Mobil Otel Projesi Hakkında Düşünceleriniz ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ufuk Büyutat Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,968
Yer
İstanbul,TR
Merhaba,

Orta okul yıllarından beri kafamda tasarladığım projeleri artık yavaş, yavaş hayata geçirirken daha önceki hayallerimden biri olan "Mobil Otel Konsepti" hakkında düşüncelerinizi iyisi ve kötüsüyle benimle paylaşırsanız çok sevinirim.
Talebe göre öncelik listesi belirleyerek yatırım yapmayı düşünmekteyim.

Kısaca Proje:

Türkiye de distribütörlüğü olan araç markalarından anlaşmalı şekilde sadece şase,motor alınarak üstüne farklı kullanım amaçlarına uygun olarak karavan yapımı.
Devlet ihalelerinden toplu şekilde alınacak Minibüs Otobüs, Land ve benzeri araçların karavana çevrilmesi.
Ek: Sinema Dizi vb... sektörler için hazırlanacak özel tasarım karavanlar ve 4x4 arazi karavanları.

Araçlar rent a car mantığı ile talep eden kişilere kiraya verilecek.
Kiralama işlemi için Mobil Uygulama ve İnternet sitesi düşünmekteyim.
Bayilik sistemini ilk başta düşünmememin nedeni aylık gider ve maliyete ekstra yük bindiriyor olması.
Zaten günümüzde genel olarak hepimizin işlem yaptığı yerin internet olduğunu düşünmekteyim.
Araçları farklı, farklı kullanım amaçlarına göre ve kategoriler şeklinde ayırmayı düşünüyorum.
Çiftler, Aileler, Kalabalık Gruplar, Öğrenciler, Ekonomik, Lüks gibi...
Buna bağlı olarak fiyatlarda kategori türüne göre değişiklik gösterecektir.
Araçlar internet üzerinden ve mobil uygulama sayesinde canlı olarak görüle bilecek.
Türkiye genelinde tüm hava alanlarına araç teslimi yapılabilecek.
Araç teslimi talep edilen tarihte, talep edilen yerede yapılabilecek.
Yurt dışından gelen müşteriler için özel bir birim çalıştırmayı düşünmekteyim.
Yurt dışı müşterilerine ulaşmak adına uçak firmaları tur firmaları vb firmalar ile anlaşma yapılabilir.

Kurumsal bir mantık çerçevesi içerisinde karavan kiralama sitemi üzerine planladığım bir iş kısacası.

Bu projeyi yıllar önce kafamda canlandırmış olmamın nedeni o dönemde böyle bir tatil planlayıp yapamamış olmamdır. Bu yüzden insanların hayallerine ulaşmalarını kolaylaştırmak istemekteyim. O gün planlarken yaşım gereği detaylar üzerine düşünmemiş olmama rağmen şimdi düşündüğümde iş fikri olarak bana mantıklı geldiği gibi karavan kiralama üzerine rekabete gireceğim kurumsal bir firma olmaması da benim için avantaj sağlayacaktır.

Genel olarak gördüğüm insanlar otel için ayrı gitmek için ayrı araba kiralıyorlar.(Özellikle Gençler ve Aileler)
Bu yüzden standart karavan modellerini günlüğü 150 TL 200 TL arası bir fiyattan kiraya verdiğim zaman elimde pek araç kalacağını düşünmemekteyim.
Aynı zamanda tek bir noktaya bağlı kalmayacakları için tercih edilme şansımın yüksel olduğunu düşünüyorum.

Çok zamanınızı almamak adına daha fazla uzatmayacağım. Lügatım dahilinde kısaca iş mantığını anlatmaya çalıştım.

Okuduğunuz için teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Herkese iyi bayramlar/tatiller.

Son düzenleme:

Etiketler
Merhaba,

Orta okul yıllarından beri kafamda tasarladığım projeleri artık yavaş, yavaş hayata geçirirken daha önceki hayallerimden biri olan "Mobil Otel Konsepti" hakkında düşüncelerinizi iyisi ve kötüsüyle benimle paylaşırsanız çok sevinirim.
Talebe göre öncelik listesi belirleyerek yatırım yapmayı düşünmekteyim.

Kısaca Proje:

Türkiye de distribütörlüğü olan araç markalarından anlaşmalı şekilde sadece şase,motor alınarak üstüne farklı kullanım amaçlarına uygun olarak karavan yapımı.
Devlet ihalelerinden toplu şekilde alınacak Minibüs Otobüs, Land ve benzeri araçların karavana çevrilmesi.
Ek: Sinema Dizi vb... sektörler için hazırlanacak özel tasarım karavanlar ve 4x4 arazi karavanları.

Araçlar rent a car mantığı ile talep eden kişilere kiraya verilecek.
Kiralama işlemi için Mobil Uygulama ve İnternet sitesi düşünmekteyim.
Bayilik sistemini ilk başta düşünmememin nedeni aylık gider ve maliyete ekstra yük bindiriyor olması.
Zaten günümüzde genel olarak hepimizin işlem yaptığı yerin internet olduğunu düşünmekteyim.
Araçları farklı, farklı kullanım amaçlarına göre ve kategoriler şeklinde ayırmayı düşünmekteyim.
Çiftler, Aileler, Kalabalık Gruplar, Öğrenciler, Ekonomik, Lüks gibi...
Buna bağlı olarak fiyatlarda kategori türüne göre değişiklik gösterecektir.
Araçlar internet üzerinden ve mobil uygulama sayesinde canlı olarak görüle bilecek.
Türkiye genelinde tüm hava alanlarına araç teslimi yapılabilecek.
Araç teslimi talep edilen tarihte, talep edilen yerede yapılabilecek.
Yurt dışından gelen müşteriler için özel bir birim çalıştırmayı düşünmekteyim.
Yurt dışı müşterilerine ulaşmak adına uçak firmaları tur firmaları vb firmalar ile anlaşma yapılabilir.

Kurumsal bir mantık sistemi içerisinde karavan kiralama sitemi üzerine planladığım bir iş kısacası.

Bu projeyi yıllar önce kafamda canlandırmış olmamın nedeni o dönemde böyle bir tatil planlayıp yapamamış olmamdır. Bu yüzden insanların hayallerine ulaşmalarını kolaylaştırmak istemekteyim. O gün planlarken yaşım gereği detaylar üzerine düşünmemiş olmama rağmen şimdi düşündüğümde iş fikri olarak bana mantıklı geldiği gibi karavan kiralama üzerine rekabete gireceğim kurumsal bir firma olmaması da benim için avantaj sağlayacaktır.

Genel olarak gördüğüm insanlar otel için ayrı gitmek için ayrı araba kiralıyorlar.(Özellikle Gençler ve Aileler)
Bu yüzden standart karavan modellerini günlüğü 150 TL 200 TL arası bir fiyattan kiraya verdiğim zaman elimde pek araç kalacağını düşünmemekteyim.
Aynı zamanda tek bir noktaya bağlı kalmayacakları için tercih edilme şansımın yüksel olduğunu düşünüyorum.

Çok zamanınızı almamak adına daha fazla uzatmayacağım. Lügatım dahilinde kısaca iş mantığını anlatmaya çalıştım.

Okuduğunuz için teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Herkese iyi bayramlar/tatiller.
Zikrettiğiniz fiyatlar dahilinde ilk müşteriniz ben olabilirim:smiley:

SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Zikrettiğiniz fiyatlar dahilinde ilk müşteriniz ben olabilirim:smiley:

Çok teşekkür ederim, beni mutlu ettiniz. :smiley: Şuan için sadece bir fikir ve hadi yapalım dediğimde bile minimum 6 aylık bir süreç gerektiği için nasipse artık önümüzde ki yaza. :smiley: Genel olarak karavan kullanıcılarından fikir almak istedim sadece, fiyat konusunda ise sektörde kurumsal kimlikli bir firma yok ve başlangıç fiyatları ki karavanları teknoloji ve görsel olarak bence... buna rağmen en uygun gördüğüm rakam internette 375 TL. Bence 200 TL 150 TL makul bir rakam insanlar için, 375 TL olması için bir neden göremiyorum sonuç olarak kiralayacak insanlar karavanla yol almak için bir benzin maliyetine ve mutfak masrafına girecekler. Hedefim en azından bu tarz ruha sahip insanları, öğrencileri ve yüksek otel fiyatlarından dolayı birden fazla kişiyle tatil yapacak kitlelere alternatif bir seçenek sunabilmek.

günlüğü 150 tl' ye kurtarabilir misiz.. şu anda kurumsal firmalarda en kötü arabayı kiralamak reklamlarında 100 tl falan yazsa da 300 tl' den aşağı gelmiyor.çünkü firmaların çoğu en az 2 gün kiralıyorlar. kilometre sınır gelmiş 300 km üstüne fahiş bir fiyat istiyorlar. örneğin istanbul ankara arası araba kiralayacaksanız 300 km üstüne km başına ek fiyat size 500 tl' ye mal oluyor. ancak sokak arası kayıtsız kaçak ve bakımsız araç kiralarsanız o da 200 tl..

günlüğü 150 tl' ye kurtarabilir misiz.. şu anda kurumsal firmalarda en kötü arabayı kiralamak reklamlarında 100 tl falan yazsa da 300 tl' den aşağı gelmiyor.çünkü firmaların çoğu en az 2 gün kiralıyorlar. kilometre sınır gelmiş 300 km üstüne fahiş bir fiyat istiyorlar. örneğin istanbul ankara arası araba kiralayacaksanız 300 km üstüne km başına ek fiyat size 500 tl' ye mal oluyor. ancak sokak arası kayıtsız kaçak ve bakımsız araç kiralarsanız o da 200 tl..

Merhaba Ahmet Bey,

Kurumsal olarak Karavan kiralayan bir firma var mı? Ben google üzerinden bu tarz firmalara ulaşamadım. Bildiğiniz firmaların internet sitelerini yollar mısınız lütfen? Fiyat konusunda 150 200 TL tamamen hesapsız bir şekilde söylediğim örnek rakamdır. Yinede böyle bir işe girme kararı alırsam diğer firmalar 300 TL den aşağıya araç vermiyor diye belirlediğim rakamı yukarı çekmeyeceğimdir. İstanbul içi araç kiraya vermeyi zaten düşünmüyorum ve minimum kiralama süresi bir haftadan başlayacaktır. Çünkü bir iki gün veya İstanbul içi karavan kiralamak isteyen kişinin planının tatil olduğunu düşünmemekteyim ve o tarz müşterileri bünyemde barındırmak istemem. Araçları kiralayacak kişiler ile sözleşmeler rotaları ve kiralama sürelerine bağlı olarak yapılacaktır. Alacağı yol üzerine maksimum %50 daha yol hakkı tanıyarak km sınırı koymak hem kandırılmamak adına hemde kullanıcıyı zorlamamak adına bence makul bir yaklaşım. Bunun dışında kiralayan kişilerin özel durumlar dahilinde yapacakları acil yol ve benzeri şeyler (dünya hali sonuçta) bildirmeleri durumunda sorun teşkil etmeyecektir. Ben bu işi planlarken para kazanmaktan daha çok insanlara seçenek sunmayı hedeflemiştim bu yüzden temellerinde para kazanmak olan karavan firmalarının sektöre bakış açısı ve kuralları benim adıma geçerli olmayacaktır.

Edit:

Para konusunada şu şekilde bir açıklama yapmak isterim...
Elbette ticari olarak yapılacak her hamlenin bir maliyeti ve gideri olacaktır lakin bu demek değil ki yapılan her işten maksimum kar elde edilsin. Benim ailem uzun zamandır inşaat enerji gibi sektörlerde çalışmakta ve benim hala tam olarak algılayamadığım şey, neden 125.000 TL maliyeti olan bir daireyi minimum 550.000 TL'e satıyoruz? Aslında neresinden bakarsak bakalım bunun tek mantığı iş piyasasında ki insanların aşırı aç gözlü olması. Belki piyasa düzeninden belki başka nedenlerden ama çok uzatmadan söylemek istediğim temel şey; " Kötü insanlara İyi örnekler gerek. "
Eğer hepimiz elimizde ki imkanları daha zengin olmak " güçlü " olmak için kullanırsak bizden sonraki nesillerin iyi olmasını nasıl bekleriz ki? Doğdukları düzende hayatta kalabilmek için daha acımasız ve kötüye yönelik dürtüler içerisinde büyüyeceklerdir, istemsizce. Geleceğe yön verecek şeyin para piyasası değil insan merhameti olduğunu düşünüyorum, tıpkı dünyayı ayakta tutan şeyin teknoloji değil sevgi olduğunu düşündüğüm gibi. Dünyanın devamlılığı için zengin olma dürtüsünün en azından sömürge sistemi üzerine değilde üretme sistemi üzerine kurulu olması hepimiz ve gelecek adına faydalı olacaktır. Tabi ki bunlar sadece benim kişisel fikirlerimden ibaret bu tarz konular ile alakalı çok yazmak istediğim şey var ama burası yeri değil. Bu yüzden karavanlar 300 TL değil sistemin ayakta durmasına yetecek bir rakam olacaktır.
Bu sistemin çok kısa zararlarından da size canlı örnekler ile bahsedeyim...

Ben haftanın bir kaç günü Tuzla Mercan da jetski kullanmaktayım ve hayatımda yanıma jetski ile gelen insan sayısı tüm yılları göze alınca toplam beş kişi ya vardır ya yoktur. Peki neden ? Tuzla da Pendik de Adalarda Jetski kullanmak isteyen gençler mi yok ? Var tabi ki lakin böyle bir sistem de çocuklar nasıl hobi sahibi olabilsin ki ? 10.000 € minimum başlangıç fiyatı ve iki saatte 200 TL yakmasını hesaplarsak hobi sahibi olmayan gençleri suçlamak mümkün mü ? Sorun insanlarda değil aslında hepimiz iyi olarak doğuyoruz lakin bu dünya kötü ölmemiz açısından tasarlanmış ve başarılı kötüler öyle güzel oturtmuşlar ki sistemi iyi olmanın imkanı cumhur başkanı olmaktan daha düşük. Bu gün bu sistemde zengin olduğunuzu var sayın, lüks bir arabanız var... Ortaköyden Beşiktaşa sorunsuzca gidebilir misiniz ? Gidebilmeniz için önünüze arkanıza birer araba daha almanız lazım.
Çok yazasım var neler nelerde işte...

Birilerinin bir şeyler yapması şart Ahmet bey, aksi halde evlenip çocuk yapmak bile çocuklarımıza haksızlıktan başka bir şey olmayacaktır.

Son düzenleme:

Aslında fiyatlar kurtarır mı kurtarmaz mı bilmiyorum. Fakat bir devlet memuru olarak günlüğü 400 tl den karavan kiralasam 15 gün 6.000 tl. 2000 tl mazot olsa . 8.000 tl 3.000 tl de yesek içsek 11.000 tl eder ki 15 günlük bir karavan tatili için her ay bütçeden 1.000 tl ayırmam lazım enflasyon "0"olursa. Bu da hele şu zamanlarda hayalden de öteye varmakta maalesef.

Fiyatlar hakkında inanın benimde net söyleyebileceğim bir şey yok.
Düzgün bir insanın düzgün bir şekilde yapacağı 10 günlük karavan seyahatinde karavanın masrafı işletme sahibine en fazla ne kadar olabilir ki?
Bu araçlar 1.000 KM'de bir spor araba gibi bakım gerektirmeyecektir sonuçta.
Araç içerisinde bulunan eşyaları düzgün bir ailenin kırma ihtimali?
Ben kettleda süt kaynatacaklarını veya çorba yapacaklarını düşünmüyorum, en fazla Türk Kahvesi yaparlar o da zaten çok güzel oluyor. :sweatsmile:
Cimicidae familyasından gelmiyorlarsa eşyalarıda yemezler.
Elbette daha özensiz ve art niyetli insanlarda var toplumda lakin işletme sahibi kişinin puan durumuna bakarak ve hazırlanmış aracı güvenceye alan sözleşmeden sonra kiralaya bilir.
Aracı aldıkları gibi getiren insanlar ki bence doğa dostu kişiler genel olarak zarar verme potansiyeli en düşük kitle, onlar içinde bir sorun işletme içinde bir sıkıntı yaşanmayacaktır.
Tüm bunların nezdinde günlük araç kiraya veren firmalar çok daha değişik insanlara denk gelerek çok daha yüksek kilometreler ile uğraşmak zorunda kalmasına rağmen 100/130 TL bantlarında araç kiraya verebiliyorlarsa günlüğü 200/250 TL bandında kiraya verilen karavanın işletme açısından sorun olacağını düşünmüyorum.
Kişisel fikrim tüm giderler hesaba katılınca dahil, minimum 100 TL kar bırakacağından yana...
Burada ki sorun bir araçtan kar olarak 3.000 TL aylık kazancın az sayılıyor olması.
Çünkü 10 adet karavanın işletme sermayesi minimum 1.000.000 TL olacaktır ve insanlar çok kazanmayı çok, çok seviyor.
Ben bu fikri milyoner olma açısından çok hem böyle bir ihtiyaç olduğunu düşünmem hemde bu gün yüksek kar elde etmese dahil gelecek potansiyeli olduğuna inandığım için düşünmekteyim.
Zaten bir insan karavan kiraya vererek milyoner olmayı bu tarz bir ülkede hesaplıyorsa...
İllada milyoner olmak isteyen kişilerede önerim; İngilizce ve Arapça biliyorlarsa, Birleşik Arap Emirliklerine giderek " yatırım danışmanlığı şirketi " kurmaları.
Hem maliyeti karavan yapımından daha az hemde yılda 100.000.000 TL den fazla kazanç elde etme şansları olur. :smirk:

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,458
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR