L200 Enjektör Temizliği

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan coldblooded Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,757

coldblooded

Ana Kamp
Yer
Yalova
Merhaba,
2007 model L200 intense lux 4*4 AT aracımda enjektör temizliği yaptırmak istiyorum. Aracım 185.000KM'de. Enjektörlerle ilgili olduğunu düşündüğüm soğuk çalışmada şehir içinde seyir halinde iken hafif gazda al ver problemi, yokuş yukarı 80km hızla motor sıcakken seyir halinde iken sabit gazda al ver problemi, gaza yüklenildiğinde siyah duman problemi, araçı ilk çalıştırdıktan 2-3sn sonra motorun stop edecekmiş gibi 1 sn'leğine tıkanıp normale dönmesi problemleri yaşıyorum.
Enjektörlerin sökümü ve tekrar toparlanması söz konusu olduğu için hasas bir işlem olduğunu biliyorum.
L200'ünde enjektör temizliği yaptıran arkadaşımız var mı, korkacak bir durum söz konusu mu?
Teşekkürler

Etiketler
Merhaba,
2007 model L200 intense lux 4*4 AT aracımda enjektör temizliği yaptırmak istiyorum. Aracım 185.000KM'de. Enjektörlerle ilgili olduğunu düşündüğüm soğuk çalışmada şehir içinde seyir halinde iken hafif gazda al ver problemi, yokuş yukarı 80km hızla motor sıcakken seyir halinde iken sabit gazda al ver problemi, gaza yüklenildiğinde siyah duman problemi, araçı ilk çalıştırdıktan 2-3sn sonra motorun stop edecekmiş gibi 1 sn'leğine tıkanıp normale dönmesi problemleri yaşıyorum.
Enjektörlerin sökümü ve tekrar toparlanması söz konusu olduğu için hasas bir işlem olduğunu biliyorum.
L200'ünde enjektör temizliği yaptıran arkadaşımız var mı, korkacak bir durum söz konusu mu?
Teşekkürler
Merhaba, aynı konu üzerinde bende araştırmadayım. Ankara'da Şaşmaz'da Bilgin Dizel diye bir dükkanda iyi ustalar olduğunu duydum fakat henüz net bilgim yok. Ayrıca, enjektörlerin sökülüp takılmasında değil, özenli temizliği, iyi ayarlanması ve tekrar söküldüğü yere takılması gerektiği bilgilerine ulaştım. Gelişmelerden haberdar ederim inşallah, kolay gelsin...

Teşekkür ederim,
evet enjektörlere sökülürken numara verildiğini ben de biliyorum.
Temizleme işlemi öncesi ve sonrasında enjektörlerin basınç testine tabi tutulduğunu biliyorum.
Beni asıl endişelendiren motor üst kapağının açılması, enjektörlerin sökülmesi ve tekrar yerlerine takılarak kapağın kapatılması esnasındaki ustalık.
Haberlerinizi bekliyor olacağım.

Götürün servise yapsınlar, en iyi ustalar orada. Enjektör gibi hassas konuda dışarıya güvenmeyin. Ben Navara'mın enjektörlerini servisinde temizlettim.

Tekrar merhaba,
25 Ekim 2017'de enjektörler söküldü ve Deniz Pompa / Kocaeli'ne gönderilip temizlendi. Tekrar monte edildi.
Siyah duman artık yok. Aracım 200.000Km'de, öncesine göre gaz yiyişi ivmelenmesi arttı. Sadece yakıt tüketimi düşmedi. Yani 2009 senesinde aracı aldığımdaki değerlere düşmüyor.
Aracımda racechip pro vardı. Enjektör temizliği sonrası henüz takmadım. Yakında takıp siyah duman tekrar atacak mı chip varken bakacağım.
Siyah duman dışında temizlik yaptırmama neden olan birkaç problem vardı. Mesela şehir içinde sabit gazda düşük hızla ilerlerken aracın al ver yapması (başka bir deyişle ileri geri sarsması ve bu sırada devir göstergesinin aşağı yukarı oynaması), yokuş yukarı çıkışlarda (aracım otomatik vites) 80km hızda sabit gazda al ver yapması sorunları da çözüldü.
Fakat ilk çalıştırmada motor soğukken hareket eder etmez bazen 1-2 saniyeliğine aracım stop edecekmiş gibi oluyor devir göstergesi aşağı kadar düşüp tekrar normale dönüyor ve şehir içinde ilerlerken veya durduktan sonra kalkmak üzere gaza dokunulduğunda sanki önce bir tıkanıyor sonra açılıp gazı yiyormuş gibi sarsıyor.
Bunları motor sıcakken yapmıyor. Bu problemler enjektör temizliği sonrası hala devam ediyor.
Beni yönlendiren Usta mazot pompasına bağlı olan yakıt basınç regülatörü (yakıt geri dönüş valfi) denen parçadan kaynaklanabileceğini birkaç L200'de daha önce değiştirildiğini söyledi.
L200 olan arkadaşlardan bu durum başına gelen aynı sorunu yaşayıp deva bulan var mı?

Merhaba;

Enjektör temizliğini yaptırdınız mı?
Tekrar merhaba,
25 Ekim 2017'de enjektörler söküldü ve Deniz Pompa / Kocaeli'ne gönderilip temizlendi. Tekrar monte edildi.
Siyah duman artık yok. Aracım 200.000Km'de, öncesine göre gaz yiyişi ivmelenmesi arttı. Sadece yakıt tüketimi düşmedi. Yani 2009 senesinde aracı aldığımdaki değerlere düşmüyor.
Aracımda racechip pro vardı. Enjektör temizliği sonrası henüz takmadım. Yakında takıp siyah duman tekrar atacak mı chip varken bakacağım.
Siyah duman dışında temizlik yaptırmama neden olan birkaç problem vardı. Mesela şehir içinde sabit gazda düşük hızla ilerlerken aracın al ver yapması (başka bir deyişle ileri geri sarsması ve bu sırada devir göstergesinin aşağı yukarı oynaması), yokuş yukarı çıkışlarda (aracım otomatik vites) 80km hızda sabit gazda al ver yapması sorunları da çözüldü.
Fakat ilk çalıştırmada motor soğukken hareket eder etmez bazen 1-2 saniyeliğine aracım stop edecekmiş gibi oluyor devir göstergesi aşağı kadar düşüp tekrar normale dönüyor ve şehir içinde ilerlerken veya durduktan sonra kalkmak üzere gaza dokunulduğunda sanki önce bir tıkanıyor sonra açılıp gazı yiyormuş gibi sarsıyor.
Bunları motor sıcakken yapmıyor. Bu problemler enjektör temizliği sonrası hala devam ediyor.
Beni yönlendiren Usta mazot pompasına bağlı olan yakıt basınç regülatörü (yakıt geri dönüş valfi) denen parçadan kaynaklanabileceğini birkaç L200'de daha önce değiştirildiğini söyledi.
L200 olan arkadaşlardan bu durum başına gelen aynı sorunu yaşayıp deva bulan var mı?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,088
Kaydolan Son Üyemiz
TunaKarakaya

SON KONULAR

Geri