Muazzez’in Seyir Defterinden, Yunanistan Turu (yaz, 2018)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hgonullu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 309
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 58,661
01 Ağustos 2018, Çarşamba;

Hareket: Mora, Kato Samiko
Hedef : Kato Vasiliki

Kilometre: 115,512

Sabah yine erken kalkıp, kahvemizi içip, yola hazırlanıyoruz. İlk hedef Oliympia. Yola çıkışımız 9:00’ u buluyor ve öğleye doğru varıyoruz.
Olympia tarihte ilk olimpiyatların yapıldığı yer. Stadyum hala güzel ve gençler başlangıç çizgisinden koşup binlerce yıl öncesini tekrar yaşatıyorlar.

Etiketler
5aaY0L
https://i.hizliresim.com/5aaY0L.jpg

Olympia giriş bileti. Alttaki kulakçıklardan üç tane var. Biri antik alan, biri Olimpiyat müzesi, bir de Olimpiyat tarihi müzesi için. Uzun sürdü ama üçünü de dolaştık. Seyir defterine yapıştırdığım bu bileti yerde bulmuştum, onun için iki kulağı kullanılmamış.

Tarihteki ilk olimpiyatın yapıldığı yerde olmak güzel bir duygu. Alanda yine iki Zeus Tapınağı (Her yerde sütunları en kalın olanlar) Sunaklar, Olimpiyat komitesi toplantı binası, diğer tapınaklar, oldukça yoğun bir alan var. Müzeler de görülmeye değer.

Saat 3 gibi çıkıyoruz Olympia’dan. Bugün Mora Adasını terk etmek amacımız. Bir Buçuk saatlik yolumuz var. Kıyı kıyı ilerliyoruz yine. Bu sefer dikkatliyim. Dün yazmayı unuttum, Navigasyona ücretli yollar, otobanlardan uzak dur diye girdiğim halde dün ikinci kez paralı otobana girdi. Ama genelde Google' dan memnunum. (Bu arada, Yunanistan'da Yandex çalışmıyor ne hikmetse.) Karavanın kendi navigasyonundan ziyade Google’ ı kullanıyorum. Gülten araba navigasyonunu yolların durumuna bakmak için kullanıyor, iş bölümü gayet iyi. Google, şimdiye kadar bizi enfes yerlerden geçirdi, muhteşem manzaralara tanıklık etmemizi sağladı, dediğim gibi memnunuz. Akşam üstü 16:30 gibi Rio’ ya geliyoruz. Burada büyük bir asma köprü var. Mora’dan ana karaya geçmek için. Fakat dün akşam Kato Samiko sahilindeyken tanıştığımız, dedesi Sinop göçmeni olan ve epey bir Türkiye ziyareti yapmış Yunanlı bir çift, bize “Köprü çok pahalı, normal araba 35 €, senin karavan en az 50 € tutar. Sen en iyisi köprünün altından kalkan feribota bin, taş çatlasa 20 € tutar” diye tüyoyu verdi.
Biz de bu tüyo ile Rio’ya gelince 5, 10 dakika aramayla Feribotu bulduk. Kural gereği Feribota geri, geri bindik. Biletçi çocuk geldi, “ne kadar ?” dedim. 11 € dedi. Eee epey kardayız
Smiley
.

Kısa bir yolculukla, köprüye paralel geçiyoruz karşıya, Antirio’ya. Burası da karmaşık şehir formatında, buralarda kalmak istemiyoruz. Yorgunuz da, şehrin dışına çıkıp bir sahil arayalım diyoruz ve gözümüze Kato Vasiliki’yi kestiriyoruz. Geliyoruz ama kalınacak gibi değil, sahilden kasaba boyunca ilerliyoruz. Taşlık bir yere geliyoruz. Navigasyon yol ilerde bitiyor diyor ama ben inatla ilerliyorum. Yine bir sürpriz. Küçük bir koy. İki karavan, bir kaç araba, duş var. Deniz, kum ve hemen arkasındaki yeşilliğe yerleşiyoruz. Harika. Gün yemek, şarap, serin esen rüzgarla bitiyor. Fotoğraflar daha sonra gelecek.

Koordinat: 38.343102, 21.616756

Köprüyü izleyerek geçmek , üzerinden HIZLA geçmekten daha iyi bir seçenek olmuş:smiley::smileycat:

Bu arada Toll Prices:

2
Private cars (all 4-wheel cars of a height up to 2 m) with or without a trailer or a caravan, up to 2 m
€ 13.50
2Camping cars € 13.50
3
Private cars with a trailer or a caravan, of a height in excess of 2 m
€ 20.30
3
Trucks of a height in excess of 2 m
2 axles€ 20.30
4Trucks3 axles€ 33.00
5Trucks4 axles€ 42.00

TEK yön mü?...diye baktım : EVET !...:eek::eek:
Dönüş saatinize göre ücretsiz veya 8-10 Euro'yu bulan ''İlave Ücretli Kart'' alarak gidiş-dönüş olarak da geçiş alınabiliyor ...

Round Trip Card - Gefyra.gr

Köprüyü izleyerek geçmek , üzerinden HIZLA geçmekten daha iyi bir seçenek olmuş:smiley::smileycat:

Bu arada Toll Prices:

2
Private cars (all 4-wheel cars of a height up to 2 m) with or without a trailer or a caravan, up to 2 m
€ 13.50
2Camping cars € 13.50
3
Private cars with a trailer or a caravan, of a height in excess of 2 m
€ 20.30
3
Trucks of a height in excess of 2 m
2 axles€ 20.30
4Trucks3 axles€ 33.00
5Trucks4 axles€ 42.00

TEK yön mü?...diye baktım : EVET !...:eek::eek:
Dönüş saatinize göre ücretsiz veya 8-10 Euro'yu bulan ''İlave Ücretli Kart'' alarak gidiş-dönüş olarak da geçiş alınabiliyor ...

Round Trip Card - Gefyra.gr

Adamın abarttığı kadar yokmuş, o böyle söyleyince biz fiyatları incelemedik bile.
Gerçi dediğiniz gibi yavaş bir feribot seyri daha keyifli ve fotoğraf açısından daha verimli oldu.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.