O Araç Bu Karavanı Çeker Mi? Sorusuna Yanıt :)

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan trek71 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 465
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 232,772
Öncelikle belirteyim aracınız yüklü ağırlığı 1350 kg Adria karavanı çeker.

Basitleştirelim dedikçe karmaşıklaştırmaktan hoşlanan bir milletiz.

Kafa karıştırmaya da Bilgi yarıştırmaya da gerek yok

Paylaştığınız Teknik dökümde ilan edilmiş yeter ki “anlamak” için doğru okuyalım.

Gros Train weight / Katar ağırlığı = 3385 Kg

Gross vehicle weight / Brüt araç ağırlığı = 1885Kg

3385 – 1885 = 1500 Kg

Towling limit / Çekme sınırı 1500 Kg

Teknik dökümanda Araç 4 yolcu + eşyalı olarak 1885 Kg varsayılıyor.

Çekilecek karavan/römork azami yüklü 1500 kg varsayılıyor

Bu limitlerde yani 3885 Kg katar ağırlığıyla yola çıkabilirsin. DE!.....

Hangi yola, hangi havada, hangi lastikle?

Karayolları teknik şartnamesine uygun inşa edilmiş karayollarında, belirtilen hız limitlerinde, uygun donanımlar ve uygun meteorolojik koşullarda (Araç – Römork – Lastik) sorunsuz sıkıntısız seyahat edebilirsiniz.

Bu araçla stabilize yolda, toprak patikada , yumuşak zeminde (kum-çakıl) yukarıdaki limitlerle ve standart donanımla hareket edemez ve tabiiki TIRMANAMAZSINIZ.

Bir önceki açıklamamda belirttiğim gibi önce “kararlarınızı netleştireceksiniz” sonra eyleme geçeceksiniz..

Bu arada dikkatlerden kaçan diğer önemli bir detay "Towball limit / Çeki topuzu sınırı 100 Kg" görünüyor. Karavanınız yada römorkunuz yüklenip yola çıkmaya hazır hale getirildiğinde çeki topuzunuza binen yük max.100 Kg ağırlığı geçmemeli diyor. ideali 70 - 85 Kg arasıdır. Römorku araca bağlamadan önce ne ön teker katlanmadan önce kaplinden tutup kaldırarak ağırlık kontrolü yapılmalıdır. Elle tartmada yükü kestiremiyorsanız mutlaka bir tartı testi yapınız. 750 Kg üstü bir karavan yada römorkun kaplin yük ağırlığı 60 Kg altındaysa kesin yükleme hatası vardır. 100 Kg üstündeyse gene sıkıntılı yükleme vardır. Her iki durumda da zarar görürsünüz.

Ekli dosyayı görüntüle 643812

Özet geçmek gerekirse muğla akyakaya gider geri gelemez veya karadenizde yaylalara asla çıkamaz. Ben basit 750 kg karavanla dahi Çankırı ılgazda yaylaya çıkamayan gördüm çünkü yolları feci dardı ve normal araç bile dönerken bi ileri bi geri yaparak dönüyordu. Bu yüzden gidilecek rotaya göre de karavan seçimi önemli. Örneğin çadır veya araç üstü çadırla konaklanılacak noktaya karavan ile gidilmeye çabalanırsa da yolda kalınır. Veya arazi deneyimi olmayan birisi gider gider bi bakar önünde ağaç devrilmiş sonra geri döner gelir deneyimli olan ağacı kesip kaldırıp yoluna devam eder gibi. Ben bu yüzden karavan almak yerine başta kiralamanın daha mantıklı olduğunu ve ek olarak off road eğitimi ileri sürüş teknikleri eğitimi alınması gerektiğinden yanayım. Sadece karavan değil güçlü araçta kiralanıp tecrübe kazanılmalı.
 

O araç bu karavanı çeker mi sorusunun cevabı, Sadece araca bağlı bir parametre değildir. Eğim, Lastik, Çekiş, Yol kaplaması, Yolun ıslak olup olmadığı bunlar hep etki eder. Yolda kalmayı ummadığınız araçlar bile sonuç itibarıyle yolda kalabilir. Aracın tork değeri araç yeri tutmuyorsa fazla bir önem ifade etmez. Ağırlığınız en önemli husustur. Sizi rahat ettirecek bir karavan mümkün olanın en küçüğü ve hafifi olmalıdır. Bana kalırsa bu da karavancılıkta acı tecrübelerle yazılmış bir kural olabilir.
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,208
Mesajlar
1,515,344
Kayıtlı Üye Sayımız
171,836
Kaydolan Son Üyemiz
Kuzeyin_Oglu

SON KONULARGeri
Üst