Motokaravanda Klima Sorununa Çözüm !

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan egean.tr Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 37,524

egean.tr

Kamp I
Yer
Balıkesir
2009 model Fiat Ducato panelvanımda orjinal klima yoktu. Karavana dönüşüm sonrası, motokaravanda yazın seyahat azap oldu. Ayrıca, sıcak havalarda 220 V alınabilecek konaklama olmayan yerlerde klima ayrı bir dert ! Gezenbilir Üyelerinin tecrübelerinden istifade etmek üzere;

1) Fiat Ducato panelvanlara sonradan, orjinali gibi araba göğüs kliması taktırmak mümkün mü? Takan firmaların sonuçları nedir? Varsa irtibat kurabileceğimiz bilgileri ?
2) Maliyet ve elde edilecek verim nedir ?
3) Konaklama sırasında aracın kendi yaşam akülerinden, inverter ile 220 V veya 12 V beslenecek sistem var mı?
Bilgilerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

motor blokunun altında klima kompresörü takılacak yer varsa klima takılabilir. yoksa mümkün değil . yer varsa aparatla takılıyor .karavan için , gögüs klimasını tavsiye etmiyorlar . ama takılabiliyor . motor blokunda yeri varsa tavan veya göğüs kliması taktırabilirsiniz . fiyat 2.500 TL Civarında . ancak çok değişken fiyat la karşılaşabilirsiniz dediler . bir çok yerden teklif alın .

tavandan klima olursa . elektrik olmayan yerlerde yazın çok sıcak gecelerde , gece yatmadan 15 dakika motor kliması çalıştırılıp yatılırsa , nispeten daha rahat yatıldığını söylüyorlar . bu nedenle tavan kliması öneriyorlar .

Tavan kliması olsa çok iyi olurda hangimizin aracının üzerinde klima için yer var.. 68192b3931eefa7b75da643acfa0bd8a

Engin ÇAMCI

Bu araçların klimalı modelleri olduğuna göre, montaj içinde yerleri hazırdır. Ama kim yapar, neye malolur, büyük sehirlerde araştırma yapmak lazim..

Engin ÇAMCI

motor blokunun altında klima kompresörü takılacak yer varsa klima takılabilir. yoksa mümkün değil . yer varsa aparatla takılıyor .karavan için , gögüs klimasını tavsiye etmiyorlar . ama takılabiliyor . motor blokunda yeri varsa tavan veya göğüs kliması taktırabilirsiniz . fiyat 2.500 TL Civarında . ancak çok değişken fiyat la karşılaşabilirsiniz dediler . bir çok yerden teklif alın .
Değerli bilgileriniz için tşk.ederim. Tavan kliması (12 v elektrik ile çalışır) için araştırdım 2.300 euro işçilik hariç fiyat veriyorlar. Çok pahalı.

tavandan klima olursa . elektrik olmayan yerlerde yazın çok sıcak gecelerde , gece yatmadan 15 dakika motor kliması çalıştırılıp yatılırsa , nispeten daha rahat yatıldığını söylüyorlar . bu nedenle tavan kliması öneriyorlar .
İzmir'de bu işlerden çokiyi anlayan bir firmadan bahsettiler, kendileriyle görüştüm. Karavanı götürüp göstereceğim. Sonuçlarından sizleri haberdar edeceğim. Ancak, işçilik hariç 2300 euro çok para !

Izmir de Safkar var onlara gidebilirsiniz . Menemen yolunda.
safkar.com.tr
Arac giderken calismasi icin uretirler. Kamp alaninda 220 V besleme icin de yardimci olabilirler sanirim.

İzmirde ipek oto klima diye bir firma ile gorustum. Komple klima montajı yapıyorlarmış. Ducato için orijinal göğüs klimasini 2600 tl + kdv yaptıklarını, işçiliğin ise 2 gün sürdüğünü söylediler.

Engin ÇAMCI

İzmirde ipek oto klima diye bir firma ile gorustum. Komple klima montajı yapıyorlarmış. Ducato için orijinal göğüs klimasini 2600 tl + kdv yaptıklarını, işçiliğin ise 2 gün sürdüğünü söylediler.

Engin ÇAMCI
Klimacı lar fiyatları yüksekten atıyorlar . çıkma kompresörler 350-450 TL aralığında ilaveten göğüs klima hortum ve diğer dobanımlar ile 1.000 liraya mal olabilecek göğüs klimasına 2600 + kdv para istiyorlar . bence çok pahalı . çok iyi soruşturmak lazım .

Tekirdağ Malkara sanayisinde klimaci bir usta var yerli klima kompresörü 1 sene garantili 400 TL ye takıyor.
Bir arkadaşım bu usta ile tanışmadan once en az 2000 TL civarı masraf etti Traktorunun klima sistemine ve sorunu çözemediler. Bu usta A dan Z ye herşeyiyle bütün yedek parçaları ile uygun is yapan bir usta yakın olan varsa Malkara sanayide ki tek klimaci zaten faydası olur

Wi-fi veya Mobil Bağlantı ile Bir Şekilde Gönderildi.

Büyük sanayi sitelerindeki çıkmacılarda veya kaza yapıp heke çıkmış araçların üzerinde klima sistemi olanını bulursanız tüm sistemi alıp aktarın. Tabii ayni araç olması kaydıyle. Performans kaybı söz konusu bile olmaz ve nispeten hesaplı bir çözüm olur kanaatindeyim.

Sevgili dostlar, konu benim de gündeminde ancak işin parasal boyutundan önce verimliliğini gözden geçirmenizi öneririm, şöyle ki:motordan tahrikle çalışan klimayı diyelim ki yarım saat çalıştırıp kabin ısısını 20 - 22 derece civarına düşürdük ve kapattık, sonrasında ne kadar sonra içerisi tekrar yatılamayacak hale gelir acaba? Karavan için tecrübem yok ama otomobilim için söyleyeyim "ciddi bir izolasyon olmadığından" en fazla 15 dakika sürüyor. Karavanında portatif kliması olan dostlar konuya dahil olup klimaların ne sıklıkla devreye girip çıktığını söyleseler belki daha gerçekçi bir karar vermemize katkıları olur. Benim motordan tahrikli klimanın yeterli olacağı yönünde ciddi kuşkularım var.

Son düzenleme:

Bir arkadasımda gördüm ww crafter cift klima cok memnun oldugunu söyledi.Lakin eski modellerde sorun devam ediyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR