Suzuki Vitara 2.0 V6 (yıl 2022)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Kampçınız Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,713

Kampçınız

Yeni Üye
Abiler öncelikle herkese merhaba ✋🏻.
Ben kampçı bir kardeşinizim. Mayıs-Eylül ayları arasında gerek tek başıma gerekse arkadaşlarımla her fırsatta kamp atıyoruz. Sizler de takdir edersiniz ki sadece tesislerde kamp yapmak bir raddeden sonra sıkmaya başlıyor ve kendimizi tamamen doğayla iç içe hissetmek için tesislerin dışına çıkmak gerekiyor. Ben bu durumlar için çocukluğumdan beri de meraklısı olduğum ve sevdiğim 4x4 tutkusuna tekrar sıkı sıkıya bağlandım. Aradığım araç ilk 4x4'üm olacak ama son 4x4'üm olmasını istemiyorum. O yüzden yaklaşık 1 senedir araştırıyorum özellikle bu forumu ama en güncel yorumun bile üzerinden 10 yıldan fazla zaman geçmiş. O zamanki yorumları hüzünlü bir tebessüm ile okudum desem yeridir. Konumuza gelecek olursak Jeep'ler - Frontera'lar - Partfinder'lar - Pajero'lar - Galloper'lar vs vs bir çok aracı araştırdım ama güncel yakıt fiyatları, vergiler ve 2. el araba piyasısı göz önünde bulundurulunca dönüp dolaşıp geldiğim yer hep Suzuki Vitara 2.0 V6 (benzin & lpg) oldu. Yıl 2022 ve maalesef her şey ateş pahası abiler. Siz büyüklerimden ricam bu yılda ne alabilirim? Vitara iyi midir? Beni hangi araç üzmez? Bir 4x4 alırken nelere dikkat etmeliyim, nelerden kaçınmalıyım ve hangi bilgilere sahip olmalıyım? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Abiler öncelikle herkese merhaba ✋🏻.
Ben kampçı bir kardeşinizim. Mayıs-Eylül ayları arasında gerek tek başıma gerekse arkadaşlarımla her fırsatta kamp atıyoruz. Sizler de takdir edersiniz ki sadece tesislerde kamp yapmak bir raddeden sonra sıkmaya başlıyor ve kendimizi tamamen doğayla iç içe hissetmek için tesislerin dışına çıkmak gerekiyor. Ben bu durumlar için çocukluğumdan beri de meraklısı olduğum ve sevdiğim 4x4 tutkusuna tekrar sıkı sıkıya bağlandım. Aradığım araç ilk 4x4'üm olacak ama son 4x4'üm olmasını istemiyorum. O yüzden yaklaşık 1 senedir araştırıyorum özellikle bu forumu ama en güncel yorumun bile üzerinden 10 yıldan fazla zaman geçmiş. O zamanki yorumları hüzünlü bir tebessüm ile okudum desem yeridir. Konumuza gelecek olursak Jeep'ler - Frontera'lar - Partfinder'lar - Pajero'lar - Galloper'lar vs vs bir çok aracı araştırdım ama güncel yakıt fiyatları, vergiler ve 2. el araba piyasısı göz önünde bulundurulunca dönüp dolaşıp geldiğim yer hep Suzuki Vitara 2.0 V6 (benzin & lpg) oldu. Yıl 2022 ve maalesef her şey ateş pahası abiler. Siz büyüklerimden ricam bu yılda ne alabilirim? Vitara iyi midir? Beni hangi araç üzmez? Bir 4x4 alırken nelere dikkat etmeliyim, nelerden kaçınmalıyım ve hangi bilgilere sahip olmalıyım? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
Merhaba, Vitara ya f/p açısından en uygun alternatif Nissan Terano 3.0 olur sanırım, 2.7 temizini bulursanız o da çok keyif verir ama 2.7 dizellerin bir kısmında hararet sorunu olabiliyor, almadan önce aracı ekspertizden önce biraz uzunca bir yokuşta deneyip, hararet yapıp yapmadığını kontrol etmenizi naçizane tavsiye ederim. Harareti sadece yokuşlarda yaşarsınız, düz yolda anlamanız mümkün değildir.

Birde rakamları bilmiyorum ama subaru forester var, onlarda çok keyifli ve beklentilerinizi karşılayabileceğini düşündüğüm araçlardandır..

Merhaba, Vitara ya f/p açısından en uygun alternatif Nissan Terano 3.0 olur sanırım, 2.7 temizini bulursanız o da çok keyif verir ama 2.7 dizellerin bir kısmında hararet sorunu olabiliyor, almadan önce aracı ekspertizden önce biraz uzunca bir yokuşta deneyip, hararet yapıp yapmadığını kontrol etmenizi naçizane tavsiye ederim. Harareti sadece yokuşlarda yaşarsınız, düz yolda anlamanız mümkün değildir.

Birde rakamları bilmiyorum ama subaru forester var, onlarda çok keyifli ve beklentilerinizi karşılayabileceğini düşündüğüm araçlardandır..
Merhaba. Terrano'ya da baktım ama hem bana çok hitap etmiyor hem de 3.0 motor yakıtıyla beni üzer çünkü lastik ve üzerine koyacağım extralar da yakıtı etkiler. Forester çok iyi bir alternatif ama hem yere biraz daha yakın ki bu sorun yükseltme kitiyle düzeltilebilir fakat çirkin bir görüntü ortaya çıkarır hem de sürekli 4 çeker olması extra bir yakıt masrafı çıkarır diye düşünüyorum yanlışsam düzeltin lütfen. Teşekkür ederim 🙏🏻

Ben de buna benzer bir heves ve araştırma neticesinde fiyat/performans olarak en son suzuki vitara (2004 model 3 kapı otomatik) aldım.

Artıları;
ufacık araç ve öyle binek araba performansı vb aramıyorsan gidişi de duruşu da iyi, uzun yolda 110/120, rampada 70/80, yokuş aşağı 130/140 vb, kullanımı keyifli, bir arazi aracı için içi gayet konforlu ve donanımlı. Yakıtım da şehiriçi 100km de sakin kullanımda benzin 11lt, lpg 12lt şeklinde. (çelik tampon, get yüksetme, vinç, araç üstü fiber çadır dahil iken tüketim değerlerim bu)

Bunlar kişiye özel zevk ve tercih meselesi ancak bütçe başta olmak üzere bir sürü kişisel faktör var. Ben de çoğu kişi gibi defender hayali olan, ama şartlar gereği suzuki ye binen bir doğa sever olarak sana grand vitara (işletme ve bakım maliyetleri açısından en uygun olarak 2003/2004 model 2.0 bulursan 2.0, yoksa 1.6) ( 3 kapılı ) öneririm.

Ben her gün en az 80 90 km şehir içi kullanıyorum, tatillerde vb ufak dağ bayır gezileri, izinlerde uzun yol şeklinde aktif olarak sürekl bir şekilde tek araç olarak kullanıyorum.

Eksileri;
Motorunun küçük ve güçsüz olması(benim kullanım amacım ve şeklime göre) haricinde hiç bir şikayetim yok. Masrafı yok mu? Olmaz mı? var tabii... Hararet yapmamış suzuki yoktur. er ya da geç hararet yapacaktır. er ya da geç o hareret sorununu her suzukici yaşayacaktır :D biraz özen ve ilgi isteyen makinalar. Son uzun yol gezimde (10 günde yaklaşık 2000 km civarı) bol bol hararet yaptı, yaklaşık 3 litre (toplam antifiriz+su karışımı miktarı) ekledim, yolda bırakmadı ama hep kontrol halindeydim. Sanırım radyatörü değiştiricem, çünkü tıkalı olduğundan şüpheleniyorum. Başka sorun olması muhtemel hiç bir şey aklıma gelmiyor çünkü 200.000 bakım daha yeni yapıldı radyatör kapağına kadar her yerini her şeyini sıfırladım, bi radyatör orjinali duruyor hala, heralde tıkandı artık bunca yıldır diye düşünüyorum. Yani uzun lafın kısası, bütçen müsaitse al bu ayarda ufak bi şey, diğer 4x4 lere göre bakım ve işletme maliyetlerin de az olur, benim aracım belki piyasadaki en sorunlu vitaralardan birisiydi 6 yılda çiçek gibi topladım her yerini, hem de öyle çok fazla sıkıntıya vb de girmeden. Aynı imkanları başka (yukarıda adı geçen, biraz daha pahalı -ve belki masraflı) 4x4 araçları toplamada bu kadar rahat bulabilir miydim bilmiyorum.

Elin takım tutuyorsa sanayi ile haşır neşir isen daha eski model daha basit sistemli (az elektronikli )bir 4x4 olabilir o tarafta ucu açık, bilenler daha iyi aydınlatır.

Benim gibi maaşlı çalışan ortadireksen çok fantastik imkanların ve vaktin yoksa 2003-2004 civarı düzgün bi 3 kapı 2.0 vitara tadından yenmez. 5 kapı 2.0 lar ile 3 kapı 1.6 hemen hemen aynı hantallıkta diye biliyorum, o motorlar o kasalara az geliyor. 2.0 piyasada fazla yok, olanlar da bayağı sağı solu oynanmış araçlar, bulabilirsen ne ala, ama bulamazsan da eli yüzü düzgün bi 3 kapı 1.6 seni kısa/orta(hatta belki uzun) vadede tatmin edecektir diye düşündüm yazdıklarına göre.

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. 2003-2004 2.0 V6 5kapı Vitara alıcam kafayı taktım arada şeytan dürtüyor çek bi Galloper ya da Partfinder sadece kampa giderken kullan haricinde kalsın garajda diye ama bakalım şimdilik Vitara'ya gücümüz yetiyor. Amacım hem 4x4 konusunda tecrübe sahibi olmak hem de ilerleyen dönemde üzerine koyarak aracımı büyütmek tabii bunun için ülke ekonomisi ve yakıt fiyatları da önemli faktörler. Ama anladım ki benim için en uygun araç bahsettiğim Vitara. Doğru an geldiğinde onu alıcam ve buraya tecrübelerimi, masraflarımı vs. döktürücem 😅

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. 2003-2004 2.0 V6 5kapı Vitara alıcam kafayı taktım arada şeytan dürtüyor çek bi Galloper ya da Partfinder sadece kampa giderken kullan haricinde kalsın garajda diye ama bakalım şimdilik Vitara'ya gücümüz yetiyor. Amacım hem 4x4 konusunda tecrübe sahibi olmak hem de ilerleyen dönemde üzerine koyarak aracımı büyütmek tabii bunun için ülke ekonomisi ve yakıt fiyatları da önemli faktörler. Ama anladım ki benim için en uygun araç bahsettiğim Vitara. Doğru an geldiğinde onu alıcam ve buraya tecrübelerimi, masraflarımı vs. döktürücem 😅
V6 nedense forumlarda falan çok tutulmuyor, ama kullanan sahibi oland a başka bir şeye binmiyor, maddi manevi imkan varsa v6 şık olur, yoksa düz 4 silindir lere bi bakmak daha iyi olur sanki...

V6 nedense forumlarda falan çok tutulmuyor, ama kullanan sahibi oland a başka bir şeye binmiyor, maddi manevi imkan varsa v6 şık olur, yoksa düz 4 silindir lere bi bakmak daha iyi olur sanki...
V6 her zaman iyidir ama gücü yetene. Ne kadar büyükse o kadar uğraştırıyor maalesef bu işler böyle gülü seven dikenine katlanacak yapacak bir şey yok hocam 😅

Sonuç olarak alamadım hocam malum piyasa göz kırpmaya bile gelmiyor biraz daha dişimizi sıkıcaz artık
Ben Her yıl Motor almaya heves ediyorum ve her yıl alamıyorum :smiley:)
Öyle bir Piyasa olduki ne yapacagımızı şaşırdık. Bu defa azimli takılıyorum İlanları hergün takip ediyorum.
Geçen Hafta 2006 çok orjinal Frelander TD4 denk geldi olur olmazdı nasıl olurdu derken satıldı. Gerçi Frelander a korkarak bakıyordum.
Suzuki her yönüyle beni kendine çeken bir araç , 2012 de SX4 otomatik binek almıştım yerden yüksekçe 2021 de sattım. Lada Niva ile bir kaç yıl tecrübem oldu , Pajero desen bende olmadı ama onunlada tanışma fırsatım olmuştu. Emekli olunca Beklentilere göre en iyi tercih olarak Vitara çıkıyor karşıma. 1998 - 2005 arası
temiz arayışım devam ediyor..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.