Vitara 1.9 Ddis Motor Problemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mlknsl Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,972

mlknsl

Yeni Üye
Selamlar arkadaslar...
Henüz yeniyim forumda. Acil yardıma ihtiyacım var.
Forumu da daha bir ay kadar önce keşfettim. Buna rağmen herkesin özverisine samimiyetine tanık oldum.
Forumu keşfetme vesilem, 2 ay kadar önce antalyadan 2008 model suzuki grand vitara 1.9 ddis aldim. Öncesinde range ile arasında cok kararsiz kalmama ragmen en sonunda 'sen japonsun bi kere daha akıllısın' diyerek tercihimi bundan yana kullandım. Ama gelin görün bir gün bile gönül rahatlığıyla binmek nasip olmadı. Zira aldigimizda aracın keyless-go özelliği kayıp anahtar gerekçesiyle iptal edilip yazılımı silinmiş. Yine de araç sorunsuz çalışıyordu. Ekperden de olumlu rapor alinca nasip kismet dedik aldık en nihayetinde. Sorunlar da o gunden sonra başladı ve gitgide kabusa dönüştü.

Şöyle anlatayım size kısaca...
Aracı aldığımızda arac 80 km yi gectigi siralarda ısıtma buji göstergesi yandı. Aldığımız şahıs bujileri temizletmek gerekiyo sorun yok dedi. bi kac gün sonra çarşıda aracı park edip kisa bi süre sonra çalıştırmak isteyince marş basti ama motor almadı. 8-10 defa denedim olmadı. Gözüm karardı başım döndü resmen o an. Arabadan inip ne yapacağımı düşünürken tekrar binip marşa bastım bu sefer tık çalıştı hemen. Devam eden günlerde sorun bi kac kez tekrarladı. Konya aksehirdeyim ve buranın sanayiye götürdük. Yakit filtresi marş dinamosu vs kontrol edildi ve elektrikçi dinamo tamir görmüş ondandir dedi. Degistirdik. Ancak olmadi. Immobilizerden veya Kontak degisiminden olabilir dediler. Anahtarciya götürdük çözüm olmadı. Bi süre sonra araç seyir halindeyken stop etmeye, dahası sabahları çalışırken nazlanarak calismaya ve gaz yememeye başladı. Konya servise götürdük. Söyledikleri bi kac gün kalacak arac kontrol edilecek bulunabilirse tespit ve tamiri yapilacak diyerek muğlak bi cevapla birlikte ortalama 8 bin TL gibi masraf miktari verince arkamı döndüm çıktım. Beyşehir sanayide usta var dediler götürdük. Krank pozisyon sensörü arizali dendi, yaptırdık, seyir halindeki sıkıntı düzeldi. Marş sorunu yine devam ediyor. Elektrikçi, pompacı ve motorcu birlikte baktılar araca. Rektefiye istediğini söylediler en son. 10-12 bin TL den bahsettiler. Nevrim döndü arabayı yakacam neredeyse.
Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.
Kullanici ve benzer sorunlar yasayan arkadaslar fikir ve tavsiyeleriyle bana yardımcı olabilirlerse çok memnun olurum...
Simdiden teşekkürler ve herkese hayırlı günler

Gaz kelebeği arızası olabilir. Temizlemeyi deneyin. Maalesef bu araçlar çok sağlam ve keyifli ama bilmeyenlerin kurcaladığı araçları adam etmek de bir o kadar zor ve masraflı. Bence İstanbul Antalya gibi bu araçların nispeten çok olduğu yerlerde iyi anlayan bir usta bulup ona gidin. Mesela Antalya'da Tez Oto - Ramazan Tez var ki; Suzuki Ramazan olarak bilinir. Gerçi asıl uzmanlığı gerçek manada Suzuki motoru kullanan benzinli modeller ama yine de sorunu çözebilir diye tahmin ediyorum. Dürüst bir esnaftır. Benzinli Vitara varken Denizli'den ona giderdim.
Deneme yanılmayla aracı daha da berbat ettirmeden böyle bir çözüm imkanınız yoksa bence kar zarar demeden satıp geçmek lazım.

Gaz kelebeği arızası olabilir. Temizlemeyi deneyin. Maalesef bu araçlar çok sağlam ve keyifli ama bilmeyenlerin kurcaladığı araçları adam etmek de bir o kadar zor ve masraflı. Bence İstanbul Antalya gibi bu araçların nispeten çok olduğu yerlerde iyi anlayan bir usta bulup ona gidin. Mesela Antalya'da Tez Oto - Ramazan Tez var ki; Suzuki Ramazan olarak bilinir. Gerçi asıl uzmanlığı gerçek manada Suzuki motoru kullanan benzinli modeller ama yine de sorunu çözebilir diye tahmin ediyorum. Dürüst bir esnaftır. Benzinli Vitara varken Denizli'den ona giderdim.
Deneme yanılmayla aracı daha da berbat ettirmeden böyle bir çözüm imkanınız yoksa bence kar zarar demeden satıp geçmek lazım.
Yarin sabah oradayım inşallah. Bi çözüm bulunur diye umut ediyorum.

Görüştünüz mü Ramazan Ustayla? Inşallah sorunu çözer. Kendisi iyi bir usta, dürüst bir insan. Suzuki motorlu bir araç olsaydı zaten gözü kapalı yapar derdim. Ama aracınızın motoru Reno. Buna rağmen gidilebilecek önerilecek bir usta.

Görüştünüz mü Ramazan Ustayla? Inşallah sorunu çözer. Kendisi iyi bir usta, dürüst bir insan. Suzuki motorlu bir araç olsaydı zaten gözü kapalı yapar derdim. Ama aracınızın motoru Reno. Buna rağmen gidilebilecek önerilecek bir usta.
Bizzat görüşmedim henüz ama ismini binkac kişiden aldım suzuki off-roadcu bi arkadasiminda yakın tanıdığı yarina hallederiz inşallah :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR