Telsizler Hakkında Güncel Birkaç Soru

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fuzun54 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,786

fuzun54

Yeni Üye
73! ,

1. 2017 için sınav tarihleri belli oldu mu? Olmadıysa sizce ne zaman başvurular başlar?
  2. Repeater (Röle) ler kullanılırken amaç doğrudan ulaşılamayan bir yere ulaşmaksa bu aşamada konuştuğumuz an roledeki tüm telsizler bu konuşmayı duyar mı?
  3. Sınav soruları sorubankasındaki soruların aynısından mı oluşmakta?
  4. Başlangıç için Baofeng uv-82 önerir misiniz?
  5. Uluslararası haberleşme nasıl olmakta? TR deki roleler yurtdışına linklenmiş durumda mı?
  6. Neden AM el telsizi yaygın değil?
  7. Yurtdışında istasyonlar SSTV, internet gibi bazı hizmetler sunuyor. Türkiye'de bu mevcut mu?
  8. Telsiz sınavına girilebilecek iller sürekli değişiyor mu?
  9. Roleye mandal atıldığında aşama aşama neler gerçekleşir?

Şimdilik sorularım bu kadar. Teşekkürler!

Etiketler
telsiz
73! ,

1. 2017 için sınav tarihleri belli oldu mu? Olmadıysa sizce ne zaman başvurular başlar?
  2. Repeater (Röle) ler kullanılırken amaç doğrudan ulaşılamayan bir yere ulaşmaksa bu aşamada konuştuğumuz an roledeki tüm telsizler bu konuşmayı duyar mı?
  5. Uluslararası haberleşme nasıl olmakta? TR deki roleler yurtdışına linklenmiş durumda mı?
  7. Yurtdışında istasyonlar SSTV, internet gibi bazı hizmetler sunuyor. Türkiye'de bu mevcut mu?

yeni almış olduğum amatör telsizcilik belgesi ile başladığım bu serüvenden azda olsa edindiğim bilgilerle size cevap vermeye çalışayım,
hatalarımı ve bilmediğim soruları üstadlarım cevaplar temennisi ile cevap lara geçeyim.

1. 2017 yılı iin büyük ihtimal haziran ayı içerisinde yapılır, başvuru nisan ortası kontrol etmeye başlayın Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü
2. tüm röle lerdeki konuşmalar o rölede olan herkes tarafından dinlenilir.
3. sınav soruları her dönem aynı sadece cevap şıkları ve soru biçimleri değişebiliyor.
4. baofeng uv-82 yeterlidir, bende baofeng uv-5r aldım.
5. uluslararası haberleşme için "Echolink" uygulamasını ( önce kayıt olup bir çok lkenin rölelerini ve kullanıcılarını görüp görüşmeyi deneyebilirsiniz. (yeni başlamış olmakla beraber, istanbulda ki Röle üzerinde duymadım henüz)
6. bilgim yok.
7. internet hizmetinden kastınız röleyi internet zerinden dinlemek ise türk rölelerinde de mevcut.
8. iller hep aynı olmakla beraber yenileri ekleniyor.
9. röleye mandal attığınızda hattı kapatmış olursunuz konuşmanız lazım gelir, telsizcilik düsturunda hatta girmeden önce bir kaç dakika bekleyip dinleme yapmanız gerekir derler:smiley:

yeni almış olduğum amatör telsizcilik belgesi ile başladığım bu serüvenden azda olsa edindiğim bilgilerle size cevap vermeye çalışayım,
hatalarımı ve bilmediğim soruları üstadlarım cevaplar temennisi ile cevap lara geçeyim.

1. 2017 yılı iin büyük ihtimal haziran ayı içerisinde yapılır, başvuru nisan ortası kontrol etmeye başlayın Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü
3. sınav soruları her dönem aynı sadece cevap şıkları ve soru biçimleri değişebiliyor.
5. uluslararası haberleşme için "Echolink" uygulamasını ( önce kayıt olup bir çok lkenin rölelerini ve kullanıcılarını görüp görüşmeyi deneyebilirsiniz. (yeni başlamış olmakla beraber, istanbulda ki Röle üzerinde duymadım henüz)
6. bilgim yok.
7. internet hizmetinden kastınız röleyi internet zerinden dinlemek ise türk rölelerinde de mevcut.
9. röleye mandal attığınızda hattı kapatmış olursunuz konuşmanız lazım gelir, telsizcilik düsturunda hatta girmeden önce bir kaç dakika bekleyip dinleme yapmanız gerekir derler:smiley:
Çok güzel bir cevap vermişsiniz teşekkür ederim. Umarım yakında aranıza katılır ve bu hobi kapsamındaki çalışmalara ben de dahil olurum.

Utkubilal güzelce cevaplamış, ekleme yapayım istedim.
1- sınav tarihi bahsedildiği gibi kıyı emniyetinden duyuruluyor. 2016 yılında Nisan ve ekim aylarında yapıldı, muhtemelen aynı aylarda yapılır. Tarihi takip etmenin en kolay yollarından biri de sosyal medyadan birkaç telsiz sayfasını takip etmeniz. İllaki birkaç kişi paylaşır.
4- Uv-82 becerikli bir cihaz. Başlangıç ve sonrası için gayet yeterli. Şuan aktif kullanıyorum.
8- illerde değişiklik oluyor. Örneğin 2016 Nisan sınavı Sakarya ilinde de yapıldı, ancak ekim sınavında Sakarya'da sınav yapılmadı. Ben İzmit'te girmek durumunda kalmıştım.
9- rölelerin dinleme ve gönderme frekansları farklıdır. Sizin dinlediğiniz frekans rölenin gönderme frekansıdır, sizin mandala basınca gönderdiğiniz frekans rölenin alma frekansıdır. Siz (ve röleyi dinleyen herkes) röleyi dinlerken X frekansını ( yani rölenin gönderme frekansını) dinliyorsunuz. Mandala bastığınızda cihazınız otomatik olarak Y frekansına (yani rölenin dinlediği frekansa) geçer ve sinyalleri röleye bu frekanstan ulaştırır. Röle de Y frekansına gelen sinyalleri X frekansından yayınlar. Böylece röleyi yani X frekansını dinleyen herkes sizi duyar. Tabi işin içine ton, shift, offset gibi şeyler girecek ama onlar sonraki iş.

Siz belgenizi alın yardımcı olacak çok kişi bulursunuz. Amatörlüğün ruhudur yardımlaşmak.
Sizin merak ettiğiniz bizim de bildiğimiz bir konu varsa yardımcı oluruz.
73.

Utkubilal güzelce cevaplamış, ekleme yapayım istedim.
1- sınav tarihi bahsedildiği gibi kıyı emniyetinden duyuruluyor. 2016 yılında Nisan ve ekim aylarında yapıldı, muhtemelen aynı aylarda yapılır. Tarihi takip etmenin en kolay yollarından biri de sosyal medyadan birkaç telsiz sayfasını takip etmeniz. İllaki birkaç kişi paylaşır.
4- Uv-82 becerikli bir cihaz. Başlangıç ve sonrası için gayet yeterli. Şuan aktif kullanıyorum.
8- illerde değişiklik oluyor. Örneğin 2016 Nisan sınavı Sakarya ilinde de yapıldı, ancak ekim sınavında Sakarya'da sınav yapılmadı. Ben İzmit'te girmek durumunda kalmıştım.
9- rölelerin dinleme ve gönderme frekansları farklıdır. Sizin dinlediğiniz frekans rölenin gönderme frekansıdır, sizin mandala basınca gönderdiğiniz frekans rölenin alma frekansıdır. Siz (ve röleyi dinleyen herkes) röleyi dinlerken X frekansını ( yani rölenin gönderme frekansını) dinliyorsunuz. Mandala bastığınızda cihazınız otomatik olarak Y frekansına (yani rölenin dinlediği frekansa) geçer ve sinyalleri röleye bu frekanstan ulaştırır. Röle de Y frekansına gelen sinyalleri X frekansından yayınlar. Böylece röleyi yani X frekansını dinleyen herkes sizi duyar. Tabi işin içine ton, shift, offset gibi şeyler girecek ama onlar sonraki iş.

Siz belgenizi alın yardımcı olacak çok kişi bulursunuz. Amatörlüğün ruhudur yardımlaşmak.
Sizin merak ettiğiniz bizim de bildiğimiz bir konu varsa yardımcı oluruz.
73.

Yanıtınız için çok teşekkür ederim yazdığınız bilgiler yardımcı oldu. Ben de Sakarya'dayım umarım İzmit'e gitmeye gerek kalmaz.

Anlamadığım bir konu daha var röleler hakkında. Türkiye'deki çoğu rölenin birbiriyle linklendiği (bağlandığı) söyleniyor. Bu durumda birinin konuşması durumda tam bir kargaşa oluşmaz mı? Yani Sakarya'da konuşan birini mesela istemeden de olsa van'daki bir amatör telsizcinin duyması teorik olarak gerekiyor değil mi?

Bahsettiniz sanırım ecolink. Bu konuda çok bilgim yok. Ancak bahsettiğiniz kadar büyük bir ağ kurulmuyor düşündüğünüz gibi bir kargaşa yaşanmıyor. Röle frekanslarını arama motoruna sorduğunuzda radyo amatörleri sayfasından bulabilirsiniz. Echo yazanlar ekolink bağlı röleler.

Bahsettiniz sanırım ecolink. Bu konuda çok bilgim yok. Ancak bahsettiğiniz kadar büyük bir ağ kurulmuyor düşündüğünüz gibi bir kargaşa yaşanmıyor. Röle frekanslarını arama motoruna sorduğunuzda radyo amatörleri sayfasından bulabilirsiniz. Echo yazanlar ekolink bağlı röleler.

6. bilgim yok.

Ekli dosyalar

• abell dpmr.pdf
    2 MB · Görüntüleme: 634

73! ,

merhabalar. yardımcı olabiliriz. detay için beni arayabilirsiniz. 0 216 457 14 66

Ekli dosyalar

• A-510T.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 324

Amatör telsizcilik sınavı her yıl Nisan ve Ekim aylarında yapılır. Ancak kıyı emniyeti ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde bu yıl Mayıs ayına aldırdık (Türkiye İzcilik Federasyonu her yıl 22-26 Nisan tarihlerinde Çanakkale'de "Milli Bilinç Kampı" düzenlemektedir). Önümüzdeki yıllarda da Mayıs ayında yapılacağını umut ediyoruz.
Kıyı Emniyetinden aldığımız bilgilere göre bu yıl başvurular 20 Mart'tan itibaren açılacakmış.

Son düzenleme:

Merhaba ;

Öncelikle bazı konulara bende ekleme yapayım

1 - BAOFENG bana göre ZAYIF bir cihazdır bugüne kadar 3 adet aldım ve toplam 1 hafta kullanmadım , sadece test için alıp isteyen arkadaşlara aynı fiyata sattım.
2 - Rölelerin LİNKLENMESİ konusu yanlıştır , Bugün Hiç bir AMATÖR derneğinin Türkiyeyi Havadan geçecek gücü ve İmkanı yoktur.
3 - AM telsiz ve bu frekanslar için Cihazın şu andaki en büyük el telsizinden daha ağır ve büyük olması gerekir ve şehir içinde kesinlikle konuşulmaz sadece ÇATI anteni mantığında iyidir.
4 - Röleler deki görüşmeler , Rölenin LOOP u içinde ise ( KAPSAMA ALANI ) herkes duyabilir ama Cevap veremeyebilir, çünkü duyduğunuz RÖLE güçlüdür ama el telsizi Röle gücünde değildir.

Destek için : Güvenlik Kontrolü Gerekli den bilgi alabilirsiniz
Bilgi için : PMR446turkey.org|PMR,446,Türkiye,Turkey,web sitesi, adresinden faydalanabilirsiniz

Görüşmek üzere

Selam arkadaşlar,

Yeni bir konu açmamak adına buradan devam etmek istiyorum. Ben de dün sınava girdim ve büyük ihtimalle lisansımı alacağım. Ancak telsiz konusunda bilgim sıfır. "Neden sınava girdin?" derseniz, birincisi yakın gelecekte off-road hobimi hayata geçirmek istiyorum, bu sebeple telsiz kullanmam gerekebilir. Ayrıca küçüklükten beri telsizlere ilgim var.
İnternette biraz araştırdım fakat bir bilgi, döküman vs.'ye ulaşamadım. Sıfırdan başlayan biri olarak nerden başlamam gerek, bir internet sitesi, bir döküman vs. var mıdır? Sanırım dinleme yaparak başlamam lazım. Bu durumda frekans olarak Röle frekanslarını mı giriyoruz? (Yer olarak İstanbul Kartal'dayım)

Cihaz olarak gönül Wouxun KG-UV8D istese de , yeni başladığım için ve maliyet açısından Baofeng uv 82 ile başlayacağım sanırım.

Şimdiden teşekkürler.

Selam arkadaşlar,

Yeni bir konu açmamak adına buradan devam etmek istiyorum. Ben de dün sınava girdim ve büyük ihtimalle lisansımı alacağım. Ancak telsiz konusunda bilgim sıfır. "Neden sınava girdin?" derseniz, birincisi yakın gelecekte off-road hobimi hayata geçirmek istiyorum, bu sebeple telsiz kullanmam gerekebilir. Ayrıca küçüklükten beri telsizlere ilgim var.
İnternette biraz araştırdım fakat bir bilgi, döküman vs.'ye ulaşamadım. Sıfırdan başlayan biri olarak nerden başlamam gerek, bir internet sitesi, bir döküman vs. var mıdır? Sanırım dinleme yaparak başlamam lazım. Bu durumda frekans olarak Röle frekanslarını mı giriyoruz? (Yer olarak İstanbul Kartal'dayım)

Cihaz olarak gönül Wouxun KG-UV8D istese de , yeni başladığım için ve maliyet açısından Baofeng uv 82 ile başlayacağım sanırım.

Şimdiden teşekkürler.
Hayırlı olsun ve Kolay gelsin ,
İnternet üzerinde çeşitli siteler var , ben takip etmediğim ve etmem gerekecek bir durumum olmadığı için isim veremiyorum.
Fakat www.sivilhaberlesme.com isimli sitede soracağınız sorulara yanıt bulabileceğinizi zannediyorum.

Görüşmek üzere

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.