Sabit İle Hareketli Solar Panel Karşılaştırması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Doğrucu Davut Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,200
Yer
Kuzey Ren / Almanya
.
Sabit solar ile araç üstü sabit solar panelleri kast ediyorum.

Hareketli olanlardan optimal verim almak için ise,
* her şeyden önce güneşin yolunun tespit edilmesi gerekmekte.

* Her yön yerine sadece kısıtlı bir açıda park edebilme zorunluluğu var.
Manzara isteği, komşu karavan, mecburi park durumları bu açıdan sorun yaratabilmekteler.
(Panelin kendi ekseni etrafında tam dönebiliyor olmasına ancak pahalı tam otomatik aletlerde rastlanmakta)

Araç üstü veya dış konum durumunda,
* karavan üstü mafsallı türleri daha emin konumda olsalar da dışarıda kurulanlarına göre daha zor ve yorucu yapıdalar.

* Güneş takibi için manuel yöntem seçilirse en geç her iki saatte bir pozisyon değişimi gerekmekte.

* Günde en az 5-6 defa değişim zorunluluğu çoğu kimsenin tatil anlayışına uymayabilir.

* Pozisyon değişiminin ihmali randımanı azaltabilir hatta verimi yok bile edebilir.

Eğer amaç randıman arttırımı ise, bence karavanın üstünde yer bulunduğu müddetçe ilave bir panel en ucuz ve en kolay yöntem olmalı ?
Üstelik sabit durumdaki iki panelden daha fazla kazanç bekleneceği de kesin..

Karavanda enerji sistemi planlanırken üretim artımından önce, akıllı tüketime odaklanmanın faydaları atlanmamalı..

Son düzenleme:

Etiketler

Sadece fazla verim alacam diye hareketli panel kullanmak iyi bir çözüm olmasa gerek.

Benim ilerisi için planım, karavanın üzerindeki 100 W/h gücündeki panelin yanısıra bir tane de 80 W/h gücünde hareketli panel karavana koymak. Hareketli panelin ön camın arkasına uyacak büyüklükte olması önemli.

Sıcak günlerde en iyisi aracı gölgeye hareketli paneli de güneşe koyarak gölgenin tadını çıkarmak.

.
Sabit solar ile araç üstü sabit solar panelleri kast ediliyorum.

Hareketli olanlardan optimal verim almak için ise,
* her şeyden önce güneşin yolunun tespit edilmesi gerekmekte.

* Her yön yerine sadece kısıtlı bir açıda park edebilme zorunluluğu var.
Manzara isteği, komşu karavan, mecburi park durumları bu açıdan sorun yaratabilmekteler.
(Panelin kendi ekseni etrafında tam dönebiliyor olmasına ancak pahalı tam otomatik aletlerde rastlanmakta)

Araç üstü veya dış konum durumunda,
* karavan üstü mafsallı türleri daha emin konumda olsalar da dışarıda kurulanlarına göre daha zor ve yorucu yapıdalar.

* Güneş takibi için manuel yöntem seçilirse en geç her iki saatte bir pozisyon değişimi gerekmekte.

* Günde en az 5-6 defa değişim zorunluluğu çoğu kimsenin tatil anlayışına uymayabilir.

* Pozisyon değişiminin ihmali randımanı azaltabilir hatta verimi yok bile edebilir.

Eğer amaç randıman arttırımı ise, bence karavanın üstünde yer bulunduğu müddetçe ilave bir panel en ucuz ve en kolay yöntem olmalı ?
Üstelik sabit durumdaki iki panelden daha fazla kazanç bekleneceği de kesin..

Karavanda enerji sistemi planlanırken üretim artımından önce, akıllı tüketime odaklanmanın faydaları atlanmamalı..

İki sistemi kıyasladığımda, tavana sabit kurulumun getirdiği maliyet avantajının dışında, hareketli sistem için belirttiğiniz iş yükü fikrimce sadece hareketli sistemi, sabit sisteme oranla daha verimli kullanma ihtiyacında ortaya çıkacaktır.

Eğer hareketli sistemi de sabit sistemle aynı verimlilikte kullanmak gerekirse; her park ettiğimizde bir kereye mahsus aracın tavanına, sabit sistem gibi yerleştirirsek, verimliliği eşitleyip iş yükünü minimize edebiliriz.

Bu durumda, -ihtiyaç olduğu sürece- verimliliği artırma girişimleri (ilave iş yükleri) ile fazladan üretilen enerji bedeli, iki sistem arasındaki maliyet farkından düşülebilir.

Soru olarak özetlersek; aynı verimlilikle kullanılacaksa, bu fiyata satın alıp, üstüne her gittiğimiz yerde, bir de -kolay bile olsa- ilk kurulum zahmetine girmeye değer mi? Mantıklı bir yatırım olur mu?

En basit, Verimlilik/Maliyet, yatırım hesabına göre; sistemlere -görece gerçekçi- ortalama 10 yıl kullanım ömrü biçersek, hareketli panelilerin avantajını, verimliliğini kullanarak, maksimum 2-3 yıl içinde, sabit sistemin ürettiğine ilave olarak iki sistem arasındaki fiyat farkından daha fazla üretim yapmak gerekir ki başlangıçtaki yüksek yatırım bedeline değsin, mantıklı / karlı bir yatırım haline gelsin.
Aksi halde, -zorunlu olmadıkça / ya da değişik etkenlere bağlı olarak toplam sahip olma bedelleri eşit olmadığı sürece- hareketli sistemi, sabit sistemin yerine kullanmak bence mantıklı / karlı bir yatırım olmaz?

Optimumu yakalamak, maliyetleri ve kullanım sıklıkları belirlenerek, belki de @Akdeniz45 abinin hedefi olan büyük sabit panel, küçük hareketli panelden oluşan "hybrid" kombinasyon ile mümkün olabilir.

Sabit sistemde karavanı güneşe koymak gerekir, hiç sevmediğim şey. Hareketli sistem bu dezavantajı yok ediyor, panel güneşte araç gölgede durabilir, ayrıca yönünü ayarlayabilmek de ekstra avantaj, ha üşenirim derseniz sabit sistemle aynı hale gelir hepsi o.

.
Son on sene boyunca yollarda olduğum toplamda iki senelik bir zaman diliminde, Avrupa’da gördüğüm karavanların neredeyse hepsi, solar sistemlerini sabit olarak “kur ve unut” tarzında kullanmaktaydı.

Panel yönlendirme sistemi tam otomatik olan tek bir kişiye bile rastlamadım. Sanırım zaten bu sistemler artık üretilmiyorlar da.
Mafsallı ama manuel olanlardan en fazla 2-3 tane görmüş olmalıyım. Yine o kadar da karavancının panellerini araçlarının dışına çıkarmış olduklarını hatırlıyorum .
Galiba destek amaçlı katlanabilir paneller ise az biraz daha fazla olmalıydılar.
Hepsini göz ucuyla kayda aldığımdan kesin olarak söyleyebileceğim tek şey, sahada ağırlıkla ana tercihin sabit paneller olduğu yönünde.

Kendi tecrübelerimizin olmadığı alanlara teorik yaklaşımdan önce başkalarının tecrübelerini hesaba katmanın faydaları oluyor diye bu tespitleri yazdım.

Paneller 10-12 sene önceye göre oldukça ucuzladı ve artık onlara araçlarının tavanında yer bulanlar için güneşten enerji kazanımını çoğaltmak amacıyla çözüm aramak gerekmiyor.

Konuma da bağlı olmak üzere güneş enerjisindeki büyük sezon farklarını bu yöntemle kapatmayı düşünmek ise zaten gerçekçi değil.
(Uç değerler olarak kışları İzmir ~3, İstanbul ~4 misli daha az işınlanma görmekte. Hareketli sistemler en yüksek göreceli randıman oranına kışları ulaşsalar da en az toplam kazancı maalesef yine bu aylarda yapmaktalar)

Başlığı da zaten konuya gereksinim olduğu düşüncesiyle değil, bir katılımcıya cevap amacıyla açmıştım.
Yani tercih ve tecrübeler bu kadar belli ve genel iken, başlık için de “oku ve unut” demek yanlış olmamalı.. 😋

Son düzenleme:

Sabit sistemde karavanı güneşe koymak gerekir, hiç sevmediğim şey.

Aracınız Doplo olduğu için size hak vermemek elde değil Tayfun bey.

Tam dokuz kapı ve penceresi olan kısa, yüksek ve böylelikle havadar yapılı kamperim ile bu yaz bir hafta boyunca sahilde güneş altında kaldık.
İnanın araç içi ısıyı dışarıdan farklı algılamadık. İzolasyonsuz aracımızdaki tek sorun yukarıda yatarken panelin koruması altında kalmayan bölgeler oluyor.

Alp bey de geçenlerde panelvanı ile yine bu yaz esintili bir sahilde bir hafta boyunca benzeri tecrübeyi yapmış olduğundan bahsetmişti.

Bütün karavanlar ayni yapıda olmadığından sorunların da farklılık gösterebileceğini kabul etmek lazım..
Tabi mevsim, konum ve rüzgar yönünün etkisi de atlanmamalı.
Zaten serin havalı kamplarda güneş seve seve aranıyor..
Üstelik solar benim için çoğunlukla alternatör gibi ikincil kazanım yolu. Şebekeye bağlanmaktan çekinmedikce de sorun oluşmuyor..

Son düzenleme:

Bende şahsi fikirlerimi söyleyeyim. Güneş enerjisi ile çalışan hesap makinesini alın zifiri karanlıkta bile çalıştığını gözlemlersiniz. O size göre zifiri karanlıktadır ama nokta kadarda olsa ışık bulmuştur ve çalışıyordur. Gece ay ışığı yıldızlar gündüz güneş ışığı sokak lambaları hepsi şarj için etkendir. Modern güneş panellerinde verimlilik ciddi arttı. Örneğin eskiden 100w gücünde bir panelle öğlen 12 de güneş altında 70w alabiliyorsanız şimdi gölgede 70w güneşte 90w 95w gibi değerler elde edebiliyorsunuz. Tavsiyem sabit panellerden bolca alıp takıp unutmak. Yeni kağıt paneller var yapışkanlı onlardan da temin edilebilirse karacanın dış yüzeyine de yapıştırılır ve bu sayede karavanın 4 tarafı ile üstü 5 açılı güneş panelleriniz olmuş olabilir. Hatta bir spor otomobil firması gizli panellerle her yerini kaplamıştı ve araç 1 sene günde 100 km hızla 100 km menzili gidebiliyordu. Kısaca demem o ki yeni teknolojileri de inceleyin.

Modern güneş panellerinde verimlilik ciddi arttı. Örneğin eskiden 100w gücünde bir panelle öğlen 12 de güneş altında 70w alabiliyorsanız şimdi gölgede 70w güneşte 90w 95w gibi değerler elde edebiliyorsunuz. Tavsiyem sabit panellerden bolca alıp takıp
İnsanoğlunun yapısı gereği devamlı fazlasını ister, ne kadar verimlilik artsa da şebeke gerilimini yakalamadığı müddetçe yetmeyecektir, elindeki ile yetinmeyi bilen zaten şikayet etmiyor, onunla idare ediyor.
Karavancılık az la yetinme sanatıdır derdik, bakıyorum insanlara her şeyin kat be kat fazlasını istiyor

Örneğin eskiden 100w gücünde bir panelle öğlen 12 de güneş altında 70w alabiliyorsanız şimdi gölgede 70w güneşte 90w 95w gibi değerler elde edebiliyorsunuz.

Sanıyorum panellerin verim değerinin arttığını söylemek istiyorsunuz.
Bilimsel çalışmalar için haklı olabilirsiniz ama sonuçta bizim için anlamlı olan piyasaya yansıması. Yani böyle panellerin satışa sunulmuş olması.
Yazdıklarınız açı, ısı ve yatay panellerde konuma göre farklılık gösterir.
Hak verirsiniz ki, karşılaştırma ancak verim yüzdesiyle yapılabilir ve yapılıyor.

Satılan bir panele örnek verirken lütfen bu yüzdeyi de yazın..

Son düzenleme:

Tv de kırsalda yaşamak diye bir program var, orada arazideki bir eve güneş paneli sistemi kurdular benim dikkatimi çeken koydukları panel burada satılan panellere hiç benzemiyordu, arkadaşın bahsettiği paneller acaba onlar mı diye düşünüyorum

Bu panelin adını ve nereden alınacaǧınıda yazarsanız forum için çok önemli bir bilgi olur.

Trol mesajlara ben de çok sık katılıyorum. Bilerek yapılıyorsa eğlenceli oluyor da ya gerçekten, inanarak yapılıyorsa daha çok üzülüyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR