Landrover İçin Portal Aks Kullanımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan discovery-V8 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 178
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 55,124
Ynt: Landrover İçin Portal Aks Kullanımı

Eyüp bey, bu konu uzun süredir tartışılıyor. istekli de çoktur emin olabilirsiniz. lakin ruhsat ve muayene konusunda yaşanabilecek sorunlar nedeniyle, bu uygulamanın TR'de hayata geçirilmesi taraftarı değilim. Verdiğiniz maliyet bilgisi de bana biraz uçuk geldi. 4 adet series 1 ara şanzımanı, 4 çift 1:1 dişli, ve destek malzemeleri ile bu iş yapılabilir.
Portal Aks konusu daha çok konuşulacak.
kolay gelsin.

Etiketler

;D

Bizimkisi biraz plug and play tarzı olmuş.

Aracı yola çıkarma konusunda haklısınız sıkıntılı bir onay sürecinden geçebilir. Gerçekten de en yakın zamanda bir lrd edinebilirsem eğer seve seve yapacağım. Peki sizce bu yeni muayene uygulamalarında çıkacak sıkıntılar aşılamaz gibimi?

Teşekkürler,

Eyup

TÜV, Alman menşeili bir firma... ama TÜV Türk, adı üstünde, Türkler tarafından işletilen bir firma. Ne olacağı belli olmaz. En azından bir kaç sene daha durumun gidişatını gözlemlemek lazım.

tuv de yavaş yavaş tanıdık çavuş ilişkisi başlamış :smiley:

gecenlerde ankarada hurdalıkta gezerken özellikle benzinli mogların komple diferansiyelelrini sordum bana takım ön arka 800 tl gibi bir fiyat verdiler mogların kapalı şaft sitemine sahip diflerini acık şaft flanşlı hale getirmek içinde ve koları uyarlamaya tornacı 500 tl gibi bir fiyat söyledi şase yapısı bakımından bu diflerin en kolay uygulana bilecegi arac bence difander 110

İş makinalarında ve moglarda kullanılan portal aks işin sonudur. Ne mutlu uygulayabilene..

Acaba diyorum ben bunun imalatını yapsam satabilirmiyim bu krizde bişeyler üretmek lazım

Yunus,
Aç bir konu başlığı "kim yerli yapım portal aks ister?" diye... sadece ilgilenenin isim listesini oluştur. Hakikaten kaliteli malzeme ve işçilik kullanırsan; ki hele bir de bu malzemeyi ucuza satarsan, insanlar niye almasın? Biliyorum benimki uçuk bir beklenti ama, 500-600 TL civarına bu iş bitecek olsaydı, Defender ya da Discovery'si olup da kapına dizilmeyecek kalmazdı...
:smiley:

Aslında bunların imalatını yapabilecek kapasitesi olanlar vardır fakat malatyayı tekrar keşfetmeye gerek yok. Hazırını alınsa da eskilerin kopya yenilerin tersine mühendislik dediğini yapılsa daha iyi olur herhalde.

Birde işin fizibilitesi var.

::smiley: Yani biri üretsede alsak. Gerçi bu iş TSK almaya devam etseydi daha güzel olurdu. Satış garanti olurdu. Gerçi komşu ülkelerden hala defender alanlar var onlar modernizasyonlarında tercih edebilirler. İşte o zaman bu iş ballı kaymaklı olur. :smiley:

;)

EAnlas' Alıntı:
Aslında bunların imalatını yapabilecek kapasitesi olanlar vardır fakat malatyayı tekrar keşfetmeye gerek yok. Hazırını alınsa da eskilerin kopya yenilerin tersine mühendislik dediğini yapılsa daha iyi olur herhalde.

Birde işin fizibilitesi var.

::smiley: Yani biri üretsede alsak. Gerçi bu iş TSK almaya devam etseydi daha güzel olurdu. Satış garanti olurdu. Gerçi komşu ülkelerden hala defender alanlar var onlar modernizasyonlarında tercih edebilirler. İşte o zaman bu iş ballı kaymaklı olur. :smiley:

Malatya yı yeniden keşfetmek haaa, süper espri çok güldüm walla :smiley::smiley::smiley::smiley:

;)

edaghan' Alıntı:
Yunus,
Aç bir konu başlığı "kim yerli yapım portal aks ister?" diye... sadece ilgilenenin isim listesini oluştur. Hakikaten kaliteli malzeme ve işçilik kullanırsan; ki hele bir de bu malzemeyi ucuza satarsan, insanlar niye almasın? Biliyorum benimki uçuk bir beklenti ama, 500-600 TL civarına bu iş bitecek olsaydı, Defender ya da Discovery'si olup da kapına dizilmeyecek kalmazdı...
:smiley:
Engin abi bugün bu konuyu biraz düşündüm ama kafama takılan TÜV meselesi birde lisanssız olacagı için elin gavurları bize dava açmasın cünkü bire bir aynısını düşünuyorum yoksa yapmak cok zor degil imalat işi benim işim aynı kalitede magzemeyi bende döktürürüm
ben bi tam maliyet çıkarayım o zaman uygunsa eger cok çiddiyim

yavuz aklıma şeytanı sokmaaaaaaaaaaa

discovery-V8' Alıntı:
Siz bunu yazdığınızda benimde epey kafamı kurcalamıştı, Şimdi Landrover için bunun hazır kitleri çıkmış

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]

üstelik arabanızdaki hiç birşeyi bozmanıza gerek yok. sadece kiti eklyorsunuz okadar.

Bir çok yerde var ama en popüleri http://www.portalrover.co.uk/

Selamlar

MKG' Alıntı:
yavuz aklıma şeytanı sokmaaaaaaaaaaa

Mustafa abi Senin V8 discoyu böyle yapsak ya? ;D

Artık ben ortaberekete pek uğramayayım Canan abla kesin beni çifteyle vurur ;D

Lisans derken?

Şimdi siz Unimog aksını yaparsanız o lisanslık bir konu olabilir ama lrd ye göre o aksı değiştirirseniz ki bunu gearmaster zaten yapıyor; o zaman bir problem olmaz. Ek olarak malzemeyi aynı kalitede dökdürmeniz yetmez. Dikkat ederseniz Volvo'da bu aksı kullanıyor ama tüm yayınlarda Unimoglardaki aksın daha kuvvetli olduğu söyleniyor. Bununda kullanılan malzeme ve işleme tekniği ile de alakası var. Bence en güzeli bir adet defender kitlerinden alıp onu kpyalamak ve iyileştirmek. Tabi beraberinde pazarlama açısından süspansiyon sistemide daha önce belirttiğim gibi konumlandırılmalı.

Sailor06 ne imalatı ile meşgulsünüz?

Bu arada hala kartepe civarında özelleştirilmemiş bir muayene istasyonu olduğunu duydum. :smiley:

gecen ayki lro dergisinde bu işi anlatan bir makale vardı gerçekten araştıralım aklıma yatmadı değil

discovery-V8' Alıntı:
Mustafa abi Senin V8 discoyu böyle yapsak ya? ;D

Artık ben ortaberekete pek uğramayayım Canan abla kesin beni çifteyle vurur ;D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR