Telsiz Tavsiyesi ve Belgesiz Telsiz Kullanımı - Diğer Hususlar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan birol43 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,614

birol43

Ana Kamp
Yer
Kütahya
Web
www.kultursanat.gen.tr
Değerli Amatör Telsiz Dostları
TELSİZ TAVSİYE VE BELGESİZ TELSİZ KULLANIMI KONULARINDA SORULARIM OLACAK CEVAPLAYABİLİRSEİZ MEMNUN OLURUM.
AİLE BOYU (4 KİŞİ), HAZİRAN AYINDA KEGM İN YAPTIĞI SINAVI KAZANDIK VE BELGELERİMİZİ BEKLİYORUZ.
ÖNCELİKLE NEDEN AMATÖR TELSİZ ALMAK İSTEDİĞİMİZDEN BAHSETMEK İSTİYORUM.
2011 SİMAV DEPREMİNDEN SONRA TELSİZCİ ARKADAŞLARLA TANIŞTIKTAN SONRA DEPREM ANLARINDAKİ FAYDALARINI ÖĞRENİNCE, KENDİ KÖYÜMÜN 1. DERECE DEPREM BÖLGESİ OLMASI VE KÖYÜN YAŞADIĞIM YERE YAKIN OLMASINDAN, İLETİŞİMİN KOPMASINDAN, GSM NİN ÇEKMEDİĞİ YERLERE KAZA BELA ANINDA İNSANLARA YARDIM AMAÇLI VE FOTOĞRAF ÇEKMEK AMACIYLA ÇIKTIĞIM DAĞDA BAYIRDA GEZDİĞİM ZAMANLARDA YİNE CEP TELEFONUNUN ÇALIŞMAMASINDAN DOLAYI, ÇOOOK ESKİLERDEN CB KULLANAN BİRİ OLARAK AMATÖR TELSİZ ALMA İHTİYACI HİSSETTİM.
ŞİMDİ CİHAZI TAVSİYESİ İSTEYECEĞİM.
ALACAĞIM TELSİZ A.B.D VEYA ALMANYA’DAN GELECEK BİR ARKADAŞIMA ŞİPARİŞLE(ŞİMDİLİK BU DAHA AĞIRLIKLI)VEYA TAYLAND KENDİM EDİNECEĞİM.
SINAVA GİRMEDEN ÖNCE ARAŞTIRMALARIMA BAŞLADIĞIM DA, ÖZELLİK OLARAK GPS, PUSULA , ALTİMETRE, APRS(BU ÖZELLİKLERDE SUUNTO SAAT ALMAKTANSA), VE EN AZINDAN BELLİ SU YOĞUNLUĞUNU CİHAZA GEÇİRMEYECEK BİR TELSİZE İHTİYACIM OLACAK.
İSTEKLERİM DOĞRULTUSUNDA YAESU VX-8GR VE KENWOOD TH-D72A ARASINDA SEÇİM YAPMAM GEREKİRSE ARTILARI EKSİLERİYE HANGİSİNİ TAVSİYE EDERSİNİZ.
YAESU VX-8GR VE KENWOOD TH-D72A BUNLARDAN BİRİNİN YANINA HF/VHF/UHF OLAN 3 WAAT ÇIKIŞLI Yaesu VR-120D - Yaesu VR-120 GİBİ İKİNCİ BİR CİHAZMI SEÇMELİ YOKSA ARAÇ TELSİZİ Mİ ALMALI ?
ARAÇ TELSİZİ OLARAKTA FİYATTAN DOLAYI Yaesu FT-100D, İŞLEVİNDEN DOLAYI Icom IC-706MKIIG BU İKİ MODELLERDEN HANGİSİNİ TAVSİYE EDERSİNİZ YADA BAŞKA TAVSİYENİZ OLUR MU ?
YURTDIŞINDAN KENDİMİN HARİCİNDE BELGESİ OLMAYAN BİRİSİNİN GETİRECEĞİ TELSİZİN GÜMRÜKTEN GEÇMESİNDE VE VERGİ KONUSUNDA SORUN OLUR MU? OLURSA SORUNLARI NASIL GİDEREBİLİRİM ? BELGE FOTOKOPİSİ YOLLAMAK VEYA GİDİP HAVALANINDAN ALMAK GİBİ.
BELGESİZ CİHAZ KULLANIMIYLA İLGİLİ İSE ÇOK FAZLA BİLGİ KİRLİLİĞİ VAR GİBİ FORUMLARDA.
KISACA İZİNSİZ CİHAZ KULLANIMINDAN BU İŞİN CEZA VE MAHKEME BOYUTU NEDİR ?
DOĞAL AFETLERDE DEVLETİN RESMİ KURUMLARI İLE HABERLEŞME YAPABİLİYORMUYUZ ?
CEVAP EVETSE ÇAĞRI KODLARI RESMİ KURUMLARA VERİLENLER Mİ HABERLEŞME YAPIYOR ?
BİREYSEL SIKINTI DURUMUNDA RESMİ KURUMLARLA HABERLEŞMEYE İZİN VAR MI ?
BİLGİSİZ GÜVENLİK KUVVETLERİ(POLİS-JANDARMA) VE HAVALİMANI PERSONELİ NE GÖSTERİLEN NE OLDUĞUNU ANLAMADIKLARI KİMLİK BELGESİ İŞE YARAMADIĞINDA NE YAPMALI ?
YUKARIDAKİ KONULARI UZUN ZAMANDIR ARAŞTIRDIĞIM İÇİN YAZIM BİRAZ UZUN OLDU ?
ŞİMDİDEN VEREBİLECEĞİNİZ CEVAPLAR HAKKINDA TEŞEKKÜR EDERİM.

Etiketler
Bu cihaz konusunda bende takıldım...

Paraya kıyıp ICOM IC 92 veya Yeasu VX7R düşünüyordum...
Yeasu nun VX8 modelinin kullanım kolaylığı bakımından uygun olmadığını kullananlar belirtmişti..

Kenwood TH-D72E nin frekans bandı genişliği de kafamı karıştırdı....

Önerileri bende merak ediyorum.... :smiley:

Merhaba bu soruların tamamının cevabını kim verebilcek ben de merak ediyorum,

sorular bu kadar olunca cevaplar bunun en azından 3 katı uzunlukta olur ama
yine de bir ara web sitemize bakarsanız belki bazılarının cevabını bulabilirsiniz.!!!

El Telsizi YAESU VX GR 8 ( VHF - UHF )
Araç Telsizi : YAESU FTM 350 R ( VHF - UHF )
Araç Telsizi : Kenwood Sat 480 ( HF )

Gümrük onayı : Bazen Belge , Bazen Maliye harcı
İzinsiz Cihaz : DETAY EKSİK
Resmi kurum bağlantısı : HAYIR
Bireysel Çağrı durumu : OLUMSUZ
Güvenlik Kuvvetleri : 27292 sayılı kanunun dökümü

Ne kullanıyorum : TYT UVF 1 Dual El Telsizi ( Basit ve Ucuz )
Ne beğeniyorum : ICOM V8 VHF - UHF Mono Band El Telsizi
Ne tarafı iyi : VERTEX 2200 UHF - Profesyonel programlanır olması ( Şimdi 112 de kullanıyor)
Hangisi rahat : ICOM IC V-8000 VHF Araç Telsizi
Nasıldır : HYT TC 600 El Telsizi sağlamdır , sorunsuzdur

Saygılarımla

Yeni amatör olarak fazla birşey yazamayacağım, ancak yazacağım kadarının da bir miktar faydalı olacağını sanıyorum.
Ben cihaz almadan önce sizin gibi araştırmış, ilaveten 10 yıldan uzun süredir amatör belgesi olan bazı arkadaşlardan da tavsiye istemiştim...

Onların bana söylediği; "istersen dünyadaki tüm frekanları dinleyebilen bir cihaz al, ama konuşabileceğin ve dinleyebileceğin frekanslar kanunlar çerçevesinde ve amatör belge sınıfınla sınırlandırılmış olarak bellidir, bunun dışına kanunen çıkamazsın. Dolayısı ile hangi cihazı alırsan al hep aynı frekans aralığını dinleyeceksin, bu yüzden çok geniş frekans aralığının bir önemi yok!

Bu bilgilerden sonra ben Wouxun aldım. Neden? çünki bu cihaz camianın enaz %80 tarafından kullanılıyordu, fiyatı gayet uygun (diğerlerine göre), frekans aralığı bize tanınan tüm frekansları rahatlıkla kapsıyordu (ben A sınıfı amatörüm), hatta bir yazılım ile amatörlere tahsis edilmiş olan frekansların dışına kadar da rahatlıkla frekans aralığını genşiletebiliyorsunuz ama tabii ki bu yasal değil, tespit edildiğinde terörle mücade maddesinden sorgulanmaya kadar iş gidebiliyormuş. Ayrıca parçaları ucuz, servisi var, garantisi var (yurtdışından gelenlerin servisi olmayabilir, bozulma durumunda cihazı gözden çıkarmak zorunda kalabilirsiniz).

Gelelim kamu kurumları ile iletişim konusuna; cihazınız kamu kuruluşlarının kullanmakta olduğu frekansları kapsayacak şekilde ayarlamak zaten yasak. Ama diyelimki kapsayacak şekilde ayarladınız, yine de iletişim kuramazsınız, bu frekanslar kurumların iç kullanımına tahsis edilmiştir, kesinlikle kayıtsız şartsız giremezsiniz, çağrı yapamazsınız, dinleyemezsinz, tespit edilmeniz durumunda hakkınızda kanuni işlem yapılır.

Genelde şu soruluyor; cep telefonunun çekmediği yerde bir kaza oldu, nasıl ambulans çağıracağım; cep telefonunda hangi operatörü kullanıyorsanız kullanın, 112 yi operatör farkı gözetmeksizin her durumda yardım istemek için kullanabilirsiniz, hatta telefonununuzda kontörünüz olmasa bile.... Bu olmaz ise, telsiziniz röle ye girebiliyorsa yapmanız gereken frekansta dinlemede olan tüm amatörelere acil kodu ile durumunuzu bildirip, bulunduğunuz mevki ye ambulans (yada kolluk kuvveti) yönlendirmelerini rica etmek olacaktır. Amatör olup ta böyle bir çağrıya kayıtsız kalacak bir radyo amatörüne ben rastlamadım.... Ayrıca uzun mesafe görüşmeleri için UHF frekanslarının dışında bölgeniz VHF frekanslarını da telsiz cihazınıza kayıt etmeniz bu durumdlar çok faydalı olabilir. Simplex görüşme yapabilirsiniz duruma göre.

Yüksek özellikli cihaz konusunda bana yaptıkları tavsiye; Wouxun ile başla, eğer cihazın birgün gerçekten sana yetmemeye başlarsa o zaman daha iyi bir cihaza geçebilirsin ve en azından o zaman cihazdan beklentilerinde çok daha iyi şekilde belirlenmiş olur şeklindeydi....

umarım biraz sorularınızı cevaplayabilmişimdir.

73
TA3AOR

Birol bey merhaba;

Öncelikle geçmiş olsun inşallah kısa sürede herşey eski haline döner.

Cihaz seçimde afet ve acil durum odaklı kullanacaksanız

Her işi biraz yapan tek bir cihaz yerine
Tek işi tam yapan cihaz almanızı tavsiye ederim.

Cihaz için tavsiye vermeden bölgenizde hangi band amatör röleler var APRS kapsama alanı içinde kalıyormusunuz.

el cihazı ile ulaşacak röle yoksa ev ile dağda bayırda gezdiğiniz alan arasında mesafe ve arazi durumu nasıldır.
Arazi koşullarını öğrenelim ona göre cevap verelim.

Doğal afetlerde resmi kurumlarla haberleşme yapabilirz.
Ben Telsiz ve Radyo amatörleri Gölcük şubesi başkanıyım. TRAC genel başkanlığı ile Sağlık Bakanlığı ,AFAD, kızılay AKUT ile yapılan protokoller ilk aklıma gelenler.Bu kurumlarla acil ve afet durumlarında telsizden görüşebilirsiniz.
Yerelde itfaiye ile protokolümüz var.

Şubemiz Gölcük kaymakamlığı afet haberleşme ve yabancıları karşılama komisyonunda olduğundan afet zamanı KAymakamın emri ile Polis ile muhabere yapabiliriz.Jandarma kriptoya geçtiği için onların frekansına giremiyoruz.Biz onların haber merkezine amatör band telsiz bırakıyoruz.
Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Güvenlik kurulu genel sekreterliği bizim frekanslarımızı biliyor afet durumunda gerekli görürlerse çevrime giriyorlar.
Tüm bunları yapabilmeniz için kamu yararına bir dernek olan TRACın üyesi olmanız ve afet haberleşme komisyonu içinde görev almanız lazımdır.Kişisel bilgileriniz güvenlik soruşturmasından geçtikten sonra kabul edilir.

kolay gelsin

Çok büyük doğal afetlere maruz kalmamamız dileğiyle,
Merhaba Umut Bey
Kasabaya kalmaya gittiğimde 1970 Gediz depremi fay hattı ile aramda 100 metre bir mesafe var.
Toplumsal faydadan dolayı da, cihazı öncelikli olarak acil ve afet durumunda kullanmak birinci amacımdır. Belgemiz geldiğinde ise kasabada bu telsizle ilgili insanları bilgilendirme amaçlı kasabaya gideceğim.
Ben Kütahya Merkez de İkamet ediyorum.
İki cihaz üzerinde durma amacım ise araç telsizini uzak mesafe görüşme yapmak amacıyla bazen evde kullanmak, ve aynı araç telsizini uzak mesafe bir yere gideceğimde veya afet bölgesine yönlenme durumunda araçta kullanmak için, kısa mesafe(şehir içi ve 50-150 Km çapında mesafede kullanmak)için de el cihazı satın almayı düşünüyorum. Şimdilik kullanmak üzere 1 adet Baofeng UV-5R- + 3600 mah bataryayı Çin den sipariş ettim. Ev halkıda belge alınca şimdilik 3 adet Baofeng(Yedek parça zor bulunuyor) veya Wouxun(Yedek parça bulmak daha kolay) almayı düşünüyorum.
Kendim içinse Özel faaliyetler için (sunnto gsp,aprs li saat ) nerdeyse VX-8 e yakın bir fiyatta kol saati almaktansa V-8(kullanım zorluğu olduğu söyleniyor ama zor koşullara uygun gibi cihaz) ve TH-D72E üzerine yoğunlaşmayı tercih ettim. Bir tanede kullanılmış CB telsizde aldım.
Fotoğrafcılık hobim olduğu için bu telsizleri bir kere alıp işlevselliği devam ettiği sürece kullanabilmeliyim ki fotoğraf ekipmanlarına belli bir maddi imkan sağlamalıyım.
Kütahya ve Kütahya ya yakın band amatör röleleri ve APRS bilgileride sanırım(işi daha yeni öğreniyorum da) aşağıdakiler olsa gerek.
İli
TA Bölge
Coğrafi Bölge
Band
Yükseklik Yeri Gücü Kanal Frekans Tone Sql Ruhsat
(*)
Durum
Teşekkür Gun.Tar.

KUTAHYA TA4 Ege VHF 1506 KARLIK TEPESI 25 R3 145.675 88.5 Tx TA1API 18.12.2011
KUTAHYA TA4 Ege VHF 1506 KARLIK TEPESI 8 R7 145.775 67.0 Tx TA3CY 18.12.2011
KUTAHYA TA4 Ege UHF - MERKEZ - R94 439.250 67.0 Tx TA3DN 18.12.2011
KUTAHYA TA4 Ege APRS 1890 KALITEPE 20 YM4KUT 144.800 - - TA4ATA 18.12.2011

El cihazı için, Arazi koşulu olarak ta en fazla şehre yakın olursa 50 km, biraz uzağa fotoğrafa çekmeye gidelim dersek en uzak gittiğimiz mesafe Simav (150Km)civarı oluyor. Karlıktepedeki röle Simav tarafı veya Eskişehir tarafı Frig vadisi bölgesi ve simav dağlık bölge olduğu için röle belki yetmeyebilir.
Kolluk kuvvelerinin frekanslarını zorunlu olmadıkça kullanmama gerek olmaz.
Belgelerimiz geldiğinde Kütahya TRAC a üye olacağız.
Aslında telsiz konusunda sınava girdiğim arkadaş kafamı çok karıştırıyor, bitlik de forumuna girip bir şeyler öğrendikçe bana aktarıyor ve beni kararsızlığa itiyor.
Almayı düşündüğüm cihazları ya yurt dışından gelen birine sipariş edeceğim veya kışın Tayland a gitme durumum var kendim alacağım. Başka birisi getirirse gelene fazla yük bindirmemek için hafif araç cihazı istemem gerekli, kendim gidersem yüküne katlanır base cihaz bile alabilirim.

Sabit yada mobil olarak icom 706mkIIG yi tavsiye ederim all band all mode hemde askeri standartta üretilmiş.Üretimden kalktığı için yenisi yok yurt dışı ikinci el imkanınız warsa ordan daha uyguna getirebilirsiniz

umut

Icom IC-706MKIIG (ABD 800 DOLAR) - Yaesu FT-100D(600 dolar )civarı ikisi arasında kalmıştım. Sınava girdiğim arkadaş Icom IC-7000 tasiye etti(1200 dolar) 1200 dolara tek cihaz alamaktansa, hem araç hemde el cihazı almak bana daha mantıklı geliyor.
Peki el cihazı için YAESU VX-8GR VE KENWOOD TH-D72A hangisini tavsiye edersiniz ?

Sayın Umut Bey
Bu gün itibariyle çağrı kodlarımız elimize ulaştı. Sırada Kütahya Trac a üyelik işlemlerimiz kaldı.
Doğal afetlerde resmi kurumlarla haberleşme yapmak için yapılan protokolleri şehirlerdeki TRAC dernekleri ayrı ayrı mı yapıyorlar ?
VX80 araç telsizi hangi markanın olduğunu bulamadım.

Birol bey çağrı işaretiniz hayırlı olsun.

TRAC a üye olarak elinizi taşın altına koyduğunuz için teşekkür ederim.

Sağlık bakanlığı ,AFAD,Kızılayın TRAC genel merkezi ile yaptığı protokolleri il müdürlüklerine götürüp işleme başlıyabilirsiniz.

İtfaiye ve orman ile de yerelde siz protokol GM ye bildirerek yapabilirsiniz.

VX80 arazi aracıdır. :smiley: ben yanlış anllattım sanırım.

selamlar

Evet Yanlış anlamışım :D
Yıllardır jeep özentim var, aslında 90 model unimog özentim daha fazla, ama Hobi olarak genelde fotoğraf makina ve ekipmanlarına yatırım yaptıkça jeep hayalimi malesef ötelemek zorunda kalıyorum.
Ne yapalım şimdilik opel ile gidebildiğimiz yere kadar gidiyoruz.
Bir sorumu yenilemek isterim
BİLGİSİZ GÜVENLİK KUVVETLERİ(POLİS-JANDARMA) VE HAVALİMANI PERSONELİ NE GÖSTERİLEN NE OLDUĞUNU ANLAMADIKLARI KİMLİK BELGESİ İŞE YARAMADIĞINDA NE YAPMALI ?
BAZI FORUMLARDA GÜVENLİK KUVVETLERİ VE HAVALİMANINDA YAŞANAN PROBLEMLERDEN BAHSETMİŞLER.
BİR ARKADAŞIMIZ DA JANDRAMA GENEL KOMUTANLIĞI VE EMNİYET GEMEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN TELSİZİ TAŞIMANIN YASAL OLDUĞUNDA DAİR YAZILI BELGE ALMIŞ.
BU KONUDA LAF ANLAMAZ KİŞİLERE, LAF ANLATMANIN EN KISA YOLU NE OLABİLİR.

Kimliğin arkasında yazıyor daha fazla bir şey gerekmemesi lazım ama burası türkiye
JANDRAMA GENEL KOMUTANLIĞI VE EMNİYET GEMEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN TELSİZİ TAŞIMANIN YASAL OLDUĞUNDA DAİR YAZILI BELGE ALMIŞ olduğu belgenin kopyasını sizde taşıyabilirsiniz.

kolay gelsin

Arac icin; Yaesu FT-857D model 100Watt ve all band cihazi da degerlendirmenizi onerebilirim. Guzel bir anten ile (orn; Yaesu ATAS120A) en olmadik yerlerde bile iletisim saglayabilirsiniz.

Herkese 73's TB7EA

Önerilen cihazlar süper ama yine Amatör Telsizci Lisanslı olunması gerek.Her zaman uyarıyoruz.Piyasada güzel Pro pmr telsizler onları da değerlendirmenizi tavsiye ederim. 73's

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,088
Kaydolan Son Üyemiz
TunaKarakaya

SON KONULAR

Geri