Neden Yerleşik Hayat Yerine Karavanda Yaşam?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vetborn Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,716

vetborn

Ana Kamp
Yer
İstanbul
Neden yerleşik hayat yerine Karavanda yaşam?
Karavanda Yaşamın faydaları, getirileri, artıları...aklıma gelenleri sıraladım, katkılarınızı bekliyorum.Saygılar sevgiler.

1- Yazları soğuk kışları sıcak yerlerde yaşayabilirsin
2-Deprem karavanları etkilemez veya çok az etkiler
3-Depolama alanı az olduğundan daha az eşyaya sahip olursun hayatın sadeleşir
4-Devlete, belediyelere daha az bağlı ve özgür olursun, su, doğal gaz, kablolu tv, elektrik için para ve vergi ödemezsin, tedbirli olduğun sürece elektriğin, suyun kesilmez.
5-Doğayla daha içiçe bir yaşam sürebilirsin
6-Güneş enerjisiyle daha bağımsız ve temiz bir hayat sürebilirsin
7-Karavanına yapacağın günlük bakım, temizlik, tamirat seni zinde tutar.
8-Yeni kültürler tanıyıp, yeni yerler görebilir, yeni yemekler tadıp, yeni insanlarla tanışabilirsin veya herşeyden kaçıp ıssız bir yerde kafanı ve kendini dinleyebilirsin.
9-Kitap okumak,müzik dinlemek ve düşünmek için daha fazla zamanın olur.
10- Dalından meyva ve sebze yiyerek daha doğal beslenebilirsin.
11- Acil durum halinde polis, hastane, eczaneye ulaşacak araç her daim altındadır.
12-Komşularını kendin seçersin; parayı basıp üst katını satın alan görgüsüz kişilerle komşu olma zorunluluğun yoktur.
13-Apartman aidatı, kira, kredi...barınmak için para ödemezsin.
14-Hayatın rutin, kendini tekrar eden günlere dönmez. Her gününü farklı yaşayabilirsin.
15-En güzel manzara hep senindir. Trilyon versen balkonundan izleyemeyeceğin manzara senin olur.
16-?

Etiketler
Ynt: Neden Yerleşik Hayat Yerine Karavanda Yaşam?

16-Trafik kargaşaından uzak olursun
17-Sabahın ilk ışıklarında trafiğe çıktığında ters yoldan gelen kopuğun çekilsene lan sözlerine maruz kalmazsın
18-Bol egzost ve tüp kokusu teneffüs etmezsin-
19-Şehir yaşamında hayatından çıkaramadığın sana rahatsızlık veren kişilerden uzak olursun-
20 - İnsanlarla çok samimi ilişkilerin olmaz sadece eşinle beraber sade bir hayat yaşarsın. Ancak karavanda sürekli yaşamak sadece istemekle olmuyor .Yıllar öncesinden hatta 10 yıllar öncesinden plan yapılmalı.((Ben 1980 yılında 22 yaşımda bu kararı eşimle beraber verdim ve tam 30 yıl sonra 2010 yılında yakaladım karavanda yaşamayı)). 1- Emeklilik tarihi 2- Çocuk sayısı3- Çocuğun kendini kurtarıp anne babaya bağımlı kalmaması 4 -Aile büyüklerinin sizin bu yaşamınıza ikna edibilmesi 5-Ekonomik özgürlük bence bu nefis yaşama başlarken hayatınızda alacak ,verecek olmamalı ve eşlerin sabit bir geliri olmalı .Bu yazdıklarım ve bir bu kadarda yazmayı unuttuğum şartlar bir araya gelipte karavanınızda yıl boyu yaşayabiliyorsanız bence dünyada sizden şanslı insan yok.Hepinize kazasız belasız geziler dilerim .Sağlıkla...

Devamlı karavanda yaşamak bir çok Avrupa ülkesinde ancak belirli yerlerde mümkün.

-Karavanparklar arasında göçebe hayatı. Çünkü karavanparklarda kalış süreleri çoğunlukla sınırlıdır.

-Kampinglerde kalmak.

-Kendinize ait veya kiraladığınız, karavanla devamlı kalmaya uygun bir arsa üzerinde.

Bu üç olanağın dışında 1-3 günden fazla bir yerde kalmak genellikle mümkün değil.

Bunları Türkiye´deki serbest konaklamanın kıymetini bilelim diye yazıyorum.

Sayın Akdeniz;Türkiyede serbest konaklamanın kıymetini hiç bir zaman bilmeyeceğiz, bazı insanlar yılın 10 günü karavanları ile geziyorlar 355 gün evlerindeler ama o gezilen 10 gündede hal ,hareket ,kılık ,kıyafet görüntüleri vede çektikleri resimlerle ve o resimleri burada yayınlamakla adeta ortalığı kana buluyorlar.Bu resimleri burada yaınlamakta sakınca görmeyen zihniyetin nasıl kamp dışı konakladığını düşünmek bile istemiyorum. Şimdiye kadar hep yumuşak kelimeler ile cümle kurdum ancak bir kaç gün önce yine burada yayınlanan bir kaç resim gördümki yemin ediyorum dağıldım ve -lanet olsun- diyerek çıktım buradan Şimdiye kadar yayınlanan 100 lerce absürt resim kimse tarafından burada tenkit edilmedi çoğu arkadaşda ne gariptirki --devamını bekledi bu resimlerin-- bu sitenin sorumlusu arkadaşlar gerçekten çok zarif ve kibar insanlar ki en ufak müdahaleleri olmadı bu resimlere ancak müdahale edilmeye edilmeye gerçekten çok çirkin görüntülere rastlamaya başladık --o resimler hangileri--merak eden arkadaşlar olursa özelden mesaj atarım ve size yemin ederimki bana --haklısın arkadaş-- diyeceklerdir .Lütfen biraz daha nezaket biraz daha --insanların bakınca --ne güzel resim diyeceği fotolar yollansın her isteyen her istediği resimi yayınlayamamalı yada müdahale edilmeli görüşündeyim.Hepinize kazasız belasız geziler dilerim.Sağlıkla..

Ülkemizde, karavan kültürü ne yazık ki olması gereken yere ulaşamadı. Lafta herkes özgürlüğüne düşkün ama gereğini yerine getirenlerin ayısı çok az. Bence de karavan hayatı özgürlüğe doğru atılan bir adımdır.

22-Isınamadığınız doğalgaza her ay en az 300 lira ödemezsiniz
23-Su kartınıza 50 liralık su yüklediğinizde karşınıza şu fatura şıkar 23.45 su bedeli-- 11.69 atık su bedeli-- 8.37şube yolu bakım bedeli --4.32 kdv-- 2.17 ctv--Bu ve buna benzer faturalara maruz kalmazsınız.Hepinize kazasız belasız geziler dilerim.Sağlıkla...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,458
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR