Transporter Standart ( Kısa ) Şase Camper Için Iç Ve Dış Donanım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kara.vanlife Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,306

kara.vanlife

Kamp I
Merhaba,

Daha büyük bir araca geçmek için aracımı fabrika çıkışı olarak malum sitede satışa koydum. Bu sebeple aracımın iç donanımını transporter T5 ile karavan hayatına adım atmak isteyen arkadaşlara kolaylık sağlaması için uygun fiyata satmaya karar verdim.

Bu ekipmanları kullandığım araç 4+1 standart ( kısa ) şase 2012 model T5. Yolcu koltuğunu döner koltuk mekanizması ile çevirdim. Güncel fiyatı 100 tl civarında.

Yatak altı ana iskelet 30x30 metal profilden. Bu ürünü Kocaeli'den Mersine giderek yine bi karancı bi abimizden aldım. Aldıktan sonra 41 lt indelb buzdolabım ve 50 lt su deposunun yerleşimi için iç ölçülerinde değişiklik yaparak bir metal ustası ile güncelledim. İskelet 4 noktadan aracın bağlantı noktalarına bağlı. Hareket halindeyken yerinden oynaması mümkün değil. 2 Yıldır kullanıyorum ve bir defa civatalarını sıkılaştırmak zorunda kalmadım. Bu arada iskelet arka 3'lü koltuğun arkasında kaldığı için muayeneye giderken bu kısmı hiç sökmüyorum. Sökümünü yaptığım sadece mutfak tezgahı.

Bu iskeletin üzerine yatak tabanı için 15 mm kavak kontra kestirdim ve profil üzerine uygulattım. Fotoğraflar da da göreceğiniz üzere 3 parça şeklinde açılabiliyor. Kavak kontra üzerine gezen bilir sayesinde tanıştığım @fbmy dan 10 cm kalınlığında 32 dns sünger aldım ve üzerine çıkarılabilir yıkananilir leke ve neme dayanıklı kılıf diktirdim. Yatak ölcüsü 130x185 cm'dir. Sünger yatak sadece 18 gün kullanıldı ve sıfırdan farksızdır. Artan fiyatlarla sünger ve kılıf güncel fiyatı tahminimce 2000 tl civarlarındadır.

Ana iskelet boy 130 x en 160 cm dir. Yatak için Sigma profilden yapılmış 30x30 profil içerisinde hareket eden yatak uzatmaları vardır. Güncel fiyatı 200 tl.

Yine gecen sene araca uygun su kontrasından mutfak tezgahı yaptırdım.Kapaklarından bir tanesi masa olmakta. Küçük bir eviye ve şarjlı damacana su pompası ekledim. Çekmecelere kilit taktım. Tezgah aldına 2 adet 30 lt bidon girmekte. Biri temiz diğeri gri su için.

Fotoğraflarda görebileceğiniz Almanya ve İngilterede satılan T5 araca uygun sol sürgüllü cama takılabilien metal sineklikli havalandirma ızgarası aldım. Türkiyede yapan ve satan yok. 100 € yurt dışı fiyatı.

Depolama ihtiyacı için geçici olarak kendim dolap tarzında birşey yaptım. Bu araç ile devam etseydim bu sene bir marangoza araca uygun şık ve kullanışlı bir depolama alanı yaptıracaktım. Bu yaptığım dolap için bir ücret talep etmeyeceğim.

Depolama altına denk gelen profil zeminine işlevsel bir akü kutusu yaptım. Akü ve 12V sigorta kutusu burada. Ayrıca wc kutusu yaptım tekerlekli.. Bu kutular ücretsizdir. ( tabiki fiyata akü ve sigorta kutusu dahil değil )

İndelp buzdolabı için 70 kg kapasiteli, stoplu BLUM marka bir ray aldım. Güncel fiyatı 500-600 tl civarında.

Diğer araçlara uygun olmadığı için araç üstüne 30x30 sigma profilden yaptığım tavan platformu ve arzu eden olursa 320 watt güneş panelide satılıktır. Neden sigma profil dersek alüminyum olması sebepi ile çok iyi soğutma yapması ve hafif olması. Platform ve panel ayrıca ücretlendirecektir. Tavan platformunda 12 mt sigma profil kullanıldı. Yaklaşık 11 kg. Platformun sadece malzeme güncel fiyatı 2500 tl + baglanti ekipmanları 300 tl. ( Güneş paneli satılık degil ama alacak olan arkadaşın yeni alacağı panel boyutuna platformu güncellemekle uğraşmamak adına komple almak istenler için panel fiyatını güncel fiyatı ile yansıtacağım. )

Satılan ekipman listesi,

Paket 1
.................. 7500 tl

* İskelet çelik profil ( 30x30 )
* Yatak altı kavak kontra
* 10 cm 32 dns sünger yatak ( 130 x 185 )
* Yolcu koltuğu döner mekanizması
* Mutfak tezgahı, eviye, pompa, 30 lt iki adet bidon
* Sol sürgülü cam için havalandirma ısgarası
* Depolama alanı ( ücretsiz )
* Akü kutusu ( ücretsiz )
* Wc kabini dediğimiz tekerlekli kutu ( ücretsiz )
* Buzdolabı için 60 cm 70 kg kapasiteli blum stoplu ray
* Sigma profilden yatak uzatma profili ve destek ayakları ( ayakları hiç kullanmadım uzatma profil sorunsuz taşıdı )

Paket 2

* 30x30 sigma profilden tavan platformu ........... 2000 tl
* 320 watt güneş paneli ......................................3000 tl

Paket 1 ve 2 nin yeni araca montajı için elimden geleni yaparım.

01

02

03

05

11

12

Etiketler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri