Ömür Boyu Karavanda Yaşamak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan loser8155 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 38,457

loser8155

sana söz veriyorum; bu gece her?ey çok farkl? olac
Yer
samsun
Web
www.facebook.com
merhaba arkadaşlar ben samsun da yaşıyorum uzun yıllardır karavanlara büyük ilgim var birçok karavan ilanına aylarca baktım bu güzel siteyi de inceledikten sonra daha da şevklendim. yıllardır kira ödüyorum ve bazen çok zorlanıyorum, sabit bi gelirim yok serbest çalışıyorum, kira da oturduğum evi bırakıp artık karavanda yaşamak istiyorum. Allah nasip ederde kendi evimi alırsam karavanımı hobi olarak kullanırım bu arada tek yaşıyorum ve ailem yok.
neler yapmam gerektiğini bilgilerinizi benimle de paylaşıp yön göstermenizi rica ediyorum saygılar...

Etiketler
Ynt: Ömür Boyu Karavanda Yaşamak

ilginç fikir. neden olmasın tek başına yaşıyorsan olabilir ilk bakışta ama bilenler daha iyi fikir verecektir. ilk aklıma gelen çamaşır yıkama ve ısınma işi nasıl olacak

Gökhan hocam,
Karavanda sürekli yaşamanız için elektrik, su ve kanalizasyona ihtiyacınız olacaktır. Bunları karşılamanız için bir karavan kampına yerleşseniz sezonda 30 tl sezon dışında 10 tl ödeseniz hadi pazarlıkla ortalamada 10 tl indirseniz aylık 300 tl eder ki samsunda gördüğüm kadarı ile ev kiraları 200 den başlıyor.Hiç bir şekilde karavan ekonomik olmaz.
Diğer taraftan inşa edilen araç 20000 tl civarı içine yerleştirilen teçhizat 15000 tl civarı birde bunu bir araya getiren arkadaşın emeğini ekleyince kimse 40000 tl atlına satmaz. Yani içinde sürekli yaşayacağınız bir karavanı 40000 tl altında almanız mümkün değil gibi.Hatta üst sınırda 170000 tl ye bile satılan karavanları ilgiyle izliyoruz. İyi bir takiple bu fiyatlara zaten ev alırsınız.
Bu arada karavanın sigortası, vergisi ve bakımını hiç konuşmayalım :smiley:
Hayallerinizi yıktığım için kusura bakmayın ama gerçekler bu.

Benim de böyle bir hayalim vardı ama sonunda vazgeçip kendime bir ev aldım. Tuvalet su park yeri gibi sorunları düşününce ev en uygunu karavanı yine hobi olarak düşünmekte fayda var. İnşallah yıllar sonra emekli olduğumda karavanımla uzun uzun gezeceğim.

Selamlar İzmir'den...

Ömür boyu karavanda yaşamak çok zor olsa gerek
Sürekli ihtiyaç olan su elektrik ve ısınma problem olur

Sadece yazları 3 ay bile karavanda yaşamak o bile zo r.D

Ömür boyu karavanda yaşayan bir aile tanıyorum. Adam ve eşi. Üstelik belki 15 seneden beri ..

Ama mutlaka bir kampinge bağlı kalmak zorunlulu olmalı. Böylece kampingin tuvaletini , sıcak duş imkanını kullanabilmelisiniz.

Tanıdığım kamping karavanını senelik olarak oraya bırakanlardan senelik ücret alıyor ve tahmin edilenden çok ucuza maloluyor. Extra olarak kullandığınız elektriği siz ödüyorsunuz. Elektrik de "köy tarifesi" olduğundan bizim İstanbul'da ödediğimizin 1/3 ü kadar bir birim maliyete geliyor. Karavanınızın önüne/yanına...neresine isterseniz ilaveler yapabilirsiniz. İzin veriyorlar.

-karavanı koyacağınız yerde sizden ücret istemeyeceklerse
-yakınlarda ücretsiz su alabileceğiniz bir çeşme varsa,karavanın su depolarını doldurursunuz
-yakınlarda gidebileceğiniz ücretsiz bir wc varsa yada karavanın tuvaletinin çıkışını kanalizasyona aktarabiliyorsanız
-güneş paneli ile elektrik elde edebilecekseniz(akü ile çamaşır makinesi çalışmaz)
-yada bir yerden elektrik alabilirseniz (çamaşır makinesi çalışır)
kalabilirsiniz
ısınma işi vebasto denilen mazotlu ısıtıcı ile halledilebilir
sıcak su tüplü hermetik şohbenle halledilebilir
ancak karavan,ısıtıcı,güneş paneli,şohben,tüp bunlar çok para tutar
tüp,mazot,su bittikçe doldurulacak
eğer karavanı koyacağınız yer gölgede değilse yazın içi hamam gibi olur
bir çok faktör var,halledilmesi gereken

Merhaba arkadaslar gezenbilir stesne yeni uye oldum emegi gecen herkese tesekkurlerimi bir borc bilirim. Benim adim muhammet karabukluyum yasim 30 yillardir bir karavan tutkum var su aralar iyi ce bastirdi cekme karavan alip keyfme bakmak istyorum once arastrmalarimi yaptim ve butun sorularimin cevani bu stede hem sormus hemde bulmus oldum allah nasip ederse haziran ayndan sonra bir cekme karavan alacagim ona uygun bir araba grci kartal mdeli arabam var ama drumu iyi deyil:smiley: benim amacim yaptigim o karavanmda uzun yillar yasamak artik yani olurda anlasabilirsem eyer bir kampink alanina bakan abilerle oraya cekim artik aylik kacpara isterlerse ev krasi gbi vermek isten karavnma karavanimdan ise gidip gelmek istyorum bekarim bulundugum sehrin insanlarindan sikilma basladim ben kndim icin en iyisinin bu olabilecegni dusunuyorum. Guney karavan sizce nasil arkadaslar saglam bir firmami acaba :smiley:

Bence ömür boyu karavanda yaşamak hiç de "uçuk" bir fikir değil. Hem de tek kişi iseniz böyle bir hayat "bekarlık sultanlıktır" sözünün vücut bulmuş hali olur :smiley:

Ancak bu bir yaşam biçimi olarak algılanmalı. Yani evde otursam, kira versem her ay maliyeti 500TL olur; karavanda daha ucuza getirebilir miyim?" bakışıyla karar verilecek bir şey değil. Şartları ayarlarsanız karavan daha ucuza gelebilir; gelmese bile elde edeceğiniz özgürlük ve esnekliğin bir bedeli olarak biraz daha fazla para harcamak tercih edilebilir.

Karavancılık, zannedildiği gibi ucuz bir iş değil; "bir lokma, bir hırka" deseniz de uzun süreli bir yaşam için gerekli asgari konfor ve teçhizatı sağlamak lazım. Bunların hepsinin çözümü var; ama ille de ucuz olacak diye bir şey yok.

2 sene boyunca sürekli karavanda yaşamış; halen de zamanının neredeyse %50'sini karavanda geçiren biri olarak söylüyorum: Böyle bir fikriniz varsa hesabınızı, kitabınızı yapın ama "bu iş öyle basit değilmiş" diyerek hemen vazgeçmeyin.

Nitekim, "muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur" :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.