Selamlar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan CesetRa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 57
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,432

CesetRa

Yeni Üye
Yer
İstanbul
Herkese selamlar. Adım Tugay, 27 yaşındayım ve İstanbul'da oturuyorum. Bugün itibariyle 1996 GC ZJ Orvis Edition sahibiyim. Aracı satın almadan önce bu forumdan çok bilgi aldım, elimden geldiğince ben de yardımcı olmak isterim.

Aracı önce Maslak Oto Sanayi'de ekspertiz'e soktum. Sahibi motor ve şanzuman iyi, ama amortisorler, klima, sunroof, lastikler bakım ister demişti, ekspertiz'de aynı şeyleri yazdı, hatta silecekleri açamayıp ''silecekler arızalı'' yazmışlar, onu görünce o rapora güvenim sarsıldı. Sarıyerli olduğumö için oto sanayi'de tanıdıklarım var, mahalleden genç ve güvendiğim bir çocuk hep yanımızda, ''abi şurda bi amerikan ustası var, bir de ona gösterelim'' dedi. Dükkanın ismini şimdi unuttum ama 2 usta ücret talep etmeden yattı aracın altına inceledi, saydı eksikleri(Klima kompresoru değişecek, 2 amortisör değişecek, 2 motor kulağı değişecek, arazi şanzumanı ve difransiyel'ler açılıp kontrol edielcek, muhtemelen yağlanacak'', ortalama 5-6 bin TL tutar dedi, araç sahibi biraz bozuldu. gittim ustanın yanına ''abi dedim ben bi araç alıcam, bu araç olamassa başka bi araç alıcam, eğer diyosan ki bu paralara daha az masraflı bulursun o başka, ama diyosan ki bu aracın motor, şanzuman, güç iletimi iyi durumda, böyle masrafları da bu paralara aldığım her araba çıkarır, o zaman bunlar normal'', usta da ''bu paralara boş araç satıyolar, bu masrafları da bu yaşta bulduğun her araba çıkartır, motor şanzuman iyi durumda'' dedi, sahibi 3 bin tl daha indirdi fiyatı ve el sıkıstık. Araç şu anda mahalleden bahsettiğim gencin çalıştığı dükanda, abi o jee pservisinden daha uyguna yaparız sana dedi, ben de güvendim, kardeşim zaten başında bekliyo, bana bir fiyat listesi cıkarıcaklar, bende burdan paylaşıp, sizin değerli görüşlerinizi alıp duruma göre ilerlicem. Herhangi bir sorunuz olursa lütfen çekinmeyin. Aracın fotograflarını ekliyorum.

Saygılar,

1

2

3

5

6

7

Etiketler

hayırlı olsun anlattıklarından ve gördüklerim itibariyle ederi 35-40 arası. 40 tan fazla vermediysen iyi yapmışın. 35'in altında aldıysan bedava :smiley:

aracınız hayırlı olsun

ilk usta doğru söylemiş, 2. el jeep alırken illa ki masraf çıkar, 3-5, bunu normal kabul etmek lazım, çıkmazsa da piyango olur o da ayrı..

yalnız anlatımınızdan tam anlayamadım, araç şu an özel bir jeep servisinde mi yoksa herhangi bir özel serviste mi?

Hepinize çok teşekkür ederim, araç şu an Maslak Oto Sanayi'de Automekacar'da, burada tanıdık sayesinde daha uyguna yaptırabileceğim için Jeep servisi yerine burayı tercih ettim.

öncelikle aracı iyi bilen bir servise götürmek her zaman daha iyidir, özellikle de mekanik olarak.

araç baya dolu duruyor, önceden ağır araziye girmiş mi?
tepedeki lastiğinde tabanı çok geniş ve diğerleriyle farklı, önceki takımdan mı kaldı acaba yoksa tek mi alınmış idare etsin diye?

Merhaba,

Evet katılıyorum size, normalde Jeep servisine bırakmak vardı içimde, bahsettiğim tanıdık zaten önce oraya yönlendirmişti ''abi orası baksın, onlar iyi anlar'' diye, yapılması gereken işlemleri duyunca ''abi bunları biz de halledebiliriz daha uyguna'' dedi, ben de çocuğa güveniyorum, aynı mahallede beraber büyüdük, zaten bir işlem yapmadan önce bana fiyat ve yapılacakların listesini göndericekler , ''abi parcaları sen daha uyguna bulursan biz sadece işçiliği yaparız, sorun olmaz'' dedi.

Benim aldığım arkadaş 3 aydır aracın kendisinde olduğunu, aldığında da bu halde donanımlı olduğunu söyledi, sadece birkaç LED eklemiş. ''Ava gitmek için aldım, sonra kıyamadım domuz kovalamaya, ucuza lada ve ufak bi binek alıcam, lada'yı araziye sokucam'' dedi, teknik ve donanım olarak ta pek bir bilgisi yoktu. Ağır araziye ondan önceki sahipleriyle girmiş olabilir.

Tavandaki lastik tamamen süs amaçlıymış :smiley:

hayırlısı artık :smiley:

servis için istanbul da maslak, ikitelli ve bostancı sanayi de düzgün yerler var baktırabileceğiniz.

araç maşallah gösterişli duruyor, 6" civarı yükseltme var sanırım?

son olarak bence tavandaki lastiği hemen atın, aracın dengesini etkiler, ağırlık merkezini yukarı çekip daha çok yatmasına / sallanmasına ve viraj tutmamasına sebep olabilir.

Teşekkür ederim tekrar. Maslaktaki yerin ismini verebilir misiniz? Onlara da bir göstereyim, içim rahat etsin. İnanın doğru düzgün zamanım olmadı, dediğim gibi aldığım arkadaşın da bilgisi yoktu, yapılan işlemleri güzelce inceleyip/inceletmem gerek. En kısa sürede buluşmalara da katılmak istiyorum, ustalar her ne kadar bu işin pir'i olsa da kazanc gözetmeyen bilgili insanların tavsiye ve bulgularına da çok önem veriyorum. Tavandaki lastiği satabilir miyim acaba :smiley:, evet onu söküp oraya kirko koymayı düşünüyorum, stepne arkada asılı.

Teşekkürler tavsiyeleriniz için,

maslak da dayı jip var bir de adını unuttuğum bir servis var, onlara gösterebilirsiniz, fiyat ne çekerler tabi onu bilmem.. ama en azından uzman bir göz bakmış olur, bu araç için önce dayı jip e giderdim.

lastik belki gider belli olmaz, çok spesifik bir lastiğe benziyor tek satmak biraz zor olabilir, ya da daha önce 4 tane almış birine stepne olabilir

Dayı Jeep'e göstericem aracı, teşekkürler. Lastik için de sanayi'de bir sordurtucam. Bugün kapılardaki hoparlorleri değiştirttim, orjinaller kötü durumdaydı ve fren hidrolik yağı değişti. Orjinal amfiyi değiştirmeyi düşünmüyorum, fakat teyp konusunda kararsızım. Kaset çalar ve radyo tek sayılarda çalışıyor bildiğim kadarıyla, ama önceliği daha acil ve önemli bakımlara vericem.

dayı jeep de dahil servise gittiğinizde mantığınıza uymayan bir konu ya da fiyat var ise sorgulayın, yüksek geldiyse araştırın, hemen o an yaptırmak zorunda değilsiniz..

teyp konusunda size katılıyorum, mekanik en önemlisi, aracın düzgün çalıştığına emin olduktan sonra diğerleri kolay.

soğutma sistemini de çok iyi kontrol ettirin, özellikle radyatörün durumu vs, bu araçların en büyük problemi bu, 20 sene değişmeyen borular ve radyatör motorda hararet ya da komple yanmasına kadar sorun çıkarabiliyor.

Merhabalar,

İşim dolayısıyla ben gidemedim fakat kardeşim aracı bu sabah götürdü dayı jeep'e, az önce telefonda konuştum, usta olumlu konuşmuş, ''daha önceden zaten aracı görmüştüm, özellikle motoru gayet iyi durumda, endişelenmeyin bu araç sizi üzmez'' demiş, daha detaylı inceleyip fiyatla birlikte yapılacaklar listesi cıkaracaklar, burda paylaşıp aciliyet sırasıyla da işleme almayı düşünüyorum. Dediğiniz gibi soğutma sistemini de sordurtuyorum. Az önce trafik sigortası yaptırdım yıllık 946tl, hasarsızlık indirimiyle birlikte fiyat bana makul geldi. Sanayi'den bilgi geldikçe burada paylaşacağım. Kardeşim Sarıyer'de ufaktan bir doğa turu yapmış :smiley:, araçta değişen birşey yok henüz ama dün çekilen birkaç fotoğraf ta ekliyorum aşağıda. Tepedeki lastiği de sordurtuyorum, bakalım alıcı bulabilecek miyiz.Tekrardan ilginiz ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

0df14573 887e 4bcb bd9a 30e96262682f

9e8ab1b4 bde5 488f a7d6 20681332b4c3

1286c7d4 e941 41b8 a931 87bc26734c8f

7077c80e 5372 4551 ae90 d4619429d1b1

maşallah, araç güzel duruyor, güle güle kullanın

siz listeyi çıkartın, burada anlayan arkadaşlarla beraber yardımcı olmaya çalışırız

Merhabalar,

İncelemenin sonunda aşağıdaki liste çıkartıldı, ek olarak direksiyon pompası, klima kompresorü ve amortisörler de bakım/değişim istiyor ama onları 2. sıraya koyduk şimdilik. Kardeşim şu an Dayı Jeep'te benden onay bekliyor, fikirlerinizi alabilirsem çok sevinirim,

ön şaft direksiyon rotbası 110
trackbar 250
termik 470
2x arazi kol fiber burcu 160
motor yağ + filtresi 240
2x motor kulağı 500
hava filtresi 50
işçilik 700

toplam 2480

Teşekkürler,

işçilik fiyatı biraz yüksek geldi bana
motor kulağı kesin acil değişim istyor mu?
kullanım sırasında çok sarsma oluyor mu?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR