Unimog

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mogzilla Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 423
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 159,661

unımog arıyorum

• 416 406

Kullanılan: 14 70.0%
  • 403 421

Kullanılan: 6 30.0%

• Kullanılan toplam oy
    20
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ynt: Unimog

nette dikkat ettğim birşey var yurt dışındaki unimog klüpleri hep eski kasayı tercih ediyorlar.

bir resim görmüştüm 406 üzerine smental ırkı bir damızlık boğa vardı .çok güzel bir resimdi bulamadım bir türlü

Etiketler

şu ön kaput ve panjuruna 500 euro veririm gibi geliyo bana, bu kadarlı tatlı olur bir araç off offffff

Bu unimog'u 500 beygir yapıp süperbir modiye çekip dağ taş Allah ne verdiyse gideceksin.

Herkese selam.Unimog meraklisi olarak bu forma katildim.Maalesef suan bir Unimog'um yok ama ileride olmasi icin calisacagim:smiley: Birkac gundur sayfalardaki bilgileri okuyorum.Nadir Bey'in duayenliginin tartismasiz oldugunu gordum.Nadir Bey size bir konuda danismak icin yaziyorum.Umarim vaktinizi almiyorumdur.Formda okudugum kadariyla,arkadaslar hakli olarak yakit tuketimindeki yuksek maliyetten sikayetci.Bir cok kisi LPG cevrimi ile ilgilenmekte fakat benim aklima takilan mesele, mevcut motorlarin bu cevrime uygun olup olmadiklari ile ilgili. Sizin de dediginiz gibi suan kullanilan Unimoglar 1962-1988 modeller arasi.Bu araclardaki motor cesitlerinden; dizel olmayanlari da kursunlu benzin ile calisan motorlar.Bildiginiz gibi eski motor teknolijisinde benzindeki kursun yanma esnasinda motor gomleginin icinde kayganligi saglamakta.Kursunsuz benzin kullanan gunumuz motorlarinin ic cidari yanlsi hatirlamiyorsam,stellit denen bir madde ile kapli -maddenin isminde yanilabilirim,mazur gorun lutfen:smiley:- ki bu uygulama ile surtunme minimuma dusurulup,benzin icindeki kursunun kayganlastirici etkisine ihtiyac kalmamasi istenmis.Hal boyle olunca,LPG cevrimi eski teknolojideki motorlarda bu yaglama etkisini ortadan kaldirip,motorun omrunu kisaltmaz mi? Tabi bu soruyu,yazdigim bilgiler isiginda soruyorum.Eger bu yazdiklarimda bilgi yanlisi varsa lutfen beni uyarin Nadir Bey,zira yanlis bilgi sahibi olmak istemem.Simdiden tesekkur eder,forumdaki arkadaslara;bol engebelli araziler dilerim:smiley:

Gokhan

EVOLUTİON' Alıntı:
Bu unimog'u 500 beygir yapıp süperbir modiye çekip dağ taş Allah ne verdiyse gideceksin.

O unimogu 46.000 beygir de yapsan yapacağı max.sürat 80-90 km/h dir.
Unimog sadece 80 BG ile o dediğiniz dağ taş ve benzeri her türlü yere gider merak etmeyin.

gatesalan' Alıntı:
Herkese selam.Unimog meraklisi olarak bu forma katildim.Maalesef suan bir Unimog'um yok ama ileride olmasi icin calisacagim:smiley: Birkac gundur sayfalardaki bilgileri okuyorum.Nadir Bey'in duayenliginin tartismasiz oldugunu gordum.Nadir Bey size bir konuda danismak icin yaziyorum.Umarim vaktinizi almiyorumdur.Formda okudugum kadariyla,arkadaslar hakli olarak yakit tuketimindeki yuksek maliyetten sikayetci.Bir cok kisi LPG cevrimi ile ilgilenmekte fakat benim aklima takilan mesele, mevcut motorlarin bu cevrime uygun olup olmadiklari ile ilgili. Sizin de dediginiz gibi suan kullanilan Unimoglar 1962-1988 modeller arasi.Bu araclardaki motor cesitlerinden; dizel olmayanlari da kursunlu benzin ile calisan motorlar.Bildiginiz gibi eski motor teknolijisinde benzindeki kursun yanma esnasinda motor gomleginin icinde kayganligi saglamakta.Kursunsuz benzin kullanan gunumuz motorlarinin ic cidari yanlsi hatirlamiyorsam,stellit denen bir madde ile kapli -maddenin isminde yanilabilirim,mazur gorun lutfen:smiley:- ki bu uygulama ile surtunme minimuma dusurulup,benzin icindeki kursunun kayganlastirici etkisine ihtiyac kalmamasi istenmis.Hal boyle olunca,LPG cevrimi eski teknolojideki motorlarda bu yaglama etkisini ortadan kaldirip,motorun omrunu kisaltmaz mi? Tabi bu soruyu,yazdigim bilgiler isiginda soruyorum.Eger bu yazdiklarimda bilgi yanlisi varsa lutfen beni uyarin Nadir Bey,zira yanlis bilgi sahibi olmak istemem.Simdiden tesekkur eder,forumdaki arkadaslara;bol engebelli araziler dilerim:smiley:

Gokhan

Valla öncelikle kendimin de amatör bir unimog sevdalısı olduğumu belirteyim.Spesifik bir konu olduğundan sadece unimog ile ilgili biraz daha fazla bilgim olabilir.Ama bu bir unimog uzmanı olduğum anlamına gelmez tabii.
Sorduğunuz soru çok teknik.Ben ancak genel cevaplar verebilirim.

'' Ömrünü kısaltmaz mı '' diyorsunuz.Bence 30-40 senedir sorunsuz çalışan bu motorlar zaten dayanıklıklarını ispatlamışlar derim.
Bu saatten sonra LPG takınca ömrü kısalsa ne olur , kısalmasa ne olur.Alman unimog forumundan edindiğim tecrübelere göre orada da akaryakıttaki anormal artışlardan sonra benzinli U404S'leri dizele çevirmek yerine son 2 senedir 404'ler de LPG tercih ediliyor.
Bizdeki gibi dizelin fyatının benzin ile atbaşı olmasından sonra çoğu Alman unimogsver aracını orijinal hali ile kullanmağa başladı.

Ben bu işe peş peşe aldığım 2 U404S ile başladım.70 ve 74 model.
Biri orijinal benzinli idi, diğeri AS 600 dizel motorlu.Benzinliyi kısa müddet kullandıktan sonra ondan yedek parça aracı olarak faydalanmaya başladım ve ağırlığı 74 model dizel minibus kasa moga verdim.Ama şu anda imkanım olsa ne dizel ne de LPG'ye çevirirdim.Tabii bu benim şahsi fikrim.Orijinal benzinli halini tercih ederdim.
Hemen yüksek sarfiyat ve maliyet diyeceksiniz.Ben de tam tersini söyleyeceğim.Tabiii şu anda tamamen kendi açımdan bakıyorum , belki de sesli düşünüyorum.
Diyelim ki ben gezenbilirdeki arkadaşlarımla 2 ayda bir buluşuyorum.Her seferinde de ortalama 100 - 150 km. yapıyoruz ( arazi dahil )
Senede 6 buluşma X 125 km = 750 km.Hadi rakkam az geldi diyelim veyz daha fazla gecekseniz bu rakkam taş çatrlasın yıllık 1500-2000 km. olur.
tavan rakkamı alalım : 100km/30l'den yıllık sarfiyat yaklaşık 500-600 l
Yani bugünkü benzin fiyatları ile 1500-1800 YTL.
Şimdi gelelim aynanın öbür yüzüne.
Bugün unimoga en kötü dizel motoru atsanız 1500-2000 sadece motor parası.Unimog şanzımanları motora akuple olduğundan kendi orijinal motoru dışında hiçbir motoru tıpatıp şanzıman ile oturtamazsınız.Prizdirek her zaman kısa veya uzun kalacaktır.İşte o aradaki boşluğu kapatmak için flanş dediğimiz bir ara parçaya gereksinim olacak.Bu da ya döküm ya da çelk olacak.İdeali döküm ama x dökümcüye gittiğiniz zaman ilk sorusu '' abi , kaç tane lazım '' olacak.Neden diye sorduğunuzda da cevap hazır ve basit.
'' Abi bunda parayı tutacak olan kalıp , ha bir tane yaptırmışsın ha 100 tane ''
Dolayısı ile size önerilen kalıp fiyatı sonunda oradan uçarak kaçaçaksınız.Ondan sonraki çzüm tornada çektirmek.Bunun içindde Sizden ya numune istenecek , ya da proje vs vs.
LPG'ye gelirsek en ucuz çevrimin bile yukarıda verdiğim benzin tüketim fiyatlarının üstünde kaldığı açıktır.
Tabii Sizden hemen karşı argüman gelebilir
'' Ama Nadir Bey, LPG de taktırsak , dizele de çevirsek bunların maliyeti 1 kere olcak.Sonrası bize kar kalacak.''
Doğrudur, belik biraz uzun oldu ama ben başımdan bizzat geçenleri sizlere aktardım.
Kısaca ben olaya tüketim /maliyet olayı olarak değil, artık fayda/maliyet olayı olarak bakıyorum.
Şu anda imkanım olsa unimogu benzinli olarak kullanmak isterdim.Ya da orijinal mazotlu.416, 406 ve 421 gibi.
Gene de bir unimog edinirseniz ben Size her türlü bilgi konusunda elimden geldiğince yardımcı olmaya hazırım.
İlla da LPG derseniz de, bu konu ile alman unimog forumundan Sizin için çeviriler yaper, sayenizde ben de birşeyler öğrenmiş olurum

LPG uyarlanmış bir U404S

952661

952748

952749

Nadir Bey sanirim biraz yanlis anlattim:smiley:) Ben biraz orjinalite duskunuyum,o yuzden bu tarz degerli araclarda modifikasyon yapilirken bile orjinal haline sadik kalinmasindan yanayim.Fikirlerinize sonuna kadar katiliyorum. Motor degisikligi sonucu gerekli olan flans dediginiz gibi baslibasina problem.Dokum olmasi belki tercih sebebi ama,iyi dokumcu bulmak, iyi dokumcuyu ucuza bulmak cok zor. Dediginiz gibi verecekleri kalip parasi belki de celik yaptirsaniz, gereken celik miktari kadar. Zaten dokumden sonra bir de tornaci,frezeci isi var ki onlara hic girmeyelim. Dediginiz gibi senede 1500 2000 YTL'lik benzin harcasa ne olacak? Bu miktar, sanirim bu tarz bir hobi icin kabul edilebilir. Hem akaryakit fiyatlarina bakarsaniz,bu gidisle yapilan degisiklikler yapildigi ile kalacak,cunku aralardaki skalalar cok daraldi. Bu zamlar neticesinde,bu degisikleri yapanlara sadece zahmet vermis olacak. Ayrica LPG'nin kendine has ozelligi itibariyle bana arac uzerinde tehlikeli geliyor. Cokcabuk tutusabilen bir madde.Ben aslina bakarsaniz, gunluk kullanimdaki araclarda hatta taksi gibi toplu tasima araclarinda dahi kullanilmasina sicak bakmiyorum.Sizin Unimog'u gordum,kendi kendime "Nadir Bey aklimi okumus,senelerdir param olsa da soyle birsey yaptirsam diyordum" dedim:smiley:) Insanlar gorunce kamyon statusune sokup,geciyorlar. Oysa Unimog'u kamyon statusune sokmak,kamyonlara madalya takmak anlamina gelir:smiley:) Cevabiniz ve ilginiz icin cok tesekkur ederim. Dedigim gibi eger ileride bir Unimog almam mumkun olursa,sizinle irtibata gecmek isterim.

Arkadaşlar bu konu başlığı altında 425 mesaj ile beraber 22 sayfaya ulaştığı için, yeni üye ve ziyaretçilerin hakim olamayacağı şekle gelmiştir.
Dolayısı ile bir çok değerli bilgi ve görüş ayıklanamaz hal almıştır.

İnceleyip birbirinden ayrı değerde bilgi var ise ayıklayacağım.

Hoş görünüze sığınarak Unimog ile alakalı soru ve önerileriniz için yeni bir başlık açmanızı rica edeceğim.

Aynı araç için birbirinden farklı sorularınız ve önerileriniiz için ayrı ayrı başlık açmamız konuya hakimiyeti kolaylaştıracak ve herkes rahatlıkla izleyecektir.

Saygılar..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

SON KONULAR