Yeni Grand Vitara 3 Kapı Çekiş Sistemi Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan horse Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 31,904

horse

Kamp II
Yer
BURSA/Gemlik
Merhaba . Epeydir kafamı meşgul eden bir soruydu.Aşağıda resminide vereceğim aracı kullanıpta bilgi veren olursa mutlu olacağım.Bu araçlar sürekli 4 çekermi yoksa önden çekiş olup patinajda arkalarmı devreye girp 4 çeker oluyor.

5 kapı olanların sistemini biliyorum fakat bu 3 kapılar bir muamma.[attachment=1]

G

Etiketler
Ynt: Yeni Grand Vitara 3 Kapı Çekiş Sistemi Hakkında

kullanıcısı degilim bildiklerimi aktarayım awd sistem (all whell drive ) sürekli 4 ceker , 4L ve 4H secenekleri mevcut degil.

İşin tuhaf tarafı servis bile iki türlü cevap veriyor.Satış bölümü sürekli 4 çeker, servis bölümü 2çeker patinajı algılayınca 4 çeker olduğunu söylüyor.Tam bir muallak.Servis bile sattığı aracın özelliklerini bilmez ise kim bilecek.

Tip .................................................. 5MT
Vites oranları 1. vites........................ 4,545
2. vites ........................2,354
3. vites........................ 1,693
4. vites ........................1,241
5. vites ........................1
Geri vites..................... 4,431
Son dişli oranı ...............4,625
Transfer dişli oranları
Yüksek ............................................ _
Düşük ........................................... _

Suzuki sitesinden alıntıdır ''Transfer dişli oranları '' _ olarak belirtmiş bunun anlamı arazi şanzımanı ve onun secenekleri yok demektir

2.0 5 kapı verileri :

Transfer dişli oranları
Yüksek 1
Düşük 1,97
4L ve 4H seceneklri oldugu ve oranlarını yazmışlar.

günümüzde suv cinsi araclar fazla tutulmuyor dersek yalan olur bütün üreticiler üretip sarmaya başladı çünkü bmv den porsche ye hatta cadillak ta bile var Suzuki de bende varım demek için ürettigi bir arac Land rover i bmv satın aldı ve bmv motor ve şanzımanınla üretiyor geriye o efsane den sadece ismi kaldı diyebiliriz.

forum üyesi tüm arkadaşlar genelde arazi amaclı 4x4 leri kullanırlar iclerinde suv cinsi aracı kullanan pek nadir cıkar . hatta yok kadar azdır ,kullanan kişiyi bulabilrseniz fikirleri ve tecrübeleri faydalı olucaktır. :smiley:

Oğuz Bey bilgi için teşekkürler.Suzuki swift 4x4 modeli var.Bu araç normalde önden çekişli bunu denedik.Fakat önler patinaja geçince arkalar devreye giriyor.Benim öğrenmek istediğim acaba bu 3 kapı grand vitaralardamı bu şekilde yoksa sürekli 4 çekermi oluyor ?
Aracın çekiş gücü açısından bunun önemli olduğunu düşünüyorum.(kaygan zeminlerde)

araclardaki defransiyel sistemi aynı akstaki sadece 1 tekere haraket verir önden 1 arkadan olmak üzre toplam 2 tekerden tahrikli capraz olarak genelde iş görürler ön ve arka arasındaki kasıntıyı alablmek amacı ilede orta defransiyel isimli bir parcada aradaki dengeyi saglar .
eski bir vitarada 4L viteste kuru zeminde keskin bir dönüş yaparsanız korkunc bir kasıntı hissedersiniz bir yerler kırılacak diye aklınız başınızdan gider ,bu tip bir sorun suv larda olmuyor orta defransiyelde kaydırmali sistem esasna göre calışan bir sistem aradaki kasıntıyı alıyor.
eski bir vitarada 4L viteste camura girerseniz önden1 + arkadan 1 toplam 2 tekerle sorun yaşanır ,,arkaya def.kilit takılırsa ön1+2 arka olarak 3 ceker olarak iş görür ancak ,ön tarafada lsd kilit takılırsa arac 3,5 teker cekişli olur dahada iyi olur ..

bu bahsi gecen arac buzlu zemin hariçi bana göre hiç bir ortamda iş yapmaz . öncelikle 3 kapı ufak bir arac olmasına ragmen cok agır 1480 kg boş agırlık içine 2 kişi esyası yakıt vs agırlıkları ile 1700 kg oldukca agırlıklı bir hale geliyor 1.6 motor 78 hp bu kasaya az gelir ve 4000 devir altı tork veremeyen bir motorada sahip ,bunun da anlamı düşük viteste rampaları 5000 devir üstü bagırttırıp kullanım gerekir demektir .1.6 motor olmasına ragmen karşımıza yüksek tüketim cıkacaktır. ve bu arac hiç yürümez bu şartlarda demektir ,düz yol ve yokuş aşagı hariç tabii.

görsel olarak şirin sempatik bir görüntüsü var göze güzel görünmesinden başkada bir özelligi yok gibi görünüyor .anahtar teslim 0 arac fiyatıda 43 bin tl ,,5 kapısı ise 70 bin tl civarı ..

1998-2004 seneleri arasında üretilen grand vitaraların 3 kapı olanları genelde 1.6 motordur yalnız arada az miktarda gelmiş 3 kapı 2.0 motor 4cl olanları vardır bu aracları bulan hemen soyup ayıklayıp off road yarışlarına sokuyor ve dikkat edin tabeladaki suziler hep onlardandır..fazla km yapmamış bir tane bulursanız alıp ömür boyu kullanın derim .

http://www.sahibinden.com/cadde_ve_arazi_keyfini_ic_ice_yasayin-02WQQaXQQ15379538WQQpXQQdisplayitem

satılık bir tane buldum oda modifiyeli cıktı buda alınabilir.. araziye girmemiş düz vites az km li bulursanız affetmeyin derim.

http://www.sahibinden.com/cok_ozel_off-road_yaris_otomobili-35WQQaXQQ15018221WQQpXQQdisplayitem

buda yarışlarda derece yapmış bir yariş aracı o da satılık fikir vermesi amacı ile ekledim . :smiley:

Bildiğim kadarıyla yeni kasa 3-K G.V'lar sürekli 4 çeker.
http://otomobil.suzuki.com.tr/Modeller/Grand-Vitara/20/Grand-Vitara-3K-16-JX-A-MT/Donanimsal-Bilgileri sayfasında
SÜRÜŞ SİSTEMİ: Sürekli 4x4 (4H) yazıyor. Yani çekiş gücü, ihtiyaca göre ve belli bir orana kadar ön ve arka tekerlere dağıtılıyor AMA her zaman 4WD.
Bu oran 5-Kapılı G.V'larda 4H konumunda; ön tekerlere maximum %47, arka tekerlere %53 şeklinde.
4H-Lock konumunda ise ön ve arkaya eşit %50-%50 şeklinde aktarılıyor AMA bu 4H-Lock ve 4L konumu 3-Kapılı da YOK.
Yine bildiğim kadarıyla; 10 yılı aşkın zamandır, SUZUKI Vitara ve Grand Vitara'ların - 3K-5K/5-7-koltuklu - hiçbir modelinde patinaja düşünce devreye giren bir aktarım sistemi kullanmadı. Yanılıyorsam bilgili forumdaşlar düzeltsinler LÜTFEN.

Ben yine de en doğru bilgiyi: http://otomobil.suzuki.com.tr/Brosur-Istiyorum deki formu doldurup,
formdaki "Belirtmek istediğiniz notlarınız" kısmına da sorunuzu yazarak, alabileceğinizi düşünüyorum.

horse' Alıntı:
Bilgi için teşekkürler.Sanırım araziye uygun bir araç değil.
1.6 3 kapılı modelini şirket aracı olarak arazide kullandım... kesinlikle tavsiye etmem... eski kasa grandvitara, daha eski model vitara tercih edilmeli arazi için...

horse' Alıntı:
Merhaba . Epeydir kafamı meşgul eden bir soruydu.Aşağıda resminide vereceğim aracı kullanıpta bilgi veren olursa mutlu olacağım.Bu araçlar sürekli 4 çekermi yoksa önden çekiş olup patinajda arkalarmı devreye girp 4 çeker oluyor.

5 kapı olanların sistemini biliyorum fakat bu 3 kapılar bir muamma.[attachment=1]

3 kapı (2006 ve sonrası) sürekli 4 çeker olan, orta diferansiyelde ise LSD olan araçlar. Orta diff lock yok. ön ve arka aks arası dönüş farkı artınca sınırlı olarak ortayı kilitleyen bu modellerde teorik olarak bir tekerleğin bile patinaja düşmesi sıkıntılı bir durum yaratabilir.
Low seçeneği olmaması da derin çamurlu tırmanışlarda sıkıntı yaratabilir.

Buzlu, virajlı asfalt üzerinde eski kasalara göre daha iyi yol tutuş özelliği sergiliyebilir.(açık orta diferansiyel ile dönüşlerde kasma ve dolayısı ile lastiğin birinin kilitlenip kayma yapmayacağı için)

Merhabalar dostum, ben eski bir 2009 model 3K GV kullanıcısıyım. Aslında Suzuki'nin internet sayfasını incelerseniz burada da temel bilgileri veriyorlar.
Ama yinede söyleyeyim iligilendiğiniz araç temel sürekli 4X4, 47'e 53 oranlı çekiş sistemi var. L vites dediğimiz ağır arazi vitesi bu araçlarda yok. Araç bir SUV. Ama hakkını da yememek lazım, dediğim gibi ben kullandım, oldukça zorlu arazi şartlarında denedim. Eğer ben abartmam, sadece arazide pikniğe giderim, öyle çamuralara, nehirlere sokmam diyorsanız, sınıfındaki en başarılı araç diyebilirim. Ama yok OFF ROAD yapacağım, GEZENBİLİR'in gezilerine katılacağım derseniz, büyük ihtimalle sizi tatmin etmez ve benim gibi başka bir araç arayışına girersiniz. Bunun yanında tabiki sürekli 4X4 olması yakıt sarfiyatını arttırmakta. Ayrıca bu araçların motorları yeni teknoloji olduğunan LPG konusunda da sıkıntılılar. Yanlış hatırlamıyorsam sübap kapakları LPG'nin ürettiği ısıya dayanmadığını söylemişlerdi.

Karar sizin. :D :D

İşte bu yorum hiçbir soru işareti bırakmadı.Bana uygun olmadığını anladım halbuki dış görünüşü ve iç mekanı nekadar hoşuma gitmişti.
1- 4 L olmaması
2- LPG hususunda sıkıntılı olması
Halbuki 26.000-27.000 TL ye o kadar çok ikinci eli var ki niyeti bozacak gibi oldum.

Hafta sonu gezintileri için uygun bir araç. Biraz daha uygun bir araç istiyorsanız yeni kasa daihatsu terios'un özellikleri daha iyi ve aşağı yukarı aynı fiyat. O da aynı mantık, karda buzda kafam rahat etsin, çamurlara girmekten fazla korkmıyayım, stablize yollarda aracın altını ikide birde vurdum mu acaba diye düşünmiyeyim şeklinde düşünenler için. Modifiye edilip ağır arazi şartlarına sokulacak bir araç değil. Ben 98 model rav4 kullanıyorum o da benzer bir araç, yenileme vakti geldiğinde 3k vitara düşünüyordum ama fikrimi değiştirdim daihatsu donanım açısından ağır basıyor. LSD diferansiyel bile var daha ne olsun. Suzuki normal bir diferansiyel kilidi bile koymamış.

olasiliksiz' Alıntı:
Hafta sonu gezintileri için uygun bir araç. Biraz daha uygun bir araç istiyorsanız yeni kasa daihatsu terios'un özellikleri daha iyi ve aşağı yukarı aynı fiyat. O da aynı mantık, karda buzda kafam rahat etsin, çamurlara girmekten fazla korkmıyayım, stablize yollarda aracın altını ikide birde vurdum mu acaba diye düşünmiyeyim şeklinde düşünenler için. Modifiye edilip ağır arazi şartlarına sokulacak bir araç değil. Ben 98 model rav4 kullanıyorum o da benzer bir araç, yenileme vakti geldiğinde 3k vitara düşünüyordum ama fikrimi değiştirdim daihatsu donanım açısından ağır basıyor. LSD diferansiyel bile var daha ne olsun. Suzuki normal bir diferansiyel kilidi bile koymamış.

Daihatsu da LSD arka diferansiyel de mi var ?

Daihatsu da LSD arka diferansiyel de mi var ?
Evet yeni modelde var gibi görünüyor. Önceden bu tarz donanımları olmadığı için bu araç hiç ilgimi çekmemişti, ama 2010/2011 yılı silver ve gold ismiyle satılan modeller bu açıdan fena değil. Donanım açısından tek eksiği arazi vitesi (low range) olmayışı gibi görünüyor, kullanım amacı açısından bakınca çok büyük bir eksiklik sayılmaz fakat ara sıra bu çukurdan ileri yönde çıkabiliyorum da neden geri geri çıkamadım şeklinde kafa karışıklıklarına sebep olur çünkü geri vitesin dişli oranı genelde 1. vitesten farklı oluyor dolayısı ile aynı performansı bulamıyorsunuz sebebini anlayana kadar da kafanız karışıyor. Özellikle otomatik vites+arazi aracı kombinasyonu sizin için yeni ise şaşırtıcı olacaktır.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri