VW T3 Zorunlu Trafik Sigortası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orion Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 150
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 94,281

orion

Alaman Mucizesi Volkswagen T3'ün hastasıyız
Yer
Sinop
Web
www.volkankaya.com.tr
Sevgili arkadaşlar ve değerli büyüklerim

Ben de en sonunda bir VW T3 aldım ;D Çocukluk hayalim olan bu araçlardan birine sahip olmayı uzun zamandır istiyordum. Son birkaç aydır etraftan bulup incelediğim ilanları değerlendirdim. Yine etraftan edindiğim bilgiler doğrultusunda bana en uygun olacak aracı bulduğumu düşünüyorum. İncelediklerim arasında en temiz olanını pazarlık mazarlık falan derken dün, yani 07.01.2009’da gittim aldım. Araçta şu an için teknik bir sıkıntı yok gibi, zaten sorunum da teknik değil bürokratik.
Bu araç ruhsata göre ve gerçekte de 8+1 koltuklu, asıl amacım tabiki yavaş yavaş karavana çevirmek olsa da en temizi olduğu için bu aracı tercih ettim. Gerçi karavana çevrilecek araç için olan mevzuatı da biliyorum. Yeni mevzuata göre ABS ve bir kaç bişeyler daha gerekiyor, herneyse.
Şimdi asıl sorun şu, yine forum üyesi bir arkadaşın yaptığı araştırmaya göre bu aracın zorunlu trafik sigortasının 800 TL gibi bişey olduğunu öğrendim, ilk önce her ikimiz de inanmak istemesek de daha sonra ruhsattaki eski poliçeye baktığımda 672 TL ödendiğini görünce işler değişti :eek:. Sanıyorum 2009 zamlarıyla beraber gerçekten de 800 TL gibi bir rakam çıkacak. Eski poliçede araç “9-15 koltuk” kategorisine göre sigortalanmış, fakat benim malumdur ki yanımda 8 kişi daha taşımak gibi bir kaygım yok. Şimdi ben bu aracın öndeki sürücü koltuğunun yanındaki ikili koltuğu söktürüp tekli koltuk düzeni yaptırsam yada ortadaki üçlü koltuk yerine yine kızaklı ikili koltuk taktırsam bunu ne şekilde ve nereden tescil ettirebilirim? Ne kadar tutar diye sormuyorum çünkü 800 TL sigorta ödemekten daha iyidir sanırım. Aslında yaptırmışken karavana çevirtmek daha mantıklı fakat şu an için eldeki tüm parayı tükettiğimizden karavana girişmek pek mümkün gözükmüyor. Baktık hiç olmadı 800 TL’yi verip en azından bir sene binicez artık bu araca.
Bana bilgi ve tecrübeleriyle yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkürler

Volkan Kaya

NOT: Değerli arkadaşlar yukarıdaki konu ile ilgili sorun aşılmış, ruhsatta yazılı olan hata giderilmiştir. İlgili gelişmeleri ve zorunlu trafik sigortaları ile ilgili fiyatlandırma hakkındaki bilgileri takip eden mesajlarda bulabilirsiniz.
Rusattaki belirtilen hatanın değiştirilmesi sürecini aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=28958.0
Arşiv oluşturması bakımından konu silinmemiş, bu not daha sonra eklenmiştir.
İlginize teşekkürler

Etiketler
Ynt: VW T3 Zorunlu Trafik Sigortası - Yardım..!

Hemen belirteyim
Bugün tekrar yaptığım bir araştırmada, mevzuatta göre benim aracım M1 sınıfına girmesi gerekirken ruhsatta M2 sınıfı görünüyor. Mevzuatta aynen şöyle geçiyor:
"2) M Sınıfı – En az dört tekerlekli ve yolcu taşımasında kullanılan motorlu araçlardır.
2.1) M1 Sınıfı: Yolcu taşımasında kullanılan ve sürücü dahil en fazla 9 oturma yeri olan motorlu araçtır.
2.2) M2 Sınıfı: Yolcu taşımasında kullanılan, sürücü dahil 9’dan fazla oturma yeri olan ve azami ağırlığı 5 tonu aşmayan motorlu araçtır.
2.3) M3 Sınıfı: Yolcu taşımasında kullanılan, sürücü dahil 9’dan fazla oturma yeri olan ve azami ağırlığı 5 tonu aşan motorlu araçtır."

Kaynak: http://www.trafik.gov.tr/mevzuat/karayollari_trafik_yonetmeligi_s.aspx

Yani aslında M1 sınıfına girmesi gereken bir araç M2 olarak tescil edilmiş, şimdi de Trafik Şubeye gidip değiştirmeye çalışıcam bakalım. Tabi ne tür bi serüven beni bekliyo bilmiyorum.
Tabi burda da şöyle bir sıkınıt var, trafik şube "tamam değiştirelim" dese bile sanıyorum ilk önce sigorta bedelini ödeyip önce üzerime alıp ondan sonra sigortadan paramı geri alıp yeniden sigorta yapmam gerekir. Yada ilk önce yeniden ruhsat çıkartıp ondan sonra sigorta yaptırıp daha sonra benim adıma mı ruhsat çıkarttırırlar bilemiyorum. Bunu zaman göstericek.

Yine de bir bilen varsa önerisini bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler
Volkan KAYA

selam ,bir koltuk bile sökseniz,proje çizdiriliyor vesonra muayeneye giriyor,tabiiki muayene esnasında sigorta isteniyor,sigorta ise bu günkü hali ile çıkıyor,ruhsat değişiminden sonra sigorta değişimi yaptırabiliyorsunuz.Artık almışsınız hayırlı olsun ama karavan ruhsatlı t3 araçlar sudan ucuz satılıyor (hem de orijinal).Benim de orijinal bir karavan rusatlı t3 aracım var,özel amaçlı araç statüsünden sigorta yapıldığı için 340 lira ödedim(karavan ruhsatlı araçlara bu sigorta uygulanıyor.)Hazır karavan rusatlı bir araçta bu uğraşıları vermezdiniz.Bir de artık bizim tip araçlara karavan ruhsatı çıkartmak hayal gibi bir şey oldu.(tabii mevzuat değişmezse)

Teşekkürler "Barok6"
Yeni mevzuata göre bu araçların karavana çevrilmesindeki muammayı ve zorluğu biliyorum.
Aslında karavan ruhsatlı bişey almayı ben de isterim, fakat fiyat olarak ulaşılabilir en makul araçlar 10 bin TL den başlıyor. Kaldı ki eldeki para bukadar değilken 15 bin 18 bin liraya satılanlara sadece salyalarımı akıtarak bakmaktan başka bişey gelmiyor elden :D . Ben de yeni düzenlenen trafik muayenelerinden geçebilecek bir araç almayı daha mantıklı buldum. İşin bi de o boyutu var...
Sonuçta kaporta boya isteyen orası burası tamir isteyen bir araç bana çok daha pahalıya çıkacaktı.
Şimdi zaten asıl sorun da aracın M1 yerine M2 olarak kayıtlı olması, bunu aşabilirsek zaten geriye sorun kalmayacak :-\

volkan

merhaba orion,
barok 6 ya katılıyorum, koltuk sayısında değişiklik yapmak projeye tabidir. tabiki proje sonrası muayene ve yeni ruhsatname çıkarılacak. oldukça masraflı bir iş.
bence doğrudan motorkaravan değişikliği içn uğraşırsanız masrafınız aynı olur.
BİLGİ: yeni yönetmelikte abs şartı panelvandan minibüse geçişlerde zorunlu. yani N sınıfından M sınıfına geçiş.
ancak sizin aracınız minilbüs olduğu için zaten M sınıfıdır. teorik olarak böyle bir zorunluluk olmaması gerekir. bence yeni uygulamaların rayına oturması için bir süre bekleyiniz ve daha sonra ,konuya vakıf bir proje mühendislik bürosuna başvurunuz.
kolay gelsin.

mrb.volkan bazı şeyleri biliyorum fakat dogrulugundan emin olmadan seni yanış yönlendirmek istemedigim için yazmıyorum, ama sigorta işinin bu kadar pahalı oldugunu bilimiyodum bu koltuk sayısından bence kişi sayısı artıkça koltuk sayısı kişi başına olan ferdi sigortada artıyo dolayısıyla bundan ileri geliyo 800ytl lik sigorta senin düşündügün gibi 2 kişi sayısına düşerse koltuk sayısı, ozaman normal ticari araçlar gibi 300 küsürlü bi sigorta rakamı çıkar bunada çevirmek için proje gerekicek sanırım bunu bi sigortacı ile konuşursan yardımcı olur ve kesin net bişeyler söyler ama kafana yatmıyan bazı şeyler söylerlersede bana söyle ben haletirmeye çalışırım sana :smiley: keşke bi çekme karavan alsaydık sana çok ugraştın be volkan :smiley: bak bana ne muayne var ne vergi ne sigorta ıvır zıvır hiç ugraşmıyom kafam rahat satsam bile noterlik emniyetlik iş yok alsanda aynı şekilde (750kg altı için tabi) yani canın istedigi zaman takarsın arkana basar giderdin bu gibi şeylerle ne zaman harcardın nede canını sıkardın neyse hevesini kırmayımda bu yeni kanun degişiklikleri ile herkez çekme karavanlara yönelcek bence işallah maliye bakanı uyanmaz yoksa bizede bi vergi giydirir ;D ;D ;D bizimde karavan işi biter o yüzden kimse sesini çıkarmasın ;D ;D görüşmek üzere haberleşelim

Teşekkürler "İmpesa" ve "İlyasfb".

Fakat ikinci cevabımda yazdığım gibi bir değişiklik söz konusu, yani aslında benim aracın koltuk sayısını değiştirmem gerekmeyecek. Trafik Şubeden ruhsatı değiştirmem gerekecek, çünkü araç aslında M1 sınıfına girmesi gerekiyoken M2 olarak tescil edilmiş. Ben demiyorum valla mevzuat diyo :smiley:
Ama şimdi bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum, ya çok zor olacak yada çok kolay ikisinin ortası yok.
Ya trafik şubeye gittiğimde " ah hay aksi bi yanlışlık yapmışız" diyecekler, yada "önce bi git trafik muayenesine gir orda tescil edilsin bakalım hakkatten de 8 koltuğun mu var" diyecekler.

Selam, benimde t2 minibüsüm vardı 1+8 koltuk sayısı ile 300 küsür ytl trafik sigortası ödüyordum, seninki ticariye giriyor sanırım halbuki benim t2 gibi 1+8 olması lazım. Şu anda da t2b westfailiam var ve karavan ruhsatlı ve trafik sigortası daha ucuz ama bununda motorlu taşıt vergisi artıyor bu sefer. dediğin gibi koltuk sayısı değişmeyecek sadece ruhsatta düzeltme yapılacak, bunu da en iyi muameleciler bilir ama arkadaşın dediği gibi direk karavan ruhsatı almaya çalışırsan daha iyi olur. Çünkü minibüs ruhsatlı bir aracın içini karavana çevirirsen muayenede sorun oluyor(ben ilk t2'imi o şekilde kullanmıştım). İstanbul'da muayeneden geçemedim, içinde yine 1+8 oturma grubumu farklı şekilde koruduğum halde adam dolapları görünce 'olmaz kenara çek beni bekle' deyip üstü kapalı rüşvet istedi. Bende sinirlenip Tekirdağ'daki muayene istasyonuna geldim, buradaki memur ise 'helal olsun çok güzel yapmışsın' diyerek imzayı bastı. Aynı kurum, iki farklı şehir, iki farklı memur ve yaklaşımları işte. Neyse şimdiki bu tüv türk ne anasının körüyse hayatta geçirmezler..

Merhaba,
uzun zamandır t3 alma isteğimden dolayı yaptığım araştırmalar sonucu bu başlığa kadar geldim. fakat dehşet ve endişeye kapıldım açıkçası. bu vergi ve sigorta konusunun çok önemli olduğunu düşündüm ve bir araştırma yaptım. vergi konusunda sorun yok. yıllık 155 ytl'miş. 16 yaş üstü 9 kişiye kadar olan minibüsler yani.

sigortaya gelince... 1991 model suzuki carry aracım için 2008 nisanında 190 ytl sigorta ödemiştim. internette sigorta ücretleri ile ilgili kesin bir liste yok. sigorta firmaları teklif verme usulü ile fiyat çıkartıyor. ben de 1985 model 9 kişilik bir t3 üm olduğunu farzederek bir teklif oluşturttum. sonuç aşağıda. bişey anlamadım doğrusu. atladığım bişey var mı sizce?

1.jpg

2.jpg

HDİ sigorta şu anda piyasada en ucuz sigorta yapan şirketlerden biri ayrıca 400 liraya kadar bedava çekici hizmeti veriyor
benim cj'nin sigortasına 420 isteyende oldu 300 isteyende HDİ 220 ye yaptı
tek sorun çoğu servisle anlasması olmadığı için kaza durumlarında ücreti önce siz servise ödüyosunuz sigorta sizin hesabınıza sonradan yatırıyor

Evet. Hdi diğerlerine göre hesaplı. ancak burdaki çelişki büyük. 9 kişilik minibüs için 800 tl ye yakın sigortadan bahsedilince endişelendim. burda ya bir yanlış anlaşılma var yada hesap hatası. ben hala işin içinden çıkamadım

Sayın Tahir Turan
Ben minibüsümü aldıktan sonra öğrendim minibüslerin zorunlu trafik sigortalarının bu kadar yüksek olduğunu. Bir de şu var ki, artık sigorta şirketleri serbest piyasa usulü çalışıyorlarmış. Yani isteyen sigorta belli ölçülerde istediği fiyatı belirleyebiliyor. Ama araştırdığım sigortalar arasında en hesaplısı HDI sigorta idi. Ben aracımı 608 YTL ye sigortalattım ve yukarıda bahsettiğim "araç sınıflandırma" mevzuunu aştım, çünkü sigorta yaptırırken gördüm ki aracımın sınıfı değil, marka model, yıl ve kayıt olduğu yerlere göre fiyat çıkıyor. Sizin edindiğiniz fiyatın daha düşük oluşunu aşağıdaki maddelerle açıklayayım.

1- sigorta fiyatını en çok etkileyen etmen, sigortalı aracın hangi ile kayıtlı olduğu. Benim aracım 34 plakalı ve bu yüzden 608 YTL. Aynı şirket, aynı bilgilerle birlikte eğer Sinop plakalı olarak girersem sigorta bedelim 222 ytl olarak çıkıyor. Bu sigortalı aracın risk faktöründen kaynaklanıyor
2- Sigortalı aracın yılı, yine fiyatı etkileyen bir etmen
3- sigortalı aracın sahibinin yaşı da fiyatı etkiliyor. Genç araç sahipleri daha fazla prim öderken ileri yaştakiler daha az prim ödüyor.
4- cinsiyet de fiyatı etkiliyor. Ama hangisinin daha fazla prim ödediğini bilmiyorum.

Yani öyle tahmin ediyorum ki, siz 30 yaş üzerindesiniz ve sigorta bilgilerini girerken kayıtlı olan yer olarak küçük bir şehir girmiş olmalısınız. Ve de öyle sanıyorum ki siz de bu bilgileri sigortam.net ten aldınız. Ben de oradan çok farklı farklı bilgilerle sorgulatmıştım. Aracımın 57 plaka olmadığına üzülmüştüm :D
Bu arada buradan reklam gibi olmasın ama, Ozan arkadaşımın da bahsettiği gibi sigortamın yanında çekici yardımını da hediye verdiler. Diğer sigortalarda var mı böyle bişey hiç bilmiyorum. Yada teoride yol yardımı var ama pratikte nasıldır bilmiyorum. HDI sigortanın eski İhlas grubu olduğunu söylemişlerdi ve hatta bu yüzden beni iğneleyen arkadaşlarım bile oldu, ama sonuçta bir şirket 800 lira diyor, başka bir şirket 1150 lira diyordu. Bence hiç gerek yok HDI'den 608 liraya yaptırdım.

aracın geçmiş yıllarda kazası varsa yada sigorta gecikmeli yapılmıssa, sigortacı değimiyle basamak düşmüşse %20 den % 40 a kadar cezalı sigorta yapıyolar
ama siz aracın yeni sahibisiniz, bu belki araç aynı kişideyken geçerlidir

ben sigortacımdan garanti aldım şehir dışı dahi olsa aracıma cekici hizmeti vericeklerini söyledi.

bu arada bu cinsiyet farkı uygulaması çok ayıp bu kadarda olmaz. başka bir ülkede varmıdır acaba bu tarz uygulamalar

Saçma diyecem ama bu kadar çetrefilli bir sigorta serüveninin haklı sebepleri var belli ki. Peki diyelim ki ben aracı istanbuldan aldım,
satışını yaptırıp üzerime alarak 43 plaka aldım. bu durumda sigorta dönemi geldiğinde orda gördüğünüz 220 ytl üzerinden mi yaptırıcam? zira ben kütahyada yaşıyorum.

evet, benim araç manisa plakalı olsaydı 135 ödüycektim ;D
plakasını taktığınız ile göre ödeme yapıcaksınız

Cinsiyet ayrımı diğer ülkelerde ne şekildedir hiç bilmiyorum. Aslında Türkiyede de nasıl onu da bilmiyorum. Yani trafiğe daha az çıkan bayan sürücüler daha az mı ödüyor, yoksa risk faktörünü artırdıkları için ;) daha mı fazla ödüyorlar onu da bilmiyorum.
Nasıl yapıldığını bilmiyorum ama yine cebinizden para çıkacak bir uygulama olduğuna eminim. Bence trafik sigortasını az ödemek istiyorsanız, eğer aldığınız aracın plakası büyük şehirlere kayıtlı ise onu Kütahya plakaya çevirtebilirsiniz. Fakat böyle bir durumda da hem bürokratik işlemler artacak, hem de plaka değişimi için daha fazla para ödeyecek, hem de tekrar muayeneye girmeniz gerekecek. Tabi bunlar tek sefere mahsus masraflar, her yıl 600-800 ödemektense tek seferde cepten çıkması daha mantıklı.
Sonuçta eğer alacağınız araç VW T3 ise bence değer :smiley: Turbo dizelini tavsiye ederim, 1600cc motorun biraz küçük geldiği doğrudur, fakat dere tepe heryeri sudan ucuz geziyoruz. İnanılmaz ekonomik ve sorunsuz araçlardır.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.