M1 Karavan Kış Lastiği Zorunlu Mu?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan omertcan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,990

omertcan

Yeni Üye
Merhaba, Karavan alma arifesindeyim anacak alacağım araç iç anadolu da ben ise istanbuldayım, aracın üzerinde yaz lastikleri varmış,
Karavan M1 sınıfı olsada acaba uygulamada farklı birşey varmı (hani 1. köprüden M1 geçiyor ama karavan olarak açıklama 2. köprüde var ve oradan geçebilir deniliyor gibi, sen M1 sin ama minibüssün ve istisnasız minibüsler takmak zorunda gibi...)? kısaca aracı o şekilde getirirken çevirmeye girersem ceza yermiyim ?

Etiketler

Konuyla ilgili kesin bilgiye sahip değilim ancak hususi geçen araçlarda zorunluluk olduğunu sanmıyorum.
Tebliğ muallak, yolcu ve yük taşımayan hususi binek araç muaftır diyor ama alacağım karavanın ruhsatında "yük nakli - hususi " yazıyor, kışın kullanacak olsam sorun değil oradan 6 lastik alır taktırır keyfime bakarım ama kışın kullanmayacağım bir araca sırf 500km yol gitmek için 12bin tl ekstra masraf yapmak hiç mantıklı gelmiyor.

Tebliğ muallak, yolcu ve yük taşımayan hususi binek araç muaftır diyor ama alacağım karavanın ruhsatında "yük nakli - hususi " yazıyor, kışın kullanacak olsam sorun değil oradan 6 lastik alır taktırır keyfime bakarım ama kışın kullanmayacağım bir araca sırf 500km yol gitmek için 12bin tl ekstra masraf yapmak hiç mantıklı gelmiyor.
zorunlu deyıl dıye bılıyorum bıldıgım yolcu ve yuk naklı yapanlara mecburı benım altımdakı arabada kamyonet gecıyor hususı kıs lastıgı zorunlu deyıl..

Tebliğ belli; ticari olarak geçenler için zorunlu.

Şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımacılığı yapan taşıtlar için zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başladı.

Karayollarında can ve mal güvenliğinin sağlanması için en önemli tedbirlerden biri olan kış lastiği uygulaması, kış aylarında sürücüler ve yolcular için emniyetli yolculuk sağlıyor. Kış lastiklerinin yola tutunma ve yolu kavrama gücü sayesinde çok sayıda kazanın önüne geçilebiliyor.

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor. Söz konusu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor.

Kış lastiği takma zorunluluğu 1 Nisan 2023'e kadar devam edecek.

Bu başlık tam bir fenomen.

Yurdum yönetiminin yayınladığı tebliğlerdeki tarifler ile insanlarımızın gerçek hayatta yaşadığı detaylar tamamen birbirinden bağımsız.

Tıpkı "çekme karavanı" "römork" zanneden yetkililer ve yayınladıkları tebliğler ve çıkardıkları kanunlardaki gibi. Çekme karavanla otobanı kullanan binek aracı üç dingilli yolcu otobüsü zannedip, ona göre ücret kestiği gibi...

Çooook ve heeeerr şeyi bilen yetkili kocaman yöneticiler, bürokratlar, siyasetçiler, kanunlar ve tebliğler yayınlarlar ama vatandaş "acaba öyle mi, böyle mi" diye tereddütler içinde kıvranır. Doğru ve kesin yanıtı da kanunun ve tebliğin uygulayıcıları dahi bilemez. İçlerinden 10 tanesine sorsan, en az beş değişik cevap alacağın kesindir.

Vatandaş ise asla emin olamaz, çünkü zaten o kanunu veya tebliği yapıp yayınlayana güvenmiyor, her tebliğin her an, en olumsuz yorumuyla kendisi aleyhine uygulanacağını düşünüyordur.

500km. yol için kışlık lastik almaya değmez. Şansınıza. Yola çıkın, eğer kışlık lastik takmanız gerektiğini düşünen bir polise rastlarsanız cezasını ödersiniz, daha ucuza gelir. Rastlamazsanız, zaten sorun yok. Kuru bir havada, dikkatlice gidin.

Burası bizim "melmeket".

burda ustu kapalı olan bırsey yok yolcu naklı yanı dolmus yapıyorsanız veya yuk naklı naklıyecılık yapıyorsanız mecburı gerıkalan hususı olana bırsey yok her sey cok acık ortada..

burda ustu kapalı olan bırsey yok yolcu naklı yanı dolmus yapıyorsanız veya yuk naklı naklıyecılık yapıyorsanız mecburı gerıkalan hususı olana bırsey yok her sey cok acık ortada..
M1 sınıfı araç tarifi: Yolcu taşımasında kullanılan ve sürücü dahil en fazla 9 oturma yeri olan motorlu araç.

Bu araç yolcu nakli yapıyor demektir. Ruhsatında araç sınıfı olarak M1 yazan, bize göre karavan olan ama hiç bir resmi belgede "karavan" yazmayan bu araçla ilgili bir kaç polise konuyu sorun isterseniz.

Örneğin Ankara'da Kızılay meydanına ticari araçların girmesi yasak. Doblo vs gibi araçla ister ticaretiniz için kullanın, ister özel aile otomobili olarak kullanın, geçemezsiniz. Cezayı yersiniz. Bizim "karavan" dediğimiz araçla da geçemezsiniz, çünkü orada bekleyen polisler için o bir panel vandır ya da minibüstür. Ha, şansınız varsa öyle düşünmeyen bir polise de rast gelebilirsiniz tabii ki. Şansa artık... Benim de söylemek istediğim bu zaten.

ruhsat da M1 yazıyorsa kıslık lastık takmak zorundadır ben konuyu yanlış anlamışım özür....
M1 sınıfı araç tarifi: Yolcu taşımasında kullanılan ve sürücü dahil en fazla 9 oturma yeri olan motorlu araç.

Bu araç yolcu nakli yapıyor demektir. Ruhsatında araç sınıfı olarak M1 yazan, bize göre karavan olan ama hiç bir resmi belgede "karavan" yazmayan bu araçla ilgili bir kaç polise konuyu sorun isterseniz.

Örneğin Ankara'da Kızılay meydanına ticari araçların girmesi yasak. Doblo vs gibi araçla ister ticaretiniz için kullanın, ister özel aile otomobili olarak kullanın, geçemezsiniz. Cezayı yersiniz. Bizim "karavan" dediğimiz araçla da geçemezsiniz, çünkü orada bekleyen polisler için o bir panel vandır ya da minibüstür. Ha, şansınız varsa öyle düşünmeyen bir polise de rast gelebilirsiniz tabii ki. Şansa artık... Benim de söylemek istediğim bu zaten.

ruhsat da M1 yazıyorsa kıslık lastık takmak zorundadır ben konuyu yanlış anlamışım özür....
Rica ederim.

Bu konu forumda daha önce de çok detaylı tartışılmış. Kavramlar, konular, tanımlar muallak. Nereye çeksen oraya gidebilen genellemeler...

Örneğin şu "Özel Amaçlı Taşıt" tanımına bir bakın: Özel amaçla insan veya eşya taşımak için imal edilmiş olan ve itfaiye, ambulans, naklen yayın ve kayıt, kütüphane, motorlu karavan, zırhlı araç, araştırma, cenaze araçları ile bozuk veya hasara uğramış taşıt ve araçları çekmek, taşımak veya kaldırmak gibi özel işlerde kullanılan motorlu araçtır.

Bir de şu ruhsata bakın:
B73f88e6c1f5f30f42a10120617ca996

Araç Sınıfı M1, Cinsi: Özel Amaçlı. Şimdi bu karavan, "Özel Amaçlı Taşıt" tanımını da dikkate alırsak, kış lastiği takacak mı, takmayacak mı? İtfaiye, Ambulans takmak zorundaysa, Motorlu Karavan da takacaktır. Ama eğer Motorlu Karavan "özel" araçsa, takmasa da olur.

En iyisi bir trafik polisine sormak. Mutlaka doğru cevabı biliyordur. Nereden bilecekse, artık...

Herhangi bir zorunluluk yok.Hız sınırları konusunda cimere karavanımla ilgili soru sormuştum.Gelen cevap da m1 sınıfı araçların otomobillerle aynı kategoride yer aldığından dolayı,otomobillerin hız kurallarına tabi olduğu yazıyordu.Ayrıca yaz lasttikleri ile kışın girdiğim muayenede de sorun yaşamamıştım.

Aracın muayenesi bitik olduğu için önce muayene yaptırdılar, bende acaba yaz lastiği ile geçer mi diye tereddütte idim ama geçti, bugün karavanın satışını alıp Ankara dan İstanbul'a geldim yolda 2 radar harici ekip falan yoktu yollar gayet güzeldi, yavaş yavaş geldim. Yalnız gitmeden 2 tane tanıdığın tanıdığı trafik polisine sordurdum 2 side taktırmalı demiş 1 tanesi ayrıca sadece 3. köprüyü kullanabileceğimi söylemiş, onu duyunca maalesef polislerinden bazı şeyleri bilmediğini anladım..

Aracın muayenesi bitik olduğu için önce muayene yaptırdılar, bende acaba yaz lastiği ile geçer mi diye tereddütte idim ama geçti, bugün karavanın satışını alıp Ankara dan İstanbul'a geldim yolda 2 radar harici ekip falan yoktu yollar gayet güzeldi, yavaş yavaş geldim. Yalnız gitmeden 2 tane tanıdığın tanıdığı trafik polisine sordurdum 2 side taktırmalı demiş 1 tanesi ayrıca sadece 3. köprüyü kullanabileceğimi söylemiş, onu duyunca maalesef polislerinden bazı şeyleri bilmediğini anladım..
Trafik polislerinin çoğu karavanlar konusunda bilgisiz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR