LPG için kışın soğuk havamı, sıcak hava girişimi daha iyidir.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan moab Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,140

moab

Ana Kamp
Yer
istanbul
Kışın LPG li araçların daha çok yaktığı söylenir, açık hava filtresi kullananlar özellikle hava girişlerini eksoz manifoltu üzerine çevirirler sıcak hava alsın diye.
Bu doğrumudur ?

Etiketler
Ynt: LPG için kışın soğuk havamı, sıcak hava girişimi daha iyidir.

herhangi bir aracın ayarı düzgün yapıldığı sürece kışın tüm araçların performansı artar...önemli olan sadece karışımın düzgün yapılması yani ayarın iyi yapılmasıdır, o kadar....

Kışın artarsa ancak yaza göre benzin sarfiyatın artar , o da LPG biraz daha geç devreye girmesinden ve girene kadar otomatik jiklenin devrede olmasından.

darkcity2000' Alıntı:
Kışın artarsa ancak yaza göre benzin sarfiyatın artar , o da LPG biraz daha geç devreye girmesinden ve girene kadar otomatik jiklenin devrede olmasından.

Biiipp (TV yarismalarinda hatali verilen cevaplarda calan zil sesi efekti olarak okuyun lutfen :p )

Tam olarak degil.

Simdi surdan basliyalim A/F nedir den .Hava yakit karisimi denir hep ama onemli olan havanin icindeki oksijen miktaridir.
Turbo araclara neden Intercooler konulur ? dusunen oldumu hic ?

S1k1san gazlar isininir bir de buna turbonun isisinida eklersek havanin ozgul agirligi degisir neden diye soralim kendimize hemen orta 2 ye donelim.

Isinan maddeler hacim olarak genisler. BU Gaz lar icinde sivilkar icinde kati maddleler icinde gecerlidir.

Isinan hava genisledigi icin birim hacime dusen oksijen miktari azalir. Iste turbo araclarda intercooler bu havayi sogutmak ile mukelleftir. Boylece daha yuksek ozgul agirliga dolayisi ile daha fazla oksijene sahip sahip hava blok icine alinir ve yanma daha verimli olur.

Simdi gelelim kis sartlarina ayni yazin nasil dogal klima varsa (acik cam ;D ) kis sartlari da dogal intercooler olarak gorev yapmaktadir.

Eskiden sahip oldugum atmosferik 1.8 Volvo aracim hava 10 C derecenin altina dustugunde inanilmaz performansli calisiyordu. Devir basina daha fazla guc urettigi icin (fazla oksijen = daha iyi yanma) yakitta bir miktar dusme bile oluyordu. Hos ben o dusmeyi performans artisi yuzunden gaza daha fazla basarak kullandigim icin pek goremiyordum ;).

Hemen gelecekolan anti tezlere karsi onlemimizi alaim. Araclarda MAF sensoru vardir bu sensor gecen hava miktarini lm3/h olarak olcer havanin icindeki oksijen miktarini olcmez. Ayni zamanda IAT denen diger bir sensor de iceri giren havanin isisini olcer. Boylece yaklasik olarak iceri giren oksijen miktari olculmus olur.

Levent in kisaca yazdiginin uzatilmis hali budur. Bu sefer o tembellik yapti ben de her nasil olduysa usenmedim yazdim :p

helel sana.aramızda bilim adamlarıda var

s40euro' Alıntı:
Biiipp (TV yarismalarinda hatali verilen cevaplarda calan zil sesi efekti olarak okuyun lutfen :p )

Tam olarak degil.

Sayın abim :smiley: biip sesi ile irkildim bilgisayarın başında ;D

Yıllardır LPG li araç kullanırım, yazın ortalama ayda 50 tl benzin takviyesi yaparken kışın bu değer 75-100 tl ye kadar çıkabiliyordu, yazın motor çabucak sınıp lpg ye geçerken kışın bu doğal klimadan daha geç devreye girerek benzin ibremin aylık olarak daha hızlı düşmesini sağlıyordu. Bunu demek istemiştim ;)..

benim bildiğim kadarı ile kışın istasyonda yada araçta basınçlı tankta bekleyen LPG nin karışım oranları değiştiriliyor ki donmasın yada soğuktan etiklenmesin vs. kimyasını tam bilmiyorum işin ancak oto LPG sinin içinde bütan vs gibi başka gazlarda var, bu gazların oranı arttığında LPG nin enerji verimi azalıyor o nedenle bir miktar düşüş normal.

Aslinda yukarida yazdiklarim sadece LPG icin degil hemen hemem tum yakitlar ve icten yanmali motorlar icin gecerli. Ne kadar oksijen o kadar guc bu da dogal olarak o kadar verim.

Regulatorun isinip sivi LPG yi tekrar gaz haline cevirmesi icin gereken sure biraz daha uzuyor bundan dolayi benzin hrcamasi artiyor.Ama calisma sicakligina ulasmis olan motorlarda dis ortam sicakligi dustukce guc guce bagli olarakta verim artar.

s40euro' Alıntı:

Tam olarak degil.

Simdi surdan basliyalim A/F nedir den .Hava yakit karisimi denir hep ama onemli olan havanin icindeki oksijen miktaridir.
Turbo araclara neden Intercooler konulur ? dusunen oldumu hic ?

S1k1san gazlar isininir bir de buna turbonun isisinida eklersek havanin ozgul agirligi degisir neden diye soralim kendimize hemen orta 2 ye donelim.

Isinan maddeler hacim olarak genisler. BU Gaz lar icinde sivilkar icinde kati maddleler icinde gecerlidir.

Isinan hava genisledigi icin birim hacime dusen oksijen miktari azalir. Iste turbo araclarda intercooler bu havayi sogutmak ile mukelleftir. Boylece daha yuksek ozgul agirliga dolayisi ile daha fazla oksijene sahip sahip hava blok icine alinir ve yanma daha verimli olur.

Simdi gelelim kis sartlarina ayni yazin nasil dogal klima varsa (acik cam ;D ) kis sartlari da dogal intercooler olarak gorev yapmaktadir.

Eskiden sahip oldugum atmosferik 1.8 Volvo aracim hava 10 C derecenin altina dustugunde inanilmaz performansli calisiyordu. Devir basina daha fazla guc urettigi icin (fazla oksijen = daha iyi yanma) yakitta bir miktar dusme bile oluyordu. Hos ben o dusmeyi performans artisi yuzunden gaza daha fazla basarak kullandigim icin pek goremiyordum ;).

Hemen gelecekolan anti tezlere karsi onlemimizi alaim. Araclarda MAF sensoru vardir bu sensor gecen hava miktarini lm3/h olarak olcer havanin icindeki oksijen miktarini olcmez. Ayni zamanda IAT denen diger bir sensor de iceri giren havanin isisini olcer. Boylece yaklasik olarak iceri giren oksijen miktari olculmus olur.

Levent in kisaca yazdiginin uzatilmis hali budur. Bu sefer o tembellik yapti ben de her nasil olduysa usenmedim yazdim :p

aynen budur...
yani benzinde 14,7 lpg de 15,2 denen ideal afr yi yakaldığınız (hava yakıt karışımını) sürece o aplikasyon için ideal performans yakalanmış olur....
bi örnekle deşelim....
istanbulda şile de herhangi bir araç 100 km hıza düz bir yolda 10 saniyede ulaşıyorsa erzurumda 13 saniye de zor ulaşacaktır...havadaki oksijen partikül sayısı düşeceğinden ve silindire giren hacimsel hava miktarı değişmediğinden verimlilik azalacaktır....

997799' Alıntı:
aynen budur...
yani benzinde 14,7 lpg de 15,2 denen ideal afr yi yakaldığınız (hava yakıt karışımını) sürece o aplikasyon için ideal performans yakalanmış olur....
bi örnekle deşelim....
istanbulda şile de herhangi bir araç 100 km hıza düz bir yolda 10 saniyede ulaşıyorsa erzurumda 13 saniye de zor ulaşacaktır...havadaki oksijen partikül sayısı düşeceğinden ve silindire giren hacimsel hava miktarı değişmediğinden verimlilik azalacaktır....

aynı şekilde irtifa yükseldikçe araba çok yakacaktır. hava incelir ve oksijen oranı azalır yükseğe çıkıldıkça. bu yüzden mexico city de araçların %25 ye yakın fazla yaktıkları için oluşan petrol sorununa çözüm olarak yüksek oranda etanol içeren yakıt satılmaktadır. aynı şekilde ilginçtir ; civicimle ankaradan istanbula giderken 100 kmde 7 litre civarı olan tüketim dönüş yolunda 6.2 6.0 lara düşmektedir. nedeni bu güzergahın 2 tepe noktası olan cankurtaran geçidi ve bolu tünelinin konumlarından.istanbuldan boluya tırmanış daha yogun oksijenli hava ile. boludan cankurtarana kadar tüketim aynı. ancak ankaradan cankuratarana ve boluya ayrı ayrı oksijence düşük yogunluklu hava ile tırmandığımızdan dolayı tüketim artmaktadır. oysa yokuş aşağı sanıp daha az yakacagını sanırız ama bu oksijen miktarı F=M.g.h kanununun ( potansiyel enerji ) etkisini belli oranda hiçe sayabilmektedir.

duydugum ve mantıklı gelen zamanında teamhondaturkey forumlarında oldukça konuştuğumuz bir yakıt ekonomisi yolu var. soğuk havada benzin veya lpg daha yogunlaşacagı için 20 derecedeki 1000ml benzin; 0 derecede yogunlaşarak 900 ml lere düşecektir. bu nedemektir? yazları sabaha karşı aldığımız benzin hava ısındığı an otomatikman depoda daha çok yer kaplayacaktır. bunlar çok minimal oynamalar olsa bile , benzinin litresinin 4 tl lpgnin 2.30 tl olduğu ülkemizde ufakta olsa ekonomiye yardımcı olacaktır. ( kışları daha çok olacaktır motora giren benzin sıcaklığı ile aldığımız andaki arasındaki fark çok daha büyük olacağı için )

Buraya kadar tamam, ama LPG`doldurulurken içersinde havada bulunuyor, dolayisi ile LPG sistemlerinin fazla havayi sevmedigide söyleniyor. Bu nedenle kışın biraz ilik hava verilmesi halinde fazla okjizen bir anlamda dengeleniyor.
Arabam 93 model 5.2 ve klasik sistem LPG`li.
Açık hava filtresi var. Son günlerde neredeyse LPG de 1 TL yakiyordu. Bir arkadasimin tavsiyesi üzerine filtreyi eksoz manifoltuna dogru cevirdim. Bilin bakalim ne oldu ? sarfiyat %40 düstu ....!!!! 1 aydan beri 1 lira yakan araba bu olayi yaptiktan sonra 550 kuruşa düştü ve motorun sesise bariz sekilde değisti.
Buyrun burdan yakın....! :smiley: :smiley: :smiley:

moab' Alıntı:
Buraya kadar tamam, ama LPG`doldurulurken içersinde havada bulunuyor, dolayisi ile LPG sistemlerinin fazla havayi sevmedigide söyleniyor. Bu nedenle kışın biraz ilik hava verilmesi halinde fazla okjizen bir anlamda dengeleniyor.
Arabam 93 model 5.2 ve klasik sistem LPG`li.
Açık hava filtresi var. Son günlerde neredeyse LPG de 1 TL yakiyordu. Bir arkadasimin tavsiyesi üzerine filtreyi eksoz manifoltuna dogru cevirdim. Bilin bakalim ne oldu ??? sarfiyat %40 düstu ....!!!!
Buyrun burdan yakın....! :smiley: :smiley: :smiley:

yanlışınız var.lpg tankında gaz zaten sıvılaşıyor. bırakılan hava sadece ve sadece güvenlik açısından. yoksa o hava motora gitmiyor. başka bir sorun vardır yoksa sıcak hava asla avantaj sağlamaz

Ispati kolay; yarin tekrar eski haline getirip deneyecegiz...!!!! ;D ;D ;D

Dikkat; klasik LPG sistemli araclarda LPG ustalari hava girisinin bir kismini band ile kapatirlar...!

Sizce neden ?

moab' Alıntı:
Ispati kolay; yarin tekrar eski haline getirip deneyecegiz...!!!! ;D ;D ;D

Dikkat; klasik LPG sistemli araclarda LPG ustalari hava girisinin bir kismini band ile kapatirlar...!

Sizce neden ?

ben sıralı sisteme göre konuşuyorum ama ne olursa olsun depodaki hava gelmez motora.

2 sistem faklıdır elma-armut olayı...

ben yanma için oksijen olması gerektiğinden dolayı öyle konuştum. sistemi tanımıyorum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR