Manuel Vinç

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan endüstri Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 204
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 104,558
Ynt: Manuel Vinç

kimse kızmasın ama..hadi calaskal aldınız, elektrik motorunu da bir şekilde yaptınzı farz edelim..ilk su geçişinde ne olacak? veya kullanışlı olacak mı? artık vinçlerin fiyatı 3 hanelere kadar indi..buna uğraşacağınıza babalr gibi takın vinci önünüze, calaskalı da alın arabanızda dursun, illa ki lazım olacak :smiley: kalkıp da kimse, milletin alım gücü olmayabilir vs demesin lutfen bunları göz önüne alıp konusuyorum, sonuc itibarı ile harcayacagınız para başta az gözükebilir ama dediğim gibi kullanışlılık, görüntü vs de bu tip hobi araçlarında önem verilen şeyler...

Taşkın

Etiketler

ramix' Alıntı:
bu ceraskala flanş yadımı ile bir marş motoru içeriden kontrol edilecek bir tesisat. ceraskal ve marş motoru bir şasi uzerine monte edilip zincirler için de önüne güzel bir kutu yapılabilir ben deniyeceğim yapabilirsem sizlerle paylaşırım. bilgiler için teşekkürler.
Bu dediğiniz fikiri bende düşündüm hatta yapmaya karar verdim amcama danıştım amcam olmaz dedi amcam demirci daha önce fabrikada denemiş çekme çeker dedi ama zinciri geriye salmıyormuş ceraskalanın içinde tırnaklar varmış öyle birşeyler dedi bana.. olsaydı marş motorunun yerine 12v'luk torklu bir dc motor kullanılabilirdi..

su geçirme olayı kolay problem olarak görmüyorum. zinciri geriye sarmıyor dediğiniz veya amcanızın size dediği zinciri önden arkaya doğru çekip aşağı sallandırması onun için zincirin içinde toplanacağı küçük bir kutu yapmak zor olmasa gerek 100 150 ye vinç maal edeceğiz dört dörtlük randıman alamasakta hiç yoktan iyidir diye düşünüyorum bence denemeye değer. yinede çok teşekkür ederim paylaştığın için

ramix' Alıntı:
bu ceraskala flanş yadımı ile bir marş motoru içeriden kontrol edilecek bir tesisat. ceraskal ve marş motoru bir şasi uzerine monte edilip zincirler için de önüne güzel bir kutu yapılabilir ben deniyeceğim yapabilirsem sizlerle paylaşırım. bilgiler için teşekkürler.

Tabi paylaş ama, bu kadar uğraşılana kadar vinç alınır felan...

Benim derdim pratik almak, pratik taşımak, az pratik kullanmak.....

Teşekkürler....

torlak_t' Alıntı:
kimse kızmasın ama..hadi calaskal aldınız, elektrik motorunu da bir şekilde yaptınzı farz edelim..ilk su geçişinde ne olacak? veya kullanışlı olacak mı? artık vinçlerin fiyatı 3 hanelere kadar indi..buna uğraşacağınıza babalr gibi takın vinci önünüze, calaskalı da alın arabanızda dursun, illa ki lazım olacak :smiley: kalkıp da kimse, milletin alım gücü olmayabilir vs demesin lutfen bunları göz önüne alıp konusuyorum, sonuc itibarı ile harcayacagınız para başta az gözükebilir ama dediğim gibi kullanışlılık, görüntü vs de bu tip hobi araçlarında önem verilen şeyler...

Taşkın

Taşkın cj' de kolay...

Bende Grand var... Çelik tampon al, veya yaptır. Vinç al, ruhsata işlet v.s.
Zahmetli ve şu anda pahalı işler benim için....

Senin söylediğin doğru, amerikayı bi daha keşfetmenin alemi yok....

Ama, bildiğimiz vinçler kadar pratik ve verimli olmayacığını biliyorum. Yapcaz bişey, bi alet kutusunun içine atcaz, geziye giderken bagaja atıcaz. Bu zımbırtı zaten, hesaplarıma göre max 5mt çekecek. Oda battığımız çoğu yerden kurtulmaya yeter. Yetmezse traktör bulcaz artık...

Ben bu koşullarıma razıyım bu kullanışsızlığa... Ama mesala, tek başıma köy yolunda gidiyorum.... Kaydım çamurda karda, yolu dışındaki incs kanala iki tekerle indim, oradan felan çıkarmak için aracı....

Sağol...

emre_ozk' Alıntı:
Bu dediğiniz fikiri bende düşündüm hatta yapmaya karar verdim amcama danıştım amcam olmaz dedi amcam demirci daha önce fabrikada denemiş çekme çeker dedi ama zinciri geriye salmıyormuş ceraskalanın içinde tırnaklar varmış öyle birşeyler dedi bana.. olsaydı marş motorunun yerine 12v'luk torklu bir dc motor kullanılabilirdi..

calaskarın çekme zincirini ters tarafa çekerseniz iner. çekmezseniz bırakmaz.... tamirhanelerde motor indirip bindirdikleri ayaklı zımbırtının tepesindekinin 2 tonluğu lazım..

ramix' Alıntı:
su geçirme olayı kolay problem olarak görmüyorum. zinciri geriye sarmıyor dediğiniz veya amcanızın size dediği zinciri önden arkaya doğru çekip aşağı sallandırması onun için zincirin içinde toplanacağı küçük bir kutu yapmak zor olmasa gerek 100 150 ye vinç maal edeceğiz dört dörtlük randıman alamasakta hiç yoktan iyidir diye düşünüyorum bence denemeye değer. yinede çok teşekkür ederim paylaştığın için

Yapın valla.... imkanınız varsa ne güzel....

Siteyi araştırın bi arkadaş yapmıştı galiba. Redüktör felan bisürü güzel şey ayarlamıştı. Beyaz zj' si var, erzurumda galiba.... koca çekiciyi çekiyordu...

Merhabalar,

LR serieslerde önde krank kasnağının gözüktüğü bi delik var, buradan elle marş veriliyormuş sanırım. Buraya mekanik bir kavrama konup vinç için tahrik alınabilir mi acaba ? dakikada 2500 devir civarında max tork üretiyor desek ona göre bir redüktör gibi bir şey gerekebilir mi? Calaskara bağlamayı düşündüğünüz torklu 12 volt elektrik motorunun dakikada kaç devir yapmasını istiyordunuz acaba. Kasnak vs modifiye isteyebilir ama kavrama vs sistem oturursa fena olmaz sanki???

o aklıma geldi özgür yalnız çok uğraşmak gerek kavrama sistemi şart tabiki çok zahmetli bir iş bizim yapmak istediğimiz tak sök sıradan iş görecek birşey ben satılan vinçlere eşdeğer bir vinçde yaparım ama maliyet en az 750 bize 150 yi geçmeyen bir vinç lazım bu arada bol keseden atıyoruz marş motıru takıyoruz veya dc 12 volt. ceraskal iş yerinde arada kullandığım birşey motor indirirken de kullandım bezen yükte kol ağırlaşıyor motor çevirirmi veya ceviriyor dediğimizde momenti düşüp sargılara zararmı gelecek bilmiyoruz motor takmadan bir denemek lazım ben bi test edeyim bakim kafama yatarsa yapıcam. yinede teşekkürler özgür.

Ozgur krang kasnagindan guc almak icin en onemli parca yuk altinda ileri geri ve bos yapabilecek bir sanziman.
Bos doluyu yuk altinda yapabilmenin tek yolu debraj, ileri geri yapacak reduktor hala bulamadim.
Ufak bir sanziman,ve debraj sistemini mak cok zor.
arac motorunda 2500 devirlere cikmaya gerek yok. En az 60 bg lik bir guce baglanan guzel bir sistem 20 ton ceker.
1200 lbs lik vinc motorlari 5.5 bg civari. 1-300 gibi reduktor kullaniyorlar.
Boyutu araca uygun bulabildigim en kucuk redulktor 60-1000 oda ancak 2 tonluk bir kuvvete dayanabiliyor.
Anlamadigim bir noktada. Elektrikli vinclerde ufak sanziman, ufak gucte motor, ve vinc halatinin ucunda ufak kanca var.
Vinc isi yapanlardan 2-3 tonluk bir kanca aldiginizda elinizden buyuk oluyor.
Kisaca hesabi yaparken temiz bir hesap yapayim derseniz is cok buyuyor.:smiley: arastirmalara devam. En yakin zamanda hidrolik bir vinc takacagim ins.

Selamlar, ben de bu konuyu araştırmaktayım ancak caraskal konusunda farklı bir yorum getirmem gerekecek: Caraskallar yatay çalışmak için tasarlanmamış aparatlardır, dolayısı ile tırnak kırma dedikleri problemi çıkartabilirler. Yatay çekmeler için HUBZUG denen "zincirli çektirme" veya "zincirli gerdirme" teknik olarak daha doğru bir aparatattır. Kolu da üzerindedir. Bugün ben de bir tane hubzuk inceleyeceğim, kimsenin stoğunda olmadığından tanıdık bir hırdavatçıya getirtiyorum. Kol mekanizmasına göre karar vereceğim.

NOT: birçok caraskalın kullanma kılavuzunda sadece dikey kaldırma için uygun olduğu bilgisi vardır, frenleri dikey konumda çalışıyor sanırım.

http://vimeo.com/2295302 burada sökülmüş bir caraskal (chain hoist) ve çalışma mekanizmasını anlatan bir video var.

Geçen hataki gezimizde aracım çamura saplandığında bu 4 tonluk çektirmeyi (halatlı) test etme şansım oldu.
Aracım L200 ve çektirmeyi aracıma dik duran başka bir L200 e bağladık ama ne yazıkki benim aracı çıkaracağına ötki L200 ü yan yan aracıma yaklaştırdı.
Ne kadar çamura saplandıysam:smiley:)
Bu halatlı çektirmelerde yavaş çalışıyor ama çok güçlüler.

Adrenalin' Alıntı:
Selamlar, ben de bu konuyu araştırmaktayım ancak caraskal konusunda farklı bir yorum getirmem gerekecek: Caraskallar yatay çalışmak için tasarlanmamış aparatlardır, dolayısı ile tırnak kırma dedikleri problemi çıkartabilirler. Yatay çekmeler için HUBZUG denen "zincirli çektirme" veya "zincirli gerdirme" teknik olarak daha doğru bir aparatattır. Kolu da üzerindedir. Bugün ben de bir tane hubzuk inceleyeceğim, kimsenin stoğunda olmadığından tanıdık bir hırdavatçıya getirtiyorum. Kol mekanizmasına göre karar vereceğim.

NOT: birçok caraskalın kullanma kılavuzunda sadece dikey kaldırma için uygun olduğu bilgisi vardır, frenleri dikey konumda çalışıyor sanırım.

http://vimeo.com/2295302 burada sökülmüş bir caraskal (chain hoist) ve çalışma mekanizmasını anlatan bir video var.

paylaşım için teşekkürler, eğer hubzug la ilgili gelişme olursa , paylaşırsanız seviniriz..

selamlar

evet arkadaşlar konuyu açan kişi olarak ...neler yaptınız.. deneyen ugulayan varmı daha önemlisi geliştiren motor takan .hadi bakalım paylaşma zamanı herşeyi kendinize saklamayın.

LR için ara şanzumandan hareket almak daha kolay ve 5ileri hız 1 geri seçeneği var sadece yapılacak iş belirli yerlere mafsal koyup hareketi öne ve arkaya almak traktörün kuyruk mili gibi sadece vinç değil her şey çalıştırabilirsin kompresör vs.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.