Suzuki Vitara 1.6 Jlx Jant Yardımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan frekans1986 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,169

frekans1986

Yeni Üye
Öncelikle herkese merhabalar.. Bir süredir forumu takip ediyorum ancak pek de bilgili olmadığım konular olduğu için sessiz kalmaya çalışıyorum. Tecrübeli abilerimizin(ablalarımızın),arkadaşlarımızın, kardeşlerimizin bilgilerine, tecrübelerine ihtiyacım var. Öncelikle sıkıntımı belirteyim;

1992 model Suzuki Vitara 1.6 Jlx markalı bir araca sahibim,(daha doğrusu babamın ikinci aracı ama ben kullanıyorum) Bu aracı babam yaklaşık 5 yıl önce aldı ve 5 yıldır aracın üzerinde tork markalı jantlar mevcut. ancak bu jantların bir sıkıntısı varmış, ki ben de yeni öğrendim bunu. Bu jantlar hem orjinalinden geniş, hem de jantın ön kısmında(araca takılı olduğunda dışa bakan kısım) küçük bir yükseklik olması sebebiyle lastikler sökülürken jant lastiklerin kesilmesine sebep oluyor. işin özü jant ve lastiklerimi değiştirmeyi düşünüyorum.

Huma oto'da 15inç çapında 8 inç genişliğinde saç jant var. Bu jantı almalı mıyım? saç jantlarla ön lastiklerde olan 4 çeker sistemini kapatabilecek göbek takılıyor mu, nasıl oluyor? veya nasıl bir yol izlemeliyim?

Bu arada aracı offroadda değil yuzde 80 asfalt yüzde 20 köy yolunda kullanacağım. asfalt yoldaki kullandığım dilim 2 haftada bir 250 km. Jant ile beraber lastik tavsiyelerinizi de alabilirim.

teşekkür ediyorum- Halil İbrahim KAPLAN

Etiketler
Merhaba İbrahim Bey;
Aracınızda şu an da mevcut olan lastiklerin ölçülerini ve mümkünse jantınızın resmini buraya ekleyebilirseniz yardımcı olmaya çalışalım.
Aracınızda otomatik hub varsa oraya jant göbeği kapağı kullanılabilir fakat manuel hub a çevrildiyse o bölüm kapaksız kalmalı.
Resim ekleyebilirseniz daha rahat yardımcı olunur. Ölçülerin de resmini ekleyebilirsiniz.
Kolay gelsin.

resim yükledim ama umarım yüklenmiştir:smiley: hub un tam olarak ne olduğunu bilmiyorum, bu yüzden otomatik mi manuel mi söyleyemeyeceğim. almayı düşündüğüm jantın resmini de attım. lastikler galiba janta göre dar, 15/70/205 olması gerek. stepnedeki jant orjinal ona göre bayağı geniş bir jant üstündeki. muhtemelen 8 inç orjinali,10 inç takılı jantın genişliği... teşekkür ediyorum ilginize

IMG 5483

Pr 01 1333

Merhaba İbrahim Bey;
Hub dediğimiz ön tekerlerdeki sizin de bahsettiğiniz 4 çeker sistemi. Eğer Hublar otomatikse zaten aşağıdaki resimdeki gibi kendinden kapaklı oluyor.Genelde de üzerinde auto yazar. Yani bu 4 çeker sisteminizin içeriden vitese taktığınızda otomatik olarak 4 çekere geçmesi ve 4 çekerden çıkardığınızda da 1-2 metre geri gitmek şartıyla (tık sesi gelir) 4 çekerden çıkmanızı sağlar.

1200px Free wheeling hub 4wd

Son düzenleme:

Jantınızla ilgili olarak vitaralar 5 bijonludur. 5 x 139,7 bijon aralığına sahiptir. ortasındaki boşlukta yaklaşık 95 mm dir. İkinci koymuş olduğunuz resim sanırım almayı düşündüğünüz jant, bu jantın aynısını 205/75/15 ve 235/75/15 Lastiklerle kullandım. Bu bijon aralığında genelde jantın genişliği 8 oluyor (yanılıyorsam arkadaşlar düzeltsinler) ve bijon aralıklarıda tutuyorsa o lastiği kullanabilir duruma geliyorsunuz. Şu anda mevcut jantlarınızdaki çıkıntının neden lastiği kestiğini bilemiyorum ama ikinci resimdeki jantı ( 15 inç ve 5x139,7 bijon olmak kaydı ile) kullanabilirsiniz.
İnternette bazen ikinci el temiz jantlar denk geliyor. arama yaparken 5 x139,7 15 inç olarak yapın.Bu ölçüler suzuki, niva ve sanırım daihatsu gibi bir çok aracın ölçüleri..

Hub'lar otomatik ancak resimdeki gibi kapakları yok. kullandığınızı belirttiğiniz jantların göbeğine şuan kullanmış olduğum jantların göbeklerini kullanabilir miyim acaba? bu arada bu jantların yakıta-performansa etkileri nasıldı? internetten jant araştırıyorum ancak mevcut jantlarda yaşadığım sıkıntıya yaşama konusunda endişeliyim. sabırla verdiğiniz cevaplar için ayrıca teşekkür ediyorum.

jantlarım resimde görüldüğü gibi önden geniş arkadan dar ve lastikler geniş yerden çıktığı için makine kesiyor lastikleri

Tork 3126 sm

Hub'lar otomatik ancak resimdeki gibi kapakları yok. kullandığınızı belirttiğiniz jantların göbeğine şuan kullanmış olduğum jantların göbeklerini kullanabilir miyim acaba? bu arada bu jantların yakıta-performansa etkileri nasıldı? internetten jant araştırıyorum ancak mevcut jantlarda yaşadığım sıkıntıya yaşama konusunda endişeliyim. sabırla verdiğiniz cevaplar için ayrıca teşekkür ediyorum.
evet o aralık standart olduğu için kullanabilirsiniz. Önceki aracımda bu kapakların üzerine internetten suzuki logosu alıp yapıştırmıştım. Şu anda benim aracımda da ortadaki jant göbekleri boş.Yakıt performansın daha çok jantlarla değil lastiklerle ilgisi vardır. En son resimdeki tork jant, ofsetli janttır. Yani lastiğinizi dışa doğru çıkarır. Huma oto da ki jant da aynı şekilde. Bu sorunu yeni alacağınız jantta da yaşama ihtimaliniz yüksek. Ben hiç ofsetli jant kullanmadım. Kullanan arkadaşlar konuya daha hakimdir sanırım.
Eminin yorum yapacak arkadaşlar çıkar.
Bu site çok uzun zamandır aktif değil sanırım. Ya da herkes suzukileri bıraktı Pikaplara geçti. Ben öyle görüyorum çünkü. Level atlandı yani bir nevi :smiley: Ama suzukinin tadını hiçbir şey gerçekten vermiyor, onları geri geldiklerinde göreceğim :smiley: :smiley: Ben de yıllar sonra geri döndüm.
Yardımcı olabildiysem ne mutlu..

evet o aralık standart olduğu için kullanabilirsiniz. Önceki aracımda bu kapakların üzerine internetten suzuki logosu alıp yapıştırmıştım. Şu anda benim aracımda da ortadaki jant göbekleri boş.Yakıt performansın daha çok jantlarla değil lastiklerle ilgisi vardır. En son resimdeki tork jant, ofsetli janttır. Yani lastiğinizi dışa doğru çıkarır. Huma oto da ki jant da aynı şekilde. Bu sorunu yeni alacağınız jantta da yaşama ihtimaliniz yüksek. Ben hiç ofsetli jant kullanmadım. Kullanan arkadaşlar konuya daha hakimdir sanırım.
Eminin yorum yapacak arkadaşlar çıkar.
Bu site çok uzun zamandır aktif değil sanırım. Ya da herkes suzukileri bıraktı Pikaplara geçti. Ben öyle görüyorum çünkü. Level atlandı yani bir nevi :smiley: Ama suzukinin tadını hiçbir şey gerçekten vermiyor, onları geri geldiklerinde göreceğim :smiley: :smiley: Ben de yıllar sonra geri döndüm.
Yardımcı olabildiysem ne mutlu..
orjinal jantı buldum ancak göbekleri yok? orjinal vitara göbeklerine başka bir marka veya ürün uyar mı?

sahibinden.com da 195/80 olarak lastik ilanlarında orjinal vitara jant lastik takım satılık var 700 - 800 lira gibi fiyat vardı.
jant buldum satın aldım, hatta bu gün lastik siparişi de verdim ama jant göbeği yok. temsili ekleyceğim şekildeki gibi jantlar. buna her vitara jant göbeği uyar mı acaba?

Suzuki vitara jlx

jant buldum satın aldım, hatta bu gün lastik siparişi de verdim ama jant göbeği yok. temsili ekleyceğim şekildeki gibi jantlar. buna her vitara jant göbeği uyar mı acaba?

Ekli dosyayı görüntüle 510439

Hub (ön kilit) ile jant kapağı (binek araç jant kapağı) karışmış gibi. Hub önlerde olur ve janta değil aks başına montedir.
yukarıdaki orjinal jant oldugu için sorun olmaz. Yine anlamadıysanız aracınızın yakın fotolarından cevaplayalım.

Son düzenleme:

@frekans1986 tam olarak ne istediğinizi anlayamıyorum. Aşağıdaki resimleri incelerseniz ön lastikerde manuel hub olduğu için zaten jant göbeği takılmaz( auto olanlarında da zaten kendisi kapaklı). Arka jantlarda ise resimdeki stepnedeki gibi bir jant göbeğinden bahsediyorsanız jantın göbek boşluğu yaklaşık 10,5 cm..bende flanş olduğu için bu aralık 9,5 cm. Buraya kapak uymadığı için arka stepneye taktım. Vitaralarda genelde ölçüler standarttır başkasından çıkan buna da uyacaktır.

20190116 181359

20190116 181410

20190116 181535

Hub (ön kilit) ile jant kapağı (binek araç jant kapağı) karışmış gibi. Hub önlerde olur ve janta değil aks başına montedir.
yukarıdaki orjinal jant oldugu için sorun olmaz. Yine anlamadıysanız aracınızın yakın fotolarından cevaplayalım.
Sıkıntı yaptığım mevzu hubların direk dış çevreye maruz kalmasıyla zarar görebileceğini düşünmem. Lastikler geldiginde ve lastikleri soktugumde resimli sekilde anlatacagim. Tesekkurler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR