Merhaba, Ben Umutcan..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan umutcanv Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,126

umutcanv

Yeni Üye
Herkese Selamlar,

Adım Umutcan, yaklaşık 10 yıldır makine tasarımcısı olarak özel bir şirkette çalışıyorum. Hayat tarzımda kalıcı bir değişiklik yapmaya karar verdim ve araştırmalarıma başladım. Motorlu bir karavan tasarlayıp imalatını yapacağım ve evim artık bu karavan olacak. Araştırdığım her konu bir şekilde bu forum'a çıkmaya başlayınca üye olup bilgi alışverişinde bulunmak için kayıt oldum. Amacım; hali hazırda minimalist olan ev yaşantımı, 'motorhome' diye tabir edilen hayat tarzına taşımak. Bunu yaparken de gönlümde yatan şey mümkün olan tüm eşyalarımı karavana taşıyabilmek.

Tasarım sürecine henüz başlamadım ve sağlıklı bir tasarım yapabilmek için araştırmalarıma devam ediyorum ancak yabancısı olduğum bir konu elektrik akü sistemleri ve bu vesileyle ilk sorumu da buradan sormak isterim.

Taktir edersiniz Ocak 2023 koşullarında bir evde bulunan beyaz eşyaları (buzdolabı, çamaşır & bulaşık makinesi, fırın, klima) sıfırdan almak minimum 30.000 TL'yi bulacaktır. Haliyle zaten herşeyiyle maliyetli olan bu karavan işi için bu aletlere ekstra para vermek istemiyorum, çünkü; mevcut eşyalarımı spotçulara satmaya kalksam değerinin 1/5'ini belki verecekler. Birde üstüne sıfırdan beyaz eşyalar almak ne kadar akıllıca olur tam emin değilim. Açıkçası eşyalarımı satmakta pek gönlümde yok.

Benim bu noktada tasarıma başlamadan önce emin olmam gereken bu konu hakkında 2 noktada yardımınıza ihtiyacım var. Birincisi; tüm bu saydığım beyaz eşyaları (hepsi 220v standart ev tipi aletler) aküden beslemek teknik olarak mümkün mü? Örnek olarak rakamları farazi söylemek gerekirse tüm bu eşyalar için 2000 watt inverter ve 400 ah akü yeterlidir gibi bir şey söylemek mümkün mü? İkincisi de buna bağlı olarak eğer bu durum mümkünse akü ve invertere yapacağım yatırım maliyetiyle sıfırdan beyaz eşya alma maliyeti arasında hangisi daha kazançlı/mantıklı olur?

Değerli yardımlarınızı rica ederim, dediğim gibi bende makine tasarımcısıyım eğer lazer kesim tasarım işlerine veya mekanik olarak her hangi bir tasarıma ihtiyacınız olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Bu arada Hoşbulduk :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri