DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Powerbank Kullanıcılarını Büyüleyici Bilgiler

'GENEL KONULAR' forumunda mahiralemdar tarafından 15 Ocak 2019 tarihinde açılan konu 652 kişi tarafından okunmuş, 3 cevap yazılmıştır

 1. mahiralemdar

  mahiralemdar Yeni Üye

  Mesaj:
  5
  Alınan Beğeni:
  7
  POWERBANK HAKKINDA MERAK EDİLEN HERŞEY
  Powerbank Nedir? Powerbank kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? Powerbank üzerinde ki mAh ne anlama geliyor? Hızlı Şarj Teknolojisi Nedir ? Bu ve benzeri soruların cevaplarını ''Powerbank Hakkında Herşey'' adlı makalemizde bulabileceksiniz.
  JZYd1Q.png
  Powerbank Nedir ? Nasıl Kullanılır?
  Taşınabilir şarj aleti ya da harici batarya olarak da anılan powerbank kullanıcıyı çok fazla yormadan, kullanım kılavuzuna bakmadan da ürünü kullanabileceği basit mantıkla çalışan aygıtlardır. İçinde barındırdığı pilin doldurup boşaltılabilen yapısı sayesinde depolanan enerjiyi ihtiyaç anında kullanabileceğimiz, günümüzün en popüler telefon aksesuarları arasında yer alır.
  Cep telefonu gibi pil ile çalışan cihazların içerisinde ki batarya tükendiği taktirde powerbank yardımı ile cihaza güç depolanabilmektedir.
  Dahili veya harici kablolu satın alabileceğimiz taşınabilir şarj cihazından telefonumuza güç verebilmek için üründe ki micro portu cep telefonumuzun şarj giriş modülüne takmamız gerekmektedir. Harici kabloyla çalışan bir cihaz ise USB-A girişi powerbank üzerine, micro USB girişi ise şarj edeceğimiz cihazın giriş noktasına taktığımızdan emin olmamız gerekiyor.
  [​IMG]
  Powerbank Aldıktan Sonra Telefonu Değiştirdik. Şimdi Ne Yapacağız?
  Taşınabilir Şarj Cihazı alırken akıllara takılan en büyük sorulardan birisi ürünü aldıktan sonra farklı bir girişe sahip telefon alırsam,yeni telefonumu nasıl şarj edeceğim sorusudur. Gelişen aksesuar pazarıyla beraber ürünlerin farklı cihazlarla da entegrasyonunu sağlayan dönüştürücüler üretilmektedir. Genel itibariyle taşınabilir bataryalar dahili olarak micro port ile geliyor. Ancak bu sihirli küçük aparatlar sayesinde cihazınızı Lightning veya Type-c dönüştürerek telefonunuzu rahatlıkla şarj edebilirsiniz.
  GmYbVZ.png
  Powerbankın Üzerinde ki mAh Ne anlama Geliyor?
  Miliamper/saat olarak tanımlanan terim, telefonunuza saatte kaç mili amper ile güç depolayabildiğini göstermektedir.
  Bunun yanı sıra birde kullandığımız şarj cihazlarının üzerinde yazan 5v-1A gibi rakamlarda dikkatinizi çekmiştir. Bu şu anlama geliyor; 1000 mAh, 1 amper ile eşdeğerdir. 1 amper çıkış gücüne sahip bir powerbank satın aldığınızda 3000 mAh bataryaya sahip bir telefonu yaklaşık olarak 3 saatte şarj edecektir. 5v 2A çıkışa sahip bir powerbank ise 2 kat daha hızlı şarj imkanı sunmaktadır. Bu sebeple satın alırken bu değerleri göz önünde bulundurmayı unutmayın.
  10000 mAh Powerbankım Var Ama Neden Telefonumu 5 Defa Şarj Etmiyor
  Yeni bir powerbank alındığında insanı şoke eden tecrübelerden biriside sahip olduğunuz powerbankın size istediğinizi verememesidir.
  Düz mantık hesap yapıldığında iPhone telefon modeline sahip olan bir kullanıcı 10000mAh batarya kapasitesine sahip powerbank aldığında doğal olarak telefonunu en az 5 defa şarj etmesini isteyecektir. Ancak burada bilinmesi gereken bir şey var ki üretilen bataryalar bulunduğu ortamın havasından ve sıcaklığından hala etkilenmektedir. Buna ek olarak kullanılan kabloların kalitesiz veya hor kullanılmış olması da daha fazla direnç göstermesine sebep olacağından kayıp daha fazla artacaktır. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda 10000mAh'lık powerbank , 2000mAh'lık bir telefonu 4-4,5 defa dolduracaktır.
  zjAQXj.png
  Hızlı Şarj Teknolojisi Nedir?
  Mobil pazara paralel olarak aksesuar piyasası da gelişiyor. Cep telefonu kullanıcılarının en büyük dertlerinden birisi şarj dolma süresinin çok uzun olmasıydı. Şarj cihazları bataryalara belirli miktarlarda akım taşıyarak dolum işlemi gerçekleştiriyor. Ortalama 1A akım taşıma değeri olan şarj cihazları bu değeri 2A üstüne çıkararak iki katı hızda şarj edebilmeyi hızlı şarjolarak tanımlamışlardı. Qualcomm gibi büyük işlemci üreticileri yaptığı yeniliklerle hızlı şarja yepyeni bir boyut kazandırdılar.
  Hızlı Şarj ile Qualcomm Hızlı Şarj Arasında ki Fark Nedir?
  İşlemciler telefona giren akımları kontrol edebilmektedir. Cihaza gelen yüksek akıma izin veren işlemciler şarj dolum sürelerini anormal derecelerde düşürmeyi başarmışlardır. Ancak unutmamak gerekir ki kullanacağımız şarj cihazının yüksek akımları taşıyabilecek özellikte olması gerekmektedir. Ancak hızlı şarj teknolojisi zamandan tasarruf etmemize imkan sağlasa da kullanacağımız bataryalar için çokta sağlıklı olduğu söylenemez.
  [​IMG]
  Powerbank Alırken Dikkat Edilecekler?
  Cep Telefonunuzun Batarya Kapasitesini Bilin!

  Öncelikle cep telefonunuzu en az 2 defa şarj edebilecek güçte olmasına dikkat edin. Bunun gerçekleşebilmesi için cep telefonunuzun batarya kapasitesi bilmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde satıcıya bana bir powerbank ver telefonumuzu 3 defa şarj etsin dediğinizde hem kendinizi hemde satıcıyı yorabilir veya hoşunuza gitmeyecek sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.
  Büyük Powerbank, Büyük Depolama Demektir!
  Evet her ne kadar uzaya spor araba gönderiyor da olsak batarya teknolojisi doğru orantıyla ilerleyen ilkel cihazların arasında yer alıyor. Malesef mAh değeri ne kadar yüksek ise pil ömrüde o kadar uzun ömür sunuyor.
  Aynı Anda Birden Fazla Cihazı Şarj Edecek mi?
  Eğer birden fazla telefon kullanıyorsanız veya güç kaynağınızdan faydalanmak isteyen arkadaşınızı kıramayacaksanız, alacağınız Powerbankın en az 2 adet çıkışı olmasına dikkat edin. Aksi taktirde kapanan bir telefonunuz veya yardımcı olamadığınız bir arkadaşınızdan dolayı, taşıdığınız powerbankın bir işe yaramadığını düşünmenize sebep olabilir.
  DİKKAT !
  Taşınabilir Şarj Cihazları yüksek ısıya ve darbeye maruz kaldıklarında patlayarak size ciddi zarar verebilirler. Bu sebeple mümkün olduğunda dikkatli kullanmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca satış sonrası destek vermeyecek, güvenilir olmayan hiçbir markanın ürününü kullanmamalısınız. Ayrıca en az direnç ile yüksek hızda telefonunuza verimli şarj verebilmesi için kaliteli kablo kullanmalısınız.
  Kaynak: www.linktech.com.tr
   
  HAMRADIO, alikaptan, bayar28 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  Etiketler:

 2. yugun

  yugun YÜCEL GÜNDÜZ

  Mesaj:
  6.920
  Alınan Beğeni:
  1.081
  Şehir:
  Ankara
  Web Sitesi:
  http://www.yucelgunduz.com
  Faydalı bilgiler. Teşekkürler.
   

 3. Akdeniz45

  Akdeniz45 Otelde misafir karavanda evimizdeyiz.

  Mesaj:
  2.110
  Alınan Beğeni:
  2.672
  Şehir:
  Almanya
  Çok faydalı bilgiler.

  Karavanda 7 ve 10 amperlik iki tane Powerbank kulanıyorum. Gezilerde yolda giderken şarj oluyorlar. Özellikle şehir gezilerinde eşimle birer tane yanımıza alırız.
  Telefonun pili bitecek endişesi olmadan istediğimiz kadar internette kalabilmek ve resim çekebilmek mümkün.

  Herkese tavsiye ederim.
   

 4. EvliyaCelebi2

  EvliyaCelebi2 Söz insanın aynasıdır..

  Mesaj:
  2.218
  Alınan Beğeni:
  2.013
  .

  Dikkat !
  Poverpackların üzerinde yazılan kapasitelerinin onların 3,7 Volt değerine göre olduğu, halbuki aletlerimizin kullandığı geriliminin 5V olduğunu unutmamamız gerekiyor ! (Aslında güç, mWh yazılmalıydı)
  Yani 20,000 mAh için bu değer aslında, 20,000:3,7x5=14,800 mAh anlamına gelmekte.

  Tabi buna yüksek ısı ve kötü iletkenli kabloların kayıplarıyla beraber (özellikle %30 altı ve %70 üstü) dolumun ancak bu gerilim farkını kapatmak için ekstra enerjiyi gerektirdiği düşünülürse, pratikte bu değerlerin 1/2 - 1/3 kadarını hesaba katmamak gerçekçi sayılmalı.

  Örnek olarak aşağıda kapasiteleri 20,000 mAh olarak verilen birkaç powerpackın ölçümler sonucunda aletlerimiz için gerçek güçleri, dolum zamanlarıyla beraber verilmekte.
  .
  AFC43942-A2BD-4E27-A3DD-27E8606E43F3.jpeg 8BDA0029-D47C-4A53-9A04-7A8089D42117.jpeg 24FA1855-E9D3-4F17-BB60-7B5CBC118FBF.jpeg 8F79D1F6-F1E9-4088-8457-4E5FC15980A7.jpeg 44FE9EE6-EA1E-43A8-A6D1-36B9E5D94E61.jpeg
  .
  Tuhaf bulduğum adresi verilen sayfanın fiyat politikasıyla, örneğin satışdaki SF20 20000 mAh QC 3.0 Powerbank aletine Türkiye dışında rastlanmamasının, fason ya da kit bazlı üretim izlenimi vermesi oldu. Tabi bu kalitesi için bir kıstas olmayabilir.
  Zaten “10000mAh 74Wh kapasite” diğer bir deyişle 20,000 mAh akım 37 Wh olarak yukarıdaki powerpacklar seviyesindeki kapasitesi de açıkça yazılmış durumda.

  Yalnız Türkiye’deki diğer sayfalarda rastlanan satış fiyatı ise benzeri aletlerin Avrupa satış fiyatının iki katı civarında..:confused:

  .
   
  Son düzenleme: 16 Ocak 2019

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...