Ortiz 5.25 Classic Karavanımızı Aldık.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Gezentiler Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 87
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,750

Gezentiler

Ana Kamp
Merhaba;
Bizde Ortiz 5.25 Classic karavan alarak bu dünyanın içerisine girdik. Çekirdek aileyiz. Ama bunun yanında da sevenlerimiz ile birlikte tatil yapmak istediğimizden dolayı bu karavanı tercih ettik.
Karavandan yana en ufak bir sıkıntımız yok ama karavanı çekme konusunda bir kaç tereddütümüz var. Açıkçası forumda yazan bir kaç konu karavanımızı çekme konusunda korkuttu bizi. Biz İzmir'in Aliağa ilçesinde ikamet ediyoruz. İlk yılımızı evimizin yakınlarındaki yerlerde geçirmeyi planladık. En fazla senelik izinimizde Çeşme'ye gitmeyi planlıyoruz. Ama daha sonraki yıllarda karavanımız ile yolculuk yapmak istiyoruz.
Şimdilik karavanımızı Peugeot Bipper aracımızla çekmeyi planlamıştık. Bu aracımız karavanımızı çekme konusunda bize sıkıntı çıkarır mı bu konuda bize yardımcı olursanız seviniriz...:smiley:

Etiketler
hayırlı uğurlu olsun.
güzel gezileriniz olsun inşallah.
çekirdek aile için biraz büyük bir karavan ancak misafir de alacaksınız sanırım :smiley:

karavanın fotoğraflarını bekliyoruz.

aracınızın çekiş kabiliyeti konusunda bilenler yorum yapacaktır.
forumda kullanan vardı. bir arama yapın forumda..

çekme karavanda çekmek değil durmak ya da daha doğrusu güvenli mesafede durabilmek daha önemlidir.
karavanın frenleme kabiliyetine, karavanınızın dengeli yüklenmesine (çeki demirine 70 kg yük binmeli), hız limitlerine (römork çeken araçlar için 80 km) uyarsanız sıkıntı yaşamazsınız.
fren yaptığınız zaman aracınızla birlikte karavanın da (özellikle sizin karavan ağır bir model olduğu için) frenleme yapması lazım.
bunu sürüş esnasında hissedersiniz.
ya da daha doğrusu karavanın aracınıza fren anında fazla yük bindirmediğini hissetmeniz lazım.
aracınız dizel olduğu için çekme konusunda benzinli araçlara göre çok daha avantajlıdır ancak önden çekişli bir araç arkadan itişliye göre veya 4 çeker bir araca göre daha az tercih edilir. özellikle yokuşlarda ve ıslak zeminde.
römork çekerken geri manevra özellikle biraz zordur. tecrübeniz yoksa zamanla edinirsiniz :smiley:
geri çıkmakta zorlanacağınız dar yollara girerken temkinli olun ve ilk başlarda geri manevra için acele etmeyin. hatta ben karavanı ayırıp, aracı çevirip, karavanı çevirip, sonra ikisini tekrar bağlayıp yoluma öyle devam etmiştim ilk seferinde :smiley: boş bir alanda çalışırsanız manevra mantığını kaparsınız.

uzun oldu kusura bakmayın. ben kendim almışım gibi heyecan duydum.
tekrar hayırlı olsun.

Teşekkür ederim yorumunuz için. Bizde şuan heyecanla bekliyoruz karavanımızı alacağımız günü.
İlk tecrübemiz olacağı için araba konusunda ikilemde kaldık. İlk başlarda bu şekilde deneyelim eğer içimize sinmez ise arabamızı değiştirmeyi düşünebiliriz.

Öncelikle Ortiz karavanınız hayırlı olsun, kazasız, belasız ve arızasız kullanımlar dilerim. Bizde yaklaşık 3 ay önce 5.25 Ortiz karavan aldık, donanımlarından dolayı yaklaşık 1650 kg ağırlığı olacağını Metin beyden öğrendik, iş amaçlı olarak da kullanacağımız karavanımız için hem ducado 2.5 motor hemde linea 1.6 motor araçlarımıza çeki demiri taktırdık. İlk tecrübemizi Foça İngiliz burnunda yaşadık, Ortiz karavanın donanım ve işçiliği konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamadık ama 1.6 linea araçımız ile çekerken tedirgin olacağım araç da hafifte olsa gezme ve karavanın varlığını sırtımda taşıyor gibi rahatsız edecek hislerim oldu. Ducado araçımız ile iş gezilerimiz daha başlamadığı için bir tecrübe yaşamadık. Genel olarak ducado araçımla devamlı gezmeyeceğim düşüncesi ile 4*4 bir araç arayışına giriştim ve Isuzu d-max 2.5 motr 120 kw bir araç almaya karar verdim. Aldığım araçta bazı değişlikler yaptım Allah kısmet ederse bu haftasonu Balıkesir'de yapacağımız ve 3 gün sürecek iş gezimizde d-max araçımızın Ortiz karavan ile ilk tecrübesini yaşayacağım. D-max konusunda çevremdeki arkadaş es dostlardan olumlu izlenimler aldım bakalım yollara çıktığımızda göreceğiz. Bu 3 aylık sürede edindiğim tecrübeye istinaden şunu dipnot olarak belirteyim ki, önden çekişli araç ile ve 2000 kg altında ağırlığı olan bir araç ile 5.25 donanımlı bir karavanı çekmek riskli..

Son düzenleme:

Merhabalar,

Kullanmakta olduğunuz bipper 1 ton ağırlığı ile 1500kg üzeri ortiz karavanınızı çekmeye uygun değil ve herşey den önemlisi yasal değil. O karavanı çekmek için en az 2000kg ve üzeri araç gerekiyor.

Devamlı yazıyorum çeken araç çektiği karavandan en az %25 daha ağır olmalı diye.

Yasalara uyup başkalarının hayatlarını riske atmayalım lütfen. Polis öyle bir kombinasyonu çevirir ise karavanını zı bağlar söyleyeyim.

Aykut KARABULUT ve Şeref GÖREN abilerim yorumlarınız için teşekkür ederim. Muhakkak değerlendireceğim. Artık ilk senemizde sabit bir yerde durup daha sonra bizde 4*4 bir araç alıp gezmeye başlayabiliriz.

Merhaba;
Bizde Ortiz 5.25 Classic karavan alarak bu dünyanın içerisine girdik. Çekirdek aileyiz. Ama bunun yanında da sevenlerimiz ile birlikte tatil yapmak istediğimizden dolayı bu karavanı tercih ettik.
Karavandan yana en ufak bir sıkıntımız yok ama karavanı çekme konusunda bir kaç tereddütümüz var. Açıkçası forumda yazan bir kaç konu karavanımızı çekme konusunda korkuttu bizi. Biz İzmir'in Aliağa ilçesinde ikamet ediyoruz. İlk yılımızı evimizin yakınlarındaki yerlerde geçirmeyi planladık. En fazla senelik izinimizde Çeşme'ye gitmeyi planlıyoruz. Ama daha sonraki yıllarda karavanımız ile yolculuk yapmak istiyoruz.
Şimdilik karavanımızı Peugeot Bipper aracımızla çekmeyi planlamıştık. Bu aracımız karavanımızı çekme konusunda bize sıkıntı çıkarır mı bu konuda bize yardımcı olursanız seviniriz...:smiley:

HAYIRLISI OLSUN İYİ BİR SEÇİM OLMUŞ BİZDE BUGÜN YERİNDE İNCELEDİK GERÇEKTEN METİN VE MURAT KARDEŞLERİ TEBRİK EDERİM HARİKA İŞ ÇIKARMIŞLAR VE KALİTEDEN ÖDÜN VERMEDEN.. TÜRKİYEDE ALINABİLECEK EN İYİ YERLİ ÜRETİM FİYAT KALİTE MAKUL DAHA NE OLSUN UMARIM BİZEDE NASİP OLUR ... YILMAZ KARDEŞLERİ YÜREKTEN KUTLUYORUM HARİKA İŞLER ÇIKARMIŞLAR....

Hayırlı olsun güle güle kullanın bende boş 865 kg karavan aldım bir ay önce hollanda malı ikinci el tartmadım ama üzerinde öyle yazıyor fakat aracım 2005 model kia sorento çekişinde ve (karavan freni çalışmıyor) duruşu mükemmel sizede kia sorento tavsiye edebilirim ruhsata işli çeki demiri projesinde ruhsatta 2800 kg limit vermiş

Balıkesirden selamlar sevgiler iş seyahatimiz nedeniyle 3 gündür buradayım.. D-max Ortiz karavan ikilisinin bu üç günlük seyahatlerini sizlere İzmir’e döndüğümde aktaracağım.. 02091c124d5fe3d691415988d85e8adf 958640989bca57b6392f2bf473c1c63c

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Aykut bey selamlar,

Ortiz karavanınızı tartma imkanınız oldumu acaba? Dolu ağırlığı kaç kg geliyor?

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Su deposu kaç litre? Epey bir ağırmış boyuna göre. Mocamp a uygun sanırım.

150 litre mocamp dışında gezme içinde uygun Ortiz karavanı “D-max aracımız ile” Balıkesir’e montaja geldik ducado arabamızda bizle geldi montaj malzemelerimiz ducadoya sığmayınca d-max aracıma da yük koyduk yaklaşık 550 600 kg da d-max bagaj yükü ile Ortiz karavanı çok rahat bir sürüş ile Balıkesir’e getirdik

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Zaten d max ın işi bu yük çekmek. Bir sorun yaşamazsınız pick upla. Fakat normal araç 1-2 aya pert olur o karavan ile.

Şunu merak ediyorum, 150 litre su deposuna ne gerek var. Zaten seyir halinde normalde depo dolu gitmek yasak ve tehlikeli karavanın statiğini bozduğundan dolayı.

Siz neden std olan 44 litre su deposunu tercih ettiniz? Gidilen yerlerde su bulmak sorun mu oluyor? Neticede arkaya 2 bidon atsanız camp dışında bile konaklansa araçla gidip su temin edilebilir diye düşünüyorum. Haksızmıyım acaba?

Karavanımda 50 litre kadar su bulunduruyorum. Üstünü gittiğim yerden nasıl olsa tamamlarım. Kampdışı kalırsam da 50 litre bana birkaç gün yeter. Su taşımanın yasak olduğunu ilk defa burada okuyorum. Bu bilgi hangi kanun maddesine dayanıyor acaba?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR