Ucuz Ve Çevre Uyumlu Bir Tuvalet Kimyasalı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Doğrucu Davut Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,468
Yer
Kuzey Ren / Almanya
.
Karavan tuvaletlerindeki bakteriler; gaitadaki bazı organik maddeleri hidrojen sülfüre ve idrardaki üreyi de amonyağa çevirerek ortalama bir gün kadar sonra, çok daha değişik yapıda keskin bir koku oluşturmaktalar.

Piyasada bu durumu önleme amacıyla satılan kimyasalların mavi ve çevreye daha uyumlu yeşil olmak üzere iki grubu bulunmakta.
Mavi olanlar koku giderici ve mikrop öldürücü, yeşil olanlar ise sadece koku giderici kimyasal madde içeriyor.

Örnek.
Aqua Kem Blue; mikropları öldürmek için Bronopol’ü, kokuyu gidermek için de Norveç/kireç güherçilesini yani kalsiyum nitratı kullanmakta.
Aqua Kem Green’de ise sadece hidrojen sülfürün oluşmasını önleyen ve gübre olarak da kullanılan bu güherçile bulunuyor.
Etkin kimyasalları, ilişikteki emniyet bildirilerinin 3. maddelerinde görebilirsiniz.

Mavi guruba diğer bir örnek de Türk malı H-220 Mavi Su adlı yine aldehit bazlı gluteraldehit etkin maddesini kullanan ürün.

Bu gurup dezenfekten ürünlerin mikrop öldürücü özelliği kullanım sonrasında da aktif kaldığından prensipte çevreye, özellikle toprak mikro organizmasına zarar verebilecekleri kabul edilmeli.
Çevre bilinci gelişmiş ülkelerde kullanılabilmeleri ise bu artıkların arıtma tesislerinde sonuçta düşük konsantrasyonlu olarak muamele edilebilmeleri yani uygun (?) imhasıyla ilgili bir durum.
Kısaca Mavi gurup kimyasalların Türkiye’de de sadece arıtma sistemiyle sonuçlanan kanalizasyonların kuburlarına boşaltılması gerekmekte !

Ben genellikle kampinglere giren ve kimyasal kullanım frekansı ancak on günde tek doz olan biri olarak bile artık nerede hangi kanalizasyon sistemi var sorunsalı ve çevreye uygunluğu zaten göreceli olan bir atıkla uğraşmamak için sadece gübre bazlı yeşil gurup kimyasalları kullanmaya karar verdim.

Daha fazla gevelemeden, buraya kadar sıkılmadan okuma cesareti gösterenler için konunun sadedine geleyim. 🙂

Eğer Thetford, Aqua Kem Green ürünü için kalsiyum nitrat kullanıyorsa, neden biz de doğrudan bu etken kimyasalı kullanmayalım ki ?

F40E2464 C550 4264 9597 7FE67FA6E55C

Madde bilgisi:

Örnek ürün:
Dikkat, burada 25 kiloluk paketin kilo fiyatı yazmakta.
Bu gübre ve küçük porsiyonları için tarım ürün ve ilaçları satanlara danışılabilir.

Uygulamaya aklı yatanlar, bulduklarını ve tecrübelerini lütfen buraya yazsın.

Eğer gaita yeterli oranda parçalanmazsa, sıvı sabun ilave edebilirsiniz.

Forumda evvelce sözü geçen ve Almanya’da hobi bahçelerinin tuvaletlerinde de kullanılan keskin kokulu demir 2 sülfat (Karaboya) oldukça yavaş işleme girdiğinden, daha çok büyük ve kapalı siyah su yani tuvalet depoları için uygun bir madde.

Ekli dosyalar

• AQUA KEM BLUE.pdf
    135.2 KB · Görüntüleme: 144
  • AQUA KEM GREEN.pdf
    96.5 KB · Görüntüleme: 127
Son düzenleme:

Etiketler
.
Karavan tuvaletlerindeki bakteriler; gaitadaki proteini hidrojen sülfüre ve idrardaki üreyi de amonyağa çevirerek ortalama bir gün kadar sonra, çok daha değişik yapıda keskin bir koku oluşturmaktalar.

Piyasada bu durumu önleme amacıyla satılan kimyasalların mavi ve çevreye daha uyumlu yeşil olmak üzere iki grubu bulunmakta.
Mavi olanlar koku giderici ve mikrop öldürücü, yeşil olanlar ise sadece koku giderici kimyasal madde içeriyor.

Örnek.
Aqua Kem Blue; mikropları öldürmek için Bronopol’ü, kokuyu gidermek için de Norveç/kireç güherçilesini yani kalsiyum nitratı kullanmakta.
Aqua Kem Green’de ise sadece hidrojen sülfürün oluşmasını önleyen ve gübre olarak da kullanılan bu güherçile bulunuyor.
Etkin kimyasalları, ilişikteki emniyet bildirilerinin 3. maddelerinde görebilirsiniz.

Mavi guruba diğer bir örnek de Türk malı H-220 Mavi Su adlı yine aldehit bazlı gluteraldehit etkin maddesini kullanan ürün.

Bu gurup dezenfekten ürünlerin mikrop öldürücü özelliği kullanım sonrasında da aktif kaldığından prensipte çevreye, özellikle toprak mikro organizmasına zarar verebilecekleri kabul edilmeli.
Çevre bilinci gelişmiş ülkelerde kullanılabilmeleri ise bu artıkların arıtma tesislerinde sonuçta düşük konsantrasyonlu olarak muamele edilebilmeleri yani uygun imhasıyla ilgili bir durum.
Kısaca Mavi gurup kimyasalların Türkiye’de de sadece arıtma sistemiyle sonuçlanan kanalizasyonların kuburlarına boşaltılması gerekmekte !

Ben genellikle kampinglere giren ve kimyasal kullanım frekansı ancak on günde tek doz olan biri olarak bile artık nerede hangi kanalizasyon sistemi var sorunsalı ve çevreye uygunluğu zaten göreceli olan bir atıkla uğraşmamak için sadece gübre bazlı yeşil gurup kimyasalları kullanmaya karar verdim.

Daha fazla gevelemeden, buraya kadar sıkılmadan okuma cesareti gösterenler için konunun sadedine geleyim. 🙂

Eğer Thetford, Aqua Kem Green ürünü için kalsiyum nitrat kullanıyorsa, neden biz de doğrudan bu etken kimyasalı kullanmayalım ki ?

Ekli dosyayı görüntüle 638145

Madde bilgisi:

Örnek ürün:
Bu gübre ve küçük porsiyonları için tarım ürün ve ilaçları satanlara danışılabilir.

Forumda evvelce sözü geçen, Almanya’da hobi bahçelerinin tuvaletlerinde de kullanılan keskin kokulu demir 2 sülfat (Karaboya) oldukça yavaş işleme girdiğinden, ancak büyük ve kapalı siyah su yani tuvalet depoları için daha uygun bir madde.
merhaba bilgi için çok teşekkürler sanırım en ekonomik ve çevbreci bir kimyasal olacak ancak deneme yapan varmı hangi oranlarda kullanılabilir konusunda bilgi alabilecekmiyiz mutlu günlar

.
Mehmet bey gübre olduğu için dozun gerektiği kadar arttırılması sorun yaratmamalı.
Ben özellikle kendi kokusunun rahatsız edici olup olmadığını, nerelerden, hangi porsiyon ve ücretle bulunabildiğini merak ediyorum.
Belgelere bakınca da tesirinden şüphe etmemek lazım diye düşünmekteyim.

.
Mehmet bey gübre olduğu için dozun gerektiği kadar arttırılması sorun yaratmamalı.
Ben özellikle kendi kokusunun rahatsız edici olup olmadığını, nerelerden, hangi porsiyon ve ücretle bulunabildiğini merak ediyorum.
Belgelere bakınca da tesirinden şüphe etmemek lazım diye düşünmekteyim.
bu eğer kullanılabilir ise gayet uygun fiatlı belki bilgisi olan bir arkadaş denk gelir

Kurutulmus gubrenin cuvali koylerde 50 TL idi. Yas almayin ama :smiley:
Siz yine hepsiburadan alin, onlar kuru oluyor.
Keci, koyun, inek farketmez sanirim.

.
Karavan tuvaletlerindeki bakteriler; gaitadaki proteini hidrojen sülfüre ve idrardaki üreyi de amonyağa çevirerek ortalama bir gün kadar sonra, çok daha değişik yapıda keskin bir koku oluşturmaktalar.

Örnek.

Çevre bilinci gelişmiş ülkelerde kullanılabilmeleri ise bu artıkların arıtma tesislerinde sonuçta düşük konsantrasyonlu olarak muamele edilebilmeleri yani uygun (?) imhasıyla ilgili bir durum.

Ekli dosyayı görüntüle 638145

Madde bilgisi:

Örnek ürün:

Forumda evvelce sözü geçen ve Almanya’da hobi bahçelerinin tuvaletlerinde de kullanılan keskin kokulu demir 2 sülfat (Karaboya) oldukça yavaş işleme girdiğinden, daha çok büyük ve kapalı siyah su yani tuvalet depoları için uygun bir madde.
Kimyaya merak sarmanız çok ilginç. Yılda 40 günde diyelim 15 kere torpilli kullandığımda toplam 1.5 kg/YIL
Ürünü evde kendim yapmaya çalışmak pek fizıbıl değil.

İmalathane kurup kendiniz marka yaratacaksanız.
Ekonomiye canlılık getirecekseniz o ayrı.

Yeşil olan ürün sizin gibi çok beklemeyen az kullananlar için üretildi. Gereksiz yere doğaya kirli kimyasal bırakılmasın diye.
Eğer atığın içindeki mikro organizmayı öldürmezseniz ne kadar yeşil kimyasal koyarsanız koyun işe yaramayacaktır.
Koku mutlaka oluşacaktır.

Deneyebilirsiniz , Tecrübe etmek zihni açabilir ,:smiley:)

Şunun garantisini verebilirim. Katı atıklı bir kutuda bir kaç gün geçince boşaltırken " NE YAPTIM BEN" yüz ifadenizi takınacaksınız. :smiley:)

Thetfordun mavisi lavanta kokulu olanı tek geçerim.
Muadilini hala arıyorum. Onunla ilgili bir çalışma evde yapmaya çalışmak belki hobi olarak güzel olabilir.

H220 denilen kimyasalı Denemek için alıcam hep unutuyorum .

Başarılarınızın devamını dilerim. İlgi ile takip ediyorum.

Son düzenleme:

Kalsiyum nitrat için şu uyarı yapılmış

" Bir oksitleyici ajan. Yanıcı olmayan fakat yanıcı maddelerin yanmasını hızlandırır. Büyük miktarlar yangın içeriyorsa veya yanıcı malzeme ince bölünürse patlama meydana gelebilir. Yangına ve sıcaklığa uzun süre maruz kalma patlamaya neden olabilir.

· Şok veya ısınırsa patlayabilir Isıtma, toksik azot oksitlerinin salınmasına neden olur. Alkil esterler ile karışımlar alkil nitratların oluşması nedeniyle patlayabilir; fosfor, kalay (II) klorid veya diğer indirgeyici ajanlar ile karışımlar patlayıcı şekilde reaksiyona girebilir"

Yani karavanda kuru olarak taşınması risk içerebilir.
Birde klorid ile karışımında patlayıcı reaksiyoa girebilir denildiğine göre kesinlikle kazara da olsa ,temizlik için de olsa ilave çamaşır suyu kullanılmamalı
Beki su ile %100 çözüldüğü için sıvı formda saklanması daha emniyetli olabilir.

.
Asıl kullanıcısı olan çiftçiler için kalsiyum nitratın sadece kapalı ve serin depolanması önerilmekte. Kokusunun olmadığını da öğrendim.
Bizler için çözelti olarak uygulaması ise en kolayı.

Unutmayalım yeni bir şey falan keşfetmeye çalışmıyoruz.
Sadece Thetford’un sunduğunun aynisini uygulamak istiyoruz !..
Ahmet bey şüpheniz için içinizi bana değil, Thedford’a dökün. Ticaretini yapacağımı da yazmadım. Şunun şurasında kamu yararı için çalışıyoruz. 😊
Bu açıdan ne aslında gübre olduğu, ne kuru mu yaş mı olduğu, ne tehlikesi, ne etkisi, ne üretimi ve ne de ticareti için heyecan yapmaya gerek olmamalı ? 😉

Alt tarafı sonuçta sadece gübreye gübre katılacak, o kadar yahu.. 🙂
Zaten tuvalette her zaman bayıltacak derecede patlama tehlikesi altında değil miyiz ?..😜

Orhan bey gönderdiğiniz İzmir menşeyli Türk malı bir ürün.
Yani mantı ne kadar pasta ise bu da o kadar İtalyan. 😊

AB için belgelerine rastlayamadım !
Eğer taklit ettiği ürünlerle ayni etken maddeleri hep (!) yeterli dozda kullanıyor ve daha da ucuza sunuyorsa, sanırım alternatif olabilir.
Sonuçta sorduğunuz gibi karşılaştırmasını yapanından öğrenmek lazım.

Son düzenleme:

.
Asıl kullanıcısı olan çiftçiler için kalsiyum nitratın sadece kapalı ve serin depolanması önerilmekte. Kokusunun olmadığını da öğrendim.
Bizler için çözelti olarak uygulaması ise en kolayı.

Unutmayalım yeni bir şey falan keşfetmeye çalışmıyoruz.
Sadece Thetford’un sunduğunun aynisini uygulamak istiyoruz !..
Ahmet bey şüpheniz için içinizi bana değil, Thedford’a dökün. Ticaretini yapacağımı da yazmadım. Şunun şurasında kamu yararı için çalışıyoruz. 😊
Bu açıdan ne aslında gübre olduğu, ne kuru mu yaş mı olduğu, ne tehlikesi, ne etkisi, ne üretimi ve ne de ticareti için heyecan yapmaya gerek olmamalı ? 😉

Alt tarafı sonuçta sadece gübreye gübre katılacak, o kadar yahu.. 🙂
Zaten tuvalette her zaman bayıltacak derecede patlama tehlikesi altında değil miyiz ?..😜

Orhan bey gönderdiğiniz İzmir menşeyli Türk malı bir ürün.
Yani mantı ne kadar pasta ise bu da o kadar İtalyan. 😊

AB için belgelerine rastlayamadım !
Eğer taklit ettiği ürünlerle ayni etken maddeleri hep (!) yeterli dozda kullanıyor ve daha da ucuza sunuyorsa, sanırım alternatif olabilir.
Sonuçta sorduğunuz gibi karşılaştırmasını yapanından öğrenmek lazım.
Sentetik gübre üretim fabrikasında çalışınca ister istemez konuya biraz maydanoz oldum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,455
Kayıtlı Üye Sayımız
172,108
Kaydolan Son Üyemiz
desiredesire

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR