Lastiklerdeki "kar Tanesi" İşareti - Snow Flake

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kocaali Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,163

kocaali

Mitsubishi L200 4x4
Yer
Bursa
4x4 L200 kamyonet kullanıyorum. Üzerinde Falken Wildpeak AT lastikler var ve oldukça memnunum.

Kış lastiği genelgesine göre 1 Aralık itibariyle, ticari olmasa bile kamyonet tipi araçlarda kış lastiği zorunluluğu var. Ve yine aynı genelge diyor ki lastiğin kış lastiği olduğunun ıspatı için üzerinde kar tanesi işareti bulunmalıdır. M+S yazıyor olması yeterli değildir, aşağıdaki işaret mutlaka olmalıdır.

jYGjjL.jpg

Şimdi sıkıntım şu; kullanım karakteristiğim gereği her mevsim minimumda AT lastiğe ihtiyacım var, ne zaman nereye gideceğim belli olmuyor. Lakin mevcut lastiklerimde kar tanesi işareti yok. Bu da her kontrolde ceza yemek demek.

İhtiyacım; hem AT diş tasarımına sahip olup yüksek AT yeteneği olacak, hem de üzerinde kar tanesi işareti bulunduracak bir lastik.

Araştırmalarım sonucunda performansı ile beklentimi karşılayacak olan BF Goodrich All Terrain TA'ya yöneldim. Ancak bu lastiğin bazı ölçülerinde kar tanesi işaretinin mevcut olduğu, bazı ölçülerinin ise teste tabi tutulmamış olduğundan bu işareti barındırmadığını öğrendim. Resmi web sitesinde yazıyor.

Aracımın orjinal lastik ölçüsü 245 65 17. BFG'de bu ölçü yok, buna en yakın 245 70 17 var ancak onda da kar tanesi işareti yok, sitenin yazdığına göre.

Bu durumda bir takım 16 jant alıp bir takım 16inch lastik alma alternatifine geçiyorum.

Sorum şu; 245 70 16 veya 245 75 16 BF Goodrich AT lastiklerin üzerinde kar tanesi işareti var mıdır??? Kullanan veya bilenlerden yardım rica ediyorum.

Etiketler
Ynt: Lastiklerdeki "kar Tanesi" İşareti - Snow Flake

Sayın Kocaali,yanlış hatırlamıyorsam sonradan M+S işaretinin yeterli olduğu şeklinde kural değişti.
Bende burada yazılanlardan okumuştum ama kaydetmediğim için şimdi bulamadım.
Fakat araçlarımız kamyonet değil acaba değişiklik buradan mı geliyor onu da bilemiyorum?

Kural değişse bile M+S kışlık lastik anlamına gelmiyor. Desenindeki boşluk oranı çamur kar vs düşünülerek yapılmış lastik demek sadece ve herhangi bir performans kriterini karşılaması gerekmiyor. "Ben yaptım oldu kimseye de hesabını vermem" mantığı yani.

Butun Avrupa senelerdir lastik uzerinde yazili M/S isareti bulunan lastikleri kis lastigi olarak kabul ediyorde,bizim trafik nasil kabul etmezmis,onlarda daha mi cok biliyoruz??Benim M.Karavan altinda Michelin Agilis M/S lastikleri var,kac kere kisin konturol edildim,his bir zorun olmadi.Selml.

geçen yıl AT lastiklerimi alırken özellikle M+S ibaresinin bulunmasına dikkat ederek almıştım ancak şimdi kanunen bunun yeterli olmadığını öğrendim.

Daha sonra herhangi bir değişiklik yayınlandı mı henüz öğrenemedim ama Bakan Binali Yıldırım imzalı 27.11.2012 tarihli aşağıdaki genelgeden aynen alıp aktarıyorum;

http://www.kislastigi.com/makaleler/KUGM_27_11_2012.pdf

"(2) DENETİMLERDE UYGULANACAK USUL VE ESASLAR

Kış lastiğinin zorunlu olduğu süre içerisinde;

a) Kamyon, çekici, tanker, otobüs, yarı römork ve römork türü araçların lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti; minibüs, otomobil ve kamyonet türü araçların lastiklerinin yanaklarında ise (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) işareti aranacaktır."

27.11.2012 tarihinde ki genelge 10.12.2012 tarihinde değiştirilmiştir. Cümlede ki "veya" bağlacına dikkat.

Sanırım lastikçiler kar+çamur lastiği dışında ayriyeten kış lastiği satabilmek için eski genelgeyi kaldırmıyorlar.

WwwkugmgovtrBLSM WIYSKUGMtrBelgelikMevzuaty genelgeler20121210 173649 2769 1 64pdf   Google Chro

aslanahmet' Alıntı:
27.11.2012 tarihinde ki genelge 10.12.2012 tarihinde değiştirilmiştir. Cümlede ki "veya" bağlacına dikkat.

Sanırım lastikçiler kar+çamur lastiği dışında ayriyeten kış lastiği satabilmek için eski genelgeyi kaldırmıyorlar.

şimdi durum netleşti, çok teşekürler hocam.. bu durumda yeni lastik almaya gerek yok..

bu yazıların birer çıktısını alıp araçta bulundurmakta fayda var...

Teşekkürler Hakan bey benimde aradığım buydu.

Butun Avrupa senelerdir lastik uzerinde yazili M/S isareti bulunan lastikleri kis lastigi olarak kabul ediyorde,bizim trafik nasil kabul etmezmis,onlarda daha mi cok biliyoruz??

Onların da hepsi kabul etmiyor Avrupa dediğiniz yerin de her yeri Almanya değil. Çok dandik memleket var orda Türkiye o birliğe yeni katılanların çoğundan iyidir ama yine de bizi almazlar:smiley:

kocaali araştırdığınız için size soruyorum... bende jeep liberty var, araç üzerinde 4 mevsim lastik mevcuttur.aşağı yukarı 5000km de..

kış aylarında köylere, yaylara gideceğimiz düşünülürse; yeni bir lastik almak istiyorum.
seçeneklerim arasında bfgoodrich AT veyahutta bir kış lastiği almak var... bfgoodrich zaten çok cezbedici, görünüşü endamı olsun..

konuyla ilgili iki alternatifim var;

1- bf goodrich at almak.
yeni aldığım BF'leri takarım
bfgoodrich alınca da 4 mevsim kullanmak gerekir...
ve sonrasında şuan üzerindeki lastiği kenara koymak zorunda kalırım,ki kenara koyacagım lastik yeni...
BF leri 4 mevsim kullanacağım için belkide şuan üzerinde bulunan 4 mevsim lastiği hiç göremeyeceğim..

2-kar lastiği almak, kış aylarında kar lastiğini kullanmak yaz aylarında şuan üzerinde olan 4 mevsim lastiği kullanmak...

aklımda ki soru işareti, kış aylarında ,yoğun karda,buzda bfgoodrich ile kar lastiği performans kıyaslaması.... bfgoodrich bu konuda geride kalır mı?

sdkbrckmk' Alıntı:
kocaali araştırdığınız için size soruyorum... bende jeep liberty var, araç üzerinde 4 mevsim lastik mevcuttur.aşağı yukarı 5000km de..

kış aylarında köylere, yaylara gideceğimiz düşünülürse; yeni bir lastik almak istiyorum.
seçeneklerim arasında bfgoodrich AT veyahutta bir kış lastiği almak var... bfgoodrich zaten çok cezbedici, görünüşü endamı olsun..

konuyla ilgili iki alternatifim var;

1- bf goodrich at almak.
yeni aldığım BF'leri takarım
bfgoodrich alınca da 4 mevsim kullanmak gerekir...
ve sonrasında şuan üzerindeki lastiği kenara koymak zorunda kalırım,ki kenara koyacagım lastik yeni...
BF leri 4 mevsim kullanacağım için belkide şuan üzerinde bulunan 4 mevsim lastiği hiç göremeyeceğim..

2-kar lastiği almak, kış aylarında kar lastiğini kullanmak yaz aylarında şuan üzerinde olan 4 mevsim lastiği kullanmak...

aklımda ki soru işareti, kış aylarında ,yoğun karda,buzda bfgoodrich ile kar lastiği performans kıyaslaması.... bfgoodrich bu konuda geride kalır mı?

hocam daha önce hiç BF Goodrich kullanmadan, o yüzden performansını şahsen tecrübe etmedim. Ben de kullanıcı yorumlarına güvenerek öyle bir karar vermiştim.

Aslında durumumuz çok benzer. ve ben BFG AT alıp, 4 mevsim onları kullanıp, mevcut lastiklerimi de satarım diye düşünüyordum. Aracımda BFG olduktan sonra mevcut lastiklerimin pek anlamı kalmazdı.

Asfalt üzerindeki az miktar karda muhtemelen gerçek bir kış lastiği (hamuru sebebiyle) daha iyi performans gösterecektir, ancak asıl mesele asfalt dışına çıktığımızda başlıyor.

Önerim kullanım karakteristiğinize göre karar vermeniz; kışın köylere yaylalara ciddi anlamda çok gidecekseniz, ve bulunduğunuz yerin iklim ve yol koşullarını da göz önünde bulundurduğunuzda zor şartlarla mücadele edecekseniz BFG daha büyük fayda sağlayabilir. Ancak benim eskiden yaptığım gibi karla kaplı olsa bile asfalt yoldan Uludağ'a sadece kayak için çıkıp inecekseniz, yıllarca binek aracımdaki kış lastiklerine bir kez bile zincir takmadan sorunsuz güvenle gidip geldim. Çok fazla parametre var doğru tercihi belirleyen :smiley:

Bu AT lastik mi kışlık lastik mi konusundaki en dürüst cevabı geçen continental marka bir lastiğin tanıtımını okurken buldum:

http://www.lastikcim.com.tr/Continental-CrossContact-AT-FR-20580R16-104T-XL,PR-13508.html

Continental ContiCrossContact AT, Continental’in klasik off road araç, sportif pikap, SUV ve Crossover kullanıcılarının gerek asfalt gerekse arazi koşullarında ihtiyaç duydukları tutunma, çekiş ve dayanıklılık özelliklerini karşılamak üzere geliştirdiği 4x4 lastiğidir. Kum, çakıl, bitki örtüsü ile kaplı zeminler ve çamurlu arazi gibi gevşek zeminlerde açık omuzlu sırt yapısı ile Continental ContiCrossContact AT, kullanıcısına istikrarlı ve yüksek bir çekiş performansı sunmaktadır. Kilometre ömrünün uzamasını sağlayan aşınmaya karşı sıradışı dayanıklılık için özel olarak formüle edilmiş sırt hamur bileşiği, zorlu off road şartlarında kesilme ve delinmeye karşı da ekstra mukavemet meydana getirir. Omuz bloklarının açık olarak dizayn edilmesi ve blokların köşeli yapısı ekstra tutunma kenarları oluşturur. Böylelikle engebeli arazide manevra kabiliyeti ile hassas direksiyon tepkisi için tutunma ve çekiş yüzeyleri meydana getirilmiş, yol koşullarında da belirgin bir frenleme performansı elde edilmiştir. Continental ContiCrossContact AT özel kanal tasarımlı merkezi sırt deseni ile suda kızaklama direncini maksimum seviyeye çıkaran çok yüksek su tahliye kapasitesi değerlerine ulaşmıştır, kullanıcısına yol ve yol dışı ıslak zeminlerde yüksek performans ve güvenlik sunar. Continental ContiCrossContact AT tasarım aşamasında gürültü seviyesini azaltma ve genel konfor artışı için özel çalışmalar yapılmış, kullanılan özel hamur bileşiği ve bu bileşiğin kalıplandığı sırt deseni buna yönelik dizayn edilmiş, sınıfının en konforlu AT lastiği meydana getirilmiştir. Son derece geniş bir sıcaklık aralığında sırtta optimum sertliğin muhafaza edilmesini sağlayan özel hamur bileşiği sayesinde Continental ContiCrossContact AT, hafif kar ve ince buzlu zeminlerde ve bu koşulları oluşturacak sıcaklık mertebelerinde performansını sergilemeye devam edebilmektedir. Continental, bu tarifin dışında kalan ağır kış şartlarında, yoğun kar ya da buzla kaplı zeminlerde ve bu koşullarda sözkonusu olan aşırı düşük hava sıcaklıklarında kullanım için bilinçli kullanıcılarına performans, konfor ve güvenlik özellikleri ile lider otomobil üreticilerinin ve sürüş tutkunu kullanıcıların öncelikli tercihi, Continental Kış Lastiklerini tavsiye etmektedir.

(Yukarıdaki linkten alıntıdır).

Hani aynısını ben söylesem söylediğime inanan çıkar inanmayan çıkar, tartışma gereksiz yere uzar gider, o yüzden ben direk topu lastik üreticisine atayım diyorum, son noktayı onlar koysunlar. Adam AT lastik tanıtımında hava soğuksa bunu alma kışlık lastik al demiş, daha açık ve net bir ifadesi yok bunun...

binek aracımda kış lastiği kullandım suzukide de bf at
kış lastiğinin kardaki performansı bambaşka
hem çamur hem karda gitsin derseniz bilmem yolda ve karda gidecekseniz
kış lastiği alın

kış lastiği olarak linkteki lastiklerden kullanan var mı acaba arkadaşlar?

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Continental/4x4-WinterContact.htm

Genelgede yeni düzenlemeler var. En önemli değişikliklik çekme karavancılar için. Onlar için kış lastiği gerekli değil artık.

Genelge1

Genelge2

Genelge3

benim zamanında kullandığım 15 jant TA KO larda kar işareti yoktu. teknik açıdan ise M+S ibaresi olan birsürü AT tekerin işe yaramadığını görmüştüm.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR