandır.. Klima fiyatları kalitesine göre farklılık göstermektedir. Dayanıklı tüketim malzemeleri arasında yer aldığı için maliyeti yüksek ancak uzun ömürlü kullanılabilen ürünlerdir. Klima satın alırken temelde dikkat edilecek birkaç husus bütçe kurtarıcı olabilir. Ayrıca yüksek verim almak ve sağlıklı kullanımlar elde etmek için mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken noktalar var. Bunlar: Klima granti süresi, Satış merkezinin deneyimi ve servis ağı, kullanım yeri, marka tercihi, alan keşfi, A sinıfı enerjinin gücü, BTU/U - kapasite değeri, sessiz çalışan klimalar, inverter teknolojisi, kendikendini temizleme ve filtreleme, çevre dostu klima farkı.

Ofis kliması alırken en büyük klimaların ortamı en iyi şekilde ısıtıp soğutacağını düşünmeyin. Ofisin metrekaresine, çalışma alanlarının konumuna, kişi sayısına, bulunulan şehre ve çalışma koşullarına göre klima tercih edin. Klima fiyatları ucuz diye de ortam ihtiyaçlarını hiç karşılamayan cihazlar almayın.
Gereğinden fazla kapasitede alınan klimalar fazla elektrik tüketimine neden olduğu için şirket bütçenizi sarsabilir. Bu nedenle klima keşfi yaptıracağınız bir yetkili servisle anlaşın, mekanınızı denetletin. Belirlenen ölçülere göre kapasite seçimini onlara bırakın ve klimanızı satın alın. Sonrasında bakımına ve temizliğine dikkat ederek sağlıklı bir kullanıma sahip olun.

Kaynak: www.klima.com.tr
 


Forum istatistikleri

Konular
99,900
Mesajlar
1,474,900
Kullanıcılar
167,688
Son üye
Ali acıma

SON KONULAR

Üst