Suzuki Grand Vitara 2.0 Td Xl-7 High Ve Low 4*4 Sürüşü Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan qonqueror Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,678

qonqueror

Dağlar sevdamsın!!!
Yer
Rize/Çamlıhemşin
Merhabalar, yaklaşık 1.5 ay önce Suzuki Grand Vitara XL-7 almıştım. Bugün dik ve bozuk yollarda deneme fırsatım oldu. Araç 4*4 modunda keskin virajlarda direksiyon tam tur dönük konumda iken çok zorlanıyor. Zorlanıyordan kastım hopluyor, tam olarak nasıl ifade edebileceğimi bilmiyorum tecrübeli olanlar neden bahsettiğimi anlayacaklardır. Zaten özellikle low range 4*4 modunda iken 360 derece dönüşler şanzımana zarar verebiliyormuş. Bu bahsettiğim hoplama/zorlanma arazi viteslerinde normal bir durum mudur? Yoksa bir sorunun mu göstergesidir? Beton dökülmüş köy yolunda çok daha fazla hissediliyor bu durum. Bende direksiyonu tam tur yapmadan bir geri manevra ile alıyorum virajları. Tecrübeli arkadaşlar cevap verebilirler ise minnettar kalırım. Bir de gösterge panelinde motor kontrol sistemi arızası ışığı sönmüyor. Aracı servise (yetkili servis değil) gösterdiğimde araçta görünen bir problem yok, o ışığın sönmemesi elektronik bir problem olabilir, sizi rahatsız ediyorsa yetkili servise gösterin dediler. Neyden kaynaklanıyor olabilir?

Etiketler
Ynt: Suzuki Grand Vitara 2.0 Td Xl-7 High Ve Low 4*4 Sürüşü Hakkında

Bayram bey aracınız hayırlı olsun,iyi günlerde kullanınız.
4L pozisyonu tüm araçlarda tam turda kasılmaya sebep olur normaldir.
Asfaltta çok gerekmedikçe 4L kullanmayınız,gerekirse yaptığınız doğrudur.

4L pozisyonunu arazide bile mecbur kalmadıkça pek kullanmamaya çalışırız.
Arazide yerler yumuşak olduğu için kasılma olsa da araç kayar,kasılmayı hissetmezsiniz.
Şanzımanlara,diferansiyellere,aks başlarına kısaca tüm aktarmaya zarar doğrudur.

Göstergede yanan ışıklar konusunu aracınıza özel olduğu için yorumlamayayım.
Bilen arkadaşlarımız var XL 7 sahibi olan,onlar cevaplasın daha doğru olur.
Şahsi bilgilerimden bazılarıdır,yardımcı olmasını umarım.

ttogan' Alıntı:
Bayram bey aracınız hayırlı olsun,iyi günlerde kullanınız.
4L pozisyonu tüm araçlarda tam turda kasılmaya sebep olur normaldir.
Asfaltta çok gerekmedikçe 4L kullanmayınız,gerekirse yaptığınız doğrudur.

4L pozisyonunu arazide bile mecbur kalmadıkça pek kullanmamaya çalışırız.
Arazide yerler yumuşak olduğu için kasılma olsa da araç kayar,kasılmayı hissetmezsiniz.
Şanzımanlara,diferansiyellere,aks başlarına kısaca tüm aktarmaya zarar doğrudur.

Göstergede yanan ışıklar konusunu aracınıza özel olduğu için yorumlamayayım.
Bilen arkadaşlarımız var XL 7 sahibi olan,onlar cevaplasın daha doğru olur.
Şahsi bilgilerimden bazılarıdır,yardımcı olmasını umarım.

Teşekkürler Bahadır Bey bilgi için...

xl7 de ortada difransiyel yok.
4h veya 4l ye aldığınız anda öne arkaya %50 dağıtım yapar. dönüşlerde kasılma hoplama olur.
bozuk ve ihtiyaç olan zeminlerde 4 çekere alın.
4h veya 4l de süratli giderseniz virajlarda arabayı savurursunuz.
direksyon tam tur dönmüş vaziyette düz ve kaygan olmayan zeminde ani gaza basmalar yaparsanız aksları kırabilirsiniz.

xl7 de ortada difransiyel yok.
4h veya 4l ye aldığınız anda öne arkaya %50 dağıtım yapar. dönüşlerde kasılma hoplama olur.
bozuk ve ihtiyaç olan zeminlerde 4 çekere alın.
4h veya 4l de süratli giderseniz virajlarda arabayı savurursunuz.
direksyon tam tur dönmüş vaziyette düz ve kaygan olmayan zeminde ani gaza basmalar yaparsanız aksları kırabilirsiniz.
Uzun bir aradan sonra Suzuki sayfasını kontrol edeyim dedim :smiley: Geç oldu ama cevap için teşekkürler... Bu süre içerisinde aracı her koşulda tecrübe ettim. Kar, buz, çamur, sert kayalık vs. Şarj dinamo kayışının kopması dışında hiç sıkıntı çıkarmadı bana, o da ömrünü tamamladığından olacak koptu... Çok memnunum şu an için. Sitedeki ayrıntılı incelemelere ve olumsuz yorumlara bakılırsa bana temiz bir araç gelmiş. Rize'nin zorlu koşullarında iyi iş çıkarıyor...

diferansiyelsiz 4h,4l=> araba battı çekecek arkadaş ta yok modu (işe yarar ama bunun dışında herhangi bir şartta kullanılması düşünülmemiştir.)
bunun haricinde orta diferansiyelli 4 çeker modu iyidir, daha rahat kullanılır, normal şartlarda yeterince etkilidir, ama kazara araba batarsa ve diferansiyel kilidi de yoksa cep telefonlarının çektiği bir yerde olmanız gerekir.
aracınız hayırlı olsun.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.