Stabilizatör Hakkında.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Tyana Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,299

Tyana

Ana Kamp
Merhabalar. Yeni bir karavan aldım ve bu işlerde acemiyim. Stabilizatör mutlaka olmalı diyen de var gerek yok diyen de. Ben işleri sağlama alma tarafındayım. İnternetten 3 lü setleri araştırıyorum. Tecrübelerinizden yararlanmak için bir kaç sorum olacak.

- Benim karavanın şasi hariç tüm takımları Alko. Knott marka stabilizatör uyar mı? (İki marka arasında 2-3 bin tl fark var)
- Uyar ise knottu tavsiye eder misiniz?
-Yellowvan.com.tr diye bir sitede fiyatlar baya uygun. bu site güvenilir mi bilginiz var mı?
-Ve de son olarak siz stabilizatör kullanıyor musunuz olmazsa olmaz mı sizce?
Teşekkürler.

Merhabalar. Yeni bir karavan aldım ve bu işlerde acemiyim. Stabilizatör mutlaka olmalı diyen de var gerek yok diyen de. Ben işleri sağlama alma tarafındayım. İnternetten 3 lü setleri araştırıyorum. Tecrübelerinizden yararlanmak için bir kaç sorum olacak.

- Benim karavanın şasi hariç tüm takımları Alko. Knott marka stabilizatör uyar mı? (İki marka arasında 2-3 bin tl fark var)
- Uyar ise knottu tavsiye eder misiniz?
-Yellowvan.com.tr diye bir sitede fiyatlar baya uygun. bu site güvenilir mi bilginiz var mı?
-Ve de son olarak siz stabilizatör kullanıyor musunuz olmazsa olmaz mı sizce?
Teşekkürler.
Merhaba,
- Alko kapline Knott uymaz, monte edemezsiniz.
- Eğer uysaydı Alko da Knott da iyi ürünlerdir, fark yoktur yani kalite ve güvenlik olarak. Kullanımı biraz farklı olabilir.
- Yellowvan'ı ilk defa duydum, iyi veya kötü bir şey diyemem. Ama böyle ithal ürünlerde üç aşağı beş yukarı piyasa fiyatları benzer oluyor. En fazla %10-20 arası iskonto yapsın nakit lazım diye. Fazlasını teklif ediyorsa tehlikeli diye düşünürüm ben.
- Stabilizatör kullanıyorum. İsterseniz stabilizatörü devre dışı bırakabiliyorsunuz. Bir kere stabilizatörsüz nasıl oluyormuş diye merak edip denedim, sert şerit değiştirince iki misli ağırlıktaki çeken aracı öyle bir salladı ki, korkup hemen devreye aldım. Normalde stabilizatörle giderken arkamı görmek için bazen kasıtlı olarak aracı sol-sağ yapıp karavanı sallıyorum, karavan aracı takip eder, hiç bir yalpalama olmaz. Bence stabilizatör olmazsa olmaz bir ürün.

Alko kapline knott stabilizatör uyar. Yanında gerekli olan ara elemanlar gönderilir. Benim aldığım alko stabilizatörün yanında bir çok farklı kapline bağlantı için gerekli parçalar vardı. Karavan ufak denemeyek boyuttaysa stabilizatör sürüşte konfor ve belli bir seviyede güvenlik sağlar. Özellikle yukarı aşağı sallamayıciddi şekilde engeller. Yükleme hatalıysa yada sürat varsa stabilizatör olsa bile yalpayı engellemez, netice bir atc sistemi değil. Topuzu iki yandan sıkan bir balata sistemi.

unknown cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Teşekkürler cevaplar için. En kısa zamanda alacağım bir tane. Montajını kendiniz mi yaptınız yoksa profesyonel biyere mi yaptırdınız. İnternetten izlediğim kadarıyla bir iki püf noktası dışında zor bi tarafı yok gibi.

Teşekkürler cevaplar için. En kısa zamanda alacağım bir tane. Montajını kendiniz mi yaptınız yoksa profesyonel biyere mi yaptırdınız. İnternetten izlediğim kadarıyla bir iki püf noktası dışında zor bi tarafı yok gibi.
Bizim karavanlara servisi takıyor burada galiba. Belki de fabrikadan öyle geliyordur.

Ben kendim taktım. Dediğiniz gibi birkaç püf noktası var, oralara dikkat ederseniz elinizde alet tutuyorsa zor birşey değil.

Teşekkürler yorumlarınız için.
Knott marka stabilizatör aldım. haftasonu montajını yapacağım. Merak ettiğim bir konu daha var.
Ürünün mantığı topuzu sıkıca kavramak olduğu için daha çok uzun yolda gerekli diye düşünüyorum. Şehir içlerinde ya da park etme durumunda manevra konusunda bir sıkıntı yaratır mı acaba. Stabilizatörü devreden çıkarma gibi bir opsiyon var mı bu ürünlerde?

Asıl amaç savrulma hareketinin başlamasını önlemek olduğundan, dediğiniz gibi uzun yolda kullanılmalı. Şehir içinde çok sık manevra yapılacağından stabilizatör buna karşı koymaya çalışıyor ve balataları eritip zorlanıyor. Özellikle geri menevrada karavanın istediğiniz şekilde yanaşmasına izin vermiyor,işini yapıyor aslında. Bu yüzden ben şehir içinde ve geri menevrada stabilizatörü kaldırıyorum, karavan rahat hareket ediyor.

Asıl amaç savrulma hareketinin başlamasını önlemek olduğundan, dediğiniz gibi uzun yolda kullanılmalı. Şehir içinde çok sık manevra yapılacağından stabilizatör buna karşı koymaya çalışıyor ve balataları eritip zorlanıyor. Özellikle geri menevrada karavanın istediğiniz şekilde yanaşmasına izin vermiyor,işini yapıyor aslında. Bu yüzden ben şehir içinde ve geri menevrada stabilizatörü kaldırıyorum, karavan rahat hareket ediyor.

Nasıl kaldırılıyor? Kolu yukarı kaldırınca topuzu bırakmıyor mu?

Ben alko kullanıyorum. Uzun siyah olan kol stabilizatörü kitliyor. Onun altında normal kaplin var, çeki topuzunu o tutuyor.

Stabilizatörün kolu sanırım iki kademeli. ilk kademe stabilizatörü devreden çıkarıyor ikinci kademede ise topuzu bırakıyor. Knott kullanan varsa aydınlatırsa sevinirim.

Stabilizatörün kolu sanırım iki kademeli. ilk kademe stabilizatörü devreden çıkarıyor ikinci kademede ise topuzu bırakıyor. Knott kullanan varsa aydınlatırsa sevinirim.
Ben knott stabilizatör aldım. Alkoda balatalar iki yan taraftayken knottta ön ve geride bulunuyor. Knotta alkodaki gibi kaplin be balata için ayrı ayrı kollar yok. Tek kollu ve yukarı kaldırınca balata açılıyor, daha sonra geri-yukarı kaldırınca kaplin kafası serbest kalıyor. Son olarak stabilizatör takıldıktan sonra sürüş konfor ve emniyeti fark edilir derecede değişti. Zira birçok kişi ve firma gerek olmadığını ifade etmişti ama gerçekten fark varmış tecrübe ettim.

Ben knott stabilizatör aldım. Alkoda balatalar iki yan taraftayken knottta ön ve geride bulunuyor. Knotta alkodaki gibi kaplin be balata için ayrı ayrı kollar yok. Tek kollu ve yukarı kaldırınca balata açılıyor, daha sonra geri-yukarı kaldırınca kaplin kafası serbest kalıyor. Son olarak stabilizatör takıldıktan sonra sürüş konfor ve emniyeti fark edilir derecede değişti. Zira birçok kişi ve firma gerek olmadığını ifade etmişti ama gerçekten fark varmış tecrübe ettim.
Teşekkürler bilgi için. Tercihe bağlı tabi kullanıp kullanmamak ama stabilizatör aldığımı söyleyince o paraya kasetli tuvalet alsaydın diyenler oldu :smiley: Rahatımıza verdiğimiz önem güvenlikten daha fazla maalesef.

Doğru tercih yapmışsınız, ben de minik karavanımda knott stabilizatör kullanıyorum. Otoyol kullanımında özel yüksek hızlı tırlar yanımdan geçerken farkı çok net hissettim. Bir kaç defa sakınma manevrası yapmak zorunda kaldım. Oldukça güvenli bir şekilde karavan arabayı takip etti. Montajı iki vida zaten hiç zorluk çekmeden monte edebilirsiniz. Son olarak balata ömrünü uzatmak için park manevralarında kolu kaldırarak balataları gevşetebilirsiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR