Motokaravanlarda Trafikte Seyir Halinde iken Klima İhtiyacı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aslanahmet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,382

aslanahmet

Zirve
Yer
İstanbul
İnternette araştırdığım 2. el motokaravanların büyük çoğunluğunda klima yok. Olanlarda ise 220 V la sedece campinglerde çalıştırabileceğimiz türden klimalar var. Oto klima yada tepe kliması olan araçlar da genelde çok pahallı. Bu sorum bütün motokaravan sahiplerine. Yazın motokaravanınızla yolda giderken klima ihtiyacı duyuyormusunuz? Ben özellikle İstanbul'da yoğun trafikte binek aracımı kullanırken klimamı mutlaka açıyorum. Klima artık benim için olmazsa olmazlardan. Ama motokaravan hiç kullanmadığımdan bu konuda fikrim yok. Birde genelde uzun yolda kullanıldığından durum farklı olabilir. Bu konuda beni bilgilendirirseniz araç seçimimi ona göre yapar bütçemi ona göre ayarlarım.

Etiketler
Ynt: Yazın Motokaravanınızla Yolda Giderken Klima İhtiyacı Duyuyormusunuz?

Ahmet bey bu sorunun cevabı çok kolay değil, artıları ve eksileri var. Ticari araçlarda eski modellerde büyük çoğunluğunda araç kliması yok maalesef. Geçen yıl tüm Anadolu turumda sadece
Güneyde değil, temmuz , ağustos aylarında Karadeniz de bile eksikliğini hissetmedik desem yalan olur. (2001 Ducato) . Neyse ki yeni aracım (2004 jumper) araç klimalı. Dış sıcaklık 35-40 lara çıktığında
(ki son yılların istatistikleri her yılın bir öncekine göre daha sıcak olabildiğini gösteriyor) araç kliması bir artı değer. Eğer araç kliması yoksa terk çare her iki camı da açmak ama bu da eğer terli iseniz sağlık açısından problem. Y da 12v çalışna ufak bir vantilator kullanmak da çözüm olabilir. Aynı şey klima için de geçerli, iyi temizlenmemiş filtreler bakteri üremesine neden olup lejyoner hastalığı denen hastalıklara neden olabiliyor. Bir de rampalarda çekişinizi ve yakıt tüketiminizi etkileyebeilir. O yüzden kesin araç kliması olmalı ya da yok canım araç klimasına hiç gerek yok demek oldukça zor.
Karavan klimasına gelince, o çok pahalı markaların 12v çalışır dedikleri klimaların dipnotlarında uzun süreli çalışmaya uygun değildir yazar, nedeni 12V aküden aldıkları enerjiyi inverter ( invertör) aracılığı ile 220V a çevirip klimayı öyle çalıştırmalarıdır. O nedenle direkt 220V çalışan klimalar bana göre daha uygun, onları da sadece elektrik alabildiğiniz yerlerde ( kamping, tesis yanı) kullanabilirsiniz.
Araç kliması mı karavan kliması mı derseniz eğer 220v karavan kliması derim.
Oğuz

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler Oğuz Bey.
220 V karavan kliması deyince aklıma şöyle bir fikir geldi. 830 Watlık portatif klimalar var. (örnek: Amcor 10.000 BTU) İnvertörle bu alet çalıştırılsa saatte 12 Volt elektrikten 70 Amper falan çeker. 200 Amperlik bir yaşam aküsü ve 150 Amperlik bir alternatör ile yolda giderken bu klima sorunsuz olarak çalışabilirmi acaba. Bu konuda teknik bilgisi olan varmı?

Ahmet bey,
Bu konu beni aşar, genel bilginin ötesinde teknik cevabı herhalde Ferhat beyden alabiliriz. Yeni aracımdaki karavan kliması sizin dediğiniz modellerden, daha kullanma şansım olmadığı için bir şey
söyleyemeyeceğim.
Oğuz

Valla klima tatilde hem iyi hem kotu. Iyi cami acmadan serinliyorsunuz. Acarsaniz ruzgar ve ses cok yoruyor. Kotu cunku arabadan inmek istemiyorsunuz. Disaridan zevk alamiyorsunuz. Kalirken klima isi kolay. Sahibinden 200 liraya bile tasinabilir ufacik klimalar var. Cok zorda kalinirsa bir tane alinir.
Benim karavanda orjinal tavan klimasi varmis sahibi sokup almis. Ben de uyanamadim. Gitti orjinal klima anlayacaginiz. Ona yanarim. Ama bir baska bir mb 100 sahibi ile konustum. Yatarken acmiyoruz cok ses yapiyor dedi. Ayrica gerekte olmuyor geceleri deniz kenarlari cok sicak olmuyor demisti.
Velhasil karavanda olmazsa olmaz bir sey degil klima.

İlk karavanım isuzu nkr wide idi, aracın motoru altında olduğundan,alttan ısıtmalıydı, özellikle akşam üstü batıya doğru gidersem karşıdan gelen güneş ışıklarıyla birlikte ufak bir cehennem denemesi yaşıyordum, ikinci karavanım ducato maxi idi, klima ihtiyacım olmadı. Kampta gece yada gündüz klimayı hiç aramadım, zaten klima bana ters gelir.

drares' Alıntı:
zaten klima bana ters gelir.

:D
Bu lafa bayildim. Valla bana da ters geliyor. Umarim cok mecbur kalmam bu yaz.

Valla bana ters gelmiyor. İşte klima, arabada klima, evimde yayla gibi yerde. alıştım serine. sıcak zor geliyor.

İnsel,
Yıllar içinde aracının izolasyonu yıpranmadı ise şu an yeni yapılanlardan bile üstündür diye düşünüyorum :smiley:
Oğuz

Ynt: Yazın, Motokaravanınızla Yolda Giderken Klima İhtiyacı Duyuyor musunuz?

aslanahmet' Alıntı:
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler Oğuz Bey.
220 V karavan kliması deyince aklıma şöyle bir fikir geldi. 830 Watlık portatif klimalar var. (örnek: Amcor 10.000 BTU) İnvertörle bu alet çalıştırılsa saatte 12 Volt elektrikten 70 Amper falan çeker. 200 Amperlik bir yaşam aküsü ve 150 Amperlik bir alternatör ile yolda giderken bu klima sorunsuz olarak çalışabilirmi acaba. Bu konuda teknik bilgisi olan varmı?

Ferhat Bey...... bu sorumuzu görmedi galiba.

Şimdi gördüm. :smiley:

Elektriksel olarak ilave bir alternatör ile çalışır gibi görülüyor. Ama burada düşünülmesi gereken acaba klima ünitesi titreşimli ortamda sağlıklı çalışabilirmi? Bunun bir incelenmesi lazım diye düşünürüm. Ucuz bir sistem diyerek deneme de yapılabilir. Durduğunuz zaman, 200Ah yaşam aküsü ise 70A çekilmesi durumunda, 3 saat değil yaklaşık 2 saat veya biraz altında süre çalışmaya devam edebilir.

Ferhat dostum,
Ahmet beyin sorusu biraz daha komplike galiba :smiley: "yolda giderken" dediğine göre hareket halinde devamlı alternetörden beslenen 200Ah lik bir aküden inverter yardımı ile 830watt lık bir cihazı devamlı çalıştırabilirmiyim diye soruyor gibi geldi bana ... Tam bir havuz problemi :smiley:
Oğuz

aslanahmet' Alıntı:
Valla bana ters gelmiyor. İşte klima, arabada klima, evimde yayla gibi yerde. alıştım serine. sıcak zor geliyor.

Sicak bana da zor geliyor. Ama klimaya alisinca insan sicak daha da zor geliyor. Bu yaz kac senedir ilk defa bebek var diye klimali binek arabamizla ciktik yola. Her zaman camperimizle cikar kelebek camlarimizla pufur pufur gider gelirdik. Bu yazin sicagi kaldi aklimizda. Cunku bir sey alinacak benzinciye girilir esim hadi sen al der ben hadi sen al derim. Arabadan inemedik. Gezerken uf cok sicak diyip arabaya kosturduk. Camperle hic boyle sorunlarimiz olmamisti. Klima aliskanlik yapiyor. Insan alistimi zora gelemiyor. :D
Bunyeyi alistirmamakda fayda var. :D

Haklısın İnsel Bey, Klimalı arabayla tanışmam benimde 1999 yılında oldu. o zamana kadar klimasız arabaya biniyorduk. İhtiyacını da hissetmiyorduk. İnsan rahata çabuk alışıyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.