Motorlu Taşıtlar Vergisi - %5 Muamması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan BIM01 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 67
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,820

BIM01

Kamp II
Yer
ELAZIĞ
ARKADAŞLAR KASKO BEDELININ YUZDE BESI KONUSUNU BILIYORSUNUZDUR...BIR ALT DILIMDEN ODUYORSUNUZ...YANI BENDE 2000 MODEL 3.2 FRONTERA VAR VE NORMALDE YILLIK 1.836 ODEMEMIZ GEREKIRKEN BIZ ALT DILIM YILLIK 1.300 ODUYORUZ AMA NETTE GEZINIRKEN BIR ARKADAS AYNI MODEL AYNI MARKA 866 ODUYORUM DIYE YAZMIS MSJ ATTIM VE CEVABI OKUDUM MANTIKLI GELDI BANA BURDA PAYLASIYORUM ACABA BEN FAZLA PARAMI ODUYORUM SIZ KAC PARA ODUYOSUNUZ.....

ARKADASIN MESAJI ASAGIDA.........

kardeşim kanun derki bir aracın mtv si aracın kasko bedelinin %5 ini geçemez.dolayısı ile benim aracımın kasko bedeli 21650tl bunun %5i 1082tl yapıyor.yani bu aracın mtvsi 1082tl yi geçemez.senin ödediğin 650*2 1300tl yapıyor direk geçiyor zaten.bu aracın normal mtvsi 1836tl 1082yi geçtiği için bir alt motor yani 2501-3000 olarak ödersin o motor hacminin vergiside 1304 tl yani 1082yi yine geçti busefer yine biralt motor yani 2001-2500 olarak ödüyorsun oda 433.50+433.50 867 tl. Siz farklı ödüyorsanız bilmiyorum bu işin doğrusu budur.kısacası kanunda aracın mtvsi aracın kasko bedelinin %5ini gecemez bunu unutmayın.Kolay gelsin

Etiketler

Selamlar,
Bizim araç 2000 model 3.2 otomatik. Aracı yeni aldık ocak ayında eski sahibi 410,50 tl ödemiş.

Kesinlikle DOGRU. ancak 2000 model ve asagisi icin gecerli. 2001 ve uzeri icin maalesef 654x2 odeniyor. Bunu da vergi dairesinde Ocak ayinda ilk vergiyi oderken yaptiriyorsunuz. Odenmisler icin itiraz hakki var mi bilmiyorum.
hesaplamasi da yine arkadasin yazdigi gibi kasko bedeliniz uzerinden %5 i buluyorsunuz ve MTV listesini karsilastiriyorsunuz. %5 bedelini gecmeyen toplam tutar sizin MTV niz oluyor.

Yani sistem şu. Kasko bedelinizin %5 ini tutturana kadar bir alt dilime iniyorsunuz. bu 3 kere de olur, 2001 gibi 1 kere de olabilir.

İyi aksamlar.

kardeşim kanun derki bir aracın mtv si aracın kasko bedelinin %5 ini geçemez.dolayısı ile benim aracımın kasko bedeli 21650tl bunun %5i 1082tl yapıyor.yani bu aracın mtvsi 1082tl yi geçemez.senin ödediğin 650*2 1300tl yapıyor direk geçiyor zaten.bu aracın normal mtvsi 1836tl 1082yi geçtiği için bir alt motor yani 2501-3000 olarak ödersin o motor hacminin vergiside 1304 tl yani 1082yi yine geçti busefer yine biralt motor yani 2001-2500 olarak ödüyorsun oda 433.50+433.50 867 tl. Siz farklı ödüyorsanız bilmiyorum bu işin doğrusu budur.kısacası kanunda aracın mtvsi aracın kasko bedelinin %5ini gecemez bunu unutmayın.Kolay gelsin

benim araç 2001 model 652 + 652 ödüyorum kasko bedelinden dolayı ama yinede % 5 i geçiyor ödediğim vergi ikinci bir kez daha bir alt dilimden vergiyi ödemekle ilgili bir veriyle karşılaşmadım duymadım sadece 1 kez bir alt dilimden vergi alyorlar

BENDE İLK DEFA DUYDUM MANTIKSIZ GELMİŞTİ AMA AÇIKLAMAYI OKUYUNCA MANTIKLI GELDİ BELKİDE BİZ YANLIŞ YORUMLUYOR OLABİLİRİZ DİYE DÜŞÜNDÜM SİZLERDEN SORMA GEREĞİNİ HİSSETTİM ...ASLINDA TAM KANUNDA TAM OLARAK
kanun derki bir aracın mtv si aracın kasko bedelinin %5 ini geçemez
DİYE BİR İBARE VARSA FAZLA ÖDÜYORUZ DEMEKTİR....

sadoz5775' Alıntı:

benim araç 2001 model 652 + 652 ödüyorum kasko bedelinden dolayı ama yinede % 5 i geçiyor ödediğim vergi ikinci bir kez daha bir alt dilimden vergiyi ödemekle ilgili bir veriyle karşılaşmadım duymadım sadece 1 kez bir alt dilimden vergi alyorlar

Her yıl ARAÇ KASKO BEDELLERİ diye bir liste yayımlanır. Devlet yayımlar. Buna göre de %5 hesaplanır. 2001 için hesapladığınızda bu tutar sadece 1 kere alt dilimi kullanmanıza izin veriyor. İkinci alt dilim tutarı tekrar hesaplandığında aslında bizim %5 i geçmediğini göreceksiniz.

İyi akşamlar.

Her yıl ARAÇ KASKO BEDELLERİ diye bir liste yayımlanır. Devlet yayımlar. Buna göre de %5 hesaplanır. 2001 için hesapladığınızda bu tutar sadece 1 kere alt dilimi kullanmanıza izin veriyor. İkinci alt dilim tutarı tekrar hesaplandığında aslında bizim %5 i geçmediğini göreceksiniz.

mrdnmz
haklısın bu sene kasko bedeli 2001 için 23800 tl %5'i 11900 tl dolayısıyla bizim ödediğimiz vergi yine de fazla bizim bu dilimden 2. alt dilimden ödememiz gerekiyor arkadaşlar nasıl oluyorda 2. alt dilimden ödemişler ilginç yani hangisi olursa olsun kaç model olursa olsun istemde sadece 1 alt dilimden ödenir 2. 3. alt dilimden ödeme diye bir şey yok

Selamlar,
Bizim araç 2000 model 3.2 otomatik. Aracı yeni aldık ocak ayında eski sahibi 410,50 tl ödemiş.

olmaz dıyen arkadaslar da var ama odeyenler de var 2-3 alt dılımden ..demekkı bır yerde bır yanlıslık var ya bız fazla oduyoruz yada o arkadaslar az oduyor...

selamlar
bugun yolda 2003 model opel li olan birisine sordum 724 724 toplam 1450 gibi bir rakam ödediğini söyledi
bu da 2alt dilime denk geliyor arkadaslar.
demek ki fazla ödeme durumu söz konusu.

Maliye Bakanlı'ğının sitesinde her yıl araçların kasko bedelleri güncellenmektedir,oradan aracınızın kasko bedelini öğrenebilirsiniz,ödeyeceğiniz vergi aracınızın kasko bedelinin % 5'inden fazla olamaz,eğer olursa bir alt motor hacim bedelini ödersiniz eğer gene fazlaysa bir alt dilimden ödersiniz.Bunu ilgili vergi dairesine dilekçe yazarak halledebilirsiniz

Gönderen: fuatcemal
« : Dün, 22:45:51 » Alıntı Yap

selamlar
bugun yolda 2003 model opel li olan birisine sordum 724 724 toplam 1450 gibi bir rakam ödediğini söyledi
bu da 2alt dilime denk geliyor arkadaslar.
demek ki fazla ödeme durumu söz konusu.

selamlar fuatcemal bey

2003 model bildiğiniz gibi 12- 15 yaş grubu içerisinde olmadığı için bu kategoride zaten değerlendirilmez

selamlar fuatcemal bey

2003 model bildiğiniz gibi 12- 15 yaş grubu içerisinde olmadığı için bu kategoride zaten değerlendirilmez

Read more: http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=90755.0#ixzz27EVenS1j

selamlar
2001 model de kasko 1187 olarak gösteriyor .vergi ise 1300 ozaman 2 alt dilim sonuçta 2001 modelde 12 yasında olmuyor mu niye 2001 hariç.
2001 almak üzereyim oyüzden merakım.sehiriçi herkes lpg ortalama 45 diyor dogruysa bana uyar.birde bu 2001 alsak kasko yapıyorlar mı yaparlarsa ne isterler.bilerek almak isterim.
cok tesekkur

2001 modeller 2013 yılında 12-15 yas aralıgına gırıyolar ..artık bu ısı 2013 ocak pulunu yatıracagımız zaman vergı daırelerının ne tepkı verdıgıne gore degerlendırmek lazım ..aslında 430 tl yatıranlardan bır arkadas vergı daıresı makbuzunu sıteye yuklerse yuzde doksan bu ısı cozerız.dıger turlu cozum ıcın ugrasırız...saygılar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.