Toyota Landcruiser'a Optima ile çift akü sistemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan umutcelikel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 63
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,850

umutcelikel

No pain no gain...
Yer
Ankara
Web
landroverseries3umutcelikel.blogspot.com
Bugün ikinci akümü (Yellow Top Optima Deep Cycle) ve Tmax çift akü kontrol sistemini taktırdım sonunda ;D

Ana aküm 105A Mutlu akü. Back up aküm Optima 55A Deep Cycle akü. Anladığım kadarı ile sistem şöyle çalışıyor: İlk marşta sistem otomatik modda çalışıyor. Bu durumda her iki aküyü de aynı anda şarj ediyor. Hangi akü 13.8V'a ulaşırsa onun şarjını kesiyor. Dolayısı ile amper değerlerinin aynı olmasına gerek yok, ki en çok kafamı kurcalayan bu olmuştu. Tmax kontrol modülünü içeri göğsün altına yerleştirdik, süper oldu. Link düğmesine basınca her iki aküyü de devreye alıyor.

Tam anlayamadığım ise şu: Stop ettiğimde aküler birbirinden ayrılıyor mu acep?? 220V inverter ve Webasto ısıtıcıyı Backup akü üzerinden bağlarsam, ki şemada öyle göstermiş, araç stop edilince direk olarak backup aküden yiyecek. eğer öyle ise...

Ayrıca backup aküye güneş enerjisi paneli bağlanabiliyormuş, bunu da araştıracağım ;D Araç kullanılmazken yavaştan deep cycle aküyü şarj edecek ve dinamoya çok yük binmeyecek:smiley:))

Bunlar da resimler: (Şu anda malesef yeni akünün üzerinde tahta takoz var:smiley:))) En kısa zamanda ona estetik bir çözüm gelecek ;D)
SH101600
SH101601

Etiketler
Ynt: Toyota Landcruiser'a Optima ile çift akü sistemi

Güle güle kullanın Umut Bey.
Sizin alternatörünüz kaç amperlik?

hayırlı olsun çok süper bir çözüm olmuş, bu arada 3 sesli kornada gözümden kaçmadı değil ;)

umutcelikel' Alıntı:
Bilmiyorum ;D ;D ;D
Ama VX80'lerde olduğu gibi 140 Amperlik olmadığını biliyorum:smiley:))) Herhalde 55-60'lık falandır tahminim.

Hayırlı olsun Umutcum,benim şarj dinamom özelmiş yani sadece benimki 140 amperlik ;D

Umut Bey 105 A akü çok güzel bir tercih ama onu alternatör besleyemedikten sonra çok anlamı kalmıyor.
Ben de şu ara yüksek amper basan alternatör arayışındayım.
Henüz invertör ve ekstra ısıtma aksamı takmadığım için çift aküye zaman var. :smiley:
Ama son iki haftadır vinç aküyü oldukça zorluyor. :smiley:

umutcelikel' Alıntı:
:smiley:)))))))))
Abi 7 sesli o korna malesef sen 3'ünü görüyorsun ;D ;D ;D
godfather çalmıyo dimi :smiley:
http://www.stebel.it/stebel2009/suoni.asp?IDsuono=musical_MP6_IP.swf
:D:D:D:D:D
veya
tequila :smiley:
http://www.stebel.it/stebel2009/suoni.asp?IDsuono=musical_MP4_TQ.swf
yoksam CUCHARACHA'mı? :smiley:)
http://www.stebel.it/stebel2009/suoni.asp?IDsuono=musical_MP5_CC.swf

bende tequila'yı taktırcam :smiley:
ankara'da da millet alışık değildir herhalde godfather'a :smiley:
peki abicim yenge biliyor mu bunu? :D :D :D
istanbul'da minibüsçü camiasında çok moda çünkü ;D

umutcelikel' Alıntı:
;D ;D ;D ;D ;D ;D
Bilmez mi?
isim vermicem de ben hanımın tepkisinden ötürü senelerce apache ve unimog saklayan kimseler tanıyorum ondan sordumdu. offroad camiası içişleri bakanlarından çok çekmiştir ve hala da çekmektedir ondan :D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR